Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, asfodelus είπε

ΥΓ: Ανόητε πριν πετάς κανένα τούβλο κοίταζε στο Internet αν ισχύει. Η εταιρία που αναφέρεσαι είναι η SuSE και ο λόγος  είχε να κάνει σχετικά με πατέντες λογισμικού.

https://www.networkworld.com/article/2175826/linus-torvalds-suspends-key-linux-developer.html

 

Μη γίνεσαι προβοκάτωρας... Είναι και στη redhat και στη suse ο dev και σχετιζεται με το systemd.

Είναι και άλλα άρθρα ας τα ψάξει ο κόσμος. ΟΚ δε θα έδιωχνε όλη την εταιρεία αλλά τον keydev που είναι και απο τους ιθύνοντες νους πίσω από το systemd.

Στο ξαναείπα μη χαρακτηρίζεις. 

Επίσης σταμάτα να μ γ#^@$ το θέμα ρεφίλε. Ακούστηκαν οι @#^%* σου άσε να βγει καμια άκρη εστω και αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Και γιατί δεν γίνονται full rolling ? Ασε ρε φίλε... μη διαστρεβλώνεις την αλήθεια. Ο νέος χρήστης ξέρει τι είναι rolling από τα windows. Μην τον φοβίζεις. Δε θα πάθει τίποτα και επίσης το update που θα γλυτώσει τώρα θα το κάνει αύριο με οδυνηρές συνέπειες σε αρκετές περιπτώσεις. Γιατί δεν τον ενημέρωσες οτι και το ubuntu based σπάει. Αντίθετα του είπες -ψέμματα- πως είναι ασφαλής. 

Να προδικάσω όπως εσυ οτι δε θελει να μάθει. Όχι φίλε... δεν προδικάζω. Απλά δε μπορώ να τον κοροϊδεύω κι όλας. Πρέπει 1-2 πραγματάκια να τα μάθει. Δεν είναι τίποτα. 

Αυτό το ξέρουν πρώτες από όλους οι archbased διανομές και για αυτό κάθε μέρα γίνονται όλο και πιο φιλικές. Αν δεν υπήρχε η ανάγκη για αυτό δε θα έφτιαχνε ο κόσμος gui και installers για το arch = archbased διανομές. Θα έμενε στο καθαρό arch γιατί όλοι θα είχαν χρόνο και όρεξη για μαθηση. Κάποιο κενό στο desktop καλύπτουν οι archbased διανομές.

Ε τότε ρε φίλε μην τα λύσεις. Στην τελική κανένας δε στο ζήτησε. Ασε όμως όσους θέλουν και μπορούν να λύσουν προβλήματα. Δεν είσαι τροχονόμος του linux community. Ούτε και φυσικά θα σε αφήσει κανείς να πάρεις στο λαιμό σου κάποιον με το "βάλε mint" και όταν πρέπει να κάνει update να του σπάσει και να κλαίει γιατί δεν πήγαν όλα όπως του τα έλεγες.

Ναι για αυτό όλοι πανε rolling ή semi-rolling. Είπαμε εσένα σου αρέσουν οι pint release αλλα είσαι τόσο τυφλωμένος που πραγματικά δε βλέπεις τα αρνητικά που έχουν. Εγώ βλέπω όμως τα θετικά που έχουν οι point release και αν θες τα παραθετω. Φυσικά δε θα το κάνω στο εν λόγω θέμα αφού ο σκοπός του είναι άλλος:

ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ archbased ΔΙΑΝΟΜΗ

 

ΑΛΛΟ πραγμα να σπασει κατι 2 φορες το χρονο, ΑΛΛΟ να παιζεις ζαρια με upstream, καθε μερα...

Σε χρηστη Arch-based Διανομης, τι θα του ελεγες την προηγουμενη εβδομαδα, οπου η αναβαθμιση του Qt5 εσπασε λειτουργιες στο desktop ?

Υπομονη..?

Περιμενε και θα το φτιαξουν, σε λιγες μερες/εβδομαδες?

Κανε bug report?

Χαχαχαχα..

Και αν ο χρηστης χρειαζεται ενα λειτουργικο υπολογιστη, και δεν παιδιαριζει απλως, ΤΙ θα του πεις?

Που θα πας να κρυφτεις?

Θα τον ΔΙΩΞΕΙΣ απο τη ζεστη αγκαλια του Ελευθερου και Ανοιχτου Λογισμικου...

Ας ξεκινησει απο τα απλα και ασφαλη ο αρχαριος, και οταν θελησει παραπανω ασε το τηλεφωνο σου, να σε παρει για ερωτησεις και προτασεις.

Η θα ψαξει μονος του στο διαδικτυο.

Οσο και φιλικες να γινουν οι Arch-Based διανομες, ΠΑΝΤΑ η rolling φυση, το Bleeding Edge, θα βαρα στο ψαχνο..

Παντα κατι θα σπασει, αργα η γρηγορα.

Μεγαλη αληθεια.

Αρα, η "φιλικοτητα" για τον αρχαριο, παει περιπατο...

Υπαρχει λογος που ονομαζονται bleeding edge καποιες διανομες.

Παιζεις με τη φωτια Αρχαριε χρηστη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ΟΚ δε θα έδιωχνε όλη την εταιρεία αλλά τον keydev που είναι και απο τους ιθύνοντες νους πίσω από το systemd.

Μάλιστα, γύρνα τώρα πίσω και δες τον αρχικό σου ισχυρισμό. Ένας προγραμματιστής που για ένα διάστημα του αφαιρέθηκαν τα δικαιώματα  commit. Και αυτό επεκτάθηκε σε μια ολόκληρη εταιρεία καθώς και σε αυτήν που δούλευε προηγουμένως. Ένας που έχει φιλότιμο θα έλεγε συγνώμη ρε παιδιά ένα λάθος έκανα, δεν θα το ξανακάνω, αλλά εσύ θα συνεχίσεις να το λες πάω στοίχημα. Και δεν χαρακτηρίζω, εσύ χαρακτηρίζεις μόνος σου τον εαυτό σου.

Αν συνεχίσεις να λες τα ίδια  200 φορές ακόμα, μπορεί να σε πιστέψει κανένας να δοκιμάσει και να επιστρέψει πίσω στην Microsoft.
Συνέχισε την καλή δουλεία !!

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4744-77 είπε

Παντα κατι θα σπασει, αργα η γρηγορα.

 

Aυτό ισχύει για όλα. Βάλε όμως και τον lts kernel να μην έχεις θέματα.

 

1 λεπτό πριν, 4744-77 είπε

Και αν ο χρηστης χρειαζεται ενα λειτουργικο υπολογιστη, και δεν παιδιαριζει απλως, ΤΙ θα του πεις?

 

σε αυτόν απευθυνομαι και του λεω να κάνει οτι έκανα και εγω και τόσοι άλλοι...

 

2 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Θα τον ΔΙΩΞΕΙΣ απο τη ζεστη αγκαλια του Ελευθερου και Ανοιχτου Λογισμικου...

 

Ποιον μου θυμίζουν αυτά τα λόγια...χαχαχα δεν παίζεται/παίζεστε

 

3 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Υπαρχει λογος που ονομαζονται bleeding edge καποιες διανομες.

 

Δεν ονομάζονται έτσι. Είναι rolling διανομές το bleeding edge είναι προβοκατόρικος όρος και δεν ισχυει. Η ρετσινιά κόλλησε παλιά που δεν ήταν ακριβώς όπως τώρα τα πράγματα.

 

4 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Σε χρηστη Arch-based Διανομης, τι θα του ελεγες την προηγουμενη εβδομαδα, οπου η αναβαθμιση του Qt5 εσπασε λειτουργιες στο desktop ?

 

Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα. Μη γίνεσαι ψεύτης. ΔΕΝ έπαθε τίποτα κανείς. Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς το kde θα έπρεπε να ξέρεις οτι γενικά όπως και το deepin έχουν bugs εδώ κι εκεί. Λίγα οκ αλλά είναι αλήθεια. Δεν ξέρω όμως τι έκανες και αμφιβάλλω οτι έγινε κάτι. Σε 3 pc τρέχω rolling και κανένα δεν έπαθε τίποτα. ΑΝ νομίζεις οτι με τέτοια επιχειρηματολογία αποτρέπεις κόσμος ξανασκέψου το. Αν θες πες στον κόσμο να κάνει search: linux mint broke after update. Θα πάρει τις απαντήσεις που ψάχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Aυτό ισχύει για όλα.

Οπότε μείνε στα Windows που τα ξέρεις. Σωστά;

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asfodelus είπε

Οπότε μείνε στα Windows που τα ξέρεις. Σωστά;

Λάθος αλλά δεν περιμένω να καταλάβεις. Αλλοι χρησιμοποιείτε και windows ΟΧΙ εγώ.

Εγώ είπα τη γνώμη μου εσύ έρχεσαι για μπάχαλο. Αν δε σου αρέσει απλά μην απαντάς. Κάνε τη δουλειά σου και άσε με στην ησυχία μου. ΟΚ δεν καταλαβαίνεις αλλά ίσως θα ήταν καλύτερο να σκεφτείς ξανα τι σου λέω. Κάνε ένα δικό σου θέμα. Γράψτα στα site σου και ΠΑΡΑΤΑ ΜΕ.

Έλεγα λίγη τσίπα θα έχει εμένα αν μου λέγανε παράταμε θα ντρεπόμουν. Τελικά ουτε όση δα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράφεις δημόσια, δίνεις επικίνδυνες συμβουλές δημόσια, λες ψέματα συνεχώς όταν σε στριμώχνουν λες βλακείες περί "βιομηχανικής κατασκοπίας",  όλοι σου το έχουν πει με τον ένα η με τον άλλο τρόπο, έχεις σύνδρομο καταδίωξης και δεν μπορείς να κάνεις μια συζήτηση ανταλλάσοντας επιχειρήματα. Δεν υπάρχει κάποια ιδιοκτησία σε μια δημόσια συζήτηση. Μόνο την ανοησία μετράμε με την επισκεψιμότητα πολλές φορές και μόνοι οι ανόητοι την μετρούν. Αν επέλεξες ένα δημόσιο μέσο να κάνεις μια προπαγάνδα με ψέματα και συκοφαντίες θα δεχτείς και την δημόσια απάντηση, ώστε να ανταπαντήσεις, και όχι πίσω από κλειστές κουρτίνες.

Και ξέρεις κανένας δεν θα ασχολιόταν μαζί σου ξέρεις, αν δεν έκανες κακό με την συμπεριφορά σου στο ελεύθερο λογισμικό. Όχι λοιπόν πρέπει να πολεμάμε την ανοησία για να μην εξαπλώνετε. Τώρα αν κάποιος έχει έστω και ένα ίχνος φιλότιμου θα σταμάταγε να λέει ψέματα, δεν έχω καν την απαίτησή να πει έκανα ένα λάθος συγνώμη.  Απλά μπας και σωθεί κανένας φουκαράς από τις ψευτιές σου. Και αυτό το ψέμα είναι που δεν μπορώ να κάνω ανεκτό, την ανοησία κάπου την καταλαβαίνω καθώς επίσης και τον ιεραποστολισμό στα ύστερα του βίου μας

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Aυτό ισχύει για όλα. Βάλε όμως και τον lts kernel να μην έχεις θέματα.

σε αυτόν απευθυνομαι και του λεω να κάνει οτι έκανα και εγω και τόσοι άλλοι...

Ποιον μου θυμίζουν αυτά τα λόγια...χαχαχα δεν παίζεται/παίζεστε

Δεν ονομάζονται έτσι. Είναι rolling διανομές το bleeding edge είναι προβοκατόρικος όρος και δεν ισχυει. Η ρετσινιά κόλλησε παλιά που δεν ήταν ακριβώς όπως τώρα τα πράγματα.

Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα. Μη γίνεσαι ψεύτης. ΔΕΝ έπαθε τίποτα κανείς. Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς το kde θα έπρεπε να ξέρεις οτι γενικά όπως και το deepin έχουν bugs εδώ κι εκεί. Λίγα οκ αλλά είναι αλήθεια. Δεν ξέρω όμως τι έκανες και αμφιβάλλω οτι έγινε κάτι. Σε 3 pc τρέχω rolling και κανένα δεν έπαθε τίποτα. ΑΝ νομίζεις οτι με τέτοια επιχειρηματολογία αποτρέπεις κόσμος ξανασκέψου το. Αν θες πες στον κόσμο να κάνει search: linux mint broke after update. Θα πάρει τις απαντήσεις που ψάχνει...

Καλε μου ανθρωπε, δε μιλησα για kernel προβλημα..

Για προβλημα σε δομικο στοιχειο του desktop μου μιλησα, που με εμποδιζει απο το να το χρησιμοποιησω..

Αν ο αρχαριος χρηστης εχει προβλημα, τι ακριβως του απαντας? Δεν καταλαβα καν τι εγραψες..

Αν χρειαζεται το pc του, αλλα εχει σπασει κατι στο desktop, τι ακριβως του λες ?

Που ΕΣΥ τον εβαλες να εγκαταστησει rolling διανομη,

και τωρα την πατησε?

Πως να μη τον φοβισεις/διωξεις/απογοητευσεις?

Χρησιμοποιω KDE, και γιαυτο σου λεω οτι ασχετα απο bugs που μπορει να εχει,

μια point release διανομη θα γλυτωσει τον αρχαριο απο εναν ακομη εξτρα πονοκεφαλο..

αυτον του να σπασει κατι, σε μια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ενημερωση μιας rolling bleeding edge διανομης.

Πιο απλα δε μπορω να στο πω.

Εσυ μπορει να τρεχεις 3 pc με gnome3 και να μην ανοιξε ρουθουνι τωρα..

Αλλος με Plasma μπορει να μαρτυρησε...

το αντιστροφο μπορει να γινει με την επομενη αναβαθμιση του GnomeShell..

Δε μπορουμε να ξερουμε τι τρεχει ο καθενας, και ποτε θα σπασει, ΓΙΑΥΤΟ επιλεγουμε POINT RELEASE μοντελο.

Για να μην παιζουμε ζαρια, και κανουμε κροσσια τα νευρα του καθε αρχαριου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Απλά μπας και σωθεί κανένας φουκαράς από τις ψευτιές σου

Εγινε Παπα... Απλα να ξέρεις εσύ και το παρεάκι σου έχετε πρόβλημα μόνο. Κανέναν εκτός από την παρτη σου δε θέλεις να σώσεις. Τον διάλογο με άτομα άλλα μια χαρά τον έκανα, αλλά δεν περιμένω εσένα να μου πεις τι και πως. Εσύ λες ψευτιές όπως τα περι κατασκοπείας.

 

10 λεπτά πριν, tsoureki21 είπε

Δοκιμάστε το iLinux OS!

https://ilinuxos.com

Είναι κατάλληλο γιά όλους τους Χρήστες. Αρχάριους και προχωρημένους.

Τρέχει και από USB Stick και έρχεται με 500 Εφαρμογές Προεγκατεστημένες.

Δεν το ήξερα και είναι και Ελληνικό από οτι κατάλαβα. Βασίζεται στο debian testing. Θα του ρίξω μια ματιά γιατί ισως είναι μια επιλογή. Βέβαια εδώ ξεκίνησα το θέμα για τις archbased διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Χρησιμοποιω KDE, και γιαυτο σου λεω οτι ασχετα απο bugs που μπορει να εχει,

πως σε κατάλαβα αμέσως... σε άλλο σημείο έχω πει: το kde ΔΕΝ είναι για αρχάριους... και πας και μου λες: μα αν πάθει κάτι το kde... συγγνώμη αλλά και έμπειροι χρήστες για αυτα τα bugs το αποφεύγουν... Αν ξεκίναγα χτες και έβαζα xfce δε θα είχα πρόβλημα κανένα... το πιο stable desktop που κάποιοι όπως ο μπήχτης ο windowsάκιας το κατηγορουν οτι αργεί να βγάλει release... Μια χαρά λοιπόν γιατί είναι σταθερό...

Οπότε δοθείσης της ευκαιρίας: Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΕΙ KDE. 

ΑΝ εξοικειωθεί με το linux ας βάλει ή ας κάνει οτι πειράματα θέλει. Αλλά όταν ξεκινάς θέλεις σταθερότητα.

13 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Εσυ μπορει να τρεχεις 3 pc με gnome3 και να μην ανοιξε ρουθουνι τωρα..

Αλλος με Plasma μπορει να μαρτυρησε...

Με xfce δεν έχω πάθει τίποτε εδώ και 12 μήνες... Οκ μπορεί να γίνει κάτι κάποτε αλλά βάζεις για αυτό λόγο lts kernel ή και timeshift και είσαι άρχοντας.

 

14 λεπτά πριν, 4744-77 είπε

Δε μπορουμε να ξερουμε τι τρεχει ο καθενας, και ποτε θα σπασει, ΓΙΑΥΤΟ επιλεγουμε POINT RELEASE μοντελο.

 

Δε μπορουμε να ξερουμε τι τρεχει ο καθενας, και ποτε θα σπασει, ΓΙΑΥΤΟ επιλεγουμε POINT RELEASE μοντελο.Δεν επιλέγουμε για αυτό το λόγο Point Release μοντέλο. Για έναν μέσο χρήστη μια χαρά είναι και το rolling. Δηλαδή 2-3 πράγματα αν κάνεις δε θα πάθεις τίποτα. Τώρα αν σκαλίζεις πράγματα δεν ξέρω αν συγκαταλέγεσαι στους αρχάριους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εσύ λες ψευτιές όπως τα περι κατασκοπείας.

Και αν σου έλεγα πως υπάρχουν screnshoots τι θα πεις τότε; Η συζήτηση έγινε σε δημόσιο chat, όταν σου ζητήθηκε να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό που παρουσίασες εδώ. Και πρώτη μου φορά είδα τον ίδιο τον χρήστη που άνοιξε ένα θέμα να σημειώνει το θέμα του ως ... ανάρμοστο και να ζητά την διαγραφή του. Και μόνο ένας χρήστης από την ίδια διανομή έσβησε μόνος του την απάντηση του. (και επανήλθε).  Λογοκρισία Λογοκρισία !1

Αλλά δεν είναι ανάγκη για αυτά, δες στο παρόν νήμα πόσα ψέματα έχεις πει. Πόσες διανομές έχεις προτείνει και που λένε εντελώς άλλα πράγματα στις σελίδες τους από αυτά που λες. Δες το πρόσφατο ψέμα περί δήθεν πετάγματος της Redhat απο το linux. Δες το πρόσφατο ψέμα περί δήθεν δεν μπορεί ένας χρήστης του Mint να μπει στο internet γιατί δεν έχει chromium.

Οπότε καθένας βλέπει και σχηματίζει γνώμη. Και δεν υπάρχει η πολυτέλεια της διαγραφής. Τα γραπτά μένουν και όλοι μας κρινόμαστε.

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rhtoras είπε

πως σε κατάλαβα αμέσως... σε άλλο σημείο έχω πει: το kde ΔΕΝ είναι για αρχάριους... και πας και μου λες: μα αν πάθει κάτι το kde... συγγνώμη αλλά και έμπειροι χρήστες για αυτα τα bugs το αποφεύγουν... Αν ξεκίναγα χτες και έβαζα xfce δε θα είχα πρόβλημα κανένα... το πιο stable desktop που κάποιοι όπως ο μπήχτης ο windowsάκιας το κατηγορουν οτι αργεί να βγάλει release... Μια χαρά λοιπόν γιατί είναι σταθερό...

Οπότε δοθείσης της ευκαιρίας: Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΕΙ KDE. 

ΑΝ εξοικειωθεί με το linux ας βάλει ή ας κάνει οτι πειράματα θέλει. Αλλά όταν ξεκινάς θέλεις σταθερότητα.

Με xfce δεν έχω πάθει τίποτε εδώ και 12 μήνες... Οκ μπορεί να γίνει κάτι κάποτε αλλά βάζεις για αυτό λόγο lts kernel ή και timeshift και είσαι άρχοντας.

Δε μπορουμε να ξερουμε τι τρεχει ο καθενας, και ποτε θα σπασει, ΓΙΑΥΤΟ επιλεγουμε POINT RELEASE μοντελο.Δεν επιλέγουμε για αυτό το λόγο Point Release μοντέλο. Για έναν μέσο χρήστη μια χαρά είναι και το rolling. Δηλαδή 2-3 πράγματα αν κάνεις δε θα πάθεις τίποτα. Τώρα αν σκαλίζεις πράγματα δεν ξέρω αν συγκαταλέγεσαι στους αρχάριους χρήστες.

Τι καταλαβες, τρομαρα σου?

Οτι λες πως το KDE να μη το χρησιμοποιει ανθρωπος?

Aκυρωνεις ενα απο τα μεγαλυτερα και γνωστοτερα, πληρεστερα Περιβαλλοντα που εχουν φτιαχτει ποτε,

επειδη σωνει και καλα ειναι ασταθες σε rolling Διανομες

και αντι αυτου, τραβατε xfce, αλλα σε Arch-Based?

Τραγικος..

Αν βαλει καποιος Kubuntu, δεν αντιμετωπιζει κανενα απο τα προβληματα που αναφερθηκαν πιο πανω, λογω των ημερησιων αναβαθμισεων μιας rolling διανομης.

Εχεις σοβαρο προβλημα κατανοησης κειμενου.

 

Λες: "Αν ξεκίναγα χτες και έβαζα xfce δε θα είχα πρόβλημα κανένα... το πιο stable desktop που κάποιοι όπως ο μπήχτης ο windowsάκιας το κατηγορουν οτι αργεί να βγάλει release... Μια χαρά λοιπόν γιατί είναι σταθερό..."

και ολοι σου εξηγουν, οτι ακριβως αυτο που εσυ ειπες, που σου παρεθεσα μολις τωρα, ειναι και ο λογος που προτεινουμε POINT release διανομες

και οχι rolling !!

χαχαχαχα!

Επεσες μονος σου στην παγιδα !! χαχαχαχα!

Συμφωνα με το παραπανω λοιπον, POINT RELEASE Διανομες για τους Αρχαριους !!!

Και παραφραζοντας αυτο που εγραψες:

"Αν ξεκίναγα χτες και έβαζα POINT RELEASE διανομη, δε θα είχα πρόβλημα κανένα... η πιο stable ΔΙΑΝΟΜΗ που κάποιοι όπως ο μπήχτης ο windowsάκιας το κατηγορουν οτι αργεί να βγάλει release... Μια χαρά λοιπόν γιατί είναι σταθερη..."

Λογια σου ειναι... Η λογικη σκεψη σου ειναι !!

Χαχαχαχαχαχα!

Το καταλαβαινεις μηπως, τωρα ?

ΕDIT:

Συνεχιζωντας να σε παραφραζω:

"Οπότε δοθείσης της ευκαιρίας: Ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΑ ΜΗ ΒΑΛΕΙ ROLLING RELEASE DISTRO.

ΑΝ εξοικειωθεί με το linux ας βάλει ή ας κάνει οτι πειράματα θέλει. Αλλά όταν ξεκινάς θέλεις σταθερότητα. "

χαχαχαχαχα!

Ευχαριστω που επιτελους συμφωνησαμε.

Επεξ/σία από 4744-77
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Ελα πες μας τους λόγους που θέλαν να banάρουν το fedora της redhat που έφτιαξε το systemd από το linux. Πες μας και γιατι έδωσε η canonnical το wsl ?

 

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Μη γίνεσαι προβοκάτωρας... Είναι και στη redhat και στη suse ο dev και σχετιζεται με το systemd.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο: ότι κάθε σειρά που γράφεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση; Ότι δε διαβάζεις καν εσύ ο ίδιος τις «πληροφορίες» πριν τις μεταδώσεις; Ότι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε χάπατα που δεν έχουν ιδέα για τα τεκταινόμενα;

Διαφωνία οπτικής ήταν και ο Linus, εφόσον μπορεί να το κάνει, επέβαλε τη δική του οπτική και το πρόβλημα διορθώθηκε. Το μόνο που είπε ήταν ότι δεν πρόκειται να ξαναδεχτεί patches από τον συγκεκριμένο προγραμματιστή (Kay Sievers) αν αυτός δεν αλλάξει συμπεριφορά. Ούτε ότι θα «μπανάρει» τη Fedora και τη Red Hat είπε (πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό στο μυαλό σου;) ούτε τίποτα άλλο από αυτά που έγραψες.

Παρεμπιπτόντως, κάποιοι γνωρίζουμε το περιστατικό από τότε που έγινε γιατί παρακολουθούμε τις mailing lists. Δεν το μάθαμε 6 χρόνια αργότερα από άσχετα άρθρα και το παίζουμε «γνώστες».

1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Τώρα αν εσύ χρησιμοποιείς το kde θα έπρεπε να ξέρεις οτι γενικά όπως και το deepin έχουν bugs εδώ κι εκεί.

Πρώτον, λέγεται Plasma εδώ και χρόνια. KDE είναι η κοινότητα, όχι το DE. Δεύτερον, χρησιμοποιώ Plasma από την εποχή του 4.χχ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ενώ παράλληλα με κάθε έκδοση απολαμβάνω δυνατότητες ενός σύγχρονου περιβάλλοντος που το απαρχαιωμένο XFCE δε θα έχει ούτε σε 10 χρόνια. Τρίτον, το πόσο καλά ή άσχημα θα αποδίδει το οποιοδήποτε DE εξαρτάται από τη διανομή. Είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι οι deb-based διανομές έχουν κακή ενσωμάτωση του Plasma γιατί αδυνατούν να προλάβουν τους ρυθμούς ανάπτυξής του, με αποτέλεσμα να τα κάνουν μπάχαλο με τις εκδόσεις των βιβλιοθηκών. Αντίθετα, το openSUSE είχε πάντα μια από τις καλύτερες ενσωματώσεις, το ίδιο και το Arch.

1 ώρα πριν, tsoureki21 είπε

Δοκιμάστε το iLinux OS!

Παραβλέποντας την καθόλου εμπνευσμένη ονομασία που εν μέρει παραβιάζει trademarks (όχι ότι θα ασχοληθεί κανένας), πώς ακριβώς είναι συμβατή η «End User License» που αναφέρεται με τη GPL; Γιατί εγώ βρήκα σημεία στα οποία είναι ασύμβατες. Για παράδειγμα αυτό:

Αναφορά σε κείμενο

You do not create and distribute derivatives or modified versions of this Free Software Entity

Είναι ευθέως αντίθετο με το γράμμα της GPL και με το πνεύμα του ελεύθερου λογισμικού.

EDIT: για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται, ο/η @tsoureki21 σπαμάρει αυτή την αθλιότητα όπου μπορεί με συχνότητα 2-3 λεπτών. Έτσι γίνεται το σωστό χαμερπές πρήξιμο @rhtoras. Βλέπε να μαθαίνεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rhtoras είπε

το kde ΔΕΝ είναι για αρχάριους...

Λολ. Το ακούσαμε κι αυτό. Ντάξει, εγώ προσωπικά πρότεινα να αφήσουμε αυτό το thread να πεθάνει και μετά έκανα τη βλακεία να σχολιάσω ξανά, οπότε τώρα θα σταματήσω στ' αλήθεια. Εμφανίστηκε κι άλλος διαφημιστής τώρα, μπορείτε να κάνετε παρέα. 😂

Πάντως σαν τελευταία σημείωση, ελπίζω να γίνει κάτι από την ομάδα διαχείρισης με το thread necromancing, επειδή έχει καταντήσει αηδία αυτό που κάνετε κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

Ήθελες να καταλήξεις κάπου;

 

οχι απλα κουβεντα να γινεται, 

εσυ που θελεις να καταληξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...