Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, babisskg είπε

 Πραγματικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα και τις αντιδράσεις σου σ' αυτά .

Τα λέει λίγο χύμα και όπως του βγαίνουν αλλά αν τον καταλάβεις, έχει κάτι το παιδικά αξιαγάπητο 😀 αυτός ο τρόπος του. Είναι απότομος και κοφτός, αλλά χωρίς πρόθεση να είναι αγενής. Δεν υποκρίνεται και θεωρεί πως η ωμή αλήθεια πρέπει να προέχει των τύπων 😀 , γιατί με το πολύ λιβάνισμα χάνεται η ουσία. Και μπορεί να την παρουσιάζει πολλές φορές με τρόπο που μοιάζει πως δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ("...οι χρήστες Canon ξέρουν το γιατί...") αλλά στο τέλος δεν προσπερνά τα επιχειρήματα και απαντά με αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τα λέει λίγο χύμα και όπως του βγαίνουν αλλά αν τον καταλάβεις, έχει κάτι το παιδικά αξιαγάπητο 😀 αυτός ο τρόπος του. Είναι απότομος και κοφτός, αλλά χωρίς πρόθεση να είναι αγενής. Δεν υποκρίνεται και θεωρεί πως η ωμή αλήθεια πρέπει να προέχει των τύπων 😀 , γιατί με το πολύ λιβάνισμα χάνεται η ουσία. Και μπορεί να την παρουσιάζει πολλές φορές με τρόπο που μοιάζει πως δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ("...οι χρήστες Canon ξέρουν το γιατί...") αλλά στο τέλος δεν προσπερνά τα επιχειρήματα και απαντά με αυτά.

Πάρα πολύ σωστά! Μπράβο! Φυσικά ποτέ δεν θέλω να προσβάλω κάποιον. Και η ευθύτητα και ειλικρίνεια με χαρακτηρίζει από παιδί. :)

3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Τώρα τι να σου πω , ο άνθρωπος μιλάει για το γεγονός πως επικοινωνεί κυρίως μέσω κινητού και δεν αναφέρεται σε φωτογραφία , του απαντώ πως κι' εγώ χρησιμοποιώ κυρίως κινητό για την επικοινωνία μου ......... 

   Πραγματικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα και τις αντιδράσεις σου σ' αυτά .

Πραγματικά και εγώ δυσκολεύομαι απίστευτα να παρακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου, το συντακτικό σου κλπ. Τέλος πάντων, το λήγω εδώ, διότι κατάντησε κουραστικό. Είσαι πάρα μα πάρα πολύ διαφορετικός άνθρωπος από εμένα, κάτι που φυσικά δεν είναι κακό. Υγεία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

Τα λέει λίγο χύμα και όπως του βγαίνουν αλλά αν τον καταλάβεις, έχει κάτι το παιδικά αξιαγάπητο 😀 αυτός ο τρόπος του. Είναι απότομος και κοφτός, αλλά χωρίς πρόθεση να είναι αγενής. Δεν υποκρίνεται και θεωρεί πως η ωμή αλήθεια πρέπει να προέχει των τύπων 😀 , γιατί με το πολύ λιβάνισμα χάνεται η ουσία. Και μπορεί να την παρουσιάζει πολλές φορές με τρόπο που μοιάζει πως δεν επιδέχεται αμφισβήτησης ("...οι χρήστες Canon ξέρουν το γιατί...") αλλά στο τέλος δεν προσπερνά τα επιχειρήματα και απαντά με αυτά.

   Καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι μια τέτοιου είδους ανταλλαγή απόψεων είναι τελείως έξω από τις προθέσεις μου , άλλωστε γι' αυτό έχω επιλέξει συνειδητά να απαντήσω με ήπιο τρόπο , διατηρώντας την ελπίδα αλλά και την πρόθεση πως δεν έχω ζήτημα και πως επιθυμώ την παρουσία όλων μαζί με τις σκέψεις τους , τις προτάσεις τους , χωρίς να αισθάνομαι την παραμικρή ενόχληση προσωπικά . 

  Η πρόθεση μου για την συμμετοχή όλων είναι ξεκάθαρη , κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο πρώτα για μένα και μιλάω με πλήρη εντιμότητα και ειλικρίνεια , αφού έχω να μάθω πολλά ακόμη όντας αρχάριος και εύχομαι να γίνει κατανοητό στον βαθμό που πρέπει . Η διαδικασία της μάθησης για μένα είναι αέναη .

   Δεν θέλω να ανταπαντω γενικά , για την οικονομία του χρόνου αρχικά , ώστε όλοι να είναι συγκεντρωμένοι στην ουσία του νήματος και όχι διότι το βλέπω ελιτιστικα . 

  Ευχαριστώ για την έντιμη παρέμβαση , το εκτιμώ ιδιαίτερα και σε βεβαιώνω πως αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο για την συγκεκριμένη αντίδραση .

  Ως τελειόφοιτος των παραΒαρδαριων νήσων , με μεταπτυχιακό και έδρα και ο νοων νοειτω , θα μπορούσα να μιλήσω σε άλλη γλώσσα , πολύ πιο κατανοητή και πλούσια σε κοσμητικά επίθετα και άλλα , πολύ πιο άμεση ..... αυτό που με σταματάει είναι πως οφείλω γερνώντας να γίνομαι σοφότερος . 

  

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Καταλαβαίνεις πολύ καλά ότι μια τέτοιου είδους ανταλλαγή απόψεων είναι τελείως έξω από τις προθέσεις μου , άλλωστε γι' αυτό έχω επιλέξει συνειδητά να απαντήσω με ήπιο τρόπο , διατηρώντας την ελπίδα αλλά και την πρόθεση πως δεν έχω ζήτημα και πως επιθυμώ την παρουσία όλων μαζί με τις σκέψεις τους , τις προτάσεις τους , χωρίς να αισθάνομαι την παραμικρή ενόχληση προσωπικά . 

  Η πρόθεση μου για την συμμετοχή όλων είναι ξεκάθαρη , κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο πρώτα για μένα και μιλάω με πλήρη εντιμότητα και ειλικρίνεια , αφού έχω να μάθω πολλά ακόμη όντας αρχάριος και εύχομαι να γίνει κατανοητό στον βαθμό που πρέπει . Η διαδικασία της μάθησης για μένα είναι αέναη .

   Δεν θέλω να ανταπαντω γενικά , για την οικονομία του χρόνου αρχικά , ώστε όλοι να είναι συγκεντρωμένοι στην ουσία του νήματος και όχι διότι το βλέπω ελιτιστικα . 

  Ευχαριστώ για την έντιμη παρέμβαση , το εκτιμώ ιδιαίτερα και σε βεβαιώνω πως αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο για την συγκεκριμένη αντίδραση .

  Ως τελειόφοιτος των παραΒαρδαριων νήσων , με μεταπτυχιακό και έδρα και ο νοων νοειτω , θα μπορούσα να μιλήσω σε άλλη γλώσσα , πολύ πιο κατανοητή και πλούσια σε κοσμητικά επίθετα και άλλα , πολύ πιο άμεση ..... αυτό που με σταματάει είναι πως οφείλω γερνώντας να γίνομαι σοφότερος . 

Ρε παιδιά, τι λέτε; Τι κοσμητικά επίθετα και άλλη γλώσσα; Γιατί, που είδατε προσβολή και κοσμητικά επίθετα εκ μέρους μου; Και γιατί εγώ δεν θα μπορούσα να απαντήσω ανάλογα; Και ποιος είπε ότι εμείς οι άλλοι δεν είμαστε μορφωμένοι με μεταπτυχιακό κλπ.; Εδώ μέσα μιλάμε για την φωτογραφία, το χόμπι μας, δεν ασκούμε το επάγγελμά μας.

Εδώ δεν κατάλαβες καν την έννοια του "λυπάμαι" στην αρχή της έκφρασης της διαφωνίας μου, τι να λέμε τώρα. Επικοινωνία μηδέν πραγματικά μεταξύ μας.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Πάρα πολύ σωστά! Μπράβο! Φυσικά ποτέ δεν θέλω να προσβάλω κάποιον. Και η ευθύτητα και ειλικρίνεια με χαρακτηρίζει από παιδί. :)

Πραγματικά και εγώ δυσκολεύομαι απίστευτα να παρακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου, το συντακτικό σου κλπ. Τέλος πάντων, το λήγω εδώ, διότι κατάντησε κουραστικό. Είσαι πάρα μα πάρα πολύ διαφορετικός άνθρωπος από εμένα, κάτι που φυσικά δεν είναι κακό. Υγεία!

   Σε ότι με αφορά , θεωρώ ευπρόσδεκτη , θετική και πάντα χρήσιμη την παρουσία σου , δεν είχα ποτέ μου τον παραμικρό ενδοιασμό γι' αυτό .

  Είναι για μένα μεγάλη ικανοποίηση η προθυμία σου να κάνεις θετικά βήματα μπροστά , να στέκεσαι πάνω από τις περιστάσεις .

  Αν επρόκειτο να σε προσλάβω για εργασία , αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο πάνω στο οποίο θα πατούσα για να χτίσω επάνω σου .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Αν θεωρείς ότι είσαι απρόσεκτος στην κίνηση γενικά , εναλλακτικά αν φοράς γυαλιά και σε δυσκολεύουν να υπολογίζεις τις γύρω σου αποστάσεις , τότε ναι . Μια από τις κύριες δουλειές ενός hood είναι να προστατεύει τον φακό από αγαρμπα χτυπήματα στο μπροστινό μέρος , χτυπήματα που θα προερθουν και από κεκτημένη ταχύτητα για μια λήψη . Όντας πλαστικός από κατασκευή , το μπροστινό μέρος , εκεί που βρίσκεται το lens thread , το σπείρωμα που θα βιδωθουν τα φίλτρα , μπορεί να πάθει ζημιά και η επισκευή ενός τέτοιου φακού δεν έχει νόημα . Εναλλακτικά , αντί για hood , ένα απλό UV φίλτρο θα τον προστατέψει ομοίως , συν ότι θα τον προφυλάξει από ευχολόγια όπως " φτου να μην τον ματιασω " κλπ .

   Η συσκευή είναι νέα κυκλοφορία και στους XDA developers δεν υπάρχει ακόμη κάτι ιδιαίτερο . Δεν ψάχνω για λύσεις που χρειάζονται ADB  debugging και τα συναφή . Μια απλή προσέγγιση , ώστε αν βρεθεί κάποια safe to disable apps λίστα είμαι μια χαρά . 

   Ομοίως μόνο από κινητό δουλεύω .

Σε γενικές γραμμές δεν είμαι απρόσεκτος. Για να καταλάβεις στην ΝΕΧ από τον Απρίλιο του 2014 που την αγόρασα μέχρι και σήμερα, χωρίς hood, βασικά δεν έβρισκα και παρήγγειλα πριν κανένα μήνα από το aliexpress και το περιμένω από μέρα σε μέρα (γιατί κάτι λουράκια για το smartwatch και το smartband που τα παρήγγειλα την προηγούμενη μέρα μου ήρθαν την Πέμπτη που μας πέρασε). Πάντως, αν δεν είναι καλό hood, μπορεί να σου ζητήσω να βρούμε κανένα άλλο. Το να έχεις και hood και uv φίλτρο πιστεύω ότι δεν ενοχλεί και το uv δεν προστατεύει από αντανακλάσεις; Γιατί πάντα κάποιες ώρες με ήλιο το έχω αυτό το πρόβλημα. Κάτι τελευταίο. Να βάλω και προστασία στην οθόνη λόγω touch screen που είδα ότι το σύστηναν ή είναι too much (βασικά δεν ξέρω και αν υπάρχει). 

Adb έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Γιατί σου λύνει τα χέρια σε περίπτωση που δε θες να ρουτάρεις τη συσκευή (εγώ επειδή τις έχω πάντα ρουταρισμένες adb χρησιμοποιώ όταν είναι καινούρια στη διαδικασία του ρουταρίσματος εκτός και αν υπάρχει κάποιο tool και δε χρειάζεται).

Για δες λίγο αυτό το βιντεάκι με adb και μου λες αν τελικά δεν ενδιαφέρεσαι για adb. https://www.youtube.com/watch?v=mg-hHhZ4wys

Όχι, εγώ δε γράφω συνέχεια από το κινητό αλλά μόνο όταν δεν είμαι στο σπίτι. Στο σπίτι αποκλειστικά από τον υπολογιστή. 

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μιας και λες να κρατησεις και την NEX η Sony μπορει να δεχτει σχεδον ολους τους φακους απο κατασκευαστες και Θα βρεις παρα πολλους ανταπτορες ωστε να χρησιμοποιησεις σχεδον ολους τους φακους της Canon στην Sony. Αλλοι καλυτεροι αλλοι χειροτεροι, αλλοι κακοι οποτε εκει θελει προσοχη στην επιλογη.

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς, εννοείς ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλους τους φακούς τους EF και EF-S της Cannon;

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μεταχειρισμενος εδώ στις αγγελίες δίνεται στα 160. Αν τον θες νομίζω είναι καλά. 
 

ΥΓ: Όπως λέει ο senninha, δεν έχω σχέση με τις αγγελίες. 
 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά προς το παρόν έχω ρίξει το βάρος προς την DSLR που σχεδιάζω να αγοράσω και αργότερα θα κοιτάξω για φακό στη Sony. Εκτός αυτού, δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάω για αυτόν τον φακό, απλά ένα παράδειγμα έδωσα. 

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Νομίζω ότι αξίζει για όλους τους φακούς. Για προστασία πρωτίστως αλλά και για ... ανεπιθύμητες ακτίνες ηλίου .

Τα μη μαμά , από ebay , είναι σε τιμή χώμα.

Ότι είναι πολύ χαμηλές οι τιμές από ebay το έχω διαβάσει και το έχω δει, αλλά θα κάνει και πόσο καιρό, οπότε ίσως παραγγείλω τον κανονικό hood (γύρω στο 15άρι έχει). Βέβαια οι εταιρείες θα έπρεπε μαζί με τον φακό να δίνουν και το hood. 

19 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το καλο με το hood ειναι οτι στην τσαντα το βαζεις αναποδα και δεν πιανει επιπλεον χωρο. Λειτουργει και σαν εξαιρετικη προστασια. Τα UV φιλτρα αντι για προστασια ποτε δεν τα συμπαθησα. Βεβαια εχω μαθει απο παλια να προσεχω τους φακους σαν να ειναι κρυστάλλινα μπιμπελο. 

Προσοχη σε μη μαμα hood γιατι πολλα απο αυτα κουμπωνουν πολυ χαλαρα και φευγουν ευκολα.  

Αυτό το έχω δει, αλλά κάποιος στο youtube έλεγε ότι οι γνήσιοι hood το κάνουν αυτό. Άλλη εμπειρία δεν έχω. Και νομίζω μπορείς να βγάζεις και να βάζεις και το καπάκι χωρίς να το βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλήσαμε για πετούμενα... μια λήψη και το πιο κάτω, d7500, 70-300 στα 300mm, f8, iso 900, 1/640 shutter. Είναι πολύ μικρό το έντομο, πολύ μικρότερο από Μελίσσα κλπ. 

1212.jpg.501d09b52bdb4b07891c3ee0ea11e5d3.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μιας και μιλήσαμε για πετούμενα... μια λήψη και το πιο κάτω, d7500, 70-300 στα 300mm, f8, iso 900, 1/640 shutter. Είναι πολύ μικρό το έντομο, πολύ μικρότερο από Μελίσσα κλπ. 

1212.jpg.501d09b52bdb4b07891c3ee0ea11e5d3.jpg

Είναι κάποιο δίπτερο αυτό, τάξη εντόμων στην οποία ανήκουν και οι μύγες. Με ποιόν 70-300 βγήκε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Είναι κάποιο δίπτερο αυτό, τάξη εντόμων στην οποία ανήκουν και οι μύγες. Με ποιόν 70-300 βγήκε;

Af-p dx vr 70-300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Af-p dx vr 70-300.

Έχω τον 55-300 που στο tele άκρο του έχει f5.6 αλλά γλυκοκοιτάζω αυτόν που λες γιατί  έχει πολύ πιο γρήγορο AF παρά το f6.3 στο tele άκρο. Ο 55-300 είναι πολύ αργός. Δεν ξέρω όμως αν αυτό σημαίνει εκπτώσεις στην ποιότητα εικόνας. Γιατί  ο 55-300 είναι πραγματικά πολύ καλός από αυτή την άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, δε ξέρω και εγώ από άποψη ποιότητας. Είχα παλαιότερα τον 55-200 vr ii στην D7100 και η ποιότητα του είναι χειρότερη από του afp 70-300 που έχω τώρα. 
 

chromatic aberration είχε αρκετό ο 55-200 ο 55-300 δε ξέρω. 
 

Στην ταχύτητα, όπως τα είπες, η μέρα με τη νύχτα. 

Αν τον θέλεις, περίμενε να πέσει στα 150 που πέφτει συχνά και πάρε τον. Βάλε τον στα αγαπημένα στο Σκρουτζ ώστε να σε ενημερώνει όταν πέφτει η τιμή. 
 

ΥΓ: Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτόν για την τιμή και απόδοση του. Στο Flickr μου (στην υπογραφή) μπορείς να δεις κάποιες που είναι με αυτόν. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ναι, δε ξέρω και εγώ από άποψη ποιότητας. Είχα παλαιότερα τον 55-200 vr ii στην D7100 και η ποιότητα του είναι χειρότερη από του afp 70-300 που έχω τώρα. 
 

chromatic aberration είχε αρκετό ο 55-200 ο 55-300 δε ξέρω. 
 

Στην ταχύτητα, όπως τα είπες, η μέρα με τη νύχτα. 

Αν τον θέλεις, περίμενε να πέσει στα 150 που πέφτει συχνά και πάρε τον. Βάλε τον στα αγαπημένα στο Σκρουτζ ώστε να σε ενημερώνει όταν πέφτει η τιμή. 
 

ΥΓ: Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτόν για την τιμή και απόδοση του. Στο Flickr μου (στην υπογραφή) μπορείς να δεις κάποιες που είναι με αυτόν. 

Ωραίες. Μελαγχολική διάθεση. Φαίνεται ότι τον Απρίλιο του 2018 επισκεφτήκαμε το ίδιο μέρος. Εσύ με D7100. Αλλά η δική σου ματιά στα Μετέωρα ήταν πιο μελαγχολική.

 

 

 

Meteora.png

Όσο για τον 55-200mm, νομίζω ότι είναι μια χαρά φακός. Η κόρη μου τον χρησιμοποιεί για πορτραίτα με μια Nikon D3400. Μου παραπονέθηκε ότι δεν κάνει για macro που ήθελε, και έτσι είπα να κάνω μια δοκιμή. Platycnemis pennipes:

 

Platycnemis pennipes.png

Ο φακός αυτός κάποτε πουλιόταν σε κιτ μαζί με τον AF-S VR II.

Για όσους σκέφτονται πρώτη φορά DSLR (για να επιστρέψουμε στο θέμα του νήματος) και καταλήξουν σε Nikon, αν τον βρείτε σε κιτ, γνώμη μου ότι αξίζει. Πολύ ελαφρύς, οξύς, και με εστιακό εύρος που καλύπτει πολλά σενάρια.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ωραίες. Μελαγχολική διάθεση. Φαίνεται ότι τον Απρίλιο του 2018 επισκεφτήκαμε το ίδιο μέρος. Εσύ με D7100. Αλλά η δική σου ματιά στα Μετέωρα ήταν πιο μελαγχολική.

Meteora.png

Όσο για τον 55-200mm, νομίζω ότι είναι μια χαρά φακός. Η κόρη μου τον χρησιμοποιεί για πορτραίτα με μια Nikon D3400. Μου παραπονέθηκε ότι δεν κάνει για macro που ήθελε, και έτσι είπα να κάνω μια δοκιμή. Platycnemis pennipes:

Platycnemis pennipes.png

Ο φακός αυτός κάποτε πουλιόταν σε κιτ μαζί με τον AF-S VR II.

Γιασ όσους σκέφτονται πρώτη φορά DSLR (για να επιστρέψουμε στο θέμα του νήματος) και καταλήξουν σε Nikon, αν τον βρείτε σε κιτ, γνώμη μου ότι αξίζει. Πολύ ελαφρύς, οξύς, και με εστιακό εύρος που καλύπτει πολλά σενάρια.

Ναι, πήγαμε μαζί... 😛 Πάσχα είχα πάει. Είχα βγάλει μια παρόμοια:



DSC_3706.jpg.6ae69649e0cb8e4672ab8bf3f1363d3a.jpg

 

Και για κοντινές μια χαρά είναι και ο 55-200 όπως είδες και για πορτραίτο και εγώ είχα βγάλει μερικά και ήταν καλός! 

Μια τύπου macro με τον 55-200 που είχα ξαναβάλει σε άλλο θέμα:

DSC_6186.jpg.cee1c299248e47c0042bafb6f352e0da.jpg.08b5e29d8703ae57ec30c1e69e8532af.jpg.04ff30e2f554e4ef86ffefbe391d7266.jpg

 

 

Δες άλλη μια με τον af-p 70-300, για να σχηματίζεις σιγά σιγά μια άποψη του αν σου κάνει (f8, 1/1000, iso 360):



121212122121212.jpg.e30d2eed380399dc22c1cb8a9604a8dc.jpg

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Για όσους σκέφτονται πρώτη φορά DSLR (για να επιστρέψουμε στο θέμα του νήματος) και καταλήξουν σε Nikon, αν τον βρείτε σε κιτ, γνώμη μου ότι αξίζει. Πολύ ελαφρύς, οξύς, και με εστιακό εύρος που καλύπτει πολλά σενάρια.

Μόνο την D5300 την δίνουν με Κιτ αυτόν τον φακό: https://www.skroutz.gr/s/20178609/Nikon-D5300-Kit-AF-P-DX-18-55mm-VR-AF-S-DX-55-200mm-VR-II-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 1:37 ΜΜ, ostvarivanje είπε

Σε γενικές γραμμές δεν είμαι απρόσεκτος. Για να καταλάβεις στην ΝΕΧ από τον Απρίλιο του 2014 που την αγόρασα μέχρι και σήμερα, χωρίς hood, βασικά δεν έβρισκα και παρήγγειλα πριν κανένα μήνα από το aliexpress και το περιμένω από μέρα σε μέρα (γιατί κάτι λουράκια για το smartwatch και το smartband που τα παρήγγειλα την προηγούμενη μέρα μου ήρθαν την Πέμπτη που μας πέρασε). Πάντως, αν δεν είναι καλό hood, μπορεί να σου ζητήσω να βρούμε κανένα άλλο. Το να έχεις και hood και uv φίλτρο πιστεύω ότι δεν ενοχλεί και το uv δεν προστατεύει από αντανακλάσεις; Γιατί πάντα κάποιες ώρες με ήλιο το έχω αυτό το πρόβλημα. Κάτι τελευταίο. Να βάλω και προστασία στην οθόνη λόγω touch screen που είδα ότι το σύστηναν ή είναι too much (βασικά δεν ξέρω και αν υπάρχει). 

Adb έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Γιατί σου λύνει τα χέρια σε περίπτωση που δε θες να ρουτάρεις τη συσκευή (εγώ επειδή τις έχω πάντα ρουταρισμένες adb χρησιμοποιώ όταν είναι καινούρια στη διαδικασία του ρουταρίσματος εκτός και αν υπάρχει κάποιο tool και δε χρειάζεται).

Για δες λίγο αυτό το βιντεάκι με adb και μου λες αν τελικά δεν ενδιαφέρεσαι για adb. https://www.youtube.com/watch?v=mg-hHhZ4wys

Όχι, εγώ δε γράφω συνέχεια από το κινητό αλλά μόνο όταν δεν είμαι στο σπίτι. Στο σπίτι αποκλειστικά από τον υπολογιστή. 

Επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς, εννοείς ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλους τους φακούς τους EF και EF-S της Cannon;

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά προς το παρόν έχω ρίξει το βάρος προς την DSLR που σχεδιάζω να αγοράσω και αργότερα θα κοιτάξω για φακό στη Sony. Εκτός αυτού, δεν είμαι σίγουρος ότι θα πάω για αυτόν τον φακό, απλά ένα παράδειγμα έδωσα. 

Ότι είναι πολύ χαμηλές οι τιμές από ebay το έχω διαβάσει και το έχω δει, αλλά θα κάνει και πόσο καιρό, οπότε ίσως παραγγείλω τον κανονικό hood (γύρω στο 15άρι έχει). Βέβαια οι εταιρείες θα έπρεπε μαζί με τον φακό να δίνουν και το hood. 

Αυτό το έχω δει, αλλά κάποιος στο youtube έλεγε ότι οι γνήσιοι hood το κάνουν αυτό. Άλλη εμπειρία δεν έχω. Και νομίζω μπορείς να βγάζεις και να βάζεις και το καπάκι χωρίς να το βγάλεις.

    Η προστασία στην οθόνη δεν είναι κακή , έχοντας βάλει παλιότερα και στην Canon eos m10 φθηνά tempered glass , την προστατεύουν από την χρήση , βάλε βγάλε σε τσάντες και διάφορα . Εν πάση περιπτώσει καλό κάνει , κακό δεν κάνει , αν και τελευταία προτιμώ τις απλές ζελατίνες , δεν βρίσκω τόση ανάγκη για tempered glass . Έχω βρει μια φίρμα στην Γερμανία την at Folix , πολύ καλή ποιότητα σε μεμβράνη και τζαμακια , καλές τιμές με τα μεταφορικά , δεν ξεπερνάνε το δεκαευρο και έρχονται σε δύο εβδομάδες το πολύ πολύ .

   Ομοίως και στο κινητό , γυμνή οθόνη , σε , Gorilla glass 3 τίποτε απολύτως με βαριά χρήση . Σε Gorilla glass 5 δεν βλέπω να συζητάμε καν . 

   Τα τζαμακια ίσως , λέω ίσως , προκαλέσουν κάποια υστέρηση στην απόκριση μιας οθόνης αφής . Κάποτε συνέβη και βγήκε πάραυτα . Με μεμβράνη δεν συνέβη ποτέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...