Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Η προστασία στην οθόνη δεν είναι κακή , έχοντας βάλει παλιότερα και στην Canon eos m10 φθηνά tempered glass , την προστατεύουν από την χρήση , βάλε βγάλε σε τσάντες και διάφορα . Εν πάση περιπτώσει καλό κάνει , κακό δεν κάνει , αν και τελευταία προτιμώ τις απλές ζελατίνες , δεν βρίσκω τόση ανάγκη για tempered glass . Έχω βρει μια φίρμα στην Γερμανία την at Folix , πολύ καλή ποιότητα σε μεμβράνη και τζαμακια , καλές τιμές με τα μεταφορικά , δεν ξεπερνάνε το δεκαευρο και έρχονται σε δύο εβδομάδες το πολύ πολύ .

   Ομοίως και στο κινητό , γυμνή οθόνη , σε , Gorilla glass 3 τίποτε απολύτως με βαριά χρήση . Σε Gorilla glass 5 δεν βλέπω να συζητάμε καν . 

   Τα τζαμακια ίσως , λέω ίσως , προκαλέσουν κάποια υστέρηση στην απόκριση μιας οθόνης αφής . Κάποτε συνέβη και βγήκε πάραυτα . Με μεμβράνη δεν συνέβη ποτέ .

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μάλλον υπερβολικό σενάριο είναι. Βέβαια εξαρτάται και από τον καθένα. Αλλά από τη στιγμή που είναι ανακλινόμενη και όταν δεν τη χρησιμοποιείς βρίσκεται καλυμμένη θεωρώ ότι ίσως είναι και υπερβολικό. 

Υπερβολικό για μένα που είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τις ηλεκτρονικές συσκευές, ειδικά με τα κινητά. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η κακιά στιγμή αλλά τουλάχιστον στα κινητά μου αρέσει να ρολάρει εύκολα το δάχτυλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ostvarivanje είπε

Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μάλλον υπερβολικό σενάριο είναι. Βέβαια εξαρτάται και από τον καθένα. Αλλά από τη στιγμή που είναι ανακλινόμενη και όταν δεν τη χρησιμοποιείς βρίσκεται καλυμμένη θεωρώ ότι ίσως είναι και υπερβολικό. 

Υπερβολικό για μένα που είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός με τις ηλεκτρονικές συσκευές, ειδικά με τα κινητά. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η κακιά στιγμή αλλά τουλάχιστον στα κινητά μου αρέσει να ρολάρει εύκολα το δάχτυλο.  

    Η οθόνη αφής στην φωτογραφική δεν έχει την ίδια συχνότητα χρήσης με του κινητού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δες άλλη μια με τον af-p 70-300, για να σχηματίζεις σιγά σιγά μια άποψη του αν σου κάνει (f8, 1/1000, iso 360):

Για macro, δεν είναι κατάλληλος ο 70-300 AF-P VR. O 55-300 δίνει καλύτερα αποτελέσματα, γιατί έχει καλύτερο magnification ratio (1:3,6 έναντι 1:4,5). Περισσότερο θα με ενδιέφερε για πουλιά. Παρατήρησα πάντως ότι σε kit o 70-300 AF-P VR δε μειώνει σημαντικά την τιμή του συνόλου σε σχέση με το να τον αγοράσεις χωριστά.

Limenitis reducta / δασικό πάρκο Παύλιανης με 55-300mm:

Limenitis reducta.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Η οθόνη αφής στην φωτογραφική δεν έχει την ίδια συχνότητα χρήσης με του κινητού .

 Για αυτό ακριβώς λέω ότι είναι υπερβολικό σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Για macro, δεν είναι κατάλληλος ο 70-300 AF-P VR. O 55-300 δίνει καλύτερα αποτελέσματα, γιατί έχει καλύτερο magnification ratio (1:3,6 έναντι 1:4,5). Περισσότερο θα με ενδιέφερε για πουλιά. Παρατήρησα πάντως ότι σε kit o 70-300 AF-P VR δε μειώνει σημαντικά την τιμή του συνόλου σε σχέση με το να τον αγοράσεις χωριστά.

Limenitis reducta / δασικό πάρκο Παύλιανης με 55-300mm:

Limenitis reducta.png

     Βρίσκω ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω αφού είμαι μεταξύ ενός 70 - 300 και ενός 55 - 300 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, babisskg είπε

Βρίσκω ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω αφού είμαι μεταξύ ενός 70 - 300 και ενός 55 - 300 .

o 55-300mm είναι πολύ αργός αλλά πολύ καλός οπτικά. Και εστιάζει εξωτερικά, που σημαίνει ότι το βαρέλι του περιστρέφεται κατά την εστίαση. Αν δε σε πειράζουν αυτά, τον προτείνω. Η εστίασή του πάντως είναι ακριβέστατη. Δε με πρόδωσε ποτέ, και μου έχει βγάλει και πολύ καλά πορτραίτα. Οξύτατος ακόμα και σε νυχτερινό πορτραίτο.

Και κάτι ακόμα που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους. Σύμφωνα με τον Thom Hogan (dslrbodies.com) ο φακός αυτός είναι, weather resistant, αντίθετα με τον 70-300 AF-P VR (οι ακριβότεροι FX 70-300 όμως είναι weather resistant):

https://www.dslrbodies.com/lenses/lens-articles/choosing-lenses/which-nikkors-are-weather.html

H Nikon πάντως, όπως μάλλον και η Canon αλλά και άλλες εταιρίες δεν τολμούν να χαρακτηρίσουν επίσημα κάποιους φακούς τους weather resistant. Μόνο στην Pentax έχω δει τη σχετική σήμανση "WR".

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

o 55-300mm είναι πολύ αργός αλλά πολύ καλός οπτικά. Και εστιάζει εξωτερικά, που σημαίνει ότι το βαρέλι του περιστρέφεται κατά την εστίαση. Αν δε σε πειράζουν αυτά, τον προτείνω. Η εστίασή του πάντως είναι ακριβέστατη. Δε με πρόδωσε ποτέ, και μου έχει βγάλει και πολύ καλά πορτραίτα. Οξύτατος ακόμα και σε νυχτερινό πορτραίτο.

Και κάτι ακόμα που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους. Σύμφωνα με τον Thom Hogan (dslrbodies.com) ο φακός αυτός είναι, weather resistant, αντίθετα με τον 70-300 AF-P VR (οι ακριβότεροι FX 70-300 όμως είναι weather resistant):

https://www.dslrbodies.com/lenses/lens-articles/choosing-lenses/which-nikkors-are-weather.html

H Nikon πάντως, όπως μάλλον και η Canon αλλά και άλλες εταιρίες δεν τολμούν να χαρακτηρίσουν επίσημα κάποιους φακούς τους weather resistant. Μόνο στην Pentax έχω δει τη σχετική σήμανση "WR".

    Αρχίζω να τείνω προς τον 55 - 300 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Και μία ακόμα ερώτηση:  σε περίπτωση που επιλέξω την 800D πόσο θα με επηρεάσει η έλλειψη μικρορύθμισης εστίασης φακού; 

Από ελάχιστα έως πολύ, σε βαθμό να πετάς 8 στις 10 φωτογραφίες. Εξαρτάται από το πως θα συνεργαστεί ο εκάστοτε συγκεκριμένος φακός, με το εκάστοτε σώμα. Οι κιτ φακοί συνήθως δεν έχουν πρόβλημα, άλλοι και ιδίως τηλεφακοί μπορεί να έχουν σοβαρό ζήτημα. 

Μιλάω εκ πείρας, δύο μηχανές Canon και 5 φακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Από ελάχιστα έως πολύ, σε βαθμό να πετάς 8 στις 10 φωτογραφίες. Εξαρτάται από το πως θα συνεργαστεί ο εκάστοτε συγκεκριμένος φακός, με το εκάστοτε σώμα. Οι κιτ φακοί συνήθως δεν έχουν πρόβλημα, άλλοι και ιδίως τηλεφακοί μπορεί να έχουν σοβαρό ζήτημα. 

Μιλάω εκ πείρας, δύο μηχανές Canon και 5 φακοί.

Σε ευχαριστώ πολύ. Και δηλαδή είναι λαχείο τι θα σου τύχει;  Το θέμα μου είναι ότι αργότερα θα αγόραζα κάποιον τηλεφακό οπότε υπάρχει πιθανότητα να έχω πρόβλημα.

Αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει στις mirrorless; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

ιδίως τηλεφακοί μπορεί να έχουν σοβαρό ζήτημα. 

Να φανταστώ μιλάς για τηλεφακούς γρήγορους (2.8κλπ) ή και ένας τηλεφακός πχ 70-300 4-5.6 μπορεί να έχει πρόβλημα; Γιατί με τέτοιο φακό δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά όποιον φωτεινό prime ή zoom έχω βάλει στη μηχανή μου (sigma 17-50, 501.4, 50 1.8, 35 1.8) χρειάστηκα ρύθμιση σε όλους.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ostvarivanje είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Και δηλαδή είναι λαχείο τι θα σου τύχει;  Το θέμα μου είναι ότι αργότερα θα αγόραζα κάποιον τηλεφακό οπότε υπάρχει πιθανότητα να έχω πρόβλημα.

Αυτό το φαινόμενο δεν υπάρχει στις mirrorless; 

Ναι είναι λαχείο. Ο δικός μου τηλεφακός στο τελε άκρο του θα ήταν άχρηστος χωρίς το af microadjustment. Ή θα έπρεπε να στείλω κάμερα και φακό σε εξουσιοδοτημένο για ρύθμιση, διαδικασία που δεν ξέρω αν και πως γίνεται στην Ελλάδα.

Από όσο έχω διαβάσει, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, το θέμα δεν υφίσταται στις ακάθρεπτες, καθώς η εστίαση γίνεται κατευθείαν πάνω στον αισθητήρα και όχι, όπως στις dslr με δεύτερο αισθητήρα μέσω του καθρέπτη. Είναι ένα από τα ισχυρά πλεονεκτήματα των ακάθρεπτων.

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Να φανταστώ μιλάς για τηλεφακούς γρήγορους (2.8κλπ) ή και ένας τηλεφακός πχ 70-300 4-5.6 μπορεί να έχει πρόβλημα; Γιατί με τέτοιο φακό δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά όποιον φωτεινό prime ή zoom έχω βάλει στη μηχανή μου (sigma 17-50, 501.4, 50 1.8, 35 1.8) χρειάστηκα ρύθμιση σε όλους.

Μιλάω για τον 55-250 4-5.6 is stm. Στον κιτ, στον 15-85 και στον 10-18 δεν χρειάστηκα ρύθμιαη. Στον 50 1.8 δεν μπορώ να βγάλω άκρη διότι δεν έχει 100% συνέπεια στην εστίαση, είναι πολύ παλιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Να φανταστώ μιλάς για τηλεφακούς γρήγορους (2.8κλπ) ή και ένας τηλεφακός πχ 70-300 4-5.6 μπορεί να έχει πρόβλημα; Γιατί με τέτοιο φακό δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά όποιον φωτεινό prime ή zoom έχω βάλει στη μηχανή μου (sigma 17-50, 501.4, 50 1.8, 35 1.8) χρειάστηκα ρύθμιση σε όλους.

Ρύθμιση πώς έκανες; Είχε επιλογή η μηχανή σου. Αν θες πες μου σε ποια μηχανή αναφέρεσαι; 

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ναι είναι λαχείο. Ο δικός μου τηλεφακός στο τελε άκρο του θα ήταν άχρηστος χωρίς το af microadjustment. Ή θα έπρεπε να στείλω κάμερα και φακό σε εξουσιοδοτημένο για ρύθμιση, διαδικασία που δεν ξέρω αν και πως γίνεται στην Ελλάδα.

Από όσο έχω διαβάσει, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, το θέμα δεν υφίσταται στις ακάθρεπτες, καθώς η εστίαση γίνεται κατευθείαν πάνω στον αισθητήρα και όχι, όπως στις dslr με δεύτερο αισθητήρα μέσω του καθρέπτη. Είναι ένα από τα ισχυρά πλεονεκτήματα των ακάθρεπτων.

Προφανώς η μηχανή σου είχε επιλογή για af microadjustment. Αυτό έχω διαβάσει και εγώ ότι δεν υφίσταται στις ακάθρεπτες και από τη στιγμή που υπάρχει και από την ίδια την Canon αντάπτορας ώστε να χρησιμοποιούνται όλοι οι φακοί ef / ef-s, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταπηδήσω στην M50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μιλάω για τον 55-250 4-5.6 is stm. 

Α, για τέτοιο φακό... περίεργο..

16 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ρύθμιση πώς έκανες; Είχε επιλογή η μηχανή σου. Αν θες πες μου σε ποια μηχανή αναφέρεσαι; 

Δες ένα πόστ μου από τότε που ρύθμισα τον sigma στην d7100 nikon. Τώρα έχω d7500.

Τώρα έχω πάρει αυτό: 

B4C3E199-8B00-46D3-A9D0-6D76F07F8321.jpeg.07f98b7af9187c8b1e62481043402b8d.jpeg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ρύθμιση πώς έκανες; Είχε επιλογή η μηχανή σου. Αν θες πες μου σε ποια μηχανή αναφέρεσαι; 

Προφανώς η μηχανή σου είχε επιλογή για af microadjustment. Αυτό έχω διαβάσει και εγώ ότι δεν υφίσταται στις ακάθρεπτες και από τη στιγμή που υπάρχει και από την ίδια την Canon αντάπτορας ώστε να χρησιμοποιούνται όλοι οι φακοί ef / ef-s, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταπηδήσω στην M50.

Ε προφανώς έχει, αλλιώς πως θα έγραφα τα παραπάνω; Έχω την 80D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...