Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Προσπαθώ εδώ και 1 μήνα να βρω άκρη με τη ΡΑΕ, σχετικά με το θέμα της επιστροφής της εγγύησης μετά από ένταξη σε Online. Έχω λάβει 2 απαντήσεις, οι οποίες θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι αυτοματοποιημένες, δεν εξηγείται αλλιώς η έλλειψη συνεννόησης.

Το ζουμί:
"Στους όρους του προγράμματος αναφέρεται ότι για νέους πελάτες που υπογράφουν σύμβαση από 14.07.2021 και έπειτα υφίσταται επιστροφή της εγγύησης."

Μήπως μπορείτε εσείς να μου πείτε που αναφέρεται κάτι τέτοιο γιατί εγώ δεν το βλέπω πουθενά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Οκ καταλαβα πως παιζει, μια ερωτηση αν ξερεις...οι εκπτωσεις/επιδοτησεις του κρατους ισχυουν και για το enter??

Απο τον λογαριασμο του φιλου δεν φανηκε κατι τετοιο αλλα ρωταω..

Οι ("καλές") επιδοτήσεις ήταν/είναι για τα ρητροπρογράμματα. Για τα σταθερά όπως το Έντερ, δινόταν ένα 0,02 έτσι για ξεκάρφωμα, το οποίο σταμάτησε τον Γενάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άρα ουσιαστικά το ένα είναι "χρηματιστήριο" με ανοδική τάση(αρνητικό)..ας πουμε,το άλλο είναι στο πουλάω για ένα χρόνο όπως είναι σήμερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geodimis είπε

Μα αυτό ρωτάω αν ξέρει κάποιος, γιατί για την αλλαγή δε χρειάζεται η ΥΔΕ, για να τους πιέσω; Δε θυμάμαι να έχουν ξαναζητήσει ΥΔΕ ποτέ... 

Καλημερα... Αν εχει ληξει η ΥΔΕ  ζητειται νεα αλλα εχεις το περιθωριο μεσα σε εξι μηνες να κατατεθει αυτη...Και γινεται η αλλαγη παροχου... Ομως υπαρχει και  η περπτωση να ειχε ζητηθει παλιοτερα και μην ειχε κατατεθει...Για δες το.. Μιλησες με καποιον απο Δεδδηε στα Μεσογεια; 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Αν εχει ληξει η ΥΔΕ  ζητειται νεα αλλα εχεις το περιθωριο μεσα σε εξι μηνες να κατατεθει αυτη...Και γινεται η αλλαγη παροχου... Ομως υπαρχει και  η περπτωση να ειχε ζητηθει παλιοτερα και μην ειχε κατατεθει...Για δες το.. Μιλησες με καποιον απο Δεδδηε στα Μεσογεια; 

Λέτε να ζητάνε νέα ΥΔΕ γιατί ενώ ετρεχε η αίτηση μεταφοράς έβαλα και νυκτερινό μετρητή ή καμμία σχέση;

εννοείται η ΥΔΕ μου έχει λήξει πάνω από εξάμηνο -χρόνια μη σου πω- αλλά δε γνωρίζω αν είχα ενημέρωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Nos20VT είπε

Οκ άρα ουσιαστικά το ένα είναι "χρηματιστήριο" με ανοδική τάση(αρνητικό)..ας πουμε,το άλλο είναι στο πουλάω για ένα χρόνο όπως είναι σήμερα τα πράγματα.

Γιεπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, api23 είπε

Είμαι ακριβώς στο ίδιο στάδιο και πάνω κάτω γράφουμε τα ίδια, αφού η απάντηση της ΔΕΗ είναι ακριβώς η ίδια. Εγώ ζήτησα να χρεώνομαι με το παλιό τιμολόγιο καθώς υπέγραψα το συμβόλαιο 14/10. Πολύ φοβάμαι ότι μονο χρόνο χάνουμε και η ΡΑΕ κάνει απλώς τον τροχονόμο του chat με τη ΔΕΗ. Υπάρχει κάποιος που μέσω ΡΑΕ τελικά δικαιώθηκε? Και ως έσχατη λύση η δικαστική οδός μαλλον δεν ενδείκνεται (χρόνος, χρήμα κλπ)... 

Εγω ευτυχώς σήμερα (μετά απο 2 μήνες) ήρθαν όλα στην θέση τους,

είχα κάνει αίτηση 15/11/21.

Με βάλανε για λίγες μέρες στον Γ1Ν με ρήτρα και μετά με βάλανε στο myhome online αλλα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Βγαίνει και ο 2ος λογαριασμός και ξανα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Σήμερα λοιπόν (μετα απο ΡΑΕ, παράπονα τηλέφωνα, τους έστειλα και προχθες τα λάθη με τις τιμές που κάνανε και τι έπρεπε να με χρεώσουν) και μου βγάλανε νέο λογαριασμό και μου αφαιρέσαν ΟΛΑ τα λάθος ποσά. Απίστευτο. Δεν το περίμενα.

 

ευχαριστώ όλα τα παιδιά εδώ μέσα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Λέτε να ζητάνε νέα ΥΔΕ γιατί ενώ ετρεχε η αίτηση μεταφοράς έβαλα και νυκτερινό μετρητή ή καμμία σχέση;

εννοείται η ΥΔΕ μου έχει λήξει πάνω από εξάμηνο -χρόνια μη σου πω- αλλά δε γνωρίζω αν είχα ενημέρωση. 

Δεν χρειαζεται οταν ζητας νυχτερινο.. Δεν θελει πλεον νεα ΥΔΕ... Καμια σχεση... Εχει ληξει σε εσενα το ΥΔΕ... Σου το εχουν ζητησει; Ποτε εκανες καποια αλλαγη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους, ήρθε εκκαθαριστικός,my home online, περίεργο διότι δεν είναι 4 μηνου αλλά 3μηνου,μια απορία έχω,αν ξέρει κάποιος, ός γνωστόν έχουμε 0.096, γιατί για το ΕΤΜΕΑΡ η κwh που καίμε είναι x 0.01700 και όχι x 0.096;;,το παρατήρησα και στο έναντι αυτο,-ειχαν κάνει λάθος και στην αφαίρεση του έναντι ποσού,μόνο 0,53 είχαν βάλει,τους πείρα τηλ παραδέχτηκαν ότι με το έναντι έγινε λάθος κ θα το διορθώσουν, μάλλον με την έκδοση νέου λογαριασμού, λέω εγώ,αλλά ξέχασα να τους ρωτήσω για το πρώτο σκέλος του μηνύματος μου .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris2000 είπε

Εγω ευτυχώς σήμερα (μετά απο 2 μήνες) ήρθαν όλα στην θέση τους,

είχα κάνει αίτηση 15/11/21.

Με βάλανε για λίγες μέρες στον Γ1Ν με ρήτρα και μετά με βάλανε στο myhome online αλλα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Βγαίνει και ο 2ος λογαριασμός και ξανα με τον νεο τιμοκατάλογο.

Σήμερα λοιπόν (μετα απο ΡΑΕ, παράπονα τηλέφωνα, τους έστειλα και προχθες τα λάθη με τις τιμές που κάνανε και τι έπρεπε να με χρεώσουν) και μου βγάλανε νέο λογαριασμό και μου αφαιρέσαν ΟΛΑ τα λάθος ποσά. Απίστευτο. Δεν το περίμενα.

 

ευχαριστώ όλα τα παιδιά εδώ μέσα

Σε βάλανε αυτόματα στο Online ή έκανες εσύ ενέργειες μέσω  ebill? Μέσω ΡΑΕ μου ήρθε η δεύτερη απάντηση της ΔΕΗ, δεν έκαναν κάν το κόπο να απαντήσουν στα αιτήματά μου και ήταν copy paste της πρώτης: οι αθεόφοβοι αναπαρήγαγαν ακόμα και ένα ορθογραφικό λάθος...Ξανά απόρριψη στη ΡΑΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, api23 είπε

Σε βάλανε αυτόματα στο Online ή έκανες εσύ ενέργειες μέσω  ebill? Μέσω ΡΑΕ μου ήρθε η δεύτερη απάντηση της ΔΕΗ, δεν έκαναν κάν το κόπο να απαντήσουν στα αιτήματά μου και ήταν copy paste της πρώτης: οι αθεόφοβοι αναπαρήγαγαν ακόμα και ένα ορθογραφικό λάθος...Ξανά απόρριψη στη ΡΑΕ...

Εγω είχα επιλέξει online μεσω του econtract.

Με βάλανε για λιγο στο Γ1Ν και μετα στο ονλινε με τον νεο τιμοκατάλογο αυτόματα.

Μετα απο 2 μέρες χάθηκε η επιλογή και ξαναεπέλεξα το online.

Μετά απο πολλά τηλέφωνα, εμαιλ ΡΑΕ εφτασα στο τέλος.

Βέβαια τώρα εχω ενα αλλο περίεργο θέμα και έστειλα ερώτηση.

Ο 2ος λογαριασμός λήγει στις 4/2 και χθές μου βγάλανε τον νεο που λήγει στις 15/2.

Η ΔΕΗ θα πάρει λεφτά και στις 4/2 και στις 15/2 ή επειδή βγάλανε τον νέο ακυρώνεται ο παλιός?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, x-files είπε

Επιτέλους, ήρθε εκκαθαριστικός,my home online, περίεργο διότι δεν είναι 4 μηνου αλλά 3μηνου,μια απορία έχω,αν ξέρει κάποιος, ός γνωστόν έχουμε 0.096, γιατί για το ΕΤΜΕΑΡ η κwh που καίμε είναι x 0.01700 και όχι x 0.096;;,το παρατήρησα και στο έναντι αυτο,-ειχαν κάνει λάθος και στην αφαίρεση του έναντι ποσού,μόνο 0,53 είχαν βάλει,τους πείρα τηλ παραδέχτηκαν ότι με το έναντι έγινε λάθος κ θα το διορθώσουν, μάλλον με την έκδοση νέου λογαριασμού, λέω εγώ,αλλά ξέχασα να τους ρωτήσω για το πρώτο σκέλος του μηνύματος μου .

 

Το ΕΤΜΕΑΡ ανήκει στις λεγόμενες "ρυθμιζόμενες χρεώσεις". Όπως οι ΥΚΩ. Αυτές όλες  έχουν ξεχωριστές χρεώσεις. Με απλά λόγια, και πριν τις ρήτρες ακόμη, δεν πληρώναμε την kwh στο Γ1 0,11 (ή όσο την χρεώνουν οι άλλοι πάροχοι). Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ίδιες για όλους τους παρόχους γιατί αφορούν τον ΔΕΔΔΗΕ,  είναι + 0,07 περίπου μέχρι τις 2000 kwh το τετράμηνο και για τις kwh πάνω από τις 2000 απογειώνονται και φτάνουν 0,12 Ευρώ η kwh. Δηλαδή το Γ1 προ ρήτρας είχε τελική τιμή 0,18 μέχρι τις 2000 kwh και 0,25 πάνω από αυτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hello, μια βοήθεια για μείωση της λυπητερης από εδώ και πέρα; ( δεν είναι για μένα )

 

IMG-20220126-154930.jpg

 

 

IMG-20220126-155112.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, chris2000 είπε

Εγω είχα επιλέξει online μεσω του econtract.

Με βάλανε για λιγο στο Γ1Ν και μετα στο ονλινε με τον νεο τιμοκατάλογο αυτόματα.

Μετα απο 2 μέρες χάθηκε η επιλογή και ξαναεπέλεξα το online.

Μετά απο πολλά τηλέφωνα, εμαιλ ΡΑΕ εφτασα στο τέλος.

Βέβαια τώρα εχω ενα αλλο περίεργο θέμα και έστειλα ερώτηση.

Ο 2ος λογαριασμός λήγει στις 4/2 και χθές μου βγάλανε τον νεο που λήγει στις 15/2.

Η ΔΕΗ θα πάρει λεφτά και στις 4/2 και στις 15/2 ή επειδή βγάλανε τον νέο ακυρώνεται ο παλιός?

Εμένα με βάλανε αυτόματα στο Γ1 με 1ο λογαριασμό με ρήτρα και έμεινα εκεί αφότου υπέγραψα το συμβόλαιο Οnline πριν 3 μήνες. Τα βάσανά σου εφτασαν σχεδόν σε ένα τέλος. Λογικά σε βάλανε στο παλιό τιμολόγιο αφού επίλεξες για 2η φορά το online πριν τις 2/12/21 που αλλάξαν οι τιμές. Συνέχισα σήμερα και στο συνήγορο του καταναλωτή για 2η φορά αλλά δεν βλέπω φως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΓΝ1 αν γινει μεταφορα σε Myhome Online  δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν διατηρείς το νυχτερινο μεσα στη σύμβαση της ΔΕΗ.

Τι ισχύει;

Επίσης ποια η διαφορά Online με Enter;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...