Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω εκανα αιτηση για το Online στις 26 Ιουλίου, νομίζω... στις 11 Αυγούστου ελαβα sms για εκδοση νεου λογαριασμού (διμηνος Έναντι: 09 Ιουν - 09 Αυγ) κι ελαβα την Επιστροφή 30€ + έκπτωση Συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Ίσως γιατί στη περίπτωσή σου το χρονικό διάστημα τιμολόγησης έκανε overlap με την αλλαγή στο online. Σε εμένα δεν ειναι έτσι σε αυτό το λογαριασμό. 

Θα δούμε πώς θα πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pan05 είπε

Θεωρώ ότι θα πληρωθεί μέσω της πάγιας εντολής την τελευταία ημέρα. Το σκέφτομαι σωστά;

Υπάρχει πιθανότητα να ΜΗΝ πληρωθεί αυτόματα, γιατί προέκυψε από την παλιά σύμβαση, ενώ η πάγια εντολή αφορά τους λογαριασμούς που παράγει η νέα σύμβαση.

Τι ακριβώς γράφει η πάγια εντολή; Ποιούς ακριβώς λογαριασμούς να εξοφλεί;

Θα ρωτούσα στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργότερα είδα ότι γράφει κάτω από το ποσό ότι "Ο λογαριασμός θα εξοφληθεί κατά την ημερομηνία λήξης, μέσω της πάγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού ή πιστωτικής κάρτας που έχετε ενεργοποιήσει στην τράπεζά σας.". Άρα -λογικά πάντα- θα τα τραβήξει.

Δεν γράφει κάτι συγκεκριμένο για την πάγια εντολή. Όυσιαστικά δεν είναι πάγια εντολή στην τράπεζα με την έννοια που εγώ προσωπικά την είχα στο μυαλό μου. Απλά συνδέεις την κάρτα στο ebill και θα σε χρεώνει την ημέρα της λήξης το αντίστοιχο ποσό. That's all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pan05 είπε

Ενεργοποίησα το myhome online στις 11/8. Τώρα βγήκε εκκαθαριστικός (είχα δώσει μέτρηση) έως 9/8.

Ώπα, εγώ δηλαδή που ενεργοποίησα νωρίτερα το online (8/8) δεν θα έπρεπε να μου έχει βγεί λογαριασμός??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει σχέση με τον κύκλο τιμολόγησης που έχεις ήδη, αλλά και με το αν δίνεις ή όχι μετρήσεις. Εγώ για παράδειγμα ενώ είχα περιθώριο και κάποιες μέρες ακόμα, έδωσα τη μέτρηση στις 9 οπότε βγήκε και λογαριασμός μέχρι τις 9/8.

Σκέφτομαι ότι μπορεί και για αυτό να μην συμπεριλήφθηκε σε αυτό το λογαριασμό και η εφάπαξ έκπτωση -30 ευρώ. Αν δεν έδινα τη μέτρηση, μπορεί το διάστημα τιμολόγησης αυτού του λογαριασμού να έπιανε μέχρι το άνω όριο του διαστήματος που είχα περιθώριο να τη δηλώσω και έτσι να έκανε overlap με την ημερομηνία που ενεργοποίησα το online..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pan05 είπε

Ευχαριστώ. Ίσως γιατί στη περίπτωσή σου το χρονικό διάστημα τιμολόγησης έκανε overlap με την αλλαγή στο online. Σε εμένα δεν ειναι έτσι σε αυτό το λογαριασμό. 

Θα δούμε πώς θα πάει..

Το σημαντικότερο για μένα ειναι ότι με την επιστροφή 30€ κ την έκπτωση συνέπειας (νόμιζα οτι υπολογιζόταν μονο στον Εκκαθαριστικό, ισως λογω αλλαγής συμβολαίου πιστώθηκε στον Έναντι) το σύνολο του λογαριασμού με το νεο συμβόλαιο ηταν 33€...

Κ το ειχα άγχος γι αυτο το μηνα που είμαι εξτρα ζορισμενος, καθε 10€ μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 6:15 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Πιστεύω, όχι.

Αφού η ένδειξη είναι 9-8 και η αίτηση 11-8 ?

Και εγώ έτσι πιστεύω. Το βλέπουμε στον επόμενο λογαριασμό (έτσι κι αλλιώς δεν θα αργήσει πολύ, καθώς θα είναι μηνιαίοι από εδώ και πέρα για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι η πάγια εντολή εκτελέστηκε αυτόματα σήμερα στις 10 το πρωί. Ήταν και η μέρα λήξης πληρωμής του λογαριασμού. Θετικές οι εντυπώσεις μέχρι στιγμής. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Έχει κάποιος νυχτερινό και ΚΟΤ να μας πεί πως γίνεται η τιμολόγηση στην κατανάλωση ημέρας και νύχτας;

Δε ξέρω τί ζητάς ακριβώς, αλλά σού παραθέτω το πίνακα χρεώσεων όπως εμφανίστηκε στο τελευταίο λογαριασμό (Online, 1ος με νέο συμβόλαιο) για συνολικά 797kwh κατά το διάστημα 9 Ιουν - 9 Αυγ.

...τώρα που το κοιτάζω, μού φαίνεται περίεργο το 560 * 0,11057€/kWh...

...η χρέωση, βάσει συμβολαίου, υποτίθεται πως είναι σταθερή, χωρίς κλιμάκια, στα 0,096€...από πού προέκυψε η παραπάνω κλίμακα;

797kwh.jpg.3923345ab316c2a6abb54bf0217b3d23.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, definitio είπε

η χρέωση, βάσει συμβολαίου, υποτίθεται πως είναι σταθερή, χωρίς κλιμάκια, στα 0,096€...από πού προέκυψε η παραπάνω κλίμακα;

Μήπως τα 560 είναι κατανάλωση πριν το νέο συμβόλαιο και τα 163 με το νέο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...