Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, chris2000 είπε

Εγω ευτυχώς σήμερα (μετά απο 2 μήνες) ήρθαν όλα στην θέση τους,

είχα κάνει αίτηση 15/11/21.

Με βάλανε για λίγες μέρες στον Γ1Ν με ρήτρα και μετά με βάλανε στο myhome online αλλα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Βγαίνει και ο 2ος λογαριασμός και ξανα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Σήμερα λοιπόν (μετα απο ΡΑΕ, παράπονα τηλέφωνα, τους έστειλα και προχθες τα λάθη με τις τιμές που κάνανε και τι έπρεπε να με χρεώσουν) και μου βγάλανε νέο λογαριασμό και μου αφαιρέσαν ΟΛΑ τα λάθος ποσά. Απίστευτο. Δεν το περίμενα.

 

ευχαριστώ όλα τα παιδιά εδώ μέσα

Αν δεν κάνω λάθος, γιατί δεν παρακολουθώ κάθε μέρα το θέμα, είσαι ίσως ο πρώτος εδώ μέσα που δικαιώνεται μέσω ΡΑΕ και γυρνάει νέο τιμοκατάλογο σε παλιό λόγω ημερομηνίας αίτησης σωστά;

μετα τις καρμπόν απαντήσεις που παίρνω κι εγώ μέσω ΡΑΕ για διάφορες παροχές με αντίστοιχο στόρι ούτε εγώ το περίμενα. Μπράβο σου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερωτηση παιδια μεχρι και πριν 2 λογαριασμους στον λογαριασμο της ΔΕΗ myhome enter υπήρχαν οι ενδειξεις οπως επισυναπτω στην 1η φωτογραφια. πλεον ο λογαριασμος του Δεκεμβριου και ο του Ιανουαριου δεν αναγραφουν τιποτα 2η Φωτογραφία. Κάθε μήνα την καταμετρηση την περναω εγω μεσω του ebill.dei.gr . Πρέπει να παρω τον ΔΕΔΔΗΕ γιαυτο το προβλημα;

Screenshot 2022-01-26 at 23.16.21.png

Screenshot 2022-01-26 at 23.18.11.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, matrixtv1 είπε

Καλησπερα σας στην ΔΕΗ στο προγραμμα ονλινε δεν μου εβαλε την εκπτωση ΚΟΤ υπαρχει καποιο προβλημα ?

Οι καταναλωσεις μου ειναι απο 26/10/2021 εως 18/12/2021 626kwh και απο 19/12/2021 εως 20/01/2022 591 kwh το οριο μου ειναι 1800 πως γινετε να μην μου βαλανε την εκπτωση?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1850591600_(430).png.bf0a9439ee665a195c61f665f90f74cf.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1915905414_(431).png.0588070b8a6dd0a16150afbd94626d67.png

 

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα η εχω χασει την εκπτωση?Αλλα γιατι να την εχω χασει αφου δεν εχω υπερβει το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα η εχω χασει την εκπτωση?Αλλα γιατι να την εχω χασει αφου δεν εχω υπερβει το οριο.

Αν δεν κάνω λάθος το online δεν υποστηρίζει το ΚΟΤ, το enter υποστηρίζει κανονικά το ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα η εχω χασει την εκπτωση?Αλλα γιατι να την εχω χασει αφου δεν εχω υπερβει το οριο.

Ο διμηνος που αναφέρεις είναι εναντι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kastrato88 είπε

Επομένως η χρέωση 0,11058 € / kWh και 0,11936 € / kWh δεν ισχύει; Σόρι αλλά δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί η ρήτρα.

Aυτή ήταν(/είναι) η "αρχική/βασική τιμή κιλοβατώρας" στο Γ1 που έχει στους όρους σύμβασής του την ρήτρα (=ειδκό όρο) που λέει (στο περίπου) "αν η τιμή χονδρικής ξεπεράσει το τάδε όριο, ο πελάτης θα την πληρώσει αναδρομικά". Από το καλοκαίρι που η μέση χονδρική (όπως και το όριο) ήταν περίπου στο 50, έχει φτάσει περίπου στο 250 (δηλαδή 0,25 επί της αρχικής τιμής κιλοβατώρας). Από εκεί και πέρα έχει κάνει και κάτι εκπτώσεις η ΔΕΗ, είναι και η κρατική επιδότηση από το φθινόπωρο, με αποτέλεσμα αν κάνεις τις προσθαφαιρέσεις να βγαίνει η κιλοβατώρα του Γ1 στα 0,17 περίπου (κι αυτό μέχρι τις πρώτες 300 κιλοβατώρες/μήνα που δίνεται η έκπτωση).

Όποιος λοιπόν δεν θέλει πρόγραμμα με τέτοιες διακυμάνσεις και να εξαρτάται από το εάν θα δίνει επιδότηση το κράτος ή όχι, και αν καταναλώνει περισσότερες από 300kwh/μήνα, πηγαίνει σε πρόγραμμα "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής της τιμής", δηλαδή πληρώνει όσα έχει αρχικά συμφωνήσει, είτε οι τιμές χονδρικής είναι ψηλά (άρα τον συμφέρει), είτε είναι χαμηλά (άρα "χάνει"). 

Ρήτρα = ρίσκο να κερδίσεις αν πέσουν οι τιμές

Σταθερό = εξασφάλιση ότι δεν θα πληρώσεις παραπάνω αν ανέβουν οι τιμές

2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αν δεν κάνω λάθος το online δεν υποστηρίζει το ΚΟΤ, το enter υποστηρίζει κανονικά το ΚΟΤ.

Το είχε από Οκτώβρη και τότε υποστήριζε ΚΟΤ (ενώ το Εντερ όχι).

2 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Ειχε κανεις το ιδιο προβλημα η εχω χασει την εκπτωση?Αλλα γιατι να την εχω χασει αφου δεν εχω υπερβει το οριο.

Λογικά θα την δεις στον εκκαθαριστικό.

2 ώρες πριν, dream21 είπε

Πρέπει να παρω τον ΔΕΔΔΗΕ γιαυτο το προβλημα;

Πιθανώς και τους δυο. Ξεκίνα από ΔΕΔΔΗΕ.

4 ώρες πριν, tzio_jo είπε

Καλησπέρα σας,

Η ΔΕΗ είχε το myhome enter προσφορά μέχρι τις 31/12 με 0,10/kw. Κανονίσαμε τηλεφωνικά να το προχωρήσουμε. Μας έρχεται ο πρώτος λογαριασμός 0,18/kw. Καλουμε πίσω μας λένε ότι εφόσον είχαμε υπογράψει έτσι και είχαμε πει έτσι θα αλλάξει. Έρχεται ο δεύτερος λογαριασμός και πάλι η τιμή στο 0.18. Λέτε να προσφύγουμε στον συνήγορο του καταναλωτή;

Πότε είχες υπογράψει; Διότι το "0,105" ίσχυε για ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ μέχρι και 2/12 (στις 3/12 άλλαξαν οι τιμές).

4 ώρες πριν, Dimperor είπε

Καλησπέρα, 

Εχω my home online και KOT-B 2 λογαριασμοι που μου εχουν έρθει ενω εχω νυχτερινο ρευμα δεν μου εμφανιζει χρεωση νυχτερινού όλα ημερισιο τα βαζει ειναι αυτο σωστό;

Ναι και σε συμφέρει άλλωστε, αφού αντί για τιμές νυχτερινού σε χρεώνει με τιμές ΚΟΤ (προφανώς δεν ξεπερνάς το όριο των ημερησίων, γι' αυτό και το κάνει : δηλαδή πες πως έχεις 1.000kwh/4μηνο ημερήσιες και 300 νυχτερινές με όριο 1.400, άρα αφού έχεις περιθώριο 400ίων για χρέωση με έκπτωση ΚΟΤ, βάζουν εκεί και τις νυχτερινές, διότι ΕΤΣΙ λειτουργεί η χρέωση με ΚΟΤ).

3 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Καλησπέρα, το enter απ' όσο έχω καταλάβει έχει και το ΚΟΤ (το δικαιούμαστε).

Η κιλοβατώρα είναι στα 0,18€. Απ' ότι είδα στο μετρητή έχουμε περάσει σίγουρα το μηνιαίο όριο για το ΚΟΤ. Δυστυχώς αυτά γίνονται όταν ανάβεις ενεργοβόρες συσκευές αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.

Ελπίζω προς το Πάσχα ή το καλοκαίρι να μπορέσω να πάρω τουλάχιστον 1 air condition για το ένα δωμάτιο ώστε να μην έχουμε τον θερμοπομπό (ο οποίος ανάβει 2 ώρες το βράδυ και 1 το πρωί).

Απ' όσο έχω καταλάβει μόνο το enter αξίζει για την περίπτωση μου.

Θα έβαζα το online μάλλον αλλά βλέπω ότι δεν υποστούν το ΚΟΤ και επίσης δεν νομίζω να με βολεύει η πάγια εντολή για την πληρωμή (επίσης πότε ακριβώς τραβάει τα λεφτά, όταν βγει ο λογαριασμός;)

Απλά κάνω online την αίτηση μέσω του ebill και περιμένω για την ενεργοποίηση;

Αυτές τις μέρες είναι να δηλώσω και την καταμέτρηση. Πρώτα να δηλώσω και μετά να κάνω την αίτηση για το enter;

Το enter+ έχει κάποια σημαντική διαφορά που θα έπρεπε να με ενδιαφέρει;

Ευχαριστώ.

Ναι το Εντερ παίρνει ΚΟΤ. Το μηνιαίο όπως το λες (το υπολόγισες μόνος; ) δεν έχει σημασία - του 4μηνου είναι το θέμα (άρα κάπου στο 3μηνο, κι αν έχουν φύγει τα κρύα, αν προσέχεις τις καταναλώσεις, μπορείς να μην χάσεις την έκπτωση).

Έχεις ΗΔΗ ΚΟΤ, ή ΘΑ κάνεις αίτηση; Σε ποιον πάροχο είσαι; Αν είσαι ΔΕΗ (Γ1), ναι, μέσα από ebill ενεργοποιείς ένα από τα δύο σταθερά (μάλλον το Έντερ όπως τα λες) (το Εντερ+ ασ' το). Δηλώσεις δεν δηλώσεις καταμέτρηση, κάνε την ενεργοποίηση του ΈΝτερ άμεσα γιατί από 1/2 μπορεί ν αλλάξουν τιμές και άλλοι όροι (θέλει τουλάχιστον μια μέρα να ενεργοποιηθεί, οπότε μην το τρενάρεις για τελευταία στιγμή).

Θερμοπομπός αν ανάβει λίγο όπως λες, δεν κάνει τόση ζημιά (μήπως υπάρχουν άλλα που την κάνουν; Υπολογιστές, τηλεοράσεις που καίνε συνέχεια κτλ; ).  Επίσης μη νομίζεις ότι το αιρκοντίσιον είναι σωτηρία, απλά θα είσαι λίγο πιο κάτω, και να είναι και inverter απαραίτητα...

Η παγια ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τραβάει την μέρα της λήξης της προθεσμίας πληρωμής. Πρακτικά, έχουμε δει και αρκουδιές (μέρες πριν ή και μερες,,,μετά).

Τέλος βάλε οπωσδήποτε νυχτερινό αν δεν έχεις. Μαζί με το ΚΟΤ κάνει θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dream21 είπε

Μια ερωτηση παιδια μεχρι και πριν 2 λογαριασμους στον λογαριασμο της ΔΕΗ myhome enter υπήρχαν οι ενδειξεις οπως επισυναπτω στην 1η φωτογραφια. πλεον ο λογαριασμος του Δεκεμβριου και ο του Ιανουαριου δεν αναγραφουν τιποτα 2η Φωτογραφία. Κάθε μήνα την καταμετρηση την περναω εγω μεσω του ebill.dei.gr . Πρέπει να παρω τον ΔΕΔΔΗΕ γιαυτο το προβλημα;

Screenshot 2022-01-26 at 23.16.21.png

Screenshot 2022-01-26 at 23.18.11.png

Όταν περνάει ο δεδδηε για την μέτρηση αναγραφονται οι μετρήσεις κανονικά όπως την 1η εικόνα. Όταν δίνουμε εμείς μέτρηση πέρναει έτσι όπως την 2η εικόνα κάτι σαν ανεπίσημη μέτρηση. Αν προσθέσεις την προηγούμενη μέτρηση με το σύνολο κατανάλωσης θα σου βγάλει την μέτρηση που έδωσες. 17296 ημερήσιο 7618 νυχτερινό. 
Κανενα πρόβλημα. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, washcloud είπε

Επίσης μη νομίζεις ότι το αιρκοντίσιον είναι σωτηρία, απλά θα είσαι λίγο πιο κάτω, και να είναι και inverter απαραίτητα...

θα ειναι παρα μα παρα πολυ πιο κατω και πλεον δεν κυκλοφορει κλιματιστικο που δεν ειναι inverter εδω και καποια χρονια 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/868/

εδώ μπορείτε να βρείτε ότι πληροφορία θέλετε 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

θα ειναι παρα μα παρα πολυ πιο κατω και πλεον δεν κυκλοφορει κλιματιστικο που δεν ειναι inverter εδω και καποια χρονια 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/868/

εδώ μπορείτε να βρείτε ότι πληροφορία θέλετε 

...ένας τυπικός θερμοπομπός ονοματική ισχύ 2.000W (συνήθως 2 "σκάλες" των 1.000 η μία), σωστά;

Ένα μικρό κλιματιστικό (9άρι) είναι γύρω στα 1.200W απ' ό,τι θυμάμαι (και προφανώς αν έχει inverter θα κάνει μεν εξοικονόμηση ενέργειας, αλλά πόσο πια; Να πούμε ότι θα καταναλώνει 1.000W την ώρα; Εξαρτάται και από τυχόν απώλειες του χώρου). O φίλος πιο πάνω εν τω μεταξύ χρησιμοποιεί τον θερμοπομπό 3 ώρες τη μέρα, ήτοι 6kWh (ΑΝ χρησιμοποιεί πάντα και τις 2 σκάλες) - και με το κλιματιστικό στην καλύτερη τα μισά . Πόση δηλαδή διαφορά θα δει στην κατανάλωση και στον λογαριασμό; 15€ μήνα για τις 90kWh που θα γλυτώσει, άντε ένα 20άρι με τις Ρυθμιζόμενες (εφ' όσον βάλει νυχτερινό, που ΠΡΕΠΕΙ ούτως ή άλλως να βάλει). Και για να το επιτύχει, θα πρέπει να πληρώσει για inverter κλιματιστικό και για εγκατάσταση και κάθε χρόνο συντήρηση, οπότε για να έχει απόσβεση,,,,,,,,,,,τεσπα καταλαβαίνεις νομίζω (θα βγει εκτός εγγύησης μέχρι τότε, κι από εκεί και πέρα, επαφίεται στην τύχη). Αυτό όλο λοιπόν δεν το λες και "σωτηρία"...

Όσο για το αν θα είναι inverter ή όχι, που να ξέρω εγώ τί θ' αγοράσει...Μπορεί πχ να βρει πάρει κάποιο παλιό ξεχασμένο μοντέλο σε (και καλά) χαμηλή τιμή, ή και μεταχειρισμένο από γνωστό (έδειξε να τον απασχολεί το κόστος, οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο να το σκεφτεί σαν επιλογή). Γι' αυτό και απλώς του τόνισα "να είναι inverter απαραίτητα", επειδή δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, ούτε τί γνωρίζει/δεν γνωρίζει περί κλιματιστικών...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Όταν περνάει ο δεδδηε για την μέτρηση αναγραφονται οι μετρήσεις κανονικά όπως την 1η εικόνα. Όταν δίνουμε εμείς μέτρηση πέρναει έτσι όπως την 2η εικόνα κάτι σαν ανεπίσημη μέτρηση. Αν προσθέσεις την προηγούμενη μέτρηση με το σύνολο κατανάλωσης θα σου βγάλει την μέτρηση που έδωσες. 17296 ημερήσιο 7618 νυχτερινό. 
Κανενα πρόβλημα. 

Εγω εκει που εχω φαει κόλλημα ειναι οτι δεν μου βγαινουν και τα νουμερα. αυτες ηταν οι καταχωρησεις μετρητων που ειχα δωσει στην ΔΕΗ μεσω του site στο ebill για το μηνα Δεκέμβριο και Ιανουάριο.

19/12/21

ΗΜΕΡΑ 17504

ΝΥΧΤΑ 7749

-----------------------------------------

17/1/22

ΗΜΕΡΑ 18200

ΝΥΧΤΑ 8073

χρειαζεται να μπαινω και στον ΔΕΔΔΗΕ οταν μου βγάζει ποτε μπορω να καταχωρησω μέτρηση;

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, washcloud είπε

...ένας τυπικός θερμοπομπός ονοματική ισχύ 2.000W (συνήθως 2 "σκάλες" των 1.000 η μία), σωστά;

Ένα μικρό κλιματιστικό (9άρι) είναι γύρω στα 1.200W απ' ό,τι θυμάμαι (και προφανώς αν έχει inverter θα κάνει μεν εξοικονόμηση ενέργειας, αλλά πόσο πια; Να πούμε ότι θα καταναλώνει 1.000W την ώρα; Εξαρτάται και από τυχόν απώλειες του χώρου). O φίλος πιο πάνω εν τω μεταξύ χρησιμοποιεί τον θερμοπομπό 3 ώρες τη μέρα, ήτοι 6kWh (ΑΝ χρησιμοποιεί πάντα και τις 2 σκάλες) - και με το κλιματιστικό στην καλύτερη τα μισά . Πόση δηλαδή διαφορά θα δει στην κατανάλωση και στον λογαριασμό; 15€ μήνα για τις 90kWh που θα γλυτώσει, άντε ένα 20άρι με τις Ρυθμιζόμενες (εφ' όσον βάλει νυχτερινό, που ΠΡΕΠΕΙ ούτως ή άλλως να βάλει). Και για να το επιτύχει, θα πρέπει να πληρώσει για inverter κλιματιστικό και για εγκατάσταση και κάθε χρόνο συντήρηση, οπότε για να έχει απόσβεση,,,,,,,,,,,τεσπα καταλαβαίνεις νομίζω (θα βγει εκτός εγγύησης μέχρι τότε, κι από εκεί και πέρα, επαφίεται στην τύχη). Αυτό όλο λοιπόν δεν το λες και "σωτηρία"...

Όσο για το αν θα είναι inverter ή όχι, που να ξέρω εγώ τί θ' αγοράσει...Μπορεί πχ να βρει πάρει κάποιο παλιό ξεχασμένο μοντέλο σε (και καλά) χαμηλή τιμή, ή και μεταχειρισμένο από γνωστό (έδειξε να τον απασχολεί το κόστος, οπότε δεν είναι καθόλου απίθανο να το σκεφτεί σαν επιλογή). Γι' αυτό και απλώς του τόνισα "να είναι inverter απαραίτητα", επειδή δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, ούτε τί γνωρίζει/δεν γνωρίζει περί κλιματιστικών...

 

αυτο το διαγραμμα που ανεβαζω αφορα 18αρι κλιματιστικο με  22 βαθμους ρυθμιση σε 50 τμ σαλονι με 24/7 χρηση και αφορα την καταναλωση ιανουαριου ως χθες , κανε υπολογισμους

θα σου βαλω και τα 9αρια ολα σε 24ωρη χρηση 

 

 

 

toshiba.png

daikin.png

toyotomi.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά .Έκανα αλλαγή μετρητή και ως γνωστόν τα καλοπαιδα της δεδδυε μου λένε δεν τους πήγε ακόμη ο εργολάβος το μετρητή (τον πήρε μαζί του σπίτι)? Και μου βγάζει ακόμη μόνο ημέρας . Επίσης μου έχουν μηδενιστεί οι κιλοβατώρες 

1) Αν δεν καταχωρήσω ένδειξη θα με πετάξουν από το πρόγραμμα;

2) Θα μου χρεώσουν αναδρομικά μετά τις νυχτερινές ? Τι μπορώ να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billyst είπε

Καλημέρα παιδιά .Έκανα αλλαγή μετρητή και ως γνωστόν τα καλοπαιδα της δεδδυε μου λένε δεν τους πήγε ακόμη ο εργολάβος το μετρητή (τον πήρε μαζί του σπίτι)? Και μου βγάζει ακόμη μόνο ημέρας . Επίσης μου έχουν μηδενιστεί οι κιλοβατώρες 

1) Αν δεν καταχωρήσω ένδειξη θα με πετάξουν από το πρόγραμμα;

2) Θα μου χρεώσουν αναδρομικά μετά τις νυχτερινές ? Τι μπορώ να κάνω 

Καλημέρα.. Θα δοθεί απο τον εργολάβο ο μετρητής στην υπηρεσία.. Μαζί με τις μετρήσεις.. Θα κάνεις υπομονή.. Θα περασει τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

Ναι το Εντερ παίρνει ΚΟΤ. Το μηνιαίο όπως το λες (το υπολόγισες μόνος; ) δεν έχει σημασία - του 4μηνου είναι το θέμα (άρα κάπου στο 3μηνο, κι αν έχουν φύγει τα κρύα, αν προσέχεις τις καταναλώσεις, μπορείς να μην χάσεις την έκπτωση).

Έχεις ΗΔΗ ΚΟΤ, ή ΘΑ κάνεις αίτηση; Σε ποιον πάροχο είσαι; Αν είσαι ΔΕΗ (Γ1), ναι, μέσα από ebill ενεργοποιείς ένα από τα δύο σταθερά (μάλλον το Έντερ όπως τα λες) (το Εντερ+ ασ' το). Δηλώσεις δεν δηλώσεις καταμέτρηση, κάνε την ενεργοποίηση του ΈΝτερ άμεσα γιατί από 1/2 μπορεί ν αλλάξουν τιμές και άλλοι όροι (θέλει τουλάχιστον μια μέρα να ενεργοποιηθεί, οπότε μην το τρενάρεις για τελευταία στιγμή).

Θερμοπομπός αν ανάβει λίγο όπως λες, δεν κάνει τόση ζημιά (μήπως υπάρχουν άλλα που την κάνουν; Υπολογιστές, τηλεοράσεις που καίνε συνέχεια κτλ; ).  Επίσης μη νομίζεις ότι το αιρκοντίσιον είναι σωτηρία, απλά θα είσαι λίγο πιο κάτω, και να είναι και inverter απαραίτητα...

Η παγια ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τραβάει την μέρα της λήξης της προθεσμίας πληρωμής. Πρακτικά, έχουμε δει και αρκουδιές (μέρες πριν ή και μερες,,,μετά).

Τέλος βάλε οπωσδήποτε νυχτερινό αν δεν έχεις. Μαζί με το ΚΟΤ κάνει θαύματα.

Γ1 είμαι και περιμένω να έρθουν για τον μετρητή του νυχτερινού. Απ' όσο είδα στο λογαριασμό σαν όριο λέει 2300kWh και απ' όσο είδα στο μετρητή τις προάλλες ήδη είμαι κοντά στις 1700-1800, μου κάνει πολύ εντύπωση βέβαια.

Αυτό που μας κάνει τη ζημιά είναι ο θερμοσίφωνας, δυστυχώς δεν υπάρχει ηλιακός και ανάβει για αρκετή ώρα μέσα στην ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

αυτο το διαγραμμα που ανεβαζω αφορα 18αρι κλιματιστικο με  22 βαθμους ρυθμιση σε 50 τμ σαλονι με 24/7 χρηση και αφορα την καταναλωση ιανουαριου ως χθες , κανε υπολογισμους

θα σου βαλω και τα 9αρια ολα σε 24ωρη χρηση 

Aν όντως θα φτάνει να τραβάει ~200W/h ένα τέτοιο 9άρι για να έχει 22 βαθμούς στο δικό του σπίτι (το δικό σου πάντως πιθανώς να είναι ιδανικά μονωμένο ή ίσως και να είσαι σε όχι τόσο κρύα περιοχή, γιατί 200W παραείναι γενικώς λίγα) ο Grim Riper, ας τα βάλει κάτω και αν είναι ας επενδύσει σε ένα τέτοιας ποιότητας (500-600€ νομίζω) κλιματιστικό. Εγώ πάντως που θυμάμαι ένα 9άρι inverter που είχαμε προ 10ετίας με ονομαστική ισχύ 1.200 νομίζω, ήξερα πως έκανε περίπου ένα 30% οικονομία, γι' αυτό και του είπα αυτό που του είπα.

56 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Γ1 είμαι και περιμένω να έρθουν για τον μετρητή του νυχτερινού. Απ' όσο είδα στο λογαριασμό σαν όριο λέει 2300kWh και απ' όσο είδα στο μετρητή τις προάλλες ήδη είμαι κοντά στις 1700-1800, μου κάνει πολύ εντύπωση βέβαια.

Αυτό που μας κάνει τη ζημιά είναι ο θερμοσίφωνας, δυστυχώς δεν υπάρχει ηλιακός και ανάβει για αρκετή ώρα μέσα στην ημέρα.

 ...το όριο εννοείς του ΚΟΤ; Αν ναι, μάλλον κάτι άλλο είδες - αν δεν κάνω λάθος το ανώτατο είναι 2.000. Με το νυχτερινό θα σωθείς βέβαια καθώς δύσκολα θα φτάνεις το όριο (αν τηρείς τα ωράρια).

Κι αν εννοείς ότι είσαστε πολλοί στο σπίτι, ναι η χρήση του θερμοσίφωνα είναι σίγουρα μεγάλη πληγή (αν πχ εννοείς ότι δουλεύει κα'να 2ωρο την ημέρα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...