Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, api23 είπε

Εμένα με βάλανε αυτόματα στο Γ1 με 1ο λογαριασμό με ρήτρα και έμεινα εκεί αφότου υπέγραψα το συμβόλαιο Οnline πριν 3 μήνες. Τα βάσανά σου εφτασαν σχεδόν σε ένα τέλος. Λογικά σε βάλανε στο παλιό τιμολόγιο αφού επίλεξες για 2η φορά το online πριν τις 2/12/21 που αλλάξαν οι τιμές. Συνέχισα σήμερα και στο συνήγορο του καταναλωτή για 2η φορά αλλά δεν βλέπω φως...

να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να μαζευτούμε για δικηγόρο; δε πρέπει να τους αφήσουμε να μας δουλεύουν έτσι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, snet said:

να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να μαζευτούμε για δικηγόρο; δε πρέπει να τους αφήσουμε να μας δουλεύουν έτσι...

 

Πρέπει να το έχεις το έχεις γράψει αυτο άλλες 3-4 φορές και δε βλέπω απάντηση. Αν είναι βρες, πλήρωσε κάποιον δικηγόρο και κυνηγά το αλλά θα σου πρότεινα πρώτα να προσπαθήσεις να βρεις μια άκρη με την ΡΑΕ πριν απευθυνθείς σε δικηγόρο που σίγουρα δωρεάν δε θα την κάνει την δουλειά. Εναλλακτικα, υπάρχουν σταθερά τιμολόγια και αε άλλους παρόχους εφόσον η ΔΕΗ δεν είναι σοβαρή εταιρεία και κοροϊδεύει τον κόσμο 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου ηρθε επιτελους μετα δυο+ μηνες ο πρωτος λογαργιασμος στο my home online 

Παρατηρησεις :

α)δεν εχει την εκπτωση των 30€ ενω ειναι ο πρωτος λογαργιασμος myhome online

Eνω περιλαμβανει την επιστροφη των 100€ απο την εγγυηση του Γ1 που ειχα για 4 μερες λογο αλλαγης ονοματος .

πριν την εκδοση τους ενημερωσα για την μη αφαιρεση των 30€ απο τον τελευταιο λογαργιασμο Γ1 ,κι μου ειπαν θα το κανουν στο 1ο κατι που δεν εκαναν .

Αρα αιτημα γραπτω κι βλεπουμε ξανα ????

β) ενω εστειλα μετρηση με 400κλβ το δημηνο πριν την εκδοση μου εστειλαν λογαριασμο για 200 κλβ το δημηνο ????Παλι δεν με ελαβαν υποψιν....Εδω κανω κατι ???

(αρε ΔΕΗ με τα ωραια σου) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετά κ από τον δικό μου γολγοθά από τις 18/11/2021 σύμβαση Home Online, σήμερα τα πράγματα ήρθαν στην θέση τους με έκδοση διορθωτικού λογαριασμού, αφού είχαν βγάλει τον 1ο με Γ1 Και ένταξη μου στο παλιό τιμοκατάλογο. 
 

Ολο αυτό τον καιρό ασχολούμαι με καταγγελίες, παράπονα, απαντήσεις τύπου bot 🤖 και πολύ υπομονή. 
Με καταγγελία στη ΡΑΕ η απάντηση της ΔΕΗ ήταν γενική και αόριστη, αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. Ενώ έπρεπε να είναι το αργότερο μέχρι 2/12 στο Home Online, στην απάντηση της ΡΑΕ μου απάντησαν ότι εντάχθηκα στο πρόγραμμα στις 30/12/2021 και θα γίνει διόρθωση του λογαριασμού Γ1. Στην ουσία θα διορθώναν 2 μερες που ήμουν Γ1. Ο λογαριασμος ήταν μέχρι 31/12. Όπως καταλαβαίνετε, απέρριψα την ολοκλήρωση του αιτήματος. 
 

Καμία απάντηση μέχρι και σήμερα που εκδόθηκε λογαριασμός εξ ολοκλήρου Γ1. Ναι, όπως έπρεπε να είναι. Καμία μέρα σε Γ1. 
 

Τέλος καλό όλα καλά (περίπου). 
Ευχαριστω όλα τα παιδιά εδώ μέσα για την ανταλλαγή πληροφοριών και την βοήθεια που έδωσαν εννοείται να κυνηγήσουμε αυτό που έπρεπε να πάρουμε εξ αρχής. 
 

Το περίπου που λέω παραπάνω είναι για τον εξής λόγο. Στον διορθωτικό λογαριασμό που έβγαλαν εγώ βγάζω ότι πρέπει να είναι πιστωτικός 6.00€ και όχι χρεωστικός όπως γράφει… Κάνω κάποιον λάθος υπολογισμό; 49€ ήταν ο 1ος που λήγει αύριο.. Θα τραβήξει αύριο 49€ ή στις 15/2 6€ ή καθόλου αν είναι πιστωτικός; 
 

Ευχαριστω για την βοήθεια! 

600730140054_2022-01-25.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα. Μετά κ από τον δικό μου γολγοθά από τις 18/11/2021 σύμβαση Home Online, σήμερα τα πράγματα ήρθαν στην θέση τους με έκδοση διορθωτικού λογαριασμού, αφού είχαν βγάλει τον 1ο με Γ1 Και ένταξη μου στο παλιό τιμοκατάλογο. 
 

Ολο αυτό τον καιρό ασχολούμαι με καταγγελίες, παράπονα, απαντήσεις τύπου bot 🤖 και πολύ υπομονή. 
Με καταγγελία στη ΡΑΕ η απάντηση της ΔΕΗ ήταν γενική και αόριστη, αλλά λόγια να αγαπιόμαστε. Ενώ έπρεπε να είναι το αργότερο μέχρι 2/12 στο Home Online, στην απάντηση της ΡΑΕ μου απάντησαν ότι εντάχθηκα στο πρόγραμμα στις 30/12/2021 και θα γίνει διόρθωση του λογαριασμού Γ1. Στην ουσία θα διορθώναν 2 μερες που ήμουν Γ1. Ο λογαριασμος ήταν μέχρι 31/12. Όπως καταλαβαίνετε, απέρριψα την ολοκλήρωση του αιτήματος. 
 

Καμία απάντηση μέχρι και σήμερα που εκδόθηκε λογαριασμός εξ ολοκλήρου Γ1. Ναι, όπως έπρεπε να είναι. Καμία μέρα σε Γ1. 
 

Τέλος καλό όλα καλά (περίπου). 
Ευχαριστω όλα τα παιδιά εδώ μέσα για την ανταλλαγή πληροφοριών και την βοήθεια που έδωσαν εννοείται να κυνηγήσουμε αυτό που έπρεπε να πάρουμε εξ αρχής. 
 

Το περίπου που λέω παραπάνω είναι για τον εξής λόγο. Στον διορθωτικό λογαριασμό που έβγαλαν εγώ βγάζω ότι πρέπει να είναι πιστωτικός 6.00€ και όχι χρεωστικός όπως γράφει… Κάνω κάποιον λάθος υπολογισμό; 49€ ήταν ο 1ος που λήγει αύριο.. Θα τραβήξει αύριο 49€ ή στις 15/2 6€ ή καθόλου αν είναι πιστωτικός; 
 

Ευχαριστω για την βοήθεια! 

600730140054_2022-01-25.pdf 924 kB · 7 downloads

 

2 λεπτά πριν, leouliss είπε

Τα 30 τα πήρες δεν μας ειπες

Αυτος πηρε την επιστροφη

Εγω στους  Δυο πρωτους λογαργιασμους οχι.

Ελπιζω στον.....Τριτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Η ΔΕΗ είχε το myhome enter προσφορά μέχρι τις 31/12 με 0,10/kw. Κανονίσαμε τηλεφωνικά να το προχωρήσουμε. Μας έρχεται ο πρώτος λογαριασμός 0,18/kw. Καλουμε πίσω μας λένε ότι εφόσον είχαμε υπογράψει έτσι και είχαμε πει έτσι θα αλλάξει. Έρχεται ο δεύτερος λογαριασμός και πάλι η τιμή στο 0.18. Λέτε να προσφύγουμε στον συνήγορο του καταναλωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tzio_jo είπε

Καλησπέρα σας,

Η ΔΕΗ είχε το myhome enter προσφορά μέχρι τις 31/12 με 0,10/kw. Κανονίσαμε τηλεφωνικά να το προχωρήσουμε. Μας έρχεται ο πρώτος λογαριασμός 0,18/kw. Καλουμε πίσω μας λένε ότι εφόσον είχαμε υπογράψει έτσι και είχαμε πει έτσι θα αλλάξει. Έρχεται ο δεύτερος λογαριασμός και πάλι η τιμή στο 0.18. Λέτε να προσφύγουμε στον συνήγορο του καταναλωτή;

Νομίζω, κάνεις λάθος.

Μέχρι 03/12 ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παδιά καλησπέρα, έχω την εξής ερώτηση:

Είμαι σε αναζήτηση προγράμματος στη ΔΕΗ και κοιτάζοντας τους τιμοκαταλόγους βλέπω ότι η τιμή της kWh στα προγράμματα online και enter που βλέπω ότι προωθούνται είναι 0.17€ και 0.18€ αντίστοιχα.

Το Γ1 κοστίζει περίπου 0.11€ κάτω από 2000 kWh και περίπου 0,12€ πάνω από τις 2000.

Φαίνεται ότι το πρόγραμμα Γ1 προσφέρει φτηνότερη τιμή στην kWh. Η παγίδα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής; Και αν ναι, πώς λειτουργεί ακριβώς; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας στην ΔΕΗ στο προγραμμα ονλινε δεν μου εβαλε την εκπτωση ΚΟΤ υπαρχει καποιο προβλημα ?

Οι καταναλωσεις μου ειναι απο 26/10/2021 εως 18/12/2021 626kwh και απο 19/12/2021 εως 20/01/2022 591 kwh το οριο μου ειναι 1800 πως γινετε να μην μου βαλανε την εκπτωση?

Spoiler

1850591600_(430).png.bf0a9439ee665a195c61f665f90f74cf.png

Spoiler

1915905414_(431).png.0588070b8a6dd0a16150afbd94626d67.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Εχω my home online και KOT-B 2 λογαριασμοι που μου εχουν έρθει ενω εχω νυχτερινο ρευμα δεν μου εμφανιζει χρεωση νυχτερινού όλα ημερισιο τα βαζει ειναι αυτο σωστό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tzio_jo είπε

Η ΔΕΗ είχε το myhome enter προσφορά μέχρι τις 31/12 με 0,10/kw.

3/12

11 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Παδιά καλησπέρα, έχω την εξής ερώτηση:

Είμαι σε αναζήτηση προγράμματος στη ΔΕΗ και κοιτάζοντας τους τιμοκαταλόγους βλέπω ότι η τιμή της kWh στα προγράμματα online και enter που βλέπω ότι προωθούνται είναι 0.17€ και 0.18€ αντίστοιχα.

Το Γ1 κοστίζει περίπου 0.11€ κάτω από 2000 kWh και περίπου 0,12€ πάνω από τις 2000.

Φαίνεται ότι το πρόγραμμα Γ1 προσφέρει φτηνότερη τιμή στην kWh. Η παγίδα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής; Και αν ναι, πώς λειτουργεί ακριβώς; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αναφορά σε κείμενο

copy-paste
πλέον εξαρτάται απο το αν σε καλύπτει η επιδότηση

0,30 η τελική στα ρητροπρογράμματα
έχεις επιδότηση

Spoiler

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα

Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το enter απ' όσο έχω καταλάβει έχει και το ΚΟΤ (το δικαιούμαστε).

Η κιλοβατώρα είναι στα 0,18€. Απ' ότι είδα στο μετρητή έχουμε περάσει σίγουρα το μηνιαίο όριο για το ΚΟΤ. Δυστυχώς αυτά γίνονται όταν ανάβεις ενεργοβόρες συσκευές αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.

Ελπίζω προς το Πάσχα ή το καλοκαίρι να μπορέσω να πάρω τουλάχιστον 1 air condition για το ένα δωμάτιο ώστε να μην έχουμε τον θερμοπομπό (ο οποίος ανάβει 2 ώρες το βράδυ και 1 το πρωί).

Απ' όσο έχω καταλάβει μόνο το enter αξίζει για την περίπτωση μου.

Θα έβαζα το online μάλλον αλλά βλέπω ότι δεν υποστούν το ΚΟΤ και επίσης δεν νομίζω να με βολεύει η πάγια εντολή για την πληρωμή (επίσης πότε ακριβώς τραβάει τα λεφτά, όταν βγει ο λογαριασμός;)

Απλά κάνω online την αίτηση μέσω του ebill και περιμένω για την ενεργοποίηση;

Αυτές τις μέρες είναι να δηλώσω και την καταμέτρηση. Πρώτα να δηλώσω και μετά να κάνω την αίτηση για το enter;

Το enter+ έχει κάποια σημαντική διαφορά που θα έπρεπε να με ενδιαφέρει;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, korakios είπε

3/12

 

Επομένως η χρέωση 0,11058 € / kWh και 0,11936 € / kWh δεν ισχύει; Σόρι αλλά δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί η ρήτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Επομένως η χρέωση 0,11058 € / kWh και 0,11936 € / kWh δεν ισχύει; Σόρι αλλά δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί η ρήτρα.

όχι , από 5/8 έχεις έκπτωση 30% (και συνέπεια 5%) στις παραπάνω τιμές , αλλά μπαίνει καπέλο +0,23 περίπου (με βάση πρόσφατες τιμές χοντρικής) , άρα 0,30 τελική

μετά ξαναδιαβάζεις και κάνεις τις πράξεις αν σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις (πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης ΤΕΜ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...