Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Papakitou είπε

Στο τσακ ειμαι κι εγω.

Τι περιθωριο εχουμε για τις αλλαγες με ρητρες κλπ για το Γ1Ν?

Απο αρχες αυγουστου ή τελος θα ισχυει;

5/8

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ritra-anaprosarmogis-xrewsewn-promitheias

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ενεργοποιήθηκε το Online και στα 2 σπίτια (μέχρι 25/7/23).

Δεν μου ήλθε κάν τηλέφωνο ή ειδοποίηση (και τα 2 ήταν σε ΔΕΗ Γ1Ν).Απλά το είδα σήμερα στο e-bill.

Στο E-bill λέει "Η προωθητική των 30€ στον 1ο λογαριασμό ισχύει μέχρι 31/08/21". Για ρήτρες δεν ξέρω αλλά αν το έχεις αποφασίσει, μην το καθυστερείς (για κάθε ενδεχόμενο).

Αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία που ίσως μπορέσω να δώ μέσω e-bill πές μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Μου ενεργοποιήθηκε το Online και στα 2 σπίτια (μέχρι 25/7/23).

Δεν μου ήλθε κάν τηλέφωνο ή ειδοποίηση (και τα 2 ήταν σε ΔΕΗ Γ1Ν).Απλά το είδα σήμερα στο e-bill.

Στο E-bill λέει "Η προωθητική των 30€ στον 1ο λογαριασμό ισχύει μέχρι 31/08/21". Για ρήτρες δεν ξέρω αλλά αν το έχεις αποφασίσει, μην το καθυστερείς (για κάθε ενδεχόμενο).

Αν χρειάζεσαι κάποια πληροφορία που ίσως μπορέσω να δώ μέσω e-bill πές μου...

Είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανενα προγραμμα η ΔΕΗ απολα αυτα που να....

1) Να μην εχει ρητρες

2) Να μην εχει παγια εντολη

3) Να δινεις μετρησεις για να μην εχεις εναντι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, InsertCoinToJoi είπε

εχει κανενα προγραμμα η ΔΕΗ απολα αυτα που να....

1) Να μην εχει ρητρες

2) Να μην εχει παγια εντολη

3) Να δινεις μετρησεις για να μην εχεις εναντι?

όχι και τα 3

το enter ,enter+ δεν απαιτούν πάγια εντολή ,αλλά μέτρηση θα δίνεις ανα δίμηνο μέσω ΔΕΔΔΗΕ

https://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti/ (κάτω στο ΕΙΣΟΔΟΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω 2 σύντομες ερωτήσεις μιας και είμαι σε διαδικασία για αίτηση στο enter...

Επειδή στο σπίτι είμαστε με ενοίκιο, η 24μηνη δέσμευση σε ακολουθεί αν αλλάξεις σπίτι ή θα πρέπει να πληρώνεις διακοπή συμβολαίου σε περίπτωση μετακόμισης?

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για λογαριασμούς Γ21 επαγγελματικό ή στο μαγαζί θα φάμε κανονικά ρήτρες κλπ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Να κάνω 2 σύντομες ερωτήσεις μιας και είμαι σε διαδικασία για αίτηση στο enter...

Επειδή στο σπίτι είμαστε με ενοίκιο, η 24μηνη δέσμευση σε ακολουθεί αν αλλάξεις σπίτι ή θα πρέπει να πληρώνεις διακοπή συμβολαίου σε περίπτωση μετακόμισης?

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για λογαριασμούς Γ21 επαγγελματικό ή στο μαγαζί θα φάμε κανονικά ρήτρες κλπ.?

Αν δεν κάνεις διακοπή, δεν υπάρχει ρήτρα.

Δεν θα μπορείς όμως πχ να πεις: περιμένετε 1 μήνα να βρω νέο σπίτι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αν δεν κάνεις διακοπή, δεν υπάρχει ρήτρα.

Δεν θα μπορείς όμως πχ να πεις: περιμένετε 1 μήνα να βρω νέο σπίτι κτλ

Βασικά δεν ήξερα αν γίνεται μεταφορά του συμβολαίου απο σπίτι σε σπίτι (όπως πχ. στις γραμμές του ΟΤΕ) ή πρέπει να διακόψεις και να κάνεις νεο συμβόλαιο στο επόμενο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Βασικά δεν ήξερα αν γίνεται μεταφορά του συμβολαίου απο σπίτι σε σπίτι (όπως πχ. στις γραμμές του ΟΤΕ) ή πρέπει να διακόψεις και να κάνεις νεο συμβόλαιο στο επόμενο σπίτι.

καλύτερα να τα ρωτήσεις ο ίδιος και να έχεις γραπτή απάντηση . Σίγουρα θα θέλει νέο συμβόλαιο αφού θα αλλάξει και ο αριθμός παροχής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω που ασχολείστε εδώ σοβαρά με τα προγράμματα της ΔΕΗ και σας ζηλεύω!

Έχω Γ1 όχι νυχτερινό, με περίπου 1200kwh/ τετράμηνο και θέλω να παραμείνω ΔΕΗ. Δεν θέλω πάγια εντολή και θέλω να συνεχίσω να καταχωρώ τις ενδείξεις του μετρητή.

Με συμφέρει σημαντικά (όχι δηλαδή για κέρδος 10€ ή 30€ το χρόνο) να αλλάξω πρόγραμμα ή να μην ασχοληθώ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Βλέπω που ασχολείστε εδώ σοβαρά με τα προγράμματα της ΔΕΗ και σας ζηλεύω!

Έχω Γ1 όχι νυχτερινό, με περίπου 1200kwh/ τετράμηνο και θέλω να παραμείνω ΔΕΗ. Δεν θέλω πάγια εντολή και θέλω να συνεχίσω να καταχωρώ τις ενδείξεις του μετρητή.

Με συμφέρει σημαντικά (όχι δηλαδή για κέρδος 10€ ή 30€ το χρόνο) να αλλάξω πρόγραμμα ή να μην ασχοληθώ?

καταρχάς βάλε νυχτερινό , σε 2 χρόνια έχεις κάνει απόσβεση τα 42€ με το παραπάνω

Δεν είναι μόνο τα ~30€ ανα έτος (για την κατανάλωσή σου)και τα 30€ κέρδος του online ,αλλά οτι θα εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής απο 5/8/21

Υποθετικά οτι του Αυγούστου θα είναι στα ίδια η χοντρική

Για Ιούλιο MCP (χοντρική) περίπου 95 και εφαρμόζοντας το μαθηματικό τύπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής (ΟΤΣ, κόστος προμήθειας, ή όπως το βαπτίζει ο κάθε πάροχος)


(1,15*95+11,5-50)/1000=0.07075

κιλοβατώρα ΔΕΗ με 30% (συν 5% συνέπεια?)

0,11058*0,65=0,071877

Τελική τιμή 0,071877+0.07075=0,142627
 

Θα μου πεις οτι η χοντρική δε θα είναι συνέχεια τόσο ψηλά ,αλλά το περισσότερο ρεύμα το καις συνήθως όταν υπάρχει γενικότερη ζήτηση στην Ελλάδα οπου και αυξάνεται η χοντρική ,δηλαδή όταν η τελική τιμή κιλοβατώρας είναι ακριβότερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...