Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nickolas είπε

 

Λύση είναι ένα ND φίλτρο και ιδιαίτερα ένα "μισό" ND φίλτρο που είναι μαυρισμένο μόνο το πάνω τμήμα του.

 

Δε δυσκολεύονται να πιάσουν το dynamic range... απλά δεν κάνουν hdr από μόνες τους όπως τα κινητά... για να βγάλουν το μεν ουρανό σωστό αλλά και σωστά σε φωτισμό και το υπόλοιπο μέρος. 
 

Οπως είπες, η λύση για το συγκεκριμένο θέμα είναι ένα graduated filter (που είναι πιο σκοτεινό στο πάνω μέρος σαν τα ντε γκράντε γυαλιά) αλλιώς η μόνη λύση για να είναι όλα σωστά φωτισμένα είναι το exposure bracketing και ένωση στο Lightroom/Photoshop κλπ ή να επιλέξεις hdr in camera και να σου βγάλει όπως κρίνει η μηχανή ένα hdr jpg. 
 

Για παράδειγμα, η παρακάτω φωτο για να βγει οκ και ο ήλιος και ο ουρανός και τα βράχια, έχω κάνει exposure bracketing και μετά editing στο Lightroom αφού ένωσα τις 3 ή 5 φωτο που είχα βγάλει, δε θυμάμαι ποσες είχα βγάλει εκεί. 
 

50263338027_b7fd88f45d_c.jpg

Light Path by Urban Mood, on Flickr

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο να πω ότι είχε ήλιο κανονικά, ούτε συννεφιά ούτε τίποτα. Η φωτογραφία με τον γαλανό ουρανό σε σχέση για άλλες έχουν χρονική διαφορά μισή ώρα. Όλη η μέρα εχτές ήταν ηλιολουστη και ούτε μία στιγμή δεν ήταν με συννεφιά! Οπότε αυτό είναι κανενός ουρανός, όχι συννεφιά. 

Σήμερα είμαστε στην Ελαφόνησο και τράβηξα αρκετές φωτογραφίες. Όσες ήταν με τον ήλιο από πάνω είχαν ανοιχτό γαλάζιο και όταν ο ήλιος ήταν πίσω, σκούρο γαλάζιο. Δοκίμασε και με -1 στη φωτεινότητα αλλά ο ουράνιος έβγαινε κανονικά αλλά η θάλασσα πιο σκοτεινή, οπότε ούτε αυτό αποτελεί λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να το αφήσουμε αυτό με το μοντέρνο κινητό. Όπως είπα έχω το OnePlus 7pro και το 6Τ και μου βγάζουν πολύ καλές φωτό. Δεν αγόρασα την DSLR για να αντικαταστήσω τα κινητά. Σε τελική ανάλυση, αν δεις λεπτομέρεια του 18-55, δεν υπάρχει πιθανότητα να τη βγάλει κανένα κινητό. 

Η επόμενη φωτό είναι από το 7pro πριν στην παραλία του Σίμου https://photos.app.goo.gl/ht1phqitVZ2ur4RH7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Λοιπόν να το αφήσουμε αυτό με το μοντέρνο κινητό. Όπως είπα έχω το OnePlus 7pro και το 6Τ και μου βγάζουν πολύ καλές φωτό. Δεν αγόρασα την DSLR για να αντικαταστήσω τα κινητά. Σε τελική ανάλυση, αν δεις λεπτομέρεια του 18-55, δεν υπάρχει πιθανότητα να τη βγάλει κανένα κινητό. 

Η επόμενη φωτό είναι από το 7pro πριν στην παραλία του Σίμου https://photos.app.goo.gl/ht1phqitVZ2ur4RH

Και εγώ είμαι νέος στο άθλημα ξεκίνησα πριν περίπου ένα χρόνο με μια ταπεινή 200d και στη συνέχεια με μια 800d με την οποία σκοπεύω να περάσω αρκετά χρόνια μαζί της.παμε στο κύριο θέμα τώρα. Έχοντας πάντα κάποια ναυαρχίδα(κινητό) στη τσέπη μου σε καλές συνθήκες δεν είδα στην αρχή μεγάλη διαφορά,απλά η φωτογραφική μηχανή βγάζει από μέσα σου κάτι στο οποίο σε σπρώχνει να γίνεις καλύτερος να θες να τραβήξεις το επόμενο κλικ και να παρατηρείς τι δεν έκανες σωστά στο προηγούμενο .πράγμα που πολύ δύσκολα θα στο δώσει ένα κινητό ανεξαρτήτως τιμής.αν έχεις την δυνατότητα πάρε και τον 50mm. 1.8 ίσως σε βοηθήσει αλλά και θα σε προκαλέσει να ασχοληθείς λίγο πιο έντονα με την εστίαση αλλά και με την οξύτητα μιας φωτογραφίας και σίγουρα θα καταλάβεις καλύτερα πως να ρυθμίζεις το διάφραγμα σου τη ταχύτητα του κλείστρου σου κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Μετά πας στο PC ή στο κινητό και ανεβάζεις τις σκιές.

Αλλιώς παίρνεις μοντέρνο κινητό και απλά κάνεις "κλικ".

😂🤣🤪😂🤣🤪

IMG_20200824_223700_copy_3120x2340.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2020 στις 9:04 ΜΜ, babisskg είπε

...δεμένο μπαλόνι φορώντας του μάσκα για προστασία από τον Covid - 10...

Η γ@μωτηλεόραση και η επιλεκτική καθημερινή νεκρολογία της δε θα πρέπει να μας εμπνέουν αλλά να μας εξοργίζουν δημιουργικά. Ο αέρας της ελευθερίας έχει γίνει τόσο ακριβός και σπάνιος στις μέρες μας που ίσως όχι πολύ καιρό από τώρα γίνει αγαπημένο θέμα φωτογραφίας δρόμου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πολλές περιπτώσεις που μας το επιτρέπει η ταχύτητα κλείστρου, μπορούμε να κάνουμε και exposure bracketing στο χέρι, έχοντας επιλέξει το burst mode της μηχανής για να τραβήξει γρήγορα τις φωτογραφίες χωρίς να έχει κουνηθεί το κάδρο ανάμεσα στις λήψεις που θα γίνουν ή και λίγο να έχει κουνηθεί, αυτόματα διορθώνεται στο lightroom πχ, μιας και όταν τις ενώνεις, έχει επιλογή ''αυτόματο ταίριασμα'' και τις φέρνει στα ίσια μεταξύ τους.

Πχ, είμαι στα 50mm και τραβάω από ψηλά ένα λιμάνάκι με πλοία που είναι κάτω.Αν την έβγαζα μονή τη λήψη, με matrix φωτομέτρηση (πλήρους κάδρου) και iso 100 κλειδωμένο, θα ήθελε πχ 1/200 ταχύτητα κλείστου. Όταν εκεί, θα επιλέξω bracketing (πχ 3ων λήψεων) με διαφορά ενός στοπ για παράδειγμα να έχει η κάθε φωτογραφία (100iso και matrix φωτομέτρηση πάλι), τότε θα βγάλει, μια τη βασική 1/200 που είπαμε, μετά μια 1/400 και μια 1/100. Σε αυτές τις ταχύτητες για τα mm που ήμουν είναι πολύ οκ και όχι απαγορευτικές για να κάνεις bracketing σε χεράτη λήψη.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα και σας  ευχαριστώ για τις ιδέες που μου δίνεται. Αυτό που με έκανε εντύπωση σήμερα με κόντρα ήλιο είναι ότι δεν έβγαινε καμένος ο ουρανός,  απλά ήταν αχνο το γαλαζιο του ουρανού.

@badounask Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου για την 800d και κατά πόσο είσαι ικανοποιημένος με την αγορά  της. Επίσης, τι φακούς έχεις για να πάρω μια ιδέα. 

Prime φακό λες να αγοράσω ε; Αλλά ο50άρης δεν είναι αρκετά "ζουμαριστός" 75mm σε foul frame; Μήπως καλύτερα κανένας 35άρης; Άσε που το μάτι μου πηγαίνει προς ζουμ μεριά. 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς  για την εστίαση ώστε να με κάνει να ασχοληθώ μαζί της.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα με βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση του διαφράγματος και της  ταχύτητας κλείστρου. Για το διάφραγμα έχω κατανοήσει κάποια πράγματα αλλά στην ταχύτητα κλείστρου εχω μαύρα μεσάνυχτα χαχαχαχαχαχ

@babisskg Έκανε η Samsung καμιά  συμφωνία για  φακούς της  ZENIT; 😀 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nickolas είπε

Λύση είναι (για τις φώτο που παραθέτεις) να πάρεις ένα κινητό τύπου Iphone.  Προσωπικά νομίζω ότι επένδυση σε κιτ DSLR/Mirrorless δεν έχει και πολύ νόημα σήμερα 

😆😆😆😜😜

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Μετά πας στο PC ή στο κινητό και ανεβάζεις τις σκιές.

Αλλιώς παίρνεις μοντέρνο κινητό και απλά κάνεις "κλικ".

Λογικο. Μην σκισεις και κανενα καλτσον προσπαθώντας να βγαλεις φωτογραφια! Κλικ και οτι βγει. 😘

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

😆😆😆😜😜

Λογικο. Μην σκισεις και κανενα καλτσον προσπαθώντας να βγαλεις φωτογραφια! Κλικ και οτι βγει. 😘

   Εντάξει ....... και λίγο χαμόγελο στη ζωή μας δεν είναι κακό ....... !!!

   Δεν το πάω πιο πέρα διότι βρήκε τρόπο να μπει και να λέει τα γνωστά και μη εξαιρετεα ........ όπως στην έκθεση του Τοτου ...... το σκουλήκι το οποίο ως γνωστόν δεν έχει καμία σχέση με το αεροπλάνο .......... 🤣🤣🤣 ....... 

4 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Καλησπέρα και από μένα και σας  ευχαριστώ για τις ιδέες που μου δίνεται. Αυτό που με έκανε εντύπωση σήμερα με κόντρα ήλιο είναι ότι δεν έβγαινε καμένος ο ουρανός,  απλά ήταν αχνο το γαλαζιο του ουρανού.

@badounask Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σου για την 800d και κατά πόσο είσαι ικανοποιημένος με την αγορά  της. Επίσης, τι φακούς έχεις για να πάρω μια ιδέα. 

Prime φακό λες να αγοράσω ε; Αλλά ο50άρης δεν είναι αρκετά "ζουμαριστός" 75mm σε foul frame; Μήπως καλύτερα κανένας 35άρης; Άσε που το μάτι μου πηγαίνει προς ζουμ μεριά. 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς  για την εστίαση ώστε να με κάνει να ασχοληθώ μαζί της.

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα με βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση του διαφράγματος και της  ταχύτητας κλείστρου. Για το διάφραγμα έχω κατανοήσει κάποια πράγματα αλλά στην ταχύτητα κλείστρου εχω μαύρα μεσάνυχτα χαχαχαχαχαχ

@babisskg Έκανε η Samsung καμιά  συμφωνία για  φακούς της  ZENIT; 😀 🤣

     Τον 40αρη της Canon συν τω χρόνω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Τον 40αρη της Canon συν τω χρόνω !!!

nΚαλημέρα Μπάμπη. Αυτόν εδώ λες; Ναι, τον έχω στα υπόψιν μου αλλά για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...