Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά, θεωρώ πισωγύρισμα την αγορά μιας dslr και ειδικά μιας entry level.

To 2020 o καθρέπτης δεν έχει να προσφέρει τίποτα απολύτως.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η αγορά σου να  είναι συμβατή με την τρέχουσα τεχνολογία (τουλάχιστον με όση από αυτή μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά).

Η τάση αυτή την στιγμή είναι οι mirrorless. Και τάση δεν είναι τα trends αλλά η ροπή προς το καλύτερο.

Θα πρότεινα για αρχή μια Canon M50.

Πρόκειται για μια ολοκληρωμένη αξιοπρεπέστατη μηχανή, που σίγουρα θα αργήσεις να βρεις τα όρια της

Τιμές περίπου στα 500€ με κιτ φακό

https://www.skroutz.gr/s/14146217/Canon-EOS-M50-Kit-EF-M-15-45mm-f-3-5-6-3-IS-STM-Black.html

 

Και μια παρουσίαση σε σχέση με την Nikon 3500

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M50-vs-Nikon-D3500

 

Υπόψην, υπήρξα μέχρι πρότεινος Nikon fanboy και επαγγελματικά ασχολούμενος με την φωτογραφία.

Ότι και να αποφασίσεις τελικά, εύχομαι καλές λήψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Εγώ πάντως ως γνήσιο τέκνο (αν και δεν είμαι μικρός) των κινητών με τραβάνε οι οθόνες και δη οι αφής και σκέφτομαι να πάρω με οθόνη αφής όχι μόνο για τις ρυθμίσεις που θεωρώ ότι είναι πιο εύκολες αλλά και για την ευκολία του manual focus με tap.

Οπότε επειδή σας έχω κουράσει όλους, βρίσκομαι ανάμεσα σε 250D, 800D και D5600. Πού να κινηθώ λέτε; Αλλάζω κάθε 10 λεπτά γνώμη

    Αρχίζετε να καταλαβαίνετε , όχι ότι κουράζετε κανέναν , αλλά οτι δύσκολα θα καταλήξετε διότι έχετε ήδη μεταφερθεί σε πράγματα αρκετά ετερόκλητα μεταξύ τους , όπως επίσης ρίξατε μέσα και δυσκολίες όπως περιστρεφόμενες οθόνες αφής κλπ .

   Αυτά που ακούτε είναι προσωπικές εκτιμήσεις , οι οποίες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες .

   Πρωτίστως με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες και γνωρίζω πολύ καλά πως μπορώ να το κάνω με πολλούς τρόπους . Για να το υλοποιήσω χρειάζομαι παρεπιπτόντως και μια φωτογραφική μηχανή . Μια ανώτερη τεχνικά δεν πρόκειται να με βοηθήσει στο ελάχιστο αν δεν έχω εξασκήσει το μάτι μου , την οπτική μου , τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα κι' ας έχει επάνω της και focus peaking κι' ας έχει και οθόνη αφής στριφογυριζομενη κι' ας είναι ακαθρεφτη κι' ας είναι ότι θέλει . Σας παραπέμπω σε ένα θέμα που γνωρίζετε πολύ καλά όπως το bloatware σε ένα smartphone και πείτε μου εσείς ποιος θα πάρει χαμπάρι αν οι μισές εφαρμογές από αυτές , όντας κακογραμενες ,  είναι υπεύθυνες που δεν μπορεί να κοιμηθεί ο επεξεργαστής και τρώει την μπαταρία στο αψε σβήσε , αφού πετάγονται κάθε τρεις και πέντε , να μην πω σαν τι , ψάχνοντας να επικοινωνήσουν με το δίκτυο για να μεταδώσουν τα αμεταδοτα ........ για να μην μιλήσω για ζητήματα ασφάλειας των περιηγητών κλπ . Ποιος θα κάτσει να ψάξει πριν την εγκατάσταση μιας εφαρμογής σε περιβάλλον Android , τι ακριβώς είναι αυτά τα δικαιώματα στα οποία ζητάει να αποκτήσει πρόσβαση κι' αν προτιμάτε τι λόγους μπορεί να έχει μια εφαρμογή επεξεργασίας εικόνας να θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στις επαφές μου και πόσοι ξέρουν να ψάξουν αν μπορούν να τα περιορίσουν στην συνέχεια , αν δηλαδή έπρεπε να εγκαταστήσουν την εφαρμογή σώνει και καλά .

   Έχω δύο μηχανές στην τσάντα μου και μια στο πορτμπαγκάζ φιλματη , ώστε κάτω από διαφορετικές συνθήκες να μπορώ να χρησιμοποιήσω την πλέον κατάλληλη για μένα . Ποσως με απασχολούν τα μεγαπιξελ ανάλυσης , οι flip screen , τα EVF , πράγματα τα οποία θα σας απασχολούν μηχανιστικά σε βαθμό που αντί να είστε αφοσιωμένος στο καρέ , να ψάχνετε κουμπιά , να πατάτε οθόνες με τα δάχτυλα πράγμα που θα σας αναγκάσει να αποσπασετε την προσοχή σας από το κάδρο κλπ κλπ . Προσοχή , δεν υποτιμώ την αξία των προσφερόμενων τεχνικών ευκολιών κι' αν γνωρίζετε πόσες και ποιες από αυτές χρειάζεστε πραγματικά σήμερα , τότε έχει καλώς . 

  Ένας από τους λόγους που προτιμώ το φιλμ , είναι πως το ISO είναι προεπιλεγμένο ήδη από το ίδιο το καρούλι , οπότε ένας μπελάς λιγότερος στο κεφάλι μου για να με ανησυχεί πως αλλιώς θα μπορούσε να ρυθμιστεί . Απλά δεν μπορεί , αυτό είναι . Απομένουν το διάφραγμα και η ταχύτητα , όπου σε μια βόλτα στη λιακάδα δεν θα μπορούσε να είναι σε διαδικασία συνεχούς αλλαγής και μου έμεινε αισίως η εστίαση . Ο χρόνος μου δεν αναλώνεται σε ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων γιατί έτσι το επιβάλλει η μόδα .

   Αποφασίστε αν θέλετε να ασχοληθείτε με την φωτογραφία αυτή καθεαυτή , τις τεχνικές της , την αισθητική της η θέλετε να τρώτε τον χρόνο σας πατώντας κουμπιά και ψάχνοντας ρυθμίσεις σε μενού .

   Στην πρώτη περίπτωση οποιαδήποτε μηχανή σας κάνει . Εύχομαι να κατάφερα να σας βγάλω από άσκοπα διλήμματα .

  Έχω και ακαθρεφτες και DSLR και φιλματες κι' από εκείνες κι' από τις άλλες . Τα περί τεχνολογίας με αφήνουν παγερά αδιάφορο . Έχω και Nikon D1 , με τα παχιά τα πίξελ , έχω και άλλη με Foveon αισθητήρα ........ υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν πως τα 24 " ονομαστικά " μεγαπιξελ ανάλυσης δεν είναι περισσότερα από 8 αν ο αισθητήρας έχει φίλτρο Bayer ....... 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Η Nikon εχει σαφεστατα καλυτερο αισθητηρα. Period. Εαν αυτο ψαχνεις τοτε πας σε Nikon

Η Canon εχει αλλη σειρα φακων που αναλογως τι φωτογραφιζεις καποιους τους βολευουν καλυτερα.

Η Canon εχει πιο σωστα χρωματα σε πορτρετα.

Η 250D ειναι πιο νεα καμερα με νεοτερο και γρηγοροτερο επεξεργαστη οποτε τραβαει 4K video ενω η 800D οχι. Εαν σε ενδιαφερει το 4Κ πας στην 250D

Η 800D ειναι 2 χρονια παλαιοτερη καμερα αλλα εαν δεις το setup απο τα χειριστηρια της και την κατασκευη της θα καταλαβεις οτι ειναι πιο πληρης καμερα απο την 250D. Ειναι αλλωστε θεωρητικα μια σειρα πανω.

Η 800D εχει πολλα περισσοτερα AF σημεια. 45 αντι για μολις 9. Εαν τραβας τοπια ειναι αδιαφορο. Αλλιως χρησιμο. 

Η 800D τραβαει 6fps αντι 5fps. Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο καμια απο αυτες αλλα εαν τραβας action εστω και 1fps μπορει να κανει την διαφορα.

Προσωπικα αναμεσα σε 250D vs 800D θα παω προς την 800D αλλα αυτο αφορα τις δικες μου αναγκες.

Καταληγοντας καμια επιλογη δεν ειναι κακη επιλογη. Ενας καλυτερος φακος θα κανει πολυ μεγαλυτερη διαφορα. Αλλωστε εαν καταληξεις καποια στιγμη οτι χρειαζεσαι κατι διαφορετικο τα πουλας και αλλαζεις. Στις εποχες μας δεν παντρευεσαι τιποτε.

Πρώτα από όλα, ενδεχομένως ναι φαίνεται ότι είμαι πολύ λεπτομέρειακος αλλά επειδή φαντάζομαι ότι θα κρατήσω το σώμα περισσότερο καιρό από ότι τους φακούς για αυτό το ψάχνω περισσότερο.

Δηλαδή ο μοναδικός λόγος για να πάω στην Nikon είναι ο αισθητήρας; Γενικά εχω ακούσει για τον αισθητήρα της Nikon. Από εκεί και πέρα, όπως προείπα μένω σε επαρχία οπότε δεν μπορώ να δω το grip και τη στιβαρότητα του σώματος. Πάντως βλέπω την 800D να είναι αρκετά στιβαρή. 

Επίσης τι εννοείς ότι έχει άλλη σειρά φακών; Γενικά τοπία φωτογραφίζω, ηλιοβασιλέματα, συχνά street photography ειδικά σε μέρη που πηγαίνω ως επισκέπτης. Βέβαια με την DSLR δεν αποκλείω και πορτρέτο και.ό,τι άλλο μπου προκύψει. 

Ο καλύτερος επεξεργαστής της 250 έχει όφελος.μονο στο 4Κ, δεν επηρεάζει τη φωτογραφία ή οποιαδήποτε άλλη λειτουργία της φωτογραφικής; 

Εσύ σκέφτεσαι σοβαρά να την αγοράσεις ή το έγραψες υποθετικά αν ήσουν στη θέση μου; 

Από αυτά που γράφεις βλέπω ότι καλύτερη επιλογή είναι η 800D. Πάντως, οποία και αν διαλέξω να τη διαλέξω με τον κλασικό 18-50 ώστε να δω που θέλω να κινηθώ σε φακό η να την πάρω με μεγαλύτερο ΖΟΟΜ φακό;

47 λεπτά πριν, joya111 είπε

Προσωπικά, θεωρώ πισωγύρισμα την αγορά μιας dslr και ειδικά μιας entry level.

To 2020 o καθρέπτης δεν έχει να προσφέρει τίποτα απολύτως.

Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η αγορά σου να  είναι συμβατή με την τρέχουσα τεχνολογία (τουλάχιστον με όση από αυτή μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά).

Η τάση αυτή την στιγμή είναι οι mirrorless. Και τάση δεν είναι τα trends αλλά η ροπή προς το καλύτερο.

Θα πρότεινα για αρχή μια Canon M50.

Πρόκειται για μια ολοκληρωμένη αξιοπρεπέστατη μηχανή, που σίγουρα θα αργήσεις να βρεις τα όρια της

Τιμές περίπου στα 500€ με κιτ φακό

https://www.skroutz.gr/s/14146217/Canon-EOS-M50-Kit-EF-M-15-45mm-f-3-5-6-3-IS-STM-Black.html

Και μια παρουσίαση σε σχέση με την Nikon 3500

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-M50-vs-Nikon-D3500

Υπόψην, υπήρξα μέχρι πρότεινος Nikon fanboy και επαγγελματικά ασχολούμενος με την φωτογραφία.

Ότι και να αποφασίσεις τελικά, εύχομαι καλές λήψεις!

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πισογύρισμα ή σωστή επιλογή. Ανέκαθεν ήθελα μια DSLR και θεωρώ ότι τώρα ίσως είναι μια καλή περίπτωση για μένα. Η μόδα  είναι οι mirror less και άρα οι DSLR πιστεύω θα είναι πιο προσιτές στα διάφορα αξεσουάρ, όπως οι φακοί κλπ.  

Από εκεί και πέρα μου φαίνεται ότι με τραβάει πιο πολύ μια DSLR να ασχοληθώ περισσότερο με ρυθμίσεις παρά μια mirrorless. Έχω ήδη την Sony NEX-3N εδώ και 6 χρόνια και θα τη χρησιμοποιώ και αυτήν συμπληρωματικά σε περίπτωση που θα θέλω να έχω μαζί μου κάτι λιγότερο ογκώδες. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές και εγώ εύχομαι ό,τι πάρα να με αφήσει ικανοποιημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αρχίζετε να καταλαβαίνετε , όχι ότι κουράζετε κανέναν , αλλά οτι δύσκολα θα καταλήξετε διότι έχετε ήδη μεταφερθεί σε πράγματα αρκετά ετερόκλητα μεταξύ τους , όπως επίσης ρίξατε μέσα και δυσκολίες όπως περιστρεφόμενες οθόνες αφής κλπ .

   Αυτά που ακούτε είναι προσωπικές εκτιμήσεις , οι οποίες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες .

   Πρωτίστως με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες και γνωρίζω πολύ καλά πως μπορώ να το κάνω με πολλούς τρόπους . Για να το υλοποιήσω χρειάζομαι παρεπιπτόντως και μια φωτογραφική μηχανή . Μια ανώτερη τεχνικά δεν πρόκειται να με βοηθήσει στο ελάχιστο αν δεν έχω εξασκήσει το μάτι μου , την οπτική μου , τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα κι' ας έχει επάνω της και focus peaking κι' ας έχει και οθόνη αφής στριφογυριζομενη κι' ας είναι ακαθρεφτη κι' ας είναι ότι θέλει . Σας παραπέμπω σε ένα θέμα που γνωρίζετε πολύ καλά όπως το bloatware σε ένα smartphone και πείτε μου εσείς ποιος θα πάρει χαμπάρι αν οι μισές εφαρμογές από αυτές , όντας κακογραμενες ,  είναι υπεύθυνες που δεν μπορεί να κοιμηθεί ο επεξεργαστής και τρώει την μπαταρία στο αψε σβήσε , αφού πετάγονται κάθε τρεις και πέντε , να μην πω σαν τι , ψάχνοντας να επικοινωνήσουν με το δίκτυο για να μεταδώσουν τα αμεταδοτα ........ για να μην μιλήσω για ζητήματα ασφάλειας των περιηγητών κλπ . Ποιος θα κάτσει να ψάξει πριν την εγκατάσταση μιας εφαρμογής σε περιβάλλον Android , τι ακριβώς είναι αυτά τα δικαιώματα στα οποία ζητάει να αποκτήσει πρόσβαση κι' αν προτιμάτε τι λόγους μπορεί να έχει μια εφαρμογή επεξεργασίας εικόνας να θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στις επαφές μου και πόσοι ξέρουν να ψάξουν αν μπορούν να τα περιορίσουν στην συνέχεια , αν δηλαδή έπρεπε να εγκαταστήσουν την εφαρμογή σώνει και καλά .

   Έχω δύο μηχανές στην τσάντα μου και μια στο πορτμπαγκάζ φιλματη , ώστε κάτω από διαφορετικές συνθήκες να μπορώ να χρησιμοποιήσω την πλέον κατάλληλη για μένα . Ποσως με απασχολούν τα μεγαπιξελ ανάλυσης , οι flip screen , τα EVF , πράγματα τα οποία θα σας απασχολούν μηχανιστικά σε βαθμό που αντί να είστε αφοσιωμένος στο καρέ , να ψάχνετε κουμπιά , να πατάτε οθόνες με τα δάχτυλα πράγμα που θα σας αναγκάσει να αποσπασετε την προσοχή σας από το κάδρο κλπ κλπ . Προσοχή , δεν υποτιμώ την αξία των προσφερόμενων τεχνικών ευκολιών κι' αν γνωρίζετε πόσες και ποιες από αυτές χρειάζεστε πραγματικά σήμερα , τότε έχει καλώς . 

  Ένας από τους λόγους που προτιμώ το φιλμ , είναι πως το ISO είναι προεπιλεγμένο ήδη από το ίδιο το καρούλι , οπότε ένας μπελάς λιγότερος στο κεφάλι μου για να με ανησυχεί πως αλλιώς θα μπορούσε να ρυθμιστεί . Απλά δεν μπορεί , αυτό είναι . Απομένουν το διάφραγμα και η ταχύτητα , όπου σε μια βόλτα στη λιακάδα δεν θα μπορούσε να είναι σε διαδικασία συνεχούς αλλαγής και μου έμεινε αισίως η εστίαση . Ο χρόνος μου δεν αναλώνεται σε ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων γιατί έτσι το επιβάλλει η μόδα .

   Αποφασίστε αν θέλετε να ασχοληθείτε με την φωτογραφία αυτή καθεαυτή , τις τεχνικές της , την αισθητική της η θέλετε να τρώτε τον χρόνο σας πατώντας κουμπιά και ψάχνοντας ρυθμίσεις σε μενού .

   Στην πρώτη περίπτωση οποιαδήποτε μηχανή σας κάνει . Εύχομαι να κατάφερα να σας βγάλω από άσκοπα διλήμματα .

  Έχω και ακαθρεφτες και DSLR και φιλματες κι' από εκείνες κι' από τις άλλες . Τα περί τεχνολογίας με αφήνουν παγερά αδιάφορο . Έχω και Nikon D1 , με τα παχιά τα πίξελ , έχω και άλλη με Foveon αισθητήρα ........ υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν πως τα 24 " ονομαστικά " μεγαπιξελ ανάλυσης δεν είναι περισσότερα από 8 αν ο αισθητήρας έχει φίλτρο Bayer ....... 

Το καλύτερο σχόλιο μακράν. Τελικά αυτή που περιγράφεις είναι η ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το καλύτερο σχόλιο μακράν. Τελικά αυτή που περιγράφεις είναι η ουσία.

    Για την ουσία του θέματος και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους ........ εύχομαι να μην πειράζει κανέναν ότι η Pentax K - 1 αλλά και η Nikon D810 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα ....... κατασκευής Sony !!! 

    Τώρα μπορεί κάποιος να ψάξει με την ησυχία του γιατί θα έπρεπε να προτιμήσει την μια αντί της άλλης !

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Για την ουσία του θέματος και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους ........ εύχομαι να μην πειράζει κανέναν ότι η Pentax K - 1 αλλά και η Nikon D810 φοράνε τον ίδιο αισθητήρα ....... κατασκευής Sony !!! 

    Τώρα μπορεί κάποιος να ψάξει με την ησυχία του γιατί θα έπρεπε να προτιμήσει την μια αντί της άλλης !

Και οι fuji apsc αισθητήρα Sony φοράνε. Γενικά η sony θηρίο στην φωτογραφία τα τελευταία πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και οι fuji apsc αισθητήρα Sony φοράνε. Γενικά η sony θηρίο στην φωτογραφία τα τελευταία πολλά χρόνια.

     Όχι ακριβώς , οι εταιρείες όταν έγινε η μετάβαση από το φιλμ στον ψηφιακό αισθητήρα δεν είχαν την απαιτούμενη γνώση . Ήξεραν να φτιάχνουν μηχανές , όχι αστεία , αλλά δεν ήξεραν από αισθητήρες . Αν πιάσετε με τα χέρια σας την δική μου made in Japan Nikon F4 θα καταλάβετε την διαφορά στο κομμάτι ποιότητας κατασκευής . Αν φτιαχνόταν σήμερα το κοστολογιο κατασκευής θα ξεπερνούσε τις 20.000 ευρώ . Όσο για την τιμή πώλησης θα ήταν απλά αστρονομική . Η μηχανή όμως θα δουλεύει και τα επόμενα είκοσι χρόνια .

  Σήμερα , βρέθηκε ο τρόπος να αποσπαστεί η προσοχή του μέσου ερασιτέχνη και να μεταφερθεί στο καταναλωτικό κομμάτι όπου χάριν κάποιων κατ' ευφημισμόν τεχνικών ευκολιών έχει μπει στο λούκι των τεχνικών χαρακτηριστικών και ασχολείται με την σύγκριση τους αντί να βγάζει φωτογραφίες .

   Ποιο είναι το ζητούμενο , καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του .

   Αυτός είναι και ο λόγος που έχει γεμίσει ο ντουνιάς από ελαφρώς μεταχειρισμένες μηχανές , με λιγότερα από δέκα χιλ κλικ προς πώληση , αφού βγήκε το νέο μοντέλο , το οποίο σύντομα θα ξεπεραστεί από το επόμενο νέο μοντέλο ........

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι της γνώμης ότι οι φωτογραφικές (όλες) είναι τεχνολογικά πίσω. Δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Είναι φτιαγμένες να ταλαιπωρούν και να περιορίζουν τον χρήστη.

Ειδικά αν σου αρέσει να τραβάς μετά το ηλιοβασίλεμα, την πάτησες. Αντί να κάνουν τα πάντα να βοηθήσουν τον φωτογράφο, δίνοντας λύσεις με οπτική σταθεροποίηση και φωτεινούς φακούς, αν θες κάτω από 2.8 καλά κρασιά.

Όταν φτάνεις να προσπαθείς 20 λεπτά να βγάλεις κάτι με τα 2000 ευρώ που θεωρητικά "κάνουν παπάδες", και τελικά τραβάς με το κινητό (!), κάτι δεν πάει καλά.

Επεξ/σία από petasis
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Αρχίζετε να καταλαβαίνετε , όχι ότι κουράζετε κανέναν , αλλά οτι δύσκολα θα καταλήξετε διότι έχετε ήδη μεταφερθεί σε πράγματα αρκετά ετερόκλητα μεταξύ τους , όπως επίσης ρίξατε μέσα και δυσκολίες όπως περιστρεφόμενες οθόνες αφής κλπ .

   Αυτά που ακούτε είναι προσωπικές εκτιμήσεις , οι οποίες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες .

   Πρωτίστως με ενδιαφέρει να βγάζω φωτογραφίες και γνωρίζω πολύ καλά πως μπορώ να το κάνω με πολλούς τρόπους . Για να το υλοποιήσω χρειάζομαι παρεπιπτόντως και μια φωτογραφική μηχανή . Μια ανώτερη τεχνικά δεν πρόκειται να με βοηθήσει στο ελάχιστο αν δεν έχω εξασκήσει το μάτι μου , την οπτική μου , τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα κι' ας έχει επάνω της και focus peaking κι' ας έχει και οθόνη αφής στριφογυριζομενη κι' ας είναι ακαθρεφτη κι' ας είναι ότι θέλει . Σας παραπέμπω σε ένα θέμα που γνωρίζετε πολύ καλά όπως το bloatware σε ένα smartphone και πείτε μου εσείς ποιος θα πάρει χαμπάρι αν οι μισές εφαρμογές από αυτές , όντας κακογραμενες ,  είναι υπεύθυνες που δεν μπορεί να κοιμηθεί ο επεξεργαστής και τρώει την μπαταρία στο αψε σβήσε , αφού πετάγονται κάθε τρεις και πέντε , να μην πω σαν τι , ψάχνοντας να επικοινωνήσουν με το δίκτυο για να μεταδώσουν τα αμεταδοτα ........ για να μην μιλήσω για ζητήματα ασφάλειας των περιηγητών κλπ . Ποιος θα κάτσει να ψάξει πριν την εγκατάσταση μιας εφαρμογής σε περιβάλλον Android , τι ακριβώς είναι αυτά τα δικαιώματα στα οποία ζητάει να αποκτήσει πρόσβαση κι' αν προτιμάτε τι λόγους μπορεί να έχει μια εφαρμογή επεξεργασίας εικόνας να θέλει να αποκτήσει πρόσβαση στις επαφές μου και πόσοι ξέρουν να ψάξουν αν μπορούν να τα περιορίσουν στην συνέχεια , αν δηλαδή έπρεπε να εγκαταστήσουν την εφαρμογή σώνει και καλά .

   Έχω δύο μηχανές στην τσάντα μου και μια στο πορτμπαγκάζ φιλματη , ώστε κάτω από διαφορετικές συνθήκες να μπορώ να χρησιμοποιήσω την πλέον κατάλληλη για μένα . Ποσως με απασχολούν τα μεγαπιξελ ανάλυσης , οι flip screen , τα EVF , πράγματα τα οποία θα σας απασχολούν μηχανιστικά σε βαθμό που αντί να είστε αφοσιωμένος στο καρέ , να ψάχνετε κουμπιά , να πατάτε οθόνες με τα δάχτυλα πράγμα που θα σας αναγκάσει να αποσπασετε την προσοχή σας από το κάδρο κλπ κλπ . Προσοχή , δεν υποτιμώ την αξία των προσφερόμενων τεχνικών ευκολιών κι' αν γνωρίζετε πόσες και ποιες από αυτές χρειάζεστε πραγματικά σήμερα , τότε έχει καλώς . 

  Ένας από τους λόγους που προτιμώ το φιλμ , είναι πως το ISO είναι προεπιλεγμένο ήδη από το ίδιο το καρούλι , οπότε ένας μπελάς λιγότερος στο κεφάλι μου για να με ανησυχεί πως αλλιώς θα μπορούσε να ρυθμιστεί . Απλά δεν μπορεί , αυτό είναι . Απομένουν το διάφραγμα και η ταχύτητα , όπου σε μια βόλτα στη λιακάδα δεν θα μπορούσε να είναι σε διαδικασία συνεχούς αλλαγής και μου έμεινε αισίως η εστίαση . Ο χρόνος μου δεν αναλώνεται σε ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων γιατί έτσι το επιβάλλει η μόδα .

   Αποφασίστε αν θέλετε να ασχοληθείτε με την φωτογραφία αυτή καθεαυτή , τις τεχνικές της , την αισθητική της η θέλετε να τρώτε τον χρόνο σας πατώντας κουμπιά και ψάχνοντας ρυθμίσεις σε μενού .

   Στην πρώτη περίπτωση οποιαδήποτε μηχανή σας κάνει . Εύχομαι να κατάφερα να σας βγάλω από άσκοπα διλήμματα .

  Έχω και ακαθρεφτες και DSLR και φιλματες κι' από εκείνες κι' από τις άλλες . Τα περί τεχνολογίας με αφήνουν παγερά αδιάφορο . Έχω και Nikon D1 , με τα παχιά τα πίξελ , έχω και άλλη με Foveon αισθητήρα ........ υπάρχουν κάποιοι που γνωρίζουν πως τα 24 " ονομαστικά " μεγαπιξελ ανάλυσης δεν είναι περισσότερα από 8 αν ο αισθητήρας έχει φίλτρο Bayer ....... 

Το αν κουράζω το έγραψα με τη λογική ότι το ψάχνω πολύ. Αν ο τομέας ήταν τα κινητά δε θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία γιατί θα ήξερα πού θα πατούσα αλλά εδώ είναι η πρώτη μου φορά και προσπαθώ να εκπληρώσω τα θέλω μου. Σε ποια ετερόκλητα πράγματα αναφέρεστε, γιατί πραγματικά δεν το κατάλαβα. Την ανακλινόμενη οθόνη τη θέλω, πέρα από τη χρησιμότητά της στις διάφορες λήψεις και για ζητήματα προστασία της από τη στιγμή που όταν είναι κλειστή η κάμερα, προστατεύεται καλύτερα. Όσο για την οθόνη αφής, μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με κινητά, τάμπλετ και οποιαδήποτε άλλη συσκευή με οθόνη αφής, κάνοντας άπειρες ρυθμίσεις και παραμετροποιήσεις, πλέον έχει γίνει η δεύτερή μου φύση. 

Τα διλήμματα πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Όσο για την επιλογή της κάμερας, δεν είναι  ότι θα την αγοράσω και θα "παίζω" συνέχεια με τις ρυθμίσεις, το ζήτημά μου είναι να πάρω ότι πιο ταιριαστό σε μένα και στα χρήματα που έχω σκοπό να διαθέσω. 

Τέλος να σας ευχαριστήσω για το χρόνο, κόπο και την προσπάθεια να μου ξεδιαλύνετε κάποια πράγματα. Δυστυχώς είναι στη φύση του ανθρώπου να ξεδιαλύνουν τα διλήμματα όταν τα ζήσουν και πορευτούν και από τη μία πλευρά και από την άλλη των διλημμάτων.

Συμφωνώ απόλυτα πως ό,τι γράφεται στα φορουμς αφορούν προσωπικές απόψεις οι οποίες εξάγονται από προσωπικές εμπειρίες και αυτές οι προσωπικές εμπειρίες είναι που βοηθούν περισσότερο στην αποφυγή ή στην απόφαση αγοράς κάποιου προϊόντος. 

Η ανώτερη τεχνικά συσκευή σίγουρα βοηθάει, όμως δεν μπορεί να πιάσει από το χεράκι το χρήστη και να του πει τι να κάνει για να βγάλει τη φωτογραφία. Όμως πέρα από τις ενέργειες που θα κάνει ο χρήστης θα τον βοηθήσει και η τεχνική ανωτερότητα της συσκευής του ή θα προσπαθήσει να βρει άλλους τρόπους και να υπερκεράσει τη έλλειψη της τεχνικής ανωτερότητας. 

Όσο για το bloatware αν δε μιλήσουμε ως γνώστες του λειτουργικού android αλλά ως απλοί χρήστες, τότε "εμείς" οι απλοί χρήστες δεν έχουμε πάρει χαμπάρι ότι υπάρχει bloatware σε κάποια συσκευή και το μόνο που μας νοιάζει είναι πώς θα διαρκέσει η μπαταρία περισσότερο η οποία "βαράει" υπερωρίες όχι μόνο από το bloatware που έχει από τον κατασκευαστή αλλά και από τις εφαρμογές που θα βάλουμε χωρίς να δίνουμε και σημασία εννοείται στα δικαιώματα που πολύ σωστά αναφέρετε. Μου έτυχε με το dropbox, που μετά από κάποια ρομ που είχα αλλάξει, θυμάμαι μου ζητούσε κάτι περίεργα δικαιώματα (αφού την είχα επαναφέρει με το titanium backup μαζί με τις ρυθμίσεις της και άρα δε μου ζητούσε καινούρια δικαιώματα) για πρώτη φορά. Το απεγκατέστησα με τη μία και άρχισα να χρησιμοποιώ το onedrive της Microsoft (το gdrive έτσι κι αλλιώς για άλλου είδους αρχεία και τις Google Photos). 

Όσο για τις ρυθμίσεις, δεν είμαι εθισμένος να τις πειράζω συνέχεια. Επίσης την ώρα της λήψης, είμαι τόσο απασχολημένος με το κάδρο (και ακόμα περισσότερο με την προοπτική του  (βέβαια εκεί μπαίνω πολλές φορές σε δίλημμα πόσο ευρυγώνιο ή όχι θα είναι και για αυτό κάνω 2 ή και περισσότερες λήψεις ανάλογα με την προοπτική που θέλω να προσδώσω). Τις ρυθμίσεις θα τις κάνω σε ένα διάλειμμα για καφέ παίζοντας με αυτές (εννοώ αλλάζοντάς τες και βλέποντας τη διαφορά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, petasis είπε

 

Όταν φτάνεις να προσπαθείς 20 λεπτά να βγάλεις κάτι με τα 2000 ευρώ που θεωρητικά "κάνουν παπάδες", και τελικά τραβάς με το κινητό (!), κάτι δεν πάει καλά.

Συμφωνώ και εγώ.... 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ είμαι της γνώμης ότι οι φωτογραφικές (όλες) είναι τεχνολογικά πίσω. Δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Είναι φτιαγμένες να ταλαιπωρούν και να περιορίζουν τον χρήστη.

Ειδικά αν σου αρέσει να τραβάς μετά το ηλιοβασίλεμα, την πάτησες. Αντί να κάνουν τα πάντα να βοηθήσουν τον φωτογράφο, δίνοντας λύσεις με οπτική σταθεροποίηση και φωτεινούς φακούς, αν θες κάτω από 2.8 καλά κρασιά.

Όταν φτάνεις να προσπαθείς 20 λεπτά να βγάλεις κάτι με τα 2000 ευρώ που θεωρητικά "κάνουν παπάδες", και τελικά τραβάς με το κινητό (!), κάτι πάει καλά.

Απίθανη άποψη!!!! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Απίθανη άποψη!!!! 😂

Ερώτηση: Έχεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσει ο TS. Είσαι στην συστέρνα στην Κωνσταντινούπολη και θες να βγάλεις το κεφάλι της μέδουσας στην βάση κίονα. Τι κάνεις; Φλας δεν επιτρέπεται (που και να επιτρεπόταν τι να κάνει) και φυσικά δεν έχεις τρίποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ακουμπάς στο πάτωμα...    1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png1_NXpf1nGnRHnohOh9VpN9tw.png.d8b7f302006643640800885cc2644761.png

MEDUSA @ Basilica Cistern, Istanbul

 

ΥΓ2: Και φυσικά θα έκανε δουλειά το φλάς (αν επιτρεπόταν...)
ΥΓ3: Και φυσικά θα κάνει δουλειά το ανέβασμα του iso για να την βγάλεις στο χέρι..
ΥΓ4: Και φυσικά ο φακός που θεωρητικά θα πάρει ο φίλος έχει σταθεροποίηση και θα βοηθήσει να τραβήξει με πιο αργές ταχύτητες κλείστρου..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petasis είπε

Ερώτηση: Έχεις τον εξοπλισμό που θα αγοράσει ο TS. Είσαι στην συστέρνα στην Κωνσταντινούπολη και θες να βγάλεις το κεφάλι της μέδουσας στην βάση κίονα. Τι κάνεις; Φλας δεν επιτρέπεται (που και να επιτρεπόταν τι να κάνει) και φυσικά δεν έχεις τρίποδο.

Τώρα αλήθεια ρωτάς ε; Είσαι έξω από στρατόπεδο και θες να βγάλεις φωτογραφία, αλλά απαγορεύεται η φωτογράφιση. Τι κάνεις; ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ. Σοβαρά τώρα με αυτό που ρωτάς αποδεικνύεις ότι οι μηχανές είναι πίσω τεχνολογικά; Πάντως έτσι για να σου λυθεί η απορία με μια a7iii βγάζεις κανονικά την φωτογραφία. Νομίζω πια και με μια xt4 με τον κιτ φακό που έχει και αυτός σταθεροποίηση βγάζεις κανονικά. Και οι δύο είναι μέσα στο όριο των 2000 ευρώ για το οποίο μίλησες πριν. Επίσης αν θεωρείς ότι είναι πίσω τεχνολογικά και υπερτιμημένες τότε μην παίρνεις φωτογραφική, πάρε κινητό. Απλά πράγματα.

Τέλος υπάρχουν πάρα πολλοί φακοί με f κάτω από 2.8 που κοστίζουν φυσιολογικά χρήματα, μάλιστα κάποιοι είναι και πολύ φθηνοί σαν τον 50άρη f1,8 της canon. Επίσης οι  m4/3 της Olympus έχουν την καλύτερη σταθεροποίηση της αγοράς και για ακίνητα θέματα βράδυ κάνουν πολύ παραπάνω από αξιόλογη δουλειά. Για να ξέρουμε τι πετάμε δηλαδή.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Δηλαδή ο μοναδικός λόγος για να πάω στην Nikon είναι ο αισθητήρας; Γενικά εχω ακούσει για τον αισθητήρα της Nikon. Από εκεί και πέρα, όπως προείπα μένω σε επαρχία οπότε δεν μπορώ να δω το grip και τη στιβαρότητα του σώματος. Πάντως βλέπω την 800D να είναι αρκετά στιβαρή. 

Επίσης τι εννοείς ότι έχει άλλη σειρά φακών; Γενικά τοπία φωτογραφίζω, ηλιοβασιλέματα, συχνά street photography ειδικά σε μέρη που πηγαίνω ως επισκέπτης. Βέβαια με την DSLR δεν αποκλείω και πορτρέτο και.ό,τι άλλο μπου προκύψει. 

Ο καλύτερος επεξεργαστής της 250 έχει όφελος.μονο στο 4Κ, δεν επηρεάζει τη φωτογραφία ή οποιαδήποτε άλλη λειτουργία της φωτογραφικής; 

Εσύ σκέφτεσαι σοβαρά να την αγοράσεις ή το έγραψες υποθετικά αν ήσουν στη θέση μου; 

Από αυτά που γράφεις βλέπω ότι καλύτερη επιλογή είναι η 800D. Πάντως, οποία και αν διαλέξω να τη διαλέξω με τον κλασικό 18-50 ώστε να δω που θέλω να κινηθώ σε φακό η να την πάρω με μεγαλύτερο ΖΟΟΜ φακό;

1) ΟΧΙ. Απλα αναφερω το ξεκαθαρα δυνατο της σημειο σε σχεση με τις Canon. Απο εκει και περα ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις Canon γενικα. Θα ελεγα οτι εχει και καλυτερο AF οταν χρησιμοποιεις το Viewfinder ενω εχει χειροτερο οταν χρησιμοποιεις την οθονη. Αλλους τους βολευουν και σαν πιασιμο, χειριστηρια, menu οι Canon αλλους οι Nikon επισης.

2) Πληρης σειρα φακων θα βρεις παντου. Απλα καποιοι προτιμουν την σειρα της Canon κυριως σε ευρυγωνιους.

3) Ο νεότερος επεξεργαστης σημαινει επισης πιο γρηγορη επεξεργασια του jpg (ισως και καλυτερη), πιο γρηγορη επεξεργασια των δεδομενων φωτογραφησης (πχ φωτομετρηση, επιλογη ISO κλπ).

Εχω DSLR μια παλιοτερη D7000. Ηταν υποθετικο. Οι δικες μου αναγκες ειναι τελειως διαφορετικες και ακριβες δυστυχως. Μου αρεσει η action photo οποτε θελω ακριβους tele φωτεινους φακους και ακριβο σωμα, καλη low light αποδοση με μεγαλο buffer και καλο AF. Πχ D500! Ενας λογος που με εχει αποτρεψει πολλες φορες  απο την αγορα καποιων εξαιρετικων μεταχειρισμενων Pentax. Ακομη το σκεφτομαι....

Pentax οι οποιες παρεμπιπτωντως θα πρεπει να πω οτι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ  μηχανες ακομη και οι entry level τους. Απλα το οικοσυστημα τους ειναι μικροτερο απο Nikon/Canon οποτε δεν βρισκεις τοσες επιλογες σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο. 
 

4) Δεν υπαρχει οπως σου ειπα ανωτερη επιλογη. Υπαρχει επιλογη που ταιριαζει καλυτερα στα δικα σου θελω και αναγκες. Οποτε μονο εσυ μπορεις να απαντησεις σε κατι τετοιο. Οι λεπτομερειες αλλαζουν αλλα αυτες μονο εσυ μπορεις να τις αξιολογησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...