Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ότι και να πάρεις να το ευχαριστηθείς,καλές αγορές...αν πάρεις canon πάρε "παλιές" σε FF 5d mark  ii , 7d σε crop used εξαιρετικές μηχανές ...εγώ απολαμβάνω φωτογραφίες με δύο Nikon D700 ας έχω και πολύ νεότερα κομμάτια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά σκέφτομαι την 250d, 800d, 77d και 770d αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία τους. Πάντως οι ναυαρχίδες έστω και περασμένων ετών δεν παύουν να είναι πολύ καλές μηχανές. 

Σε ευχαριστώ για τις καλές αγορές και το βλέπω να γίνεται οσονούπω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Επειδή βλέπω ότι έχεις ασχοληθεί με την Canon, να υποθέσω ότι η 250d είναι καλύτερη σου την 800d σωστά; Εκτός από αυτά τα δύο μοντέλα υπάρχει κάποιο άλλο σε entry level που ίσως θα έπρεπε να κοιτάξω; 

Αντίθετα. Αν δε σε ενδιαφέρει το 4Κ της 250D, η 800D είναι καλύτερη φωτογραφική μηχανή. Αυτό που φαίνεται ότι έχουν κάνει μεταξύ άλλων στην 250D είναι ότι περικόψανε την ισχύ του flash (από 12 σε 9,8 Guide number) και έτσι ξαφνικά εμφανίζεται ως μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Όμως, στον υπολογισμό CIPA rating για τη διάρκεια της μπαταρίας σε κάθε μηχανή, πάντοτε λαμβάνουμε υπόψη το flash (οι μισές λήψεις γίνονται με flash). Μετά, η 800D έχει ανώτερο σύστημα εστίασης.

2 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Αυτή τη στιγμή και τα δύο συστήματα που μου λες ξεφεύγουν από χιλιάρικο και σχεδόν έχω αποφασίσει να κινηθώ στο οικοσύστημα της Cannon

Στης Pentax το οικοσύστημα να κινηθείς 😉. Κ-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αντίθετα. Αν δε σε ενδιαφέρει το 4Κ της 250D, η 800D είναι καλύτερη φωτογραφική μηχανή. Αυτό που φαίνεται ότι έχουν κάνει μεταξύ άλλων στην 250D είναι ότι περικόψανε την ισχύ του flash (από 12 σε 9,8 Guide number) και έτσι ξαφνικά εμφανίζεται ως μεγαλύτερη η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Όμως, στον υπολογισμό CIPA rating για τη διάρκεια της μπαταρίας σε κάθε μηχανή, πάντοτε λαμβάνουμε υπόψη το flash (οι μισές λήψεις γίνονται με flash). Μετά, η 800D έχει ανώτερο σύστημα εστίασης.

Στης Pentax το οικοσύστημα να κινηθείς 😉. Κ-70.

Σε ευχαριστώ πολύ. Και τι έγινε δηλαδή αν φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία; Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ, υπό την έννοια που όταν θα είμαι διακοπές ή σε εξορμήσεις που θα βγάζω πολλές φωτογραφίες (άσε που το φλας το χρησιμοποιώ στο 0,1% των λήψεών μου) και δε μου φτάνει η μπαταρία για μία λήψη, τότε θα αγοράσω άλλη μία και τέλος. 

Και ώστε είναι καλύτερη η 800D, θα το ψάξω περισσότερο. Πάντως πριν κοιτούσα και την D5600 και γενικά μάλλον δε θέλω να πάω σε φωτογραφική με σταθερή οθόνη και χωρίς touch.

Ευχαριστώ για την πρόταση της Pentax αλλά βλέπω σχετικά μικρή ποικιλία και των καταστημάτων που έχουν προϊόντα της και δε θα ήθελα τουλάχιστον σε αυτή τη φωτογραφική να πάω σε Pentax.

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 250D, 800D και D5600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Και τι έγινε δηλαδή αν φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη μπαταρία;

Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Εμφανίζεται αυξημένη ως παράπλευρη συνέπεια του ότι μείωσαν την ισχύ του φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Cntrl+X είπε

Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Εμφανίζεται αυξημένη ως παράπλευρη συνέπεια του ότι μείωσαν την ισχύ του φλας.

Εννοείς ότι φαίνεται πως έχει μεγαλύτερη αυτονομία. Αυτό κατάλαβα και εγώ. Απλά για μένα δεν είναι ό,τι πιο σημαντικό στην αγορά της φωτογραφικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Εννοείς ότι φαίνεται πως έχει μεγαλύτερη αυτονομία. Αυτό κατάλαβα και εγώ. Απλά για μένα δεν είναι ό,τι πιο σημαντικό στην αγορά της φωτογραφικής.

Όχι λέμε. Εννοώ ότι έχει πιο αδύναμο φλας η 250D. Γι αυτό η αύξηση στην αυτονομία είναι εικονική. Δες πως μετρούν το CIPA rating και θα καταλάβεις.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Όχι λέμε. Εννοώ ότι έχει πιο αδύναμο φλας η 250D. Γι αυτό η αύξηση στην αυτονομία είναι εικονική. Δες πως μετρούν το CIPA rating και θα καταλάβεις.

Μα το ίδιο λέμε, απλά επικεντρώνουμε σε διαφορετικό πράγμα. Εσύ επικεντρώνεις στο ότι έχουν κάνει πιο αδύνατο το φλας στην 250D και εγώ επικεντρώνω στο ότι εξαιτίας αυτού του γεγονότος έχει αυξηθεί η αυτονομία της 250D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dslr , έχουν αυτονομία μεγάλη. 

Έχω βγάλει 1400 φωτό χωρίς φόρτιση και δεν είχε αδειάσει. 

Δεν χρησιμοποιώ καθόλου οθόνες. Μου έχει μείνει από την εποχή που ... δεν υπήρχαν οθόνες στις φωτογραφικές !

(Χρησιμοποιώ και τώρα φιλμάτες slr χωρίς οθόνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ως γνήσιο τέκνο (αν και δεν είμαι μικρός) των κινητών με τραβάνε οι οθόνες και δη οι αφής και σκέφτομαι να πάρω με οθόνη αφής όχι μόνο για τις ρυθμίσεις που θεωρώ ότι είναι πιο εύκολες αλλά και για την ευκολία του manual focus με tap.

Οπότε επειδή σας έχω κουράσει όλους, βρίσκομαι ανάμεσα σε 250D, 800D και D5600. Πού να κινηθώ λέτε; Αλλάζω κάθε 10 λεπτά γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Μα το ίδιο λέμε, απλά επικεντρώνουμε σε διαφορετικό πράγμα. Εσύ επικεντρώνεις στο ότι έχουν κάνει πιο αδύνατο το φλας στην 250D και εγώ επικεντρώνω στο ότι εξαιτίας αυτού του γεγονότος έχει αυξηθεί η αυτονομία της 250D

Δε μπορείς να συγκρίνεις π.χ. μια μηχανή χωρις φλας (ή με αδύναμο φλας) και μια με φλας σε ένα συγκριτικό που λαμβάνει υπόψη τόσο τη φωτογραφία με φλας όσο και χωρίς φλας αθροιστικά και δε σου λέει τα επιμέρους νούμερα (και άρα και το πόσες φωτογραφίες μπορεί να βγάλει χωρίς φλας η κάθε μία). Διότι αλλοιώς, είναι πιθανό με την 800D να βγάζεις και περισσότερες ακόμα φωτογραφίες αν δε φωτογραφίζεις με φλας. Δε μπορείς να το γνωρίζεις αυτό. Το μόνο που γνωρίζεις σίγουρα είναι το ότι η 250D έχει πιο αδύναμο φλας.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Δε μπορείς να συγκρίνεις π.χ. μια μηχανή χωρις φλας (ή με αδύναμο φλας) και μια με φλας σε ένα συγκριτικό που λαμβάνει υπόψη τόσο τη φωτογραφία με φλας όσο και χωρίς φλας αθροιστικά και δε σου λέει τα επιμέρους νούμερα (και άρα και το πόσες φωτογραφίες μπορεί να βγάλει χωρίς φλας η κάθε μία). Διότι αλλοιώς, είναι πιθανό με την 800D να βγάζεις και περισσότερες ακόμα φωτογραφίες αν δε φωτογραφίζεις με φλας. Δε μπορείς να το γνωρίζεις αυτό. Το μόνο που γνωρίζεις σίγουρα είναι το ότι η 250D έχει πιο αδύναμο φλας.

Δεν ξέρω αν ο κύριος σκοπός του ήταν να δείξουν ότι η 250 έχει πιο αδύνατο φλας, μάλλον περισσότερο ήθελαν να δείξουν ότι το πιο νέο μοντέλο έχει μεγαλύτερη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

 

Οπότε επειδή σας έχω κουράσει όλους, βρίσκομαι ανάμεσα σε 250D, 800D και D5600. Πού να κινηθώ λέτε; Αλλάζω κάθε 10 λεπτά γνώμη

Η Nikon εχει σαφεστατα καλυτερο αισθητηρα. Period. Εαν αυτο ψαχνεις τοτε πας σε Nikon

Η Canon εχει αλλη σειρα φακων που αναλογως τι φωτογραφιζεις καποιους τους βολευουν καλυτερα.

Η Canon εχει πιο σωστα χρωματα σε πορτρετα.

Η 250D ειναι πιο νεα καμερα με νεοτερο και γρηγοροτερο επεξεργαστη οποτε τραβαει 4K video ενω η 800D οχι. Εαν σε ενδιαφερει το 4Κ πας στην 250D

Η 800D ειναι 2 χρονια παλαιοτερη καμερα αλλα εαν δεις το setup απο τα χειριστηρια της και την κατασκευη της θα καταλαβεις οτι ειναι πιο πληρης καμερα απο την 250D. Ειναι αλλωστε θεωρητικα μια σειρα πανω.

Η 800D εχει πολλα περισσοτερα AF σημεια. 45 αντι για μολις 9. Εαν τραβας τοπια ειναι αδιαφορο. Αλλιως χρησιμο. 

Η 800D τραβαει 6fps αντι 5fps. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο καμια απο αυτες αλλα εαν τραβας action εστω και 1fps μπορει να κανει την διαφορα.

Προσωπικα αναμεσα σε 250D vs 800D θα παω προς την 800D αλλα αυτο αφορα τις δικες μου αναγκες.

Καταληγοντας καμια επιλογη δεν ειναι κακη επιλογη. Ενας καλυτερος φακος θα κανει πολυ μεγαλυτερη διαφορα. Αλλωστε εαν καταληξεις καποια στιγμη οτι χρειαζεσαι κατι διαφορετικο τα πουλας και αλλαζεις. Στις εποχες μας δεν παντρευεσαι τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...