Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, B. E. M. είπε

Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Έγινε η πληρωμή αυτόματα; 

Ναι, τελικά έγινε.

Την ημέρα λήξης του λογαριασμού γίνεται μια κίνηση σαν να είχες κάνει ηλεκτρονική αγορά με την κάρτα σου. Δυστυχώς δεν έχω βρει τρόπο να πάρω απόδειξη, γιατί δεν βγάζει κάτι στο ebill ούτε και έρχεται κάποιο mail από τη ΔΕΗ. Απλά βλέπεις την κίνηση στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Ως αποδειξη χρησιμοποιεις το χαρτι της τραπεζας.

Ναι, αλλά δεν φαίνεται ποιον λογαριασμό έχεις εξοφλήσει. Στηρίζεσαι στο σύστημα της ΔΕΗ.

Σε μια extreme υποθετική περίπτωση που για τον α ή β λόγο από τη ΔΕΗ ισχυρίζονται ότι δεν έχει πληρωθεί ένας λογαριασμός, δεν κρατάς τίποτα στα χέρια σου που να αποδεικνύει σε έναν τρίτο (πχ ΡΑΕ, δικαστήριο κλπ) ότι η πληρωμή που φαίνεται να έχει γίνει από την κάρτα σου αφορά τον συγκεκριμένο λογαριασμό.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tasep είπε

Δλδ; Την επιδότηση την χρεώνονται οι πάροχοι; 

υποθέτω , την παίρνουν "όποτε" απο το κράτος , αλλά ΚΟΤ σημαίνει και καθυστέρηση πληρωμών και καθυστέρηση διακοπής και αν είχα εταιρία θα έβαζα ΚΟΤ σε ακριβό τιμολόγιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αίτηση για HOME online και μου στείλανε την σύμβαση όπου γράφει για το τι ισχύει για το ΚΟΤ. 

IMG_20220125_172758.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, karrapaoki είπε

την προηγούμενη εβδομάδα έκανα αίτηση για HOME online και μου στείλανε την σύμβαση όπου γράφει για το τι ισχύει για το ΚΟΤ. 

IMG_20220125_172758.jpg

αυτο είναι κάτι γενικό και αναφέρεται στις ρυθμιζόμενες ΥΚΩ

καμία σχέση αν παίρνει το νέο online ΚΟΤ η όχι

πρέπει να γράφει οτι το τάδε πρόγραμμα προσφέρεται και σε δικαιούχους ΚΟΤ

ούτε το παλιό online έγραφε κάτι τέτοιο και απλά έτυχε και έπαιρνε ΚΟΤ

μια γραπτή απάντηση είναι το λιγότερο που μπορεί να έχει κάποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φόρουμ και στον καθένα ξεχωριστά για την βοήθεια που προσφέρετε όλο αυτό τον καιρό. Χάρη σε εσάς έτρεξα και από 30/11 έχω ενεργοποιήσει το myHomeOnline. Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα σε όσους ξέρουν. Πρώτον, ήταν τότε 24μηνη η σύμβαση που υπογράφαμε? Γιατί μου λέει λήξη στις 30/11/2023. Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι είμαι με τις παλιές τιμές? Γιατί μου ήρθε μηνιαίος (έναντι) λογαριασμός στα 173 ευρώ την στιγμή που ο τελευταίος εκκαθαριστικός είχε έρθει 355 ευρώ (διάρκεια 4 μηνών). Επισυνάπτω σκρινσοτ από τους δύο εν λόγω λογαριασμούς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή συνέχεια σε όλους.

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι στον εκκαθαριστικό έχει -250 ευρώ περίπου από άλλους έναντι λογαριασμούς άρα μάλλον είμαι κομπλέ?

Έναντι-Μηνιαίος.png

Εκκαθαριστικός.png

Επεξ/σία από DaemonicMP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DaemonicMP είπε

Πρώτον, ήταν τότε 24μηνη η σύμβαση που υπογράφαμε? Γιατί μου λέει λήξη στις 30/11/2023.

Δεύτερον, μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι είμαι με τις παλιές τιμές? Γιατί μου ήρθε μηνιαίος (έναντι) λογαριασμός στα 173 ευρώ την στιγμή που ο τελευταίος εκκαθαριστικός είχε έρθει 355 ευρώ (διάρκεια 4 μηνών). Επισυνάπτω σκρινσοτ από τους δύο εν λόγω λογαριασμούς.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή συνέχεια σε όλους.

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι στον εκκαθαριστικό έχει -250 ευρώ περίπου από άλλους έναντι λογαριασμούς άρα μάλλον είμαι κομπλέ?

...πρώτον, πάρτε το μάθημα των τελευταίων μηνών βρε παιδιά (γενικώς) και από εδώ και πέρα να κοιτάτε εξονυχιστικά τί υπογράφετε και τί λογαριασμοί σας έρχονται (...ναι, το "παλιό Ονλάιν" ήταν/είναι 2ετους διάρκειας).

Δεύτερον, τα ποσά που αναφέρεις δεν συνάδουν με τους λογαριασμούς που πόσταρες (να ποστάρετε ολόκληρους τους λογαριασμούς εν τω μεταξύ, όχι τμήματα), άρα εγώ έστω δεν καταλαβαίνω καν τί ρωτάς (με τους "έναντι"), και τέλος, πώς ακριβώς να σε καλύπτει ("άρα είμαι κομπλέ;") το "γεγονός" (που δεν το βλέπω αποτυπωμένο στον παλιό εκκαθαριστικό) ότι για 4 μήνες είχες ακόμη μικρότερο εκκαθαριστικό ("λόγω του έναντι",,,που δεν το βλέπω)....;! Δεν είναι το θέμα σου, το αν πληρώνεις σωστά (="λίγα") ΤΩΡΑ που είσαι στο Ονλάιν, και που σου ήρθε σχεδόν 200 (όπως λες)....;

Τεσπα, "κομπλέ", είσαι, από την άποψη του (απ' όσο φαίνεται στον "μισό" λογαριασμό...) ότι τιμολογείσαι με τις τιμές του Ονλάιν προ 3/12/21. ΔΕΝ είσαι όμως κομπλέ, από την άποψη ότι "αφού σε σώσανε τα παιδιά στο φόρουμ τέλος Νοέμβρη", θα έπρεπε να φροντίσεις να έχεις πλέον μάθει απ' έξω πώς να διαβάζεις ΒΑΣΙΚΑ πράγματα στους λογαριασμούς σου...Και γενικά να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ μια επαφή με το θρεντ και τις εξελίξεις γενικά στην "ενέργεια", γιατί την επόμενη φορά μπορεί να μην προλάβουν να σε σώσουν...

Για το δικό σου καλό τα αποπάνω ε. Μην παρεξηγηθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεύτερον, τα ποσά που αναφέρεις δεν συνάδουν με τους λογαριασμούς που πόσταρες (να ποστάρετε ολόκληρους τους λογαριασμούς εν τω μεταξύ, όχι τμήματα), άρα εγώ έστω δεν καταλαβαίνω καν τί ρωτάς (με τους "έναντι"), και τέλος, πώς ακριβώς να σε καλύπτει ("άρα είμαι κομπλέ;") το "γεγονός" (που δεν το βλέπω αποτυπωμένο στον παλιό εκκαθαριστικό) ότι για 4 μήνες είχες ακόμη μικρότερο εκκαθαριστικό ("λόγω του έναντι",,,που δεν το βλέπω)....;! Δεν είναι το θέμα σου, το αν πληρώνεις σωστά (="λίγα") ΤΩΡΑ που είσαι στο Ονλάιν, και που σου ήρθε σχεδόν 200 (όπως λες)....;

Τεσπα, "κομπλέ", είσαι, από την άποψη του (απ' όσο φαίνεται στον "μισό" λογαριασμό...) ότι τιμολογείσαι με τις τιμές του Ονλάιν προ 3/12/21. ΔΕΝ είσαι όμως κομπλέ, από την άποψη ότι "αφού σε σώσανε τα παιδιά στο φόρουμ τέλος Νοέμβρη", θα έπρεπε να φροντίσεις να έχεις πλέον μάθει απ' έξω πώς να διαβάζεις ΒΑΣΙΚΑ πράγματα στους λογαριασμούς σου...Και γενικά να ΔΙΑΤΗΡΕΙΣ μια επαφή με το θρεντ και τις εξελίξεις γενικά στην "ενέργεια", γιατί την επόμενη φορά μπορεί να μην προλάβουν να σε σώσουν...

Για το δικό σου καλό τα αποπάνω ε. Μην παρεξηγηθώ.

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Κατά δεύτερον την αίτηση την είχα κάνει ηλεκτρονικά και δεν μου έχουν στείλει κάποιους είδους σύμβαση κάπου αλλιώς θα έψαχνα εκεί κατ ευθείαν. Και τρίτον, αν ήταν μόνο η ΔΕΗ που πρέπει να προσέχω θα τα πρόσεχα συνεχώς αλλά δυστυχώς είμαι ο μόνος που ενδιαφέρεται και το ψάχνει στο σπίτι ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι καν αρμοδιότητά μου (είμαι 23 χρονών με 3 άλλα άτομα στο σπίτι που δεν ενδιαφέρονται καθόλου και δεν το ψάχνουν καν) και είμαι υπεύθυνος για όλες τις πληρωμές του σπιτιού, κάνω αιτήσεις ΚΕΑ, ΚΟΤ και δεν συμμαζεύεται και έχω και άλλα πράγματα να κάνω. Τέλος πάντων όσο μπορώ θα το κοιτάω από εδώ και πέρα. Όσο για τους λογαριασμούς δεν τους ανέβασα ολόκληρους για λόγους προσωπικών δεδομένων ενώ τα υπόλοιπα εκ πρώτης όψεως μου φάνηκαν ασήμαντα. Αν ωστόσο θες εσύ ή κάποιος άλλος ευχαρίστως να σβήσω τα δεδομένα μου και να τους ανεβάσω να λυθεί η όποια απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια για μισο λεπτο...λετε να τρεξουμε και οντως η ρητρα ειναι τσοντα αλλα βλεπω εχει ποσα μειον και συγκεκριμενα στον πιο πανω λογαριασμο αν ηταν στο Γ1Ν που εχει αυτες τις χρεωσεις βγαινει για 2700 στα 396 ενω αν ημουν στο my home enter 480...(με 0.18 η ωρα αντι για 0.11+-0.07+ρητρα-εκπτωσεις)

Αρα γιατι να παω στο enter..???

Ισως κανω λαθος για αυτο ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Ρε παιδια για μισο λεπτο...λετε να τρεξουμε και οντως η ρητρα ειναι τσοντα αλλα βλεπω εχει ποσα μειον και συγκεκριμενα στον πιο πανω λογαριασμο αν ηταν στο Γ1Ν που εχει αυτες τις χρεωσεις βγαινει για 2700 στα 396 ενω αν ημουν στο my home enter 480...(με 0.18 η ωρα αντι για 0.11+-0.07+ρητρα-εκπτωσεις)

Αρα γιατι να παω στο enter..???

Ισως κανω λαθος για αυτο ρωταω..

Ωχ θα γίνει βλακεία και θα με βρίζουν. Επισυνάπτω τις πλήρεις χρεώσεις. Ενημερώνω ότι ήταν με Γ1Ν ΚΟΤ Α.

Στιγμιότυπο οθόνης (339).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DaemonicMP είπε

Ωχ θα γίνει βλακεία και θα με βρίζουν. Επισυνάπτω τις πλήρεις χρεώσεις. Ενημερώνω ότι ήταν με Γ1Ν ΚΟΤ Α.

Στιγμιότυπο οθόνης (339).png

που φαινεται το ΚΟΤ Α γιατι βλεπω και της αδερφης μου και εχει και αυτη ενα καρο μειον οπως και εγω...

Δεν νομιζω οτι ανηκουμε σε καποια ειδικη ομαδα.

Αυτη τη στιγμη παιζει Γ1Ν με 0.11+ρητρα και ΕΝΤΕΡ με 0.18

Βλεπω ομως οτι στους εκκαθαριστικους και μαλιστα σε μετα απο 01/01/2022 παιζουν εκπτωσεις αρα σαν να σου μειωνει τη ρητρα

Οι εκπτωσεις αυτες επαιζαν και πριν αλλα δεν ηταν τοσο μεγαλη η ρητρα

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μπαχαλο αυτή η ΔΕΗ. Είναι πραγματικά εντελώς ανίκανοι να διαχειριστούν τη βάση των πελατών της.

14/12 η ΔΕΔΔΗΕ έδωσε μετρήσεις ημέρας και νύχτας.

Στο ebill φάνηκε στις 5/01 και μάλιστα μόνο ημέρας.

10/1 άνοιξε το παράθυρο για self metering. Φυσικά υπήρχε δυνατότητα μόνο για ημέρας. Δεν καταχώρησα και έστειλα διαμαρτυρία μέσω της πλατφόρμας τους .

Απάντηση τελικά πήρα χθες μετά από δύο εβδομάδες ότι όντως περάστηκαν μόνο οι μετρήσεις ημέρας της ΔΕΔΔΗΕ και ότι έγινε λάθος που θα διορθωθεί.

Είμαι περίεργος να δω πότε....

Εννοείται λογαριασμό δεν έχω πάρει ακόμη.

Homeonline εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσο μπαχαλο αυτή η ΔΕΗ. Είναι πραγματικά εντελώς ανίκανοι να διαχειριστούν τη βάση των πελατών της.

14/12 η ΔΕΔΔΗΕ έδωσε μετρήσεις ημέρας και νύχτας.

Στο ebill φάνηκε στις 5/01 και μάλιστα μόνο ημέρας.

10/1 άνοιξε το παράθυρο για self metering. Φυσικά υπήρχε δυνατότητα μόνο για ημέρας. Δεν καταχώρησα και έστειλα διαμαρτυρία μέσω της πλατφόρμας τους .

Απάντηση τελικά πήρα χθες μετά από δύο εβδομάδες ότι όντως περάστηκαν μόνο οι μετρήσεις ημέρας της ΔΕΔΔΗΕ και ότι έγινε λάθος που θα διορθωθεί.

Είμαι περίεργος να δω πότε....

Εννοείται λογαριασμό δεν έχω πάρει ακόμη.

Homeonline εδώ.

Αν δε δώσεις μετρήσεις τι θα γίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

που φαινεται το ΚΟΤ Α γιατι βλεπω και της αδερφης μου και εχει και αυτη ενα καρο μειον οπως και εγω...

Δεν νομιζω οτι ανηκουμε σε καποια ειδικη ομαδα.

Αυτη τη στιγμη παιζει Γ1Ν με 0.11+ρητρα και ΕΝΤΕΡ με 0.18

Βλεπω ομως οτι στους εκκαθαριστικους και μαλιστα σε μετα απο 01/01/2022 παιζουν εκπτωσεις αρα σαν να σου μειωνει τη ρητρα

Οι εκπτωσεις αυτες επαιζαν και πριν αλλα δεν ηταν τοσο μεγαλη η ρητρα

Στην πρώτη σελίδα αριστερά κάτω από το είδος του λογαριασμού. Δες και την επισυναπτόμενη εικόνα.

Καταγραφή.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...