Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να μεταγράψουμε σε απλά ελληνικά την προηγούμενη απάντηση. Το Arch και οι διανομές βασισμένες στο Arch έχουν σαν κοινό τους έμπειρους χρήστες που βρίσκουν νόημα στο μαζοχισμό του να στήνουν τα πάντα μόνοι τους.

Και δεν υπάρχει κάτι το κακό σε αυτό :P. Είναι μια διανομή βασισμένη στις ανάγκες τους και μάλιστα μια εξαιρετική διανομή. Αλλά δεν κάνει και δεν αφορά καθόλου, ούτε αυτή ούτε τα παράγωγα της τον καινούργιο χρήστη που δεν είναι κομπιουτερας και δεν θέλει να γίνει.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nik0laus Όπως είπε και παραπάνω ο asfodelus ένα μικρό φθηνό ssd 120g χρειάζεσαι και δες κανένα βιντεάκι στο σωλήνα για εγκατάσταση linux mint -τυφλοσούρτης είναι.
Μην ασχολείσαι με ορολογίες και άλλα ανούσια για τον απλό χρήστη πράγματα.
Η cpu που έχεις δεν θα αποδίδει όπως πιο σύγχρονες , αλλά τις βασικές σου δουλειές θα τις κάνεις ,και βιντεάκια θα παίζει (ίσως και μέχρι 720p) και ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό όπως το Mint θα σου δώσει πάρα πολλά πράγματα οσον' αφορά την αξιοποίηση ενός παλιού μηχανήματος στο μέγιστο.

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Ευχαριστώ για τι απαντήσεις σας αλλά ποια λίνουξ μου προτείνετε ωστε να μπορέσω να τα εγκαταστήσω ευκολα και να μη ψάχνω drivers , antivirus κλπ  καθώς και να βάλω το office ευκολα μιας και όπως σας είπα το μηχάνημα δεν με ενδιαφέρει να πετάει (core duo t9300 λέει  το ταμπελακιμε 4 GB μνήμη και κάρτα 512 ΜΒ ) αλλά εγώ να μπορώ να κάνω ευκολα τη μετάβαση μιας και είμαι λίγο κουμπούρας με τους υπολογιστές. Παρακολούθησα το παρόν νήμα που αναφέρεται σε λίνουξ για αρχάριους και έχω μπερδευτεί... να έχει systemd ή να μην έχει ;

Είναι κακό αυτό ;

Εγώ που είμαι αρχάριος και τώρα θα έχω πρώτη επαφή θα καταλάβω κάτι; Θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη ; xfce ,mate, openbox και IWM  πως τα λέτε σε τι θα με δυσκολέψουν;

χωρις να κανεις εγκατασταση οτιδηποτε ριξε μια ματια εδω και πατησε Start εκει που λεει Mate η XFCE

https://distrotest.net/Linux Mint

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Απλά αν υπάρχει κάποια πράγματα είναι ευκολότερα και γρηγορότερα

Εμ δεν ξέρεις οτι ο φίλος είναι χρήστης linux εμ λες καραμπινάτα ψέμματα. Το έχει ξανακάνει το κόλπο απλά εσύ δεν ήσουν εδώ μέχρι να σε ενημερώσει το παρεάκι σου να έρθεις να κάνεις ψευθτονταηλίκια λέγοντας ψέμματα και βρίζοντας.

Τελικά εσύ είσαι ο ψεύτης. Το systemd ειναι το πιο αργό σύστημα εκκίνησης ενός υπολογιστή σε linux γιατί κάνει πολλά πράγματα(πολλά είναι και αχρείαστα). Κοινώς αν μια διανομή ΔΕΝ έχει systemd θα ξεκινάει το pc λίιιγο πιο γρήγορα. Κατα τα άλλα συμφωνώ οτι ο αρχάριος δεν πρέπει να ενδιαφέρεται.

Να ξέρει όμως οτι ΑΝ δεν έχει systemd το pc  του θα ανοίγει πιο γρήγορα.

1 ώρα πριν, asfodelus είπε

καμία διανομή δεν κάνει θαύματα

Αυτό για το οποιό με κατηγορούσες πριν οτι κάνω και διώχνω κόσμο. Λες οτι δεν κάνουν θαύματα οι διανομές. Ενώ ξέρεις οτι δεν είναι έτσι και υπάρχουν ελαφριές διανομές (κατα τύχη χωρις systemd) που μια χαρά κάνουν δουλειά σε παλιά pc ανάλογα την ανάγκη.

22 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Το Arch και οι διανομές βασισμένες στο Arch έχουν σαν κοινό τους έμπειρους χρήστες που βρίσκουν νόημα στο μαζοχισμό του να στήνουν τα πάντα μόνοι τους.

Πάλι ψέμματα: το arch στήνεται με commandline αν και μπορείς να το βάλεις με installer, παρότι κάτι τυπάδες σαν εσένα δεν το θεωρούν arch για να διώξουν κόσμο από το arch. Όμως υπάρχουν διανομές βασισμένες στο arch που ειναι αρκετά εύκολο να βρεις την άκρη και τα iso να είναι πληρέστατα desktop environments με όλα τα απαραίτητα για μια απροβλημάτιστη εμπειρία. Δε σου αρέσει για αυτό και πιο πάνω προσέβαλλες το artix μια διανομή που βασίζεται στο arch. Δήθεν κανεις τον προοδευτικό και ανοιχτόμυαλο it αλλά τιποτα απο αυτά δεν είσαι. Και μάλιστα ο κοινός μας γνωστός που σχετίζεται με το artix σε έχει ξεβρακώσει στο θέμα boycott systemd σε άλλο forum εδώ Ελλάδα. Κρίμα να βγάζεις την πίκρα σου σε εμένα και το εν λόγω θέμα αλλά και τη διανομή που είναι 100% linux ανοιχτός κώδικας και ενισχύει το linux που δηθεν αγαπάς. Γιατί αν το αγαπούσες δε θα χαρακτήριζες με τέτοιες εκφράσεις όσους χρησιμοποιούν μια διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nik0laus Ζητώ συγνώμη που πρέπει να υπομένεις τον φανατισμό και την ανοησία. Είναι δύσκολο να συζητήσεις με αυτές τις συνθήκες αλλά ας προσπαθήσουμε. Μπορείς να επιλέξεις είτε τα γραπτά και τις απόψεις του ενός είτε των υπολοίπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Να ξέρει όμως οτι ΑΝ δεν έχει systemd το pc  του θα ανοίγει πιο γρήγορα.

 

Το πόσο γρήγορα κάνει bootsrap μια μηχανή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες , μπορεί και με systemd να σέρνεται , μπορεί και όχι.
Σε ένα χρήστη όμως που απλά ζητάει να "αναστήσει" ένα παλιό λαπτοπ για απλό καθημερινό home use δεν θα καθόμουν να τον μπλέξω με τέτοια πράγματα.

Επεξ/σία από catmaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, catmaster είπε

Το πόσο γρήγορα κάνει bootsrap μια μηχανή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες , μπορεί και με systemd να σέρνεται , μπορεί και όχι.

Σε αυτό έχεις δίκιο αλλα: για να μην είναι αργό το systemd πρέπει να κάνεις disable services και κάποια άλλα πράγματα ώστε να είναι πιο γρήγορο. Ομως εδώ μιλάμε για κάποιον που δε θέλει να πειράξει κάτι, είτε γιατί δεν ξέρει, είτε γιατί δε θέλει. Σε αυτό το σημείο όλα τα init systems υπερτερουν του systemd. Μάλιστα αν μιλάμε για κάποιον που το ψάχνει το runit είναι το πιο απλά γραμμένο init, το openrc το πιο σύνθετο και το 66 το πιο δυνατό. Μάλιστα η version του τελευταίου στο obarun έχει μεγαλύτερο potential από το systemd. Οι άλλοι παράγοντες που υπάρχουν εξαρτώνται από πολλά πράγματα. Παντώς εμένα η εμπειρία μου σε ένα pc που τρέχω Void Linux με xfce και linux mint με mate (έκδοση 19.4) είναι πως το πρώτο είναι αισθητά πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε χωρίς να πειράξεις τίποτα. Εσύ δεν το έχεις αφήσει ως έχει και δείξε και πόσα services και τι έχεις αλλάξει. 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και μάλιστα ο κοινός μας γνωστός που σχετίζεται με το artix σε έχει ξεβρακώσει στο θέμα boycott systemd σε άλλο forum εδώ Ελλάδα

Πάλι αρχισες τα ψέματα... Όχι τίποτα άλλο βάζεις και στην κουβέντα τον εν λόγο κύριο χωρίς να το ξέρει, δεν ντρέπεσε λίγο;

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το μπλέξιμο με τα init και εναν αρχάριο χρήστη (η ακόμα και έναν πιο έμπειρο) που είναι και ο θεματικός τίτλος του thread.
Κατά τα άλλα περί void (και άλλα πχ όπως το obarun) τα έχω "τρέξει" , και μετά από λίγο ήτανε bricked πέραν από κάθε φαντασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, catmaster είπε

Το πόσο γρήγορα κάνει bootsrap μια μηχανή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες , μπορεί και με systemd να σέρνεται , μπορεί και όχι.

Πράγματι εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες αλλά τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχουν δυο κύριες τεχνολογίες που αξιοποιεί το systemd

1. Το παράλληλο ξεκίνημα των εφαρμογών. Ένα παραδοσιακό σύστημα θα ξεκινήσεις την μια υπηρεσία μετά την άλλη και όχι ταυτόχρονα.
2. Το socket based activation που επιτρέπει μια υπηρεσία να ξεκινήσει γρηγορότερα. Επίσης επιτρέπει την επανεκκίνηση της χωρίς να το καταλάβουν οι πελάτες της
3. Το event based που επιτρέπει να αντιδρούμε σε γεγονότα αντί να ελέγχουμε συνεχώς αν συμβούν.

Αυτά είναι που έχουν κάνει το systemd γρήγορο στην εκκίνηση και είναι ένας απο τους κύριους λόγους που έχει επικρατήσει. Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, αρκεί να έχει μια αξιοπρεπή ταχύτητα και τα άλλα πλεονεκτήματα του αρκούν. Τα συστήματα που φιλοδοξούν να το αντικαταστήσουν έχουν κάνει πολύ μικρές προόδους, η παράλληλη εκκίνηση είναι ακόμα ένα πειραματικό χαρακτηριστικό απενεργοποιημένο από τον κατασκευαστή.

Ακόμα και όσοι προσπαθούν να αντικαταστήσουν το systemd αποδέχονται πως είναι γρηγορότερο. Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να πολεμήσεις την ανοησία. Προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο, και δεν έχει νόημα ότι και να πεις, όσα άρθρα και αν γράψεις. Είναι σαν να προσπαθήσεις να συζητήσεις επιστημονικά με έναν οπαδό της κούφιας γης.

Και για να γίνει το άσπρο μαύρο λίγο ποιο κατανοητό ας δούμε μια άλλη περίπτωση. Η διανομή Mint έχει κατηγορηθεί στο παρελθόν ως μια φοβική διανομή που δεν κάνει αναβαθμίσεις στον πυρήνα σε μια προσπάθεια να μην βρεθεί ποτέ ο χρήστης με ένα υπολογιστή που δεν λειτουργεί. Στο παρελθόν έκανε δουλεία με τον διαχειρηστή ενημερώσεων ώστε να ελαχιστοποιήσει μια τέτοια πιθανότητα και σήμερα βασίζετε σε μια τεχνολογία με το όνομα Timeshift που εξασφαλίζει πως πάντα και οτιδήποτε και αν συμβεί (εκτώς απο πρόβλημα με το υλικό προφανώς) ο υπολογιστής σου θα μπορεί να ξεκινήσει.

Στον μαγικό κόσμο που βρίσκονται κάποιοι, αυτό είναι ισοδύναμο με διανομές που διαφημίζουν το αντίθετο, είναι αντικείμενο της ψυχιατρικής επιστήμης. Κάποια πράγματα ανήκουν στον χώρο του κοινά αποδεκτού και άρνηση τους απαιτεί εξαιρετικά επιχειρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, catmaster είπε

Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το μπλέξιμο με τα init

H διανομη του αποκταει λογο υπαρξης μονο για το runit. Αλλιως δεν εχει απολυτως κανεναν λογο για να υπαρχει. Ετσι πρεπει να μας το πουλαει συνεχως σαν το καλυτερο init system στον πλανητη Γη.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Όχι τίποτα άλλο βάζεις και στην κουβέντα τον να λόγο κύριο χωρίς να το ξέρει

μην ορκίζεσαι

 

Μόλις τώρα, catmaster είπε

Αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το μπλέξιμο με τα init και εναν αρχάριο χρήστη (η ακόμα και έναν πιο έμπειρο) που είναι και ο θεματικός τίτλος του thread.

ουτε εγώ αλλά μιας και ρώτησε ο nikolaus και απάντησαν το ανέφερα... Έχεις δίκιο δεν έπρεπε...

 

2 λεπτά πριν, catmaster είπε

Κατά τα άλλα περί void (και άλλα πχ όπως το obarun) τα έχω "τρέξει" , και μετά από λίγο ήτανε bricked πέραν από κάθε φαντασία.

Δεν ξέρω τι έκανες και brickαραν αλλά έτσι και αλλιώς το void δεν είναι για αρχάριους χρήστες. Εμένα μου έλύσε κάποια θέματα και το έβαλα γιατί άλλες διανομές δε μπορούσαν. Έψαχνα στο ένα pc κάτι rolling και χωρίς systemd και το void έκανε δουλειά.

Τέσπα πάντως υπάρχουν iso με full desktop εμπειρία σε archbased διανομές και μια χαρά μπορεί κάποιος να δει τι και πως και ας είναι νεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Archlinux / gnome / VM (φορτωνουν δηλ και τα vm tools) / δεν εχω απενεργοποιησει τιποτα απο services.


systemd-analyze
Startup finished in 2.209s (kernel) + 1.801s (userspace) = 4.011s 

Τι να μας πουν και τα αλλα init systems...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...