Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, petasis είπε

Ερώτηση: Έχεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσει ο TS. Είσαι στην συστέρνα στην Κωνσταντινούπολη και θες να βγάλεις το κεφάλι της μέδουσας στην βάση κίονα. Τι κάνεις; Φλας δεν επιτρέπεται (που και να επιτρεπόταν τι να κάνει) και φυσικά δεν έχεις τρίποδο.

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω το σημείο , υποθέτω από την εικόνα που παρέθεσε κάποιος πως βρίσκεται χαμηλά σε ύψος σε μέρος με ιδιαίτερα χαμηλό φωτισμό . 

    Σαφώς μπορεί να τοποθετηθεί η μηχανή στο πάτωμα , ακόμη και πάνω σε τσάντα ώστε να βρεθεί στο επιθυμητό ύψος για μία λήψη .

    Εννοείται πως η μηχανή έχει bulb λειτουργία όπου σε συνδυασμό με τον χρονοδιακόπτη μπορείτε να σας δώσει λύση και όχι μόνον . 

   Κι' εγώ χρησιμοποιώ κινητό για στιγμές όπου βαριέμαι η δεν προλαβαίνω . Είναι ένα συμπλήρωμα που δεν αρνήθηκε κανείς , όμως δεν συγκρίνεται ευθέως με φωτογραφικό σύνολο . Θα λέγαμε πως όλα τα αυτοκίνητα εξυπηρετούν τον αρχικό σκοπό της μετακίνησης . 

    Για το τεχνολογικά πίσω δεν θα διαφωνήσω , όσο το ζήτημα παραμένει στο κομμάτι της τεχνολογίας , αλλά όχι της διαδικασίας και της τέχνης . Τραβάω από πάντα και με φίλμ , κάτι πολύ πολύ πίσω τεχνολογικά κι' αυτό είναι ξεκάθαρο .

6 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Την ακουμπάς στο πάτωμα...    1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png

MEDUSA @ Basilica Cistern, Istanbul

ΥΓ2: Και φυσικά θα έκανε δουλειά το φλάς (αν επιτρεπόταν...)
ΥΓ3: Και φυσικά θα κάνει δουλειά το ανέβασμα του iso για να την βγάλεις στο χέρι..
ΥΓ4: Και φυσικά ο φακός που θεωρητικά θα πάρει ο φίλος έχει σταθεροποίηση και θα βοηθήσει να τραβήξει με πιο αργές ταχύτητες κλείστρου..

    Μη γνωρίζοντας το σημείο , αν βρίσκεται ιδιαίτερα χαμηλά προς το πάτωμα , νομίζω πως αποτελεί ξεκάθαρη πρόκληση για δημιουργία . Τώρα για τα περί φωτισμού και τα χέρια ......... τα δικά μου τουλάχιστον θα ήταν αρκετά σταθερά έως και το 1/30 αν έφτανε εκεί η δουλειά , αν δλδ είχα μαζί μου σώμα που δεν μπορούσε να κατέβει τόσο χαμηλά σε ISO , όπως η D1 μου . 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Δεν ξέρω αν ο κύριος σκοπός του ήταν να δείξουν ότι η 250 έχει πιο αδύνατο φλας, μάλλον περισσότερο ήθελαν να δείξουν ότι το πιο νέο μοντέλο έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Εσύ τι λες; Είναι δυνατό να θέλουν να δείξουν ότι ένα μοντέλο έχει αδύναμο φλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πέρασα ολα αυτα για πολυ καιρό ψαχνοντας τις λεπτομέρειες και που κατέληξα; απλα χαθηκα σε αυτες..

Οπως είπε και ο @babisskg πιο πριν η ουσία είναι αλλού τελικα, στο να κρατάς ενα μηχάνημα να μπορέσεις να βγαλεις φωτογραφια..

 

Μέσα μου είχε φυτευτεί η D7500, αν και για κάποιο λόγο που δεν ξέρω ηθελα να μπλεξω με το οικοσύστημα της canon.

(Το μπλεγμενο μυαλο που λεμε)

Πισωγύρισμα ξεπισωγυρσιμα η αγορα dslr σήμερα δε ξερω αν ειναι, αλλα οσες mirorless κράτησα στο χερι δεν μου έκατσαν καλα οπως μια dslr.

Mirorless ηθελα απο την αρχή στο μυαλό μου αλλα τελικα δεν.

Μηχανικά μερη αρχαία τεχνολογία..ναι οκ..και;

Θα συνεχίσουν να κάνουν αυτο που κατασκευαστηκαν; Ναι.. για πολυ καιρό ακομα

Μα φακους κλπ; ολα κινούνται προς τη ταση των ml

Λες ομως να μη σε καλυψει η ηδη γκαμα nikon/canon; Με το παραπάνω..χρήμα να εχεις και φαντασία και δεν υπάρχει πάτος....

Ολα αυτα ειχα στο μυαλο μου και αφου ηδη το ειχα παρει απόφαση, μεσα μου κι ολας για την 7500 και εψαχνα/ηθελα να ακούσω ενα λογο να προτιμήσω καποιο entry μοντέλο αντι γ αυτη.

Δεν ηθελα να το κουρασω αλλο γιατι θα πέρναγε ο καιρός να χάνομαι στις λεπτομεριες αντι να κραταω κατι και να βγω εκε εξω να κανω αυτα που θελω.

Τελικα όταν ήρθε το μονο που με απασχολει οταν βγαινω για κλικ ειναι το καδρο μου, η γωνία μου, το βαρος που με προβληματιζε χαθηκε.

Την εβαλα κατευθείαν στο M, φίλος μου το φωτόμετρο, θα πεδευτω, θα βγαλω και πολλες σαπιες ναι αλλα θα μάθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Τα πέρασα ολα αυτα για πολυ καιρό ψαχνοντας τις λεπτομέρειες και που κατέληξα; απλα χαθηκα σε αυτες..

Οπως είπε και ο @babisskg πιο πριν η ουσία είναι αλλού τελικα, στο να κρατάς ενα μηχάνημα να μπορέσεις να βγαλεις φωτογραφια..

Μέσα μου είχε φυτευτεί η D7500, αν και για κάποιο λόγο που δεν ξέρω ηθελα να μπλεξω με το οικοσύστημα της canon.

(Το μπλεγμενο μυαλο που λεμε)

Πισωγύρισμα ξεπισωγυρσιμα η αγορα dslr σήμερα δε ξερω αν ειναι, αλλα οσες mirorless κράτησα στο χερι δεν μου έκατσαν καλα οπως μια dslr.

Mirorless ηθελα απο την αρχή στο μυαλό μου αλλα τελικα δεν.

Μηχανικά μερη αρχαία τεχνολογία..ναι οκ..και;

Θα συνεχίσουν να κάνουν αυτο που κατασκευαστηκαν; Ναι.. για πολυ καιρό ακομα

Μα φακους κλπ; ολα κινούνται προς τη ταση των ml

Λες ομως να μη σε καλυψει η ηδη γκαμα nikon/canon; Με το παραπάνω..χρήμα να εχεις και φαντασία και δεν υπάρχει πάτος....

Ολα αυτα ειχα στο μυαλο μου και αφου ηδη το ειχα παρει απόφαση, μεσα μου κι ολας για την 7500 και εψαχνα/ηθελα να ακούσω ενα λογο να προτιμήσω καποιο entry μοντέλο αντι γ αυτη.

Δεν ηθελα να το κουρασω αλλο γιατι θα πέρναγε ο καιρός να χάνομαι στις λεπτομεριες αντι να κραταω κατι και να βγω εκε εξω να κανω αυτα που θελω.

Τελικα όταν ήρθε το μονο που με απασχολει οταν βγαινω για κλικ ειναι το καδρο μου, η γωνία μου, το βαρος που με προβληματιζε χαθηκε.

Την εβαλα κατευθείαν στο M, φίλος μου το φωτόμετρο, θα πεδευτω, θα βγαλω και πολλες σαπιες ναι αλλα θα μάθω..

     Ποιο σύνολο έχετε αυτή την στιγμή ?

23 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Τα πέρασα ολα αυτα για πολυ καιρό ψαχνοντας τις λεπτομέρειες και που κατέληξα; απλα χαθηκα σε αυτες..

Οπως είπε και ο @babisskg πιο πριν η ουσία είναι αλλού τελικα, στο να κρατάς ενα μηχάνημα να μπορέσεις να βγαλεις φωτογραφια..

Μέσα μου είχε φυτευτεί η D7500, αν και για κάποιο λόγο που δεν ξέρω ηθελα να μπλεξω με το οικοσύστημα της canon.

(Το μπλεγμενο μυαλο που λεμε)

Πισωγύρισμα ξεπισωγυρσιμα η αγορα dslr σήμερα δε ξερω αν ειναι, αλλα οσες mirorless κράτησα στο χερι δεν μου έκατσαν καλα οπως μια dslr.

Mirorless ηθελα απο την αρχή στο μυαλό μου αλλα τελικα δεν.

Μηχανικά μερη αρχαία τεχνολογία..ναι οκ..και;

Θα συνεχίσουν να κάνουν αυτο που κατασκευαστηκαν; Ναι.. για πολυ καιρό ακομα

Μα φακους κλπ; ολα κινούνται προς τη ταση των ml

Λες ομως να μη σε καλυψει η ηδη γκαμα nikon/canon; Με το παραπάνω..χρήμα να εχεις και φαντασία και δεν υπάρχει πάτος....

Ολα αυτα ειχα στο μυαλο μου και αφου ηδη το ειχα παρει απόφαση, μεσα μου κι ολας για την 7500 και εψαχνα/ηθελα να ακούσω ενα λογο να προτιμήσω καποιο entry μοντέλο αντι γ αυτη.

Δεν ηθελα να το κουρασω αλλο γιατι θα πέρναγε ο καιρός να χάνομαι στις λεπτομεριες αντι να κραταω κατι και να βγω εκε εξω να κανω αυτα που θελω.

Τελικα όταν ήρθε το μονο που με απασχολει οταν βγαινω για κλικ ειναι το καδρο μου, η γωνία μου, το βαρος που με προβληματιζε χαθηκε.

Την εβαλα κατευθείαν στο M, φίλος μου το φωτόμετρο, θα πεδευτω, θα βγαλω και πολλες σαπιες ναι αλλα θα μάθω..

    Κινούνται προς την τάση της μιρορλες για συγκεκριμένους λόγους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

την 7500 με τον κιτ 18-140

   Εξαιρετική επιλογή , θα σας κάνει παρέα για την επόμενη εικοσαετία χωρίς πρόβλημα . Θυμάμαι τις " κριτικές " που άφηναν προβληματισμούς σχετικά με το ότι είχε ένα slot αντί για δύο . Ναχαμε να λέγαμε .

   Αν μπορεί να ενεργοποιήσει μέσα από το μενού το VR ενός φακού , θα τσακωνα τον απλό 10 - 20 της Nikon συν τω χρόνω βέβαια .

  Καλές λήψεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babisskg είπε

     Όχι ακριβώς , οι εταιρείες όταν έγινε η μετάβαση από το φιλμ στον ψηφιακό αισθητήρα δεν είχαν την απαιτούμενη γνώση . Ήξεραν να φτιάχνουν μηχανές , όχι αστεία , αλλά δεν ήξεραν από αισθητήρες . Αν πιάσετε με τα χέρια σας την δική μου made in Japan Nikon F4 θα καταλάβετε την διαφορά στο κομμάτι ποιότητας κατασκευής . Αν φτιαχνόταν σήμερα το κοστολογιο κατασκευής θα ξεπερνούσε τις 20.000 ευρώ . Όσο για την τιμή πώλησης θα ήταν απλά αστρονομική . Η μηχανή όμως θα δουλεύει και τα επόμενα είκοσι χρόνια .

  Σήμερα , βρέθηκε ο τρόπος να αποσπαστεί η προσοχή του μέσου ερασιτέχνη και να μεταφερθεί στο καταναλωτικό κομμάτι όπου χάριν κάποιων κατ' ευφημισμόν τεχνικών ευκολιών έχει μπει στο λούκι των τεχνικών χαρακτηριστικών και ασχολείται με την σύγκριση τους αντί να βγάζει φωτογραφίες .

   Ποιο είναι το ζητούμενο , καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του .

   Αυτός είναι και ο λόγος που έχει γεμίσει ο ντουνιάς από ελαφρώς μεταχειρισμένες μηχανές , με λιγότερα από δέκα χιλ κλικ προς πώληση , αφού βγήκε το νέο μοντέλο , το οποίο σύντομα θα ξεπεραστεί από το επόμενο νέο μοντέλο ........

Δεν αντέχω θα το κάνω το σχόλιο :D

Ότι έχεις πει είναι άκρως σωστό γιατί έχεις εμπειρία από τότε που οι μηχανές είχαν ένα κουμπί και δυο ρυθμίσεις...

Λίγοι όμως καταλαβαίνουν αυτά που λες... και ακόμα ποιο λίγοι αυτοί που δίνουν σημασία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω το σημείο , υποθέτω από την εικόνα που παρέθεσε κάποιος πως βρίσκεται χαμηλά σε ύψος σε μέρος με ιδιαίτερα χαμηλό φωτισμό . 

    Σαφώς μπορεί να τοποθετηθεί η μηχανή στο πάτωμα , ακόμη και πάνω σε τσάντα ώστε να βρεθεί στο επιθυμητό ύψος για μία λήψη .

    Εννοείται πως η μηχανή έχει bulb λειτουργία όπου σε συνδυασμό με τον χρονοδιακόπτη μπορείτε να σας δώσει λύση και όχι μόνον . 

   Κι' εγώ χρησιμοποιώ κινητό για στιγμές όπου βαριέμαι η δεν προλαβαίνω . Είναι ένα συμπλήρωμα που δεν αρνήθηκε κανείς , όμως δεν συγκρίνεται ευθέως με φωτογραφικό σύνολο . Θα λέγαμε πως όλα τα αυτοκίνητα εξυπηρετούν τον αρχικό σκοπό της μετακίνησης . 

    Για το τεχνολογικά πίσω δεν θα διαφωνήσω , όσο το ζήτημα παραμένει στο κομμάτι της τεχνολογίας , αλλά όχι της διαδικασίας και της τέχνης . Τραβάω από πάντα και με φίλμ , κάτι πολύ πολύ πίσω τεχνολογικά κι' αυτό είναι ξεκάθαρο .

    Μη γνωρίζοντας το σημείο , αν βρίσκεται ιδιαίτερα χαμηλά προς το πάτωμα , νομίζω πως αποτελεί ξεκάθαρη πρόκληση για δημιουργία . Τώρα για τα περί φωτισμού και τα χέρια ......... τα δικά μου τουλάχιστον θα ήταν αρκετά σταθερά έως και το 1/30 αν έφτανε εκεί η δουλειά , αν δλδ είχα μαζί μου σώμα που δεν μπορούσε να κατέβει τόσο χαμηλά σε ISO , όπως η D1 μου . 

Άλλο παράδειγμα: Πρώτη φορά στην ζωή σου βλέπεις πελεκάνο, νύχτα, και κάθεται πάνω στον στύλο φωτισμού του δρόμου, ακριβώς πάνω από την λάμπα φωτισμού. Τι κάνεις;

Θέλω να τονίσω ότι δυστυχώς οι κατασκευαστές dslr δεν θέλουν να βελτιωθούν (για αστείους λόγους), οπότε κρατάτε μικρό καλάθι. Έχουν ήδη μείνει τρομερά πίσω τεχνολογικά.

Αντί να ψάχνω τι άλλαξε από την 7200 στην 7500, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να τραβήξω με την 7500 που δεν μπορούσα με την 7200. (Τίποτα). Οπότε για πιο καινούργιο μοντέλο μιλάμε;

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Τώρα αλήθεια ρωτάς ε; Είσαι έξω από στρατόπεδο και θες να βγάλεις φωτογραφία, αλλά απαγορεύεται η φωτογράφιση. Τι κάνεις; ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ. Σοβαρά τώρα με αυτό που ρωτάς αποδεικνύεις ότι οι μηχανές είναι πίσω τεχνολογικά; Πάντως έτσι για να σου λυθεί η απορία με μια a7iii βγάζεις κανονικά την φωτογραφία. Νομίζω πια και με μια xt4 με τον κιτ φακό που έχει και αυτός σταθεροποίηση βγάζεις κανονικά. Και οι δύο είναι μέσα στο όριο των 2000 ευρώ για το οποίο μίλησες πριν. Επίσης αν θεωρείς ότι είναι πίσω τεχνολογικά και υπερτιμημένες τότε μην παίρνεις φωτογραφική, πάρε κινητό. Απλά πράγματα.

Τέλος υπάρχουν πάρα πολλοί φακοί με f κάτω από 2.8 που κοστίζουν φυσιολογικά χρήματα, μάλιστα κάποιοι είναι και πολύ φθηνοί σαν τον 50άρη f1,8 της canon. Επίσης οι  m4/3 της Olympus έχουν την καλύτερη σταθεροποίηση της αγοράς και για ακίνητα θέματα βράδυ κάνουν πολύ παραπάνω από αξιόλογη δουλειά. Για να ξέρουμε τι πετάμε δηλαδή.

Τώρα αλήθεια απαντάς ε; Έχει πολλούς φακούς κάτω από 2.8 με σταθεροποίηση; Ή θα τραβάμε και θα κάνουμε προσευχή μην  βγήκε κουνημένη;

Φυσικά και υπάρχουν 3/4 (και πολλά κινητά) που θα βγάλουν την φωτογραφία εκεί που η dslr των canon/nikon δεν, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην τσακώνεστε! Προτείνω να βγούμε έξω, ο καθένας με την δικιά του μηχανή, να φωτογραφίσουμε το ίδιο θέμα, να τις εκτυπώσουμε στο ίδιο εργαστήριο και μετά να τις συγκρίνουμε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Εξαιρετική επιλογή , θα σας κάνει παρέα για την επόμενη εικοσαετία χωρίς πρόβλημα . Θυμάμαι τις " κριτικές " που άφηναν προβληματισμούς σχετικά με το ότι είχε ένα slot αντί για δύο . Ναχαμε να λέγαμε .

   Αν μπορεί να ενεργοποιήσει μέσα από το μενού το VR ενός φακού , θα τσακωνα τον απλό 10 - 20 της Nikon συν τω χρόνω βέβαια .

  Καλές λήψεις .

Αν θυμαμαι καλα οι κριτικες ηταν σε σχεση με την D500 (μεγαλη μου αγαπη....)

3 λεπτά πριν, darefail είπε

Παιδιά μην τσακώνεστε! Προτείνω να βγούμε έξω, ο καθένας με την δικιά του μηχανή, να φωτογραφίσουμε το ίδιο θέμα, να τις εκτυπώσουμε στο ίδιο εργαστήριο και μετά να τις συγκρίνουμε :) 

Αυτο θα εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον για εμενα οχι απο την αποψη του να δω ποιος θα βγαλει την πιο τεχνικα σωστη φωτογραφια αλλα να δουμε το πως βλέπει ο καθε ενας απο εμας το ίδιο φωτογραφικο θεμα.

Υποθετω οτι εαν αφεθει ελευθερη η επιλογη κανενας απολυτως δεν θα το φωτογραφισει απο την ιδια γωνια, την ιδια αποσταση, την ιδια προοπτικη ουτε και θα εχει στο μυαλο του να αποδοσει το ιδιο αποτελεσμα ουτε καν χρωματικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, petasis είπε

Άλλο παράδειγμα: Πρώτη φορά στην ζωή σου βλέπεις πελεκάνο, νύχτα, και κάθεται πάνω στον στύλο φωτισμού του δρόμου, ακριβώς πάνω από την λάμπα φωτισμού. Τι κάνεις;

Θέλω να τονίσω ότι δυστυχώς οι κατασκευαστές dslr δεν θέλουν να βελτιωθούν (για αστείους λόγους), οπότε κρατάτε μικρό καλάθι. Έχουν ήδη μείνει τρομερά πίσω τεχνολογικά.

Αντί να ψάχνω τι άλλαξε από την 7200 στην 7500, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να τραβήξω με την 7500 που δεν μπορούσα με την 7200. (Τίποτα). Οπότε για πιο καινούργιο μοντέλο μιλάμε;

Τώρα αλήθεια απαντάς ε; Έχει πολλούς φακούς κάτω από 2.8 με σταθεροποίηση; Ή θα τραβάμε και θα κάνουμε προσευχή μην  βγήκε κουνημένη;

Φυσικά και υπάρχουν 3/4 (και πολλά κινητά) που θα βγάλουν την φωτογραφία εκεί που η dslr των canon/nikon δεν, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω.

Α θες στα 1.4 σταθεροποίηση εσύ... Μάλιστα... Υποθέτω και τζάμπα κιόλας... Γιατί εκτός από τους φακούς σταθεροποίηση δεν υπάρχει σε σώμα... Να υποθέσω ότι η οπτική σταθεροποίηση στα κινητά με τον αισθητήρα ψείρα είναι το ίδιο εύκολη κιόλας με τις μηχανές... Ναι... Σωστός... Ορατότης μηδέν...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, darefail είπε

Δεν αντέχω θα το κάνω το σχόλιο :D

Ότι έχεις πει είναι άκρως σωστό γιατί έχεις εμπειρία από τότε που οι μηχανές είχαν ένα κουμπί και δυο ρυθμίσεις...

Λίγοι όμως καταλαβαίνουν αυτά που λες... και ακόμα ποιο λίγοι αυτοί που δίνουν σημασία...

   Ευχαριστώ , προσπαθώ όπως πάντα να μεταδώσω ότι γνωρίζω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Αυτο θα εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον για εμενα οχι απο την αποψη του να δω ποιος θα βγαλει την πιο τεχνικα σωστη φωτογραφια αλλα να δουμε το πως βλέπει ο καθε ενας απο εμας το ίδιο φωτογραφικο θεμα.

Υποθετω οτι εαν αφεθει ελευθερη η επιλογη κανενας απολυτως δεν θα το φωτογραφισει απο την ιδια γωνια, την ιδια αποσταση, την ιδια προοπτικη ουτε και θα εχει στο μυαλο του να αποδοσει το ιδιο αποτελεσμα ουτε καν χρωματικα.

Όχι όχι, δεν θέλω να κριθεί ο φωτογράφος, αλλά καθαρά η μηχανή σε εκτυπωμένη φωτογραφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Άλλο παράδειγμα: Πρώτη φορά στην ζωή σου βλέπεις πελεκάνο, νύχτα, και κάθεται πάνω στον στύλο φωτισμού του δρόμου, ακριβώς πάνω από την λάμπα φωτισμού. Τι κάνεις;

Θέλω να τονίσω ότι δυστυχώς οι κατασκευαστές dslr δεν θέλουν να βελτιωθούν (για αστείους λόγους), οπότε κρατάτε μικρό καλάθι. Έχουν ήδη μείνει τρομερά πίσω τεχνολογικά.

Αντί να ψάχνω τι άλλαξε από την 7200 στην 7500, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να τραβήξω με την 7500 που δεν μπορούσα με την 7200. (Τίποτα). Οπότε για πιο καινούργιο μοντέλο μιλάμε;

Τώρα αλήθεια απαντάς ε; Έχει πολλούς φακούς κάτω από 2.8 με σταθεροποίηση; Ή θα τραβάμε και θα κάνουμε προσευχή μην  βγήκε κουνημένη;

Φυσικά και υπάρχουν 3/4 (και πολλά κινητά) που θα βγάλουν την φωτογραφία εκεί που η dslr των canon/nikon δεν, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω.

      Το πρώτη φορά στην ζωή μου έχει να κάνει με την τεχνολογική εξέλιξη η όχι των DSLR . Θα μου ακουγόταν πιο ορθολογιστικό το να έχω δεί πρώτη φορά στη ζωή μου , μάγισσα σε νυχτερινή πτήση πάνω σε σκουπόξυλο με φόντο την πανσέληνο . 

    Αν αρχίσουμε να απαριθμουμε τα πλέον απίστευτα σενάρια προκειμένου να αποδείξουμε κάτι , προσωπικά δεν έχω διάθεση να εμπλακώ σε μια τέτοια διαδικασία .

   Ούτε βλέπω τι είναι αυτό που θα μπορούσε να ενδιαφέρει φωτογραφικά σε ένα τέτοιο σενάριο , ενός πελεκάνου την νύχτα να κάθεται πάνω από την λάμπα φωτισμού . Το παράδειγμα αυτό είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά . Εκτός αν έχετε υπόψιν σας κανέναν η να τον είδατε να ψάχνει μέσα στη νύχτα για να φωτογραφήσει τέτοιο σκηνικό . 

    Την θέση σας για το ζήτημα της εξέλιξης των DSLR την καταλαβαίνω , την άρνηση δεν καταλαβαίνω . Δεν σας εμποδίζει κανείς να κινηθείτε χωρίς DSLR . Είναι στην διακριτική ευχέρεια την δική σας να το κάνετε .

   Στον αντίποδα εμείς η εγώ αν προτιμάτε δεν αγόρασα και χρησιμοποιώ και DSLR με στόχο και σκοπό να φωτογραφίσω ένα σενάριο σαν αυτό που περιγράψατε με τον πελεκάνο .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως υπάρχουν μια χαρά μηχανάρες που δεν χρειάζονται ούτε καν σταθεροποίηση (κατά πάσα πιθανότητα) για να φωτογραφήσουν τον συγκεκριμένο πελεκάνο ή το άλλο στην Πόλη.

Sony A7S η τρίτη της έκδοση κάνει απίθανα πράγματα σε low ligh-high iso καταστάσεις. Όποιος χρειάζεται τα σκάει και παίρνει.

Όπως και να έχει πάντως νομίζω ότι ένας πραγματικά δημιουργικός φωτογράφος δεν περιορίζεται (τουλάχιστον στην μεγάλη πλειονότητα των περιπτώσεων) από το τεχνολογικό μέσο που διαθέτει. Παπάδες θα κάνει και με μια mirrorless των 300 ευρώ.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...