Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Αν και δε μετράει καθόλου η γνώμη μου σε σχέση με τους προλαλησαντες (νεος στη dslr, ουτε μηνα) στο μονο που θα σταθω να σχολιάσω είναι το βαρος που σκέφτεσαι. Ειχα ακριβως τα ιδια διλήμματα/προβληματισμους με εσένα..canon 800d nikon 5600 και 7500.

Σίγουρα εκτος απο το εξτρα βαρος της 7500 εννοειτε σκεφτομουν και τα εξτρα παραπάνω €€€.

Τελικα πηρα την 7500 με τον 18-140 ακριβως οπως στο παραπανω λινκ απο το infinity,

Για το βάρος μονο θα σταθω να σου πω πως  τελικα το μονο που σκέφτομαι είναι τι θεμα/καδρο να βρω/να φτιαξω κλπ..

Είναι ~300γρ plus απο τις αλλες 2 οκ..

Δε μου φάνηκε τίποτα..κανενα προβλημα..

Αψογο πιάσιμο αψογο ζύγισμα στο χερι..

Τουλάχιστον σε εμένα έτσι μου εκατσε..

Ειναι απόλαυση η άτιμη...

Φυσικά και μετράει η γνώμη σου και για εμένα ιδιαίτερα πολύ γιατί πέρασες πρόσφατα από το στάδιο που βρίσκομαι εγώ τώρα. Όπως προείπα είναι υπέρβαση για μένα και η7200, τώρα για την 7500 ξέρω εγώ πολύ too much , μου φαίνεται. Ξεκίνησα για μια απλή DSLR για να μπω στο κλίμα και τώρα πάμε σε premium καταστάσεις.

Βασικά το βάρος και ο όγκος δεν πιστεύω ότι θα με προβληματίσουν ιδιαίτερα, ίσα ίσα που θα το χαίρομαι κιόλας. Τώρα είμαι ακόμα πιο προβληματισμένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μετραει, δεν εχει την βαρύτητα ο λογος μου σε σχέση με τους προλαλησαντες που έχουν λιώσει παντελονια και φιλμ εκει εξω! 😅

 

2 χρονια και εμένα αυτο το project..πήρε αναβολή το 2018..δε πηγαινε αλλο..

Πρώτη μου κ εμένα dslr..

Πριν 15 χρόνια μονο ειχα φωτογραφικη, μια compact sony 4mp..

Και εκει ομως τριποδακι..manual οτι σε αφηνε να κάνεις...το μικρόβιο υπήρχε..

 

Προϋπόθεση γ εμένα ήταν σίγουρα η σπαστή οθόνη για περίεργες γωνιες..

Τοσα χρονια θα μου πεις πως βγαζανε φωτογραφιες; Εβγαζαν αλλα αφου υπάρχει σήμερα το ηθελα να με διευκολύνει.

 

Fine tuning για τους φακους.. με προβληματιζε που οι entry δεν εχουν..

Και επίσης μιας και εχω έναν έρωτα με τις νυχτερινες ηθελα και ενα τσικ παραπανω δυνατότητες σε αυτό το κομμάτι. 

Εννοειτε πρωτη αγορα που εκανα μετα απο τη μηχανή ηταν ενα τριποδο.

 

Πρώτη μου dslr λοιπον και εμενα..σε οσα μαγαζια του κέντρου πηγα να τις δω δεν την είχαν ανοιχτή.

Την επιασα πρώτη φορά οταν ηρθε η δικη μου..

 

Απόλαυση......

 

Οποια και να πάρεις απλα μεινε στο εξης που έλεγαν και σε μενα οπως και σε καθε αλλη τέτοια περίπτωση...

Μη στέκεσαι και πολύ, απλα παρε καποια και βγες για φωτογραφίες..

 

 

ΥΓ.. αφηνω εδώ και αυτές με την ελπίδα να βελτιωθώ και να τις δω αργότερα  με αλλο ματι! 😅

 

PSX_20200729_082949-2784x1856.jpg

PSX_20200728_220515-2204x1470.jpg

PSX_20200729_083936-1302x1953.jpg

_DSC0585-01.jpeg

PSX_20200728_214135-2227x1485.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και για το γενικότερο σχόλιο αλλά και για τους φωτογραφίες. Αυτό το διάστημα αρχίζει και με τραβάει πολύ η προοπτική της φωτογραφίας. Δεν έχω το μικρόβιο που έχεις εσύ, απλά θέλω να βλέπω τους φωτογραφίες μου και να χαίρομαι από αυτό. Τώρα το ούζο θα με προσελκύσει η DSLR θα φανεί από τη στιγμή που θα την αγοράσω και μετά. Θέλω άμεσα να την αγοράσω γιατί επίκειται και ο γύρος της Πελοποννήσου τον Αύγουστο εκτός και αν ο κορωνοϊός έχει αλλά σχέδια. 

Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα μεταξύ της 3500 και 7200 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ευχαριστώ και για το γενικότερο σχόλιο αλλά και για τους φωτογραφίες. Αυτό το διάστημα αρχίζει και με τραβάει πολύ η προοπτική της φωτογραφίας. Δεν έχω το μικρόβιο που έχεις εσύ, απλά θέλω να βλέπω τους φωτογραφίες μου και να χαίρομαι από αυτό. Τώρα το ούζο θα με προσελκύσει η DSLR θα φανεί από τη στιγμή που θα την αγοράσω και μετά. Θέλω άμεσα να την αγοράσω γιατί επίκειται και ο γύρος της Πελοποννήσου τον Αύγουστο εκτός και αν ο κορωνοϊός έχει αλλά σχέδια. 

Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλημμα μεταξύ της 3500 και 7200 

3500 και έφυγες για Πελοπόννησο. Η διαφορά όγκου και βάρους συνήθως στην αρχή δεν ενοχλεί κανέναν που ετοιμάζεται να χτυπήσει την πρώτη του μηχανή. Μέχρι να περάσουν λίγοι μήνες και να σκεφτεί μετά, ρε μήπως έπρεπε να πάρω μια πιο μικρή, ελαφριά; Άκου που σου λέω την μικρότερη αξιολογη που μπορείς πάρε. Εγώ που έχω μια mirrorless Fuji με τους πολύ ποιοτικούς μεταλλικούς φακούς που γενικά είναι πιο ελαφριά από τις περισσότερες dslr, πήρα πριν 5 μέρες μια eos m100 στην κόρη μου ακόμη πιο μικρή και ελαφριά από την δική μου, ε όταν βγω έξω πάει το χέρι μου στην μικρότερη και ελαφρύτερη canon! 😀 Με τα ρέστα κανένα τρίποδο και μια τσαντούλα να την κουβαλάς.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

3500 και έφυγες για Πελοπόννησο. Η διαφορά όγκου και βάρους συνήθως στην αρχή δεν ενοχλεί κανέναν που ετοιμάζεται να χτυπήσει την πρώτη του μηχανή. Μέχρι να περάσουν λίγοι μήνες και να σκεφτεί μετά, ρε μήπως έπρεπε να πάρω μια πιο μικρή, ελαφριά; Άκου που σου λέω την μικρότερη αξιολογη που μπορείς πάρε. Με τα ρέστα κανένα τρίποδο και μια τσαντούλα να την κουβαλάς.

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον στην 3500 καταλήγω και εγώ. Για τρίποδο δεν το βλέπω ακόμα, μέχρι να παραστεί ανάγκη. Για τσάντα έχω μία, αλλά να πάρω κάποια πιο ειδική λες;

Όσο για την Πελοπόννησο, αργώ ακόμα. Μετά το δεκαπενταύγουστο 😊🌊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον στην 3500 καταλήγω και εγώ. Για τρίποδο δεν το βλέπω ακόμα, μέχρι να παραστεί ανάγκη. Για τσάντα έχω μία, αλλά να πάρω κάποια πιο ειδική λες;

Όσο για την Πελοπόννησο, αργώ ακόμα. Μετά το δεκαπενταύγουστο 😊🌊

Εγώ έχω mirrorless mover 20 και παρήγγειλα mirrorless mover 10 για την μικρή cannon. Ευχαριστημένος από την 20 οπότε προχώρησα στην αγορά και της 10.

https://www.thinktankphoto.com/products/mirrorless-mover-10

https://www.thinktankphoto.com/products/mirrorless-mover-20

Η 20 χωράει σίγουρα την 3500 και έναν φακό τουλάχιστον. Η 10 δεν ξέρω να σου πω.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

 Για τσάντα έχω μία, αλλά να πάρω κάποια πιο ειδική λες;

Μαζι με το τριποδο κοιτουσα και τσαντες, ειδα διαφορες απο κοντα αλλα με τράβηξε αυτή  

Στο συγκεκριμένο χρωματακι 😁

Χωραει ανετα την μηχανη με τον 18-140 και εχει κ αλλο λίγο χωρο για αλλους φακους αριστερά δεξια στο χωρο που ειναι για τον εξοπλισμό. 

Εχει κ αλλες θηκες για τα δικα σου..για τριποδο στο πλαι..

Μια ομορφια! 😁😅😅😅

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ... για ΤΣΑΝΤΑ, αν σκοπεύετε να μπαίνετε στον ηλεκτρικό στην αττική τουλάχιστον ή σε εκδρομές στο εξωτερικό ...

 

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ , να βρίσκεται το άνοιγμα από τη μεριά που ακουμπά στην πλάτη.

ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.

 

Για νυχτερινές με μεγάλους χρόνους έκθεσης σε τρίποδο πάρτε και ένα όχι μαμά shutter cable. Το κόστος για τα μη μαμά είναι χώμα. Αξίζει.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σε τσάντες, αλλά επειδή έχω και άλλα αντικείμενα που θα κουβαλάω μαζί μου, τηλέφωνα, power bank, κάποια καλώδια κλπ., δεν ξέρω αν θα με βολέψει μία χιαστί Polo που έχω. Αν με βολέψει, καλώς, διαφορετικά θα κινηθώ προς κάποια από αυτές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Παίδες ... για ΤΣΑΝΤΑ, αν σκοπεύετε να μπαίνετε στον ηλεκτρικό στην αττική τουλάχιστον ή σε εκδρομές στο εξωτερικό ...

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ , να βρίσκεται το άνοιγμα από τη μεριά που ακουμπά στην πλάτη.

ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.

Για νυχτερινές με μεγάλους χρόνους έκθεσης σε τρίποδο πάρτε και ένα όχι μαμά shutter cable. Το κόστος για τα μη μαμά είναι χώμα. Αξίζει.

Για το shutter cable δεν είναι πια λιγάκι άχρηστο από την άποψη ότι σχεδόν όλες οι καινούργιες κάπως συνδέονται με το κινητό και επιτρέπουν και χρήση της μηχανής μέσω του κινητού; Ακόμη και το delay των 2 ή των 10 δευτερολέπτων δεν κάνει καλή δουλειά στα νυχτερινά; Φυσικά σε τρίποδο ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Παίδες ... για ΤΣΑΝΤΑ, αν σκοπεύετε να μπαίνετε στον ηλεκτρικό στην αττική τουλάχιστον ή σε εκδρομές στο εξωτερικό ...

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ , να βρίσκεται το άνοιγμα από τη μεριά που ακουμπά στην πλάτη.

ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ.

Για νυχτερινές με μεγάλους χρόνους έκθεσης σε τρίποδο πάρτε και ένα όχι μαμά shutter cable. Το κόστος για τα μη μαμά είναι χώμα. Αξίζει.

Αυτη που ποσταρα ετσι είναι, για τον φωτογραφικο εξοπλισμό το άνοιγμα ειναι απο τη μεσα πλευρά, στη μερια που ακουμπαει στη πλάτη σου δηλ. 

Τα ειχα διαβάσει ολα αυτα εδω 😁

Και το ασύρματο χειριστήριο της nikon το original τιμή χωμα (αν θυμάμαι 10€ το πηρα) και αυτο μια χαρα αξίζει 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εχεις σκοπο να ασχοληθεις και σ αρεσει πολυ η φωτογραφια παρε την 7200. Αν ετσι σου κολλησε και θες να παιξεις λιγο κ δεν ξες αν θα συνεχισεις την ενασχοληση και θες να δοκιμασεις παρε την 3500. Οι 2 μηχανες δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Αμα εχεις σκοπο να ασχοληθεις και σ αρεσει πολυ η φωτογραφια παρε την 7200. Αν ετσι σου κολλησε και θες να παιξεις λιγο κ δεν ξες αν θα συνεχισεις την ενασχοληση και θες να δοκιμασεις παρε την 3500. Οι 2 μηχανες δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. 

Καταλαβαίνω και βλέπω ότι έχουν πολλές διαφορές, αλλά το πώς θα κινηθώ στο μέλλον δεν το ξέρω. Εγώ θέλω να ασχοληθώ παραπάνω, αλλά δεν ξέρω πώς θα έρθουν τα πράγματα και πώς και πόσο θα την θέλω αργότερα. Γενικά δεν αλλάζω γνώμες εύκολα και πρέπει να συμβεί κάτι που να με ξενερώσει πολύ για να την αφήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Καταλαβαίνω και βλέπω ότι έχουν πολλές διαφορές, αλλά το πώς θα κινηθώ στο μέλλον δεν το ξέρω. Εγώ θέλω να ασχοληθώ παραπάνω, αλλά δεν ξέρω πώς θα έρθουν τα πράγματα και πώς και πόσο θα την θέλω αργότερα. Γενικά δεν αλλάζω γνώμες εύκολα και πρέπει να συμβεί κάτι που να με ξενερώσει πολύ για να την αφήσω

   Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνετε δυσαρεστημένος από την D3500 η οποία είναι ικανή για τα καλύτερα αποτελέσματα σε συνδυασμό με τους δύο γνωστούς φακούς δλδ τον 18 - 55 και τον 55 - 200 . Αν μάλιστα ασχοληθείτε μαζί της εξονυχιστικά  θα βγάλετε εκπλήξεις . Η μόνη διαφορά είναι αυτό που λένε στα States ....... in the long run σε βάθος χρόνου η D7200 δεν θα χρειαστεί αλλαγή όταν και αν θελήσετε το κάτι περισσότερο . Είναι πιο μακρόπνοη αγορά σε καθαρά τεχνικό επίπεδο . Σε αισθητικό και καλλιτεχνικό ισχύει πάντα το γνωστό τοις πάσι πως τα ράσα .......... κλπ κλπ .

   Σε καθαρά τεχνικό επίπεδο , τίποτε περισσότερο , τίποτε λιγότερο . Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσετε , καλές διακοπές και καλές λήψεις .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...