Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και το elementary OS ειναι μια ωραια επιλογη για ξεκινημα.

Απλη και λειτουργικη διανομη, με sane defaults.

Εχει το ωραιο Pantheon Desktop,

και ανανεωνεται καθε ...οποτε θεωρουν οι προγραμματιστες οτι ειναι ετοιμη.

Περιοριζει το χρηστη στο ποσο μπορει να πειραξει το συστημα του, οποτε προστατευει κιολας.

Βεβαια, αν επιθυμει καποιος, κανει οτι θελει στη διανομη φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 4744-77 είπε

Βεβαια, αν επιθυμει καποιος, κανει οτι θελει στη διανομη φυσικα.

Δεν είναι πολύ customizable και δεν ξέρω αν είναι -και ποσο- modular. Είναι αρκετά πίσω σε update πίσω από το Ubuntu. Δε μπορείς να βάλεις εικονίδια άλλα by default και να αλλάξεις πολλά πράγματα. Είναι μια επιλογή βέβαια αλλά πολύ περιορισμένη σε αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Δεν είναι πολύ customizable και δεν ξέρω αν είναι -και ποσο- modular. Είναι αρκετά πίσω σε update πίσω από το Ubuntu. Δε μπορείς να βάλεις εικονίδια άλλα by default και να αλλάξεις πολλά πράγματα. Είναι μια επιλογή βέβαια αλλά πολύ περιορισμένη σε αρκετά.

Ακριβως!

Οτι πρεπει δηλαδη, για τον αδαη αρχαριο, που εκανε το βημα της αλλαγης.

Χωρις πολλα-πολλα, και περιορισμενες δυνατοτητες να πειραξεις πραγματα.

Ο ορισμος της "Διανομης για Αρχαριους"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Χωρις πολλα-πολλα, και περιορισμενες δυνατοτητες να πειραξεις πραγματα.

Θα σε περιλάβει ο @rhtoras και θα τα βγάλει όλα στο φως. Είσαι πράκτορας των Κινέζων και θέλεις να κρατάς τους χρήστες σε άγνοια.  Ακούς εκεί εύκολη διανομή! Θα μας πει ο Ρήτωρας την μόνη καλή και άξια διανομή (με Έλληνες φίλους του δεβ) και θα ξεσκεπάσει την σκευωρία.

Πέραν από την πλάκα (η πλάκα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός της ανοησίας) είναι μια πολύ αξιόλογη διανομή (το Elementary όχι το Artix).

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asfodelus είπε

Θα σε περιλάβει ο @rhtoras και θα τα βγάλει όλα στο φως. Είσαι πράκτορας των Κινέζων και θέλεις να κρατάς τους χρήστες σε άγνοια.  Ακούς εκεί εύκολη διανομή! Θα μας πει ο Ρήτωρας την μόνη καλή και άξια διανομή (με Έλληνες φίλους του δεβ) και θα ξεσκεπάσει την σκευωρία

Χαχαχα, οχι ρε παιδια, δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης καν.

Το νημα αφορα Διανομες για Αρχαριους χρηστες, και το elementaryOS κρατα το οχυρο των αρχαριων, μονο του !

Τι καλυτερο απο GUI και μενουδακια, που κανουν τη ζωη ευκολη και απλη?

Ουτε PPA δε μπορεις να προσθεσεις, αν δεν κανεις 2-3 εξτρα  "μυστικες" κινησεις.

Απολυτη Διανομη ωστε να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

Ωραιο Γραφικο, λιγες ενημερωσεις, πολυ GUI, να σε παρει απο το χερι και να σε οδηγησει.. Μια χαρα λοιπον !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 4744-77 είπε

Ακριβως!

Οτι πρεπει δηλαδη, για τον αδαη αρχαριο, που εκανε το βημα της αλλαγης.

Χωρις πολλα-πολλα, και περιορισμενες δυνατοτητες να πειραξεις πραγματα.

Ο ορισμος της "Διανομης για Αρχαριους"

O Αρχάριος δε σημαίνει οτι δε θέλει να αλλάξει πράγματα. Μπορεί να μην αλλάξει τίποτα αλλά πρέπει να έχει την επιλογή. Αμα έχω την επιλογή ή αλλάζω ή δεν αλλάζω. Αν δεν την έχω απλά δε μπορώ να αλλάξω. Επίσης το elementaryos μοιάζει πολύ με mac os ένα λειτουργικό που πολλοί δεν ειναι εξοικειωμένοι μαζί του.

 

2 ώρες πριν, 4744-77 είπε

Τι καλυτερο απο GUI και μενουδακια, που κανουν τη ζωη ευκολη και απλη?

 

Σύμφωνοι αλλά αυτό μπορείς να το έχεις σε σχεδόν κάθε (πέραν εξαιρέσεων) διανομή.

 

2 ώρες πριν, 4744-77 είπε

το elementaryOS κρατα το οχυρο των αρχαριων, μονο του

Είναι και άλλες διανομές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο νεος. Εδώ μίλησα για τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει archbased διανομή. Σε κάποιους βέβαια δεν άρεσε αυτό για αυτό δέχτηκα και πέσιμο. Απόδειξη οτι αυτός που σου μίλησε το είχε γραμμένο το insomnia αλλά έχει εδώ και 2-3 βδομάδες που μπήκε να κάνει χαμό. Για εμένα το de που βοηθάει πολύ τον αρχάριο είναι το xfce. Στην αρχή το σνομπαρα γιατί με παρέσυραν διάφοροι της αστυνομίας linux και αδαείς. Όταν το δοκίμασα δεν ξεκολλάω. Πολύ εύκολα όλα στην κατανόηση. Σε αντίθεση με το pantheon που είναι fork του gnome3, ενός de που μόνο εύκολο για αρχάριο δε θα έλεγα. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

Είναι και άλλες διανομές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο νεος. Εδώ μίλησα για τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει archbased διανομή. Σε κάποιους βέβαια δεν άρεσε αυτό για αυτό δέχτηκα και πέσιμο.

Προφανώς και θα φας πέσιμο. Εδώ ο φίλος ζήτησε συγκεκριμένα διανομή για αρχάριο-μέσο χρήστη Windows, ούτε καν Linux, η οποία να μη χρειάζεται μαθήματα. Είπα ότι για μια φορά μπορεί να μην την πεις τη βλακεία σου αλλά δεν κρατήθηκες, και απορώ που οι φίλοι δεν το σχολίασαν. Δε θα προσπαθήσω ξανά να βγάλω άκρη επειδή ξέρω καλά πλέον ότι είναι σα να μιλάω σε τοίχο, και ότι είναι πρακτικά αδύνατο να σε κάνει κάποιος να ξεκολλήσεις από το καινούργιο παιχνίδι που βρήκες και από τη 2η εφηβεία που περνάς. Φαντάζομαι απλά ότι τα άτομα που ζητάνε εύχρηστη διανομή για κόσμο που δεν έχει επαφή, αν δουν το Artix θα πουν "Καλά με δουλεύει αυτός;" και θα πάνε στην επόμενη πρόταση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, rhtoras είπε

έχεις δίκιο φίλε... αντικειμενική προσέγγιση

Όσο για το πώς φτάσαμε σε τόσα θέματα είναι γιατί κάποιοι δε δέχονται άλλες απόψεις και προσπαθούν να επιβάλλουν τις φιλίες τους. Για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. 

Ωραία χρόνια τα οποία η ms με χουντικό τρόπο επιβλήθηκε στα pc μας με το κλεμμένο της λειτουργικό. Όσο για τον Linus είναι κρίμα που πλέον λέει ότι χρησιμοποιεί fedora και προμοτάρει το systemd. Θα έλεγε κανείς ότι είναι τυχαίο αλλά αμφιβάλλω.

Αν η διανομή σου έχει xfce θα είναι πολύ εύκολη η μετάβαση. Θα έλεγα να κοιτούσες και archbased διανομή για να εκμεταλλευτείς το rolling δηλαδή τα συχνά update. Έτσι θα μπορείς να είσαι πιο ασφαλής και πιο εύκολα να έχεις τα πιο καινούρια πρόγραμματα, εφέ, δυνατότητες.

Όμως ότι έχει xfce δε θα σε προδώσει.

Η παράνοια στο μεγαλείο της...

Ο Λίνους πληρωμένος πράκτορας...

Εφέ και τελευταίες δυνατότητες σε μηχανάκια με Atom...

Όχι άλλο κάρβουνο!!

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

O Αρχάριος δε σημαίνει οτι δε θέλει να αλλάξει πράγματα. Μπορεί να μην αλλάξει τίποτα αλλά πρέπει να έχει την επιλογή. Αμα έχω την επιλογή ή αλλάζω ή δεν αλλάζω. Αν δεν την έχω απλά δε μπορώ να αλλάξω. Επίσης το elementaryos μοιάζει πολύ με mac os ένα λειτουργικό που πολλοί δεν ειναι εξοικειωμένοι μαζί του.

Σύμφωνοι αλλά αυτό μπορείς να το έχεις σε σχεδόν κάθε (πέραν εξαιρέσεων) διανομή.

Είναι και άλλες διανομές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο νεος. Εδώ μίλησα για τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει archbased διανομή. Σε κάποιους βέβαια δεν άρεσε αυτό για αυτό δέχτηκα και πέσιμο. Απόδειξη οτι αυτός που σου μίλησε το είχε γραμμένο το insomnia αλλά έχει εδώ και 2-3 βδομάδες που μπήκε να κάνει χαμό. Για εμένα το de που βοηθάει πολύ τον αρχάριο είναι το xfce. Στην αρχή το σνομπαρα γιατί με παρέσυραν διάφοροι της αστυνομίας linux και αδαείς. Όταν το δοκίμασα δεν ξεκολλάω. Πολύ εύκολα όλα στην κατανόηση. Σε αντίθεση με το pantheon που είναι fork του gnome3, ενός de που μόνο εύκολο για αρχάριο δε θα έλεγα. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!

Τα λέω για όποιους διαβάσουν τα παραπάνω, όχι για σένα...

Ο ρήτορας είναι πανάσχετος και μην ακούτε τίποτα από όσα λέει.

Το Arch ΔΕΝ κάνει για αρχάριους.

Οι Arch-based διανομές ΔΕΝ κάνουν για αρχάριους. Ακόμα και για το Manjaro έχω επιφυλάξεις και δεν θα το συνιστούσα ποτέ.

Οι προτάσεις του ρήτορα είναι παρανοϊκές και επικίνδυνες για τους αρχάριους.

Όχι άλλο κάρβουνο!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rhtoras είπε

O Αρχάριος δε σημαίνει οτι δε θέλει να αλλάξει πράγματα. Μπορεί να μην αλλάξει τίποτα αλλά πρέπει να έχει την επιλογή. Αμα έχω την επιλογή ή αλλάζω ή δεν αλλάζω. Αν δεν την έχω απλά δε μπορώ να αλλάξω. Επίσης το elementaryos μοιάζει πολύ με mac os ένα λειτουργικό που πολλοί δεν ειναι εξοικειωμένοι μαζί του.

Σύμφωνοι αλλά αυτό μπορείς να το έχεις σε σχεδόν κάθε (πέραν εξαιρέσεων) διανομή.

Είναι και άλλες διανομές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ο νεος. Εδώ μίλησα για τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει archbased διανομή. Σε κάποιους βέβαια δεν άρεσε αυτό για αυτό δέχτηκα και πέσιμο. Απόδειξη οτι αυτός που σου μίλησε το είχε γραμμένο το insomnia αλλά έχει εδώ και 2-3 βδομάδες που μπήκε να κάνει χαμό. Για εμένα το de που βοηθάει πολύ τον αρχάριο είναι το xfce. Στην αρχή το σνομπαρα γιατί με παρέσυραν διάφοροι της αστυνομίας linux και αδαείς. Όταν το δοκίμασα δεν ξεκολλάω. Πολύ εύκολα όλα στην κατανόηση. Σε αντίθεση με το pantheon που είναι fork του gnome3, ενός de που μόνο εύκολο για αρχάριο δε θα έλεγα. Βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!

Καλημερα !

Δεν ξερω πως φανταζεσαι εσυ οτι ειναι ο αρχαριος στο Linux..

Για μενα, ο αρχαριος, οταν δει τα partitions sda, sdb κτλ. να εμφανιζονται στη μπαρα του εγκαταστατη της Διανομης

γυρναει προς τη μερια του δωματιου του, οπου βρισκεται η εικονα της Παναγιτσας και του Χριστουλη, και δακρυζει..

νομιζοντας οτι εσβησε τη συλλογη πορνο που ειχε αποθηκευσει εδω και χρονια στα windows

μην γνωριζοντας οτι δεν εχει ολοκληρωσει ακομη το partitioning.

Αυτοι οι χρηστες ειναι οι πραγματικοι αρχαριοι.

Η κατηγορια που αναφερεσαι εσυ, ειναι αυτοι που εχουν μια ιδεα για το πως θα αναζητησουν πληροφοριες, που θα κατσουν να διαβασουν για το Linux, που θα googlαρουν να βρουν στοιχεια, που θα εχουν ορεξη και χρονο να διαθεσουν κτλ.

Αλλα αυτη ειναι η επομενη βαθμιδα.

Οι Αρχαριοι, ειναι η πρωτη βαθμιδα, οπου ο δημιουργος της Διανομης υποθετει το πιο απλο σεναριο.

Το οτι δεν ξερουν τιποτα και δεν θα κατσουν να ξοδεψουν ωρες αναζητησης, απλα για να δουνε λιγο Youtube.

Αρα, η Διανομη πρεπει να ειναι οσο πιο απλη και απεριττη και ασφαλης/κλειδωμενη γινεται.

Και αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ.

Αν, απο εκει και περα, ο εκαστοτε χρηστης εχει "φαγουρα", ολες οι πληροφοριες ειναι "εκει εξω".

Θα τις βρει μονος του, ειναι πανευκολο.

ElementaryOS, Zorin OS κτλ.  οτι πρεπει...

Φιλικα για το χρηστη, σταθερα, και δινουν ακριβως οτι δινουν ολες οι Διανομες Linux.

Καμια διαφορα δεν κανουν για τον Αρχαριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Ακόμα και για το Manjaro έχω επιφυλάξεις και δεν θα το συνιστούσα ποτέ.

Το Manjaro ειναι η πιο ευκολοχρηστη/ευκολο-εγκαταστατη/προρυθμισμενη arch-based διανομη. Αλλα λογω της rolling φυσης και φυσικα οτι ειναι arch-based , θα ερθει η στιγμη (και δεν θα αργησει) που θα απαιτησει απο τον χρηστη καποια χειρωνακτικη εργασια που θα απαιτει (η εργασια αυτη) καποιες παραπανω τεχνικες γνωσεις απο οσες νομιζε ο χρηστης οτι θα επρεπε να ειχε κρινοντας απο τα υπογραμμισμενα.

Οι διανομες για τον αρχαριο/νεοεισερχομενο χρηστη , πρεπει να ειναι προρυθμισμενες , με ευκολο installer , mainstream (για να βρισκει πακετα) και μικρη εως μηδενικη ενασχοληση με την διανομη , οπως και αν το καταλαβαινει αυτο καποιος.

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

να ξεκολλήσεις από το καινούργιο παιχνίδι που βρήκες και από τη 2η εφηβεία που περνάς.

Πωπω αυτες ειναι βαριες κουβεντες !! Τα μισα να μου ελεγε ρε @rhtoras :) . Περα απο την πλακα ο ρητορας βγαζει λεφτα , τα προς το ζειν , ενα κομματι ψωμι απο το πισι του που τρεχει Artix ..δεν το εχει για παιχνιδι.. να προσεχουμε λιγο τα λογια μας εδω περα ε ? :)

Η πλακα ειναι οτι σε προηγουμενο ποστ εγραψα ειρωνικα/για τρολλια/για πλακα οτι μηπως να παω σε Artix και νομιζε οτι το ελεγα σοβαρα και εριξε "Thanks" emoticon... τι να λεμε τωρα.. η αναγκη να βρει υποστηρικτες εχει αλλοιωσει την πραγματικοτητα γυρω του... λιγο λυπηρο εδω που τα λεμε.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 4744-77 είπε

Καλημερα !

Δεν ξερω πως φανταζεσαι εσυ οτι ειναι ο αρχαριος στο Linux..

Για μενα, ο αρχαριος, οταν δει τα partitions sda, sdb κτλ. να εμφανιζονται στη μπαρα του εγκαταστατη της Διανομης

γυρναει προς τη μερια του δωματιου του, οπου βρισκεται η εικονα της Παναγιτσας και του Χριστουλη, και δακρυζει..

νομιζοντας οτι εσβησε τη συλλογη πορνο που ειχε αποθηκευσει εδω και χρονια στα windows

μην γνωριζοντας οτι δεν εχει ολοκληρωσει ακομη το partitioning.

Αυτοι οι χρηστες ειναι οι πραγματικοι αρχαριοι.

Η κατηγορια που αναφερεσαι εσυ, ειναι αυτοι που εχουν μια ιδεα για το πως θα αναζητησουν πληροφοριες, που θα κατσουν να διαβασουν για το Linux, που θα googlαρουν να βρουν στοιχεια, που θα εχουν ορεξη και χρονο να διαθεσουν κτλ.

Αλλα αυτη ειναι η επομενη βαθμιδα.

Οι Αρχαριοι, ειναι η πρωτη βαθμιδα, οπου ο δημιουργος της Διανομης υποθετει το πιο απλο σεναριο.

Το οτι δεν ξερουν τιποτα και δεν θα κατσουν να ξοδεψουν ωρες αναζητησης, απλα για να δουνε λιγο Youtube.

Αρα, η Διανομη πρεπει να ειναι οσο πιο απλη και απεριττη και ασφαλης/κλειδωμενη γινεται.

Και αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ.

Αν, απο εκει και περα, ο εκαστοτε χρηστης εχει "φαγουρα", ολες οι πληροφοριες ειναι "εκει εξω".

Θα τις βρει μονος του, ειναι πανευκολο.

ElementaryOS, Zorin OS κτλ.  οτι πρεπει...

Φιλικα για το χρηστη, σταθερα, και δινουν ακριβως οτι δινουν ολες οι Διανομες Linux.

Καμια διαφορα δεν κανουν για τον Αρχαριο.

Από τις κλασσικές διανομές (βάλε και arcolinux στο μενού) με φουλ προγράμματα κ.λ.π όταν ήταν με xfce δε συνάντησα δυσκολίες. Οπότε ούτε ο φίλος θα συναντήσει αν απλά θέλει να σερφαρεις στο νετ και να ανοίγει κάνα libreoffice κ.λ.π

Τα partition κ.λ.π δεν είναι ανάγκη να τα δει. Αλλά δε μπορεί να του λέμε και ψεμματα ότι δεν υπάρχουν. Δε θα βάλει φλασάκι? Δε θα βάλει εξωτερικό σκληρό? Θα τα δει.

Για εμένα αρχάριος είναι όποιος ΔΕΝ έχει ξαναχρησιμοποιήσει Linux. Επίσης δε γίνεται να μην αναζητήσεις κάτι. Δηλαδή ακόμα και ο φίλος πριν βάλει Linux ήρθε εδώ και αναζήτησε μια γνώμη. Όλοι αναζητούν και όλοι ψάχνουν να μάθουν ( Εξαίρεση ο σνοφλεικ, ο μπηχτης, ο ασφοντελους και το παρεάκι των ειδικωνε).

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antilogos1975 είπε

εγω βλεπω οτι τον πειραζετε τον ρητορα , ολο εδω γυρω γυρω ειστε ...

...

😎

Ήθελες να καταλήξεις κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...