Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι η απομόνωση θέματος που είναι εύκολη σε macro, αλλά το αντίθετο: το πολύ μικρό βάθος πεδίου (γι’ αυτό κάποιοι καταφεύγουν σε focus stacking).

οι τηλεφακοί είναι χρήσιμοι στο macro για το λόγο που αναφέρεις (μπορείς να σταθείς πιο μακρυά) αλλά τελικά το πόσο μακρυά μπορείς να σταθείς εξαρτάται πάντα και από το τι μεγέθυνση μπορείς να πετύχεις στη συγκεκριμένη απόσταση με το συγκεκριμένο φακό. Και ακολούθως το τι crop θα κάνεις είναι συνέπεια της μεγέθυνσης που θα πετύχεις. Εμπειρικά, ένας Nikkor 55-300mm που έχω με magnification ratio 1:4, υστερεί σαφώς σε σχέση με έναν Sigma 18-250mm με magnification ratio 1:2,9 στο macro και αυτός με τη σειρά του υστερεί σε σχέση με έναν Nikkor 105mm 1:1 (με τον οποίο βγήκε η φωτογραφία του εντόμου σε πτήση).

🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂

Για τον 55-250 IS STM μιλάμε; Καλός φακός, τον έχω δοκιμάσει σε μια 200D φίλου. Συμπαθητικό macro, όχι κάτι φοβερό (έχω υλικό από αυτόν). Μου άρεσε η ομαλότητα και ταχύτητα του συστήματος εστίασης. Και φοβερό value for money!

Δε νομίζω ότι στις Nikon υπάρχει κάτι τόσο εξελιγμένο. Το σύστημα λέγεται είναι απίστευτα γρήγορο. Πιο γρήγορο από όσο μπορείς να βλεφαρίσεις.

Δεν λέγεται, είναι. Όπως είπα παραπάνω, το έχω στον 15-85 μου και μαζί με την 80D είναι όντως πιο γρήγορο από τα μάτια μου. Στην φωτογραφία με τον γλάρο που έβαλα στο άλλο θέμα, καλά καλά δεν προλαβα να βάλω το μάτι μου στο σκόπευτρο, ούτε λόγος φυσικά για ρύθμιση ζουμ κλπ. Ο γλάρος πέρασε ταχύτατα πάνω από το κεφάλι μου.

Ναι, για τον 55-250 is stm μιλάμε. Ε λοιπόν η ταχύτητα εστίασης, που όντως είναι γρήγορη, δεν πιάνει μία μπροστά στο usm. 

Εγώ πάντως δεν παίρνω ξανά άλλο φακό χωρίς usm. Είναι και ο λόγος που 90% του φωτογραφικού χρόνου μου έχω καρφωμένο τον 15-85.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις για τα έντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Οι all round λύσεις υπάρχουν , πχ ένας 18 - 400 !!! το κύριο γνώρισμα τους είναι πως αποτελούν μια καλή λύση που θα καλύψει τις ανάγκες ενός ταξιδιού αναψυχής . Δεν θέλει κάποιος να μπει στο λούκι του βάλε βγάλε , λογικό κι' αυτό . Κάποιος περισσότερο ενασχολουμενος , δεν περιμένει σε ένα τέτοιο ταξίδι να καλύψει τα πάντα εστιακά , ούτε και το επιθυμεί . Έχοντας κατασταλάξει στο εστιακό μήκος που του αρέσει να δουλεύει , θα αρκεστεί σ' αυτό και θα αφήσει στην άκρη τις άσκοπες αναζητήσεις που θα του φανε τον χρόνο .

   Αυτός που δεν έχει κατασταλάξει εστιακά θα ψάχνεται να καλύψει από την άλλη άκρη του κόσμου το Σινικό Τείχος , την άλλη στιγμή θα προσπαθεί να αποτυπώσει το πορτραίτο της επίσημης αγαπημένης με φόντο το όρος Φούτζι κλπ . Καταλαβαίνετε πως δύο καρπούζια σε μια μασχάλη δεν χωράνε .

  Σήμερα θα έλεγα πως θα μου έφτανε ένας 55 - 200 για κάτι τέτοιο , φυσικά αυτό είναι που καλύπτει εμένα , όχι εσάς .

   Πιθανόν να έπαιρνα μαζί μου και μια μηχανή ακόμη , λέω πιθανόν , σε κόμπακτ μορφή που θα με κάλυπτε σε πιο wide λήψεις και πιο instant μορφής .

  Αυτα έρχονται με τον χρόνο , όταν με το καλό ξεπεραστούν οι αρχικές αναζητήσεις περί σωμάτων , ασωμάτων , φακών , εταιρειών .... και γνωρίζουμε πλέον ότι μπορεί να γίνει η δουλειά με πολλούς τρόπους .

Εντάξει, δεν αναφέρουν σε κάτι τόσο μεγάλο όπως το 18-400. Βαριά βαριά μέχρι 18-200. 

Άρα δεν είσαι τόσο των all around λύσεων. Βέβαια από την άλλη πλευρά, οι prime είναι πιο οξείς. 

Πάντως αυτό που είπατε περί δεύτερης μηχανής δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα για την NEX με έναν pancake για τους ευρυγώνιες λήψεις, οπότε θα το δω εν καιρώ. 

Καταλήγω στην 800D γιατί θα την χρησιμοποιώ και για βίντεο και βλέπουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Εντάξει, δεν αναφέρουν σε κάτι τόσο μεγάλο όπως το 18-400. Βαριά βαριά μέχρι 18-200. 

Άρα δεν είσαι τόσο των all around λύσεων. Βέβαια από την άλλη πλευρά, οι prime είναι πιο οξείς. 

Πάντως αυτό που είπατε περί δεύτερης μηχανής δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα για την NEX με έναν pancake για τους ευρυγώνιες λήψεις, οπότε θα το δω εν καιρώ. 

Καταλήγω στην 800D γιατί θα την χρησιμοποιώ και για βίντεο και βλέπουμε. 

    Προσωπικά θα έβλεπα την NEX σαν συμπλήρωμα , ασχέτως παλαιότητας , χάριν όγκου , ευκολίας στην χρήση , με έναν σταθερό μικρό ευρυγώνιο , δεν γνωρίζω τι βγάζει εκεί γύρω η Sony , κάτι που να κατέληγε σε 35 πραγματικά χιλ η 28 . 

  Την στιγμή που θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο σε διαδικασία λήψης , χωρίς ανάγκες ιδιαίτερης εστίασης , μια λήψη στο δρόμο , εδώ και τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Προσωπικά θα έβλεπα την NEX σαν συμπλήρωμα , ασχέτως παλαιότητας , χάριν όγκου , ευκολίας στην χρήση , με έναν σταθερό μικρό ευρυγώνιο , δεν γνωρίζω τι βγάζει εκεί γύρω η Sony , κάτι που να κατέληγε σε 35 πραγματικά χιλ η 28 . 

  Την στιγμή που θα ήθελα κάτι πιο γρήγορο σε διαδικασία λήψης , χωρίς ανάγκες ιδιαίτερης εστίασης , μια λήψη στο δρόμο , εδώ και τώρα .

Την NEX δεν έχω σκοπό να την αποσύρω. Και συμπληρωματικά με την 800D (αν την πάρω) αλλά και θα πειραματιστώ για βράδυ. Η προοπτική είναι να συντηρήσω δύο συστήματα (mirrorless και DSLR) και ανάλογα πώς θα κινηθούν τα πράγματα στο μέλλον. 

Για φακό που να μην προσδίδει και όγκο, πιστεύω ότι αυτός θα ήταν καλά https://www.skroutz.gr/s/446545/Sony-E16mm-f-2-8-Sony-E-SIlver.html?o=mount+e+pancake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Την NEX δεν έχω σκοπό να την αποσύρω. Και συμπληρωματικά με την 800D (αν την πάρω) αλλά και θα πειραματιστώ για βράδυ. Η προοπτική είναι να συντηρήσω δύο συστήματα (mirrorless και DSLR) και ανάλογα πώς θα κινηθούν τα πράγματα στο μέλλον. 

Για φακό που να μην προσδίδει και όγκο, πιστεύω ότι αυτός θα ήταν καλά https://www.skroutz.gr/s/446545/Sony-E16mm-f-2-8-Sony-E-SIlver.html?o=mount+e+pancake

   Ακριβός μου φαίνεται , εκτός και σαν μεταχειρισμένος βρεθεί πιο οικονομικά . 

    Κάποια στιγμή όταν βρεις χρόνο , χρειάζομαι μια λίστα από safe to remove apps σε περιβάλλον Miui 11 , αφορά το καινούριο Redmi 9 και λόγω νέας συσκευής δεν βρίσκω κάτι ανάλογο . Δεν αναφέρομαι σε bloatware , αλλά σε εφαρμογές του λειτουργικού που τυχόν μπορούν να απενεργοποιηθουν έστω , πχ Facebook services χωρίς όμως άλλες ενέργειες , σκέτα μέσα από την συσκευή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Ακριβός μου φαίνεται , εκτός και σαν μεταχειρισμένος βρεθεί πιο οικονομικά . 

    Κάποια στιγμή όταν βρεις χρόνο , χρειάζομαι μια λίστα από safe to remove apps σε περιβάλλον Miui 11 , αφορά το καινούριο Redmi 9 και λόγω νέας συσκευής δεν βρίσκω κάτι ανάλογο . Δεν αναφέρομαι σε bloatware , αλλά σε εφαρμογές του λειτουργικού που τυχόν μπορούν να απενεργοποιηθουν έστω , πχ Facebook services χωρίς όμως άλλες ενέργειες , σκέτα μέσα από την συσκευή . 

Απλά αυτόν τον φακό τον έβαλα επειδή είναι pancake και δε θα προσδίδει όγκο. Γενικά σε mount e της Sony δεν έχει ιδιαίτερα προσιτούς φακούς αν και τώρα που κοίταξα λίγο είδα όσο αρκετούς καινούριους. 

Ωχ Xiaomi ακούω! 😁😀 Βασικά δεν είχα ποτέ Xiaomi αλλά δε θα ξεχάσω ποτέ όταν έβαλα για πρώτη φορά Miui Rom σε ένα LG G2 που είχα τότε. Με την πρώτη επαφή είχα εντυπωσιαστεί από την πληθώρα των επιλογών και της παραμετροποίησης. Λες να βάλω και στο OnePlus 7Pro; 😀

Θα το κοιτάξω όταν θα είμαι σε υπολογιστή γιατί τώρα γράφω σου το κινητό. 

Δε μου λες, για τον 18-55 του 800d να πάρω hood;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Απλά αυτόν τον φακό τον έβαλα επειδή είναι pancake και δε θα προσδίδει όγκο. Γενικά σε mount e της Sony δεν έχει ιδιαίτερα προσιτούς φακούς αν και τώρα που κοίταξα λίγο είδα όσο αρκετούς καινούριους. 

Ωχ Xiaomi ακούω! 😁😀 Βασικά δεν είχα ποτέ Xiaomi αλλά δε θα ξεχάσω ποτέ όταν έβαλα για πρώτη φορά Miui Rom σε ένα LG G2 που είχα τότε. Με την πρώτη επαφή είχα εντυπωσιαστεί από την πληθώρα των επιλογών και της παραμετροποίησης. Λες να βάλω και στο OnePlus 7Pro; 😀

Θα το κοιτάξω όταν θα είμαι σε υπολογιστή γιατί τώρα γράφω σου το κινητό. 

Δε μου λες, για τον 18-55 του 800d να πάρω hood;

     Αν θεωρείς ότι είσαι απρόσεκτος στην κίνηση γενικά , εναλλακτικά αν φοράς γυαλιά και σε δυσκολεύουν να υπολογίζεις τις γύρω σου αποστάσεις , τότε ναι . Μια από τις κύριες δουλειές ενός hood είναι να προστατεύει τον φακό από αγαρμπα χτυπήματα στο μπροστινό μέρος , χτυπήματα που θα προερθουν και από κεκτημένη ταχύτητα για μια λήψη . Όντας πλαστικός από κατασκευή , το μπροστινό μέρος , εκεί που βρίσκεται το lens thread , το σπείρωμα που θα βιδωθουν τα φίλτρα , μπορεί να πάθει ζημιά και η επισκευή ενός τέτοιου φακού δεν έχει νόημα . Εναλλακτικά , αντί για hood , ένα απλό UV φίλτρο θα τον προστατέψει ομοίως , συν ότι θα τον προφυλάξει από ευχολόγια όπως " φτου να μην τον ματιασω " κλπ .

   Η συσκευή είναι νέα κυκλοφορία και στους XDA developers δεν υπάρχει ακόμη κάτι ιδιαίτερο . Δεν ψάχνω για λύσεις που χρειάζονται ADB  debugging και τα συναφή . Μια απλή προσέγγιση , ώστε αν βρεθεί κάποια safe to disable apps λίστα είμαι μια χαρά . 

   Ομοίως μόνο από κινητό δουλεύω .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Την NEX δεν έχω σκοπό να την αποσύρω. Και συμπληρωματικά με την 800D (αν την πάρω) αλλά και θα πειραματιστώ για βράδυ. Η προοπτική είναι να συντηρήσω δύο συστήματα (mirrorless και DSLR) και ανάλογα πώς θα κινηθούν τα πράγματα στο μέλλον. 

Για φακό που να μην προσδίδει και όγκο, πιστεύω ότι αυτός θα ήταν καλά https://www.skroutz.gr/s/446545/Sony-E16mm-f-2-8-Sony-E-SIlver.html?o=mount+e+pancake

Μιας και λες να κρατησεις και την NEX η Sony μπορει να δεχτει σχεδον ολους τους φακους απο κατασκευαστες και Θα βρεις παρα πολλους ανταπτορες ωστε να χρησιμοποιησεις σχεδον ολους τους φακους της Canon στην Sony. Αλλοι καλυτεροι αλλοι χειροτεροι, αλλοι κακοι οποτε εκει θελει προσοχη στην επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αν θεωρείς ότι είσαι απρόσεκτος στην κίνηση γενικά , εναλλακτικά αν φοράς γυαλιά και σε δυσκολεύουν να υπολογίζεις τις γύρω σου αποστάσεις , τότε ναι . Μια από τις κύριες δουλειές ενός hood είναι να προστατεύει τον φακό από αγαρμπα χτυπήματα στο μπροστινό μέρος , χτυπήματα που θα προερθουν και από κεκτημένη ταχύτητα για μια λήψη . Όντας πλαστικός από κατασκευή , το μπροστινό μέρος , εκεί που βρίσκεται το lens thread , το σπείρωμα που θα βιδωθουν τα φίλτρα , μπορεί να πάθει ζημιά και η επισκευή ενός τέτοιου φακού δεν έχει νόημα . Εναλλακτικά , αντί για hood , ένα απλό UV φίλτρο θα τον προστατέψει ομοίως , συν ότι θα τον προφυλάξει από ευχολόγια όπως " φτου να μην τον ματιασω " κλπ .

   Η συσκευή είναι νέα κυκλοφορία και στους XDA developers δεν υπάρχει ακόμη κάτι ιδιαίτερο . Δεν ψάχνω για λύσεις που χρειάζονται ADB  debugging και τα συναφή . Μια απλή προσέγγιση , ώστε αν βρεθεί κάποια safe to disable apps λίστα είμαι μια χαρά . 

   Ομοίως μόνο από κινητό δουλεύω .

Τι εννοείς με αυτό το τελευταίο; Όλα αυτά που λες για τις φωτογραφίες, τις βλέπεις μόνο από κινητό;

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η απάντηση θα είναι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Τι εννοείς με αυτό το τελευταίο; Όλα αυτά που λες για τις φωτογραφίες, τις βλέπεις μόνο από κινητό;

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η απάντηση θα είναι ναι.

    Τώρα τι να σου πω , ο άνθρωπος μιλάει για το γεγονός πως επικοινωνεί κυρίως μέσω κινητού και δεν αναφέρεται σε φωτογραφία , του απαντώ πως κι' εγώ χρησιμοποιώ κυρίως κινητό για την επικοινωνία μου ......... 

   Πραγματικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα και τις αντιδράσεις σου σ' αυτά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Την NEX δεν έχω σκοπό να την αποσύρω. Και συμπληρωματικά με την 800D (αν την πάρω) αλλά και θα πειραματιστώ για βράδυ. Η προοπτική είναι να συντηρήσω δύο συστήματα (mirrorless και DSLR) και ανάλογα πώς θα κινηθούν τα πράγματα στο μέλλον. 

Για φακό που να μην προσδίδει και όγκο, πιστεύω ότι αυτός θα ήταν καλά https://www.skroutz.gr/s/446545/Sony-E16mm-f-2-8-Sony-E-SIlver.html?o=mount+e+pancake

Μεταχειρισμενος εδώ στις αγγελίες δίνεται στα 160. Αν τον θες νομίζω είναι καλά. 
 

ΥΓ: Όπως λέει ο senninha, δεν έχω σχέση με τις αγγελίες. 
 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μιας και λες να κρατησεις και την NEX η Sony μπορει να δεχτει σχεδον ολους τους φακους απο κατασκευαστες και Θα βρεις παρα πολλους ανταπτορες ωστε να χρησιμοποιησεις σχεδον ολους τους φακους της Canon στην Sony. Αλλοι καλυτεροι αλλοι χειροτεροι, αλλοι κακοι οποτε εκει θελει προσοχη στην επιλογη.

    Και τον επισυναπτόμενο στην εικόνα , παρατίθεται ακαδημαϊκά και μόνον .

IMG_20200802_100344_copy_1280x960.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Δε μου λες, για τον 18-55 του 800d να πάρω hood;

Νομίζω ότι αξίζει για όλους τους φακούς. Για προστασία πρωτίστως αλλά και για ... ανεπιθύμητες ακτίνες ηλίου .

Τα μη μαμά , από ebay , είναι σε τιμή χώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Τι εννοείς με αυτό το τελευταίο; Όλα αυτά που λες για τις φωτογραφίες, τις βλέπεις μόνο από κινητό;

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η απάντηση θα είναι ναι.

 

Phone.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω ότι αξίζει για όλους τους φακούς. Για προστασία πρωτίστως αλλά και για ... ανεπιθύμητες ακτίνες ηλίου .

Τα μη μαμά , από ebay , είναι σε τιμή χώμα.

Το καλο με το hood ειναι οτι στην τσαντα το βαζεις αναποδα και δεν πιανει επιπλεον χωρο. Λειτουργει και σαν εξαιρετικη προστασια. Τα UV φιλτρα αντι για προστασια ποτε δεν τα συμπαθησα. Βεβαια εχω μαθει απο παλια να προσεχω τους φακους σαν να ειναι κρυστάλλινα μπιμπελο. 

Προσοχη σε μη μαμα hood γιατι πολλα απο αυτα κουμπωνουν πολυ χαλαρα και φευγουν ευκολα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...