Προς το περιεχόμενο

Επιλογή linux για αρχάριους...


rhtoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, iusegentoobtw είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο: ότι κάθε σειρά που γράφεις είναι σκέτη παραπληροφόρηση; Ότι δε διαβάζεις καν εσύ ο ίδιος τις «πληροφορίες» πριν τις μεταδώσεις; Ότι νομίζεις πως απευθύνεσαι σε χάπατα που δεν έχουν ιδέα για τα τεκταινόμενα;

 

Οποιος έχει άλλη άποψη από εμένα παραπληροφορεί. Δημοκρατία όχι αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, snowflake99 είπε

και μετά έκανα τη βλακεία να σχολιάσω ξανά, οπότε τώρα θα σταματήσω στ' αλήθεια

Μην ορκίζεσαι για κάτι που δε θα κάνεις. Αν δεχόσουν άλλες γνώμες δε θα έκανες όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rhtoras είπε

Οποιος έχει άλλη άποψη από εμένα παραπληροφορεί. Δημοκρατία όχι αστεία...

Δεν έχεις «άλλη άποψη». Οτιδήποτε έχεις γράψει εδώ μέσα μπορεί να διαψευστεί με στοιχεία. Για κάποια το κάναμε ήδη και συνεχίζεις. Ηλιθιότητα, όχι αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iusegentoobtw είπε

που το απαρχαιωμένο XFCE δε θα έχει ούτε σε 10 χρόνια

Μονο το wayland είναι θέμα για το xfce που όμως ουτε το wayland είναι ακόμα στο επίπεδο να λειτουργεί καλύτερα από τον xorg. Οπότε δεν υπάρχει κάτι που δεν κάνει το xfce. Αντίθετα δεν ξέρω και πολλές διανομές που να μην προσφέρουν iso με XFCE όπως π.χ συμβαίνει με το kde. Δε μπορεί κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό και μόνο τυχαίος δε θα είναι. Και στο λέω εγώ που δε χρησιμοποιούσα XFCE μέχρι πέρυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Ασε ρε φίλε... διαψεύδεις με τα δικά σου στοιχεία. Εγώ στο πρώτο post εξήγησα γιατί θεωρώ ο,τι ο νέος χρήστης μπορεί να χρησιμοποιήσει archbased διανομή. Είναι όμως μια κουβέντα όπως αυτή γύρω από το systemd. Όλες οι πλευρές έχουν τα επιχειρήματά τους αλλά καμία δεν κάνει πίσω σε αυτά.

Δικά σου στοιχεία ανακαλύπτεις εσύ φίλτατε. Εγώ έχω παραθέσει πηγές για τα πάντα. Κάτσε να γίνω κι εγώ ρήτωρ λίγο: τα τρίγωνα έχουν έξι γωνίες, γιατί είναι τρεις εσωτερικά και άλλες τρεις εξωτερικά. Ορίστε, είπα μια κουβέντα και την εξήγησα με επιχείρημα. Δεν πιστεύω να μου πεις ότι κάνω λάθος, έτσι; Δεν είναι στο χαρακτήρα σου να μου κάνεις επίθεση επειδή έχω άλλη άποψη από ολόκληρο το σύμπαν, έτσι;

11 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Αντίθετα δεν ξέρω και πολλές διανομές που να μην προσφέρουν iso με XFCE όπως π.χ συμβαίνει με το kde. Δε μπορεί κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό και μόνο τυχαίος δε θα είναι.

Να σε ενημερώσω καταρχάς ότι μια σοβαρή διανομή δεν υποστηρίζει μόνο ό,τι προσφέρει με iso. Φυσικά και θα υπάρχει, όχι ένας αλλά πολλοί λόγοι. Ορίστε μερικοί:

  1. Μέχρι να ενσωματώσει σωστά η διανομή την Χ έκδοση του Plasma, θα έχει εκδοθεί ή Χ+2. Αλλά δεν έχεις ιδέα κάθε πότε κάνει release το Plasma και τα frameworks του για να ξέρεις ότι πολλές διανομές δεν το προλαβαίνουν.
  2. Δεν έχει η διανομή προγραμματιστές που να ξέρουν από Qt και Plasma.
  3. Προτιμούν ένα DE που παίρνει νέα features κάθε 10 χρόνια, για να είναι ήσυχοι.
  4. Προτιμούν ένα DE που βασίζεται στη δουλειά που κάνουν προγραμματιστές «μισητών» εταιρειών (βλέπε GNOME και GTK+) για να παίρνουν απ' τα έτοιμα

Τέλος, να σε ενημερώσω (ξανά) ότι το Plasma τρέχει σε desktops, tablets, smartphones, και σε συστήματα ψυχαγωγίας σπιτιών και οχημάτων. Κοίτα να δεις που τόσοι πολλοί εμπιστεύονται κάτι που δεν κάνει για αρχάριους και έχει bugs. Δεν ξέρουν αυτοί, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβαίνω αυτό, αλλά μεταξύ μας ποιος εγκαθιστά 500 εφαρμογές; Είναι σπατάλη πόρων να εξαναγκάζεις τον χρήστη να εγκαθιστά τόσα προγράμματα.
Κάτα τ' άλλα ελπίζω να την χρησιμοποιήσει ο κόσμος. Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν κατακλείδι, φαίνεται ό,τι  μόνο οι νέοι / αρχάριοι χρήστες (διανομών linux) "μπορούν" (και πρέπει κατά την γνώμη μου) να απαντήσουν σε αυτό το θέμα (Επιλογή linux για αρχάριους).  :)

 

Επεξ/σία από htaccess
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, htaccess είπε

Εν κατακλείδι, φαίνεται ό,τι  μόνο οι νέοι / αρχάριοι χρήστες (διανομών linux) "μπορούν" (και πρέπει κατά την γνώμη μου) να απαντήσουν σε αυτό το θέμα (Επιλογή linux για αρχάριους).  :)

Τωρα που κυκλοφορησε ο κωδικας των windows xp , μπορουν καλλιστα να μεινουν εκει και να λενε οτι τρεχουν και ελευθερο λογισμικο. Μην σου πω να πανε και στο msdos αν δεν μπορουν για περισσοτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Endless OS έχει ένα συγκεκριμένο κόσμο που απευθύνετε. Όσους ζουν σε χώρες του μονίμως αναπτυσσόμενου κόσμου και η πρόσβαση στο δίκτυο είναι από αδύνατη έως ακριβή. Και δείχνει έχει κάνει μια πολύ καλή δουλεία. Το Artix έχει επίσης ένα συγκεκριμένο κόσμο που απευθύνετε.  Τους ψεκασμένους που θέλουν να ξεχωρίσουν από την πλέμπα. Κρίνοντας από το πόσα καλά έχει σπάσει τα @@ όλων μας ο Ρήτορας,  καλύπτει επίσης μια χαρά τις ανάγκες των ψεκασμένων. Συμπέρασμα και οι δυο διανομές εξυπηρετούν πλήρως το κοινό που απευθύνονται και με βάση αυτό θα πρέπει να κριθούν θετικά.

Η συγκεκρημένη διανομή δεν κατάλαβα καν σε ποιους χρήστες απευθύνετε. Κανένας δεν θέλει να ψάχνει σε μενού ανάμεσα σε 100 προγράμματα που παίζουν μουσική αυτό που χρησιμοποιεί. Ούτε θέλει να κάνει αναβάθμιση 99 προγράμματα που δεν χρησιμοποιεί. Κοιτάζω το ποιος είναι πίσω από την διανομή και βρίσκω πως είναι μόνο ένας.  Πως είναι δυνατόν ένα άτομο να έχει βεβαιωθεί πως 500 προγράμματα δουλεύουν σωστά και να το κάνει αυτό μετά από κάθε αναβάθμιση;

Μια καλή διανομή πρέπει να είναι omakase. Αν οπας σε ένα κυριλέ ιαπωνικό εστιατόριο, λες στον μάγειρα omakase, το αφήνω σε σένα, εγω διάλεξα το εστιατόριο σου, είσαι ο ειδικός φτιάξε μου το καλύτερο. Όμοια μια καλή διανομή, τουλάχιστον για την πλειοψηφία.  θα πρέπει να είναι omakase. Ένα γραφικό περιβάλλον, μια ξεδιαλεγμένη συλλογή προγραμμάτων, το ελάχιστο σύνολο ρυθμίσεων. 

Σε κάτι ξενυχτάδικα τώρα έχω δει σε κρεπερι να λέει ο άλλος τι θέλεις; και να απαντάει ο άλλος βάλε απ' ούλα. Αλμυρή κρέπα η γλυκία θέλετε κύριε; Βάλε απο όλλα. Και μπέικον και σοκολάτα κύριε; Οπότε μάλλον το omakase δεν είναι για όλους. Και κανένας δεν θα πάρει μέρος στα Darwin Awards με omakase

Αλλά ξεχάσαμε όλοι να ρωτήσουμε το βασικό χαρακτηριστικό. Τρέχει systemd; Και στην συνέχεια μπορούμε να απολαύσουμε όλοι μας το πόλεμο των δυο τρολ. Δεν βλέπω η διοίκηση να ενδιαφέρετε να γίνει συζήτηση εδώ έτσι και αλλιώς.

Update: Μόλις είδα πως χάσαμε το ένα τρολ. Mea Culpa

Επεξ/σία από asfodelus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, προχθές κράσαρε ο δίσκος στο λαπτοπ μου (είναι παλιό του 2009 διπύρηνο acer) και επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για καινούργιο λαπτοπ μου είπε ενα φιλαράκι που ξέρει από αυτά να αγοράσω εναν δίσκο SSD απλό και να βάλω λίνουξ. Μπήκα λίγο στο google και είδα ότι υπάρχουν πολλά  και μπερδευτηκα , εσεις ποια λίνουξ μου προτείνετε. Δεν έχω πολλές γνώσεις από κομπιουτερς και απλά θέλω να βλέπω βιντεάκια στο youtube , να κοιτάω τα email κλπ... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, nik0laus said:

Καλησπέρα στην παρέα, προχθές κράσαρε ο δίσκος στο λαπτοπ μου (είναι παλιό του 2009 διπύρηνο acer) και επειδή λεφτά δεν υπάρχουν για καινούργιο λαπτοπ μου είπε ενα φιλαράκι που ξέρει από αυτά να αγοράσω εναν δίσκο SSD απλό και να βάλω λίνουξ. Μπήκα λίγο στο google και είδα ότι υπάρχουν πολλά  και μπερδευτηκα , εσεις ποια λίνουξ μου προτείνετε. Δεν έχω πολλές γνώσεις από κομπιουτερς και απλά θέλω να βλέπω βιντεάκια στο youtube , να κοιτάω τα email κλπ... 

Πόση μνήμη έχει το μηχάνημα; Τι επεξεργαστή; Τι κάρτα γραφικών; Το βασικό θέμα είναι αν θα μπορεί ένα τέτοιο (σχετικά) αδύναμο μηχάνημα να σηκώσει σύγχρονο browsing που πλέον είναι ότι πιο απαιτητικό, σε σύγκριση με παλιότερα (προ 20ετίας) που λέγαμε "Έλα μωρέ για λίγη μουσική και ΚΑΝΑ INTERNET το θέλω, τίποτα σπουδαίο". Αναλόγως με τα χαρακτηριστικά του μπορεί να προτείνει κάποιος μια διανομή με καλή υποστήριξη, χωρίς πολλά περιττά πακέτα προεγκατεστημένα, και το κυριότερο με ένα ελαφρύ γραφικό περιβάλλον... Μην περιμένεις όμως να κάνει θαύματα, δηλαδή δεν θα κάνει το μηχάνημα το ίδιο ανταποκρίσιμο με το 2009.

Επεξ/σία από Oxygene
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα, ζητάς τα δύσκολα. Το ποιο απαιτητικό πράγμα σήμερα είναι να ανοίξεις το πρόγραμμα του περιηγητή. 

Μπορείς να δοκιμάσεις μια έκδοση του Mint με mate ή με xfce και να την τρέξεις από στικάκι να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Ίσως να σε καλύψει αν ίσως όχι. H  μνήμη είναι ο καθοριστικός παράγοντας. Τότε επενδύεις σε ένα μικρό SSD (δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 1ΤΒ). Πιθανά μα έρθουν πολλοί και να προτείνουν τις λεγόμενες "ελαφριές διανομές", αλλά η πικρή αλήθεια είναι πως καμία διανομή δεν κάνει θαύματα. Και ίσως να κάνεις καλύτερη επένδυση σε ένα μεταχειρισμένο κατά προτίμηση σταθερό. Η να μπορέσεις με κάποιο raspberry. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τι απαντήσεις σας αλλά ποια λίνουξ μου προτείνετε ωστε να μπορέσω να τα εγκαταστήσω ευκολα και να μη ψάχνω drivers , antivirus κλπ  καθώς και να βάλω το office ευκολα μιας και όπως σας είπα το μηχάνημα δεν με ενδιαφέρει να πετάει (core duo t9300 λέει  το ταμπελακιμε 4 GB μνήμη και κάρτα 512 ΜΒ ) αλλά εγώ να μπορώ να κάνω ευκολα τη μετάβαση μιας και είμαι λίγο κουμπούρας με τους υπολογιστές. Παρακολούθησα το παρόν νήμα που αναφέρεται σε λίνουξ για αρχάριους και έχω μπερδευτεί... να έχει systemd ή να μην έχει ;

Είναι κακό αυτό ;

Εγώ που είμαι αρχάριος και τώρα θα έχω πρώτη επαφή θα καταλάβω κάτι; Θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη ; xfce ,mate, openbox και IWM  πως τα λέτε σε τι θα με δυσκολέψουν;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To systemd δεν αφορά καθόλου έναν αρχάριο χρήστη και δεν πρέπει να σε απασχολεί. Απλά αν υπάρχει κάποια πράγματα είναι ευκολότερα και γρηγορότερα. Και πίστεψε με το νήμα αυτό απο την αρχή του δεν έχει να κάνει καθόλου με τις ανάγκες ενός αρχάριου χρήστη.

Antivirus δεν θα χρειαστείς, αλήθεια δεν θα χρειαστείς.
Σχεδόν κάθε διανομή θα έρθει με κάποια σουίτα Office προ εγκατεστημένη και ότι άλλο χρειαστείς.

Το γραφικό περιβάλλον θα σε δυσκολέψει κάπως ειδικά αν πας στα ελαφριά, και σχεδόν καθόλου αν πας σε κάτι σαν το mate. Μια διανομή σαν το Mint με την προϋπόθεση πως θα τρέχει ικανοποιητικά πίστεψε με δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου, και ίσως και να το βρεις και ευκολότερο και λογικότερο από τα Windows. Απευθύνετε σε άτομα σαν εσένα που είναι κουμπούρες στους υπολογιστές. Επιπλέον υπάρχει πολύς κόσμος που καταλαβαίνει τις ανάγκες ενός αρχάριου χρήστη και μπορεί να σε ξεκολλήσει. Η κοινότητα γύρω από μια διανομή είναι εξίσου σημαντική με τα τεχνικά της χαρακτηριστικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Ευχαριστώ για τι απαντήσεις σας αλλά ποια λίνουξ μου προτείνετε ωστε να μπορέσω να τα εγκαταστήσω ευκολα και να μη ψάχνω drivers , antivirus κλπ  καθώς και να βάλω το office ευκολα μιας και όπως σας είπα το μηχάνημα δεν με ενδιαφέρει να πετάει (core duo t9300 λέει  το ταμπελακιμε 4 GB μνήμη και κάρτα 512 ΜΒ ) αλλά εγώ να μπορώ να κάνω ευκολα τη μετάβαση μιας και είμαι λίγο κουμπούρας με τους υπολογιστές. Παρακολούθησα το παρόν νήμα που αναφέρεται σε λίνουξ για αρχάριους και έχω μπερδευτεί... να έχει systemd ή να μην έχει ;

Είναι κακό αυτό ;

Εγώ που είμαι αρχάριος και τώρα θα έχω πρώτη επαφή θα καταλάβω κάτι; Θα μου κάνει τη ζωή δύσκολη ; xfce ,mate, openbox και IWM  πως τα λέτε σε τι θα με δυσκολέψουν;

Ααα.. Ευτυχως που ρωτησες φιλαρακι.

Κατσε εδω μαζι μας, να βρεις το Φως το Αληθινο.

Θα ψαξεις στο Goole για μια μυστικη λεξη που γραφετε ετσι: Archwiki

Οταν οδηγηθεις στην επιμαχη ιστοσελιδα, θα κατεβασεις σε μορφη pdf ολα τα περιεχομενα της, απο ολους τους συνδεσμους.

Βαλτα σε ενα στικακι.

Με το στικακι αυτο, φευγεις βολιδα σε ενα εκτυπωτηριο/βιβλιοδετειο και το μετρατρεπεις σε βιβλιαρακι.

Απο εκει, σφαιρα στον ιερεα της ενοριας σου, να στο "Διαβασει" και να γινει προσευχηταρι.

Το βαζεις κατω απο το μαξιλαρι σου.

Περιμενεις να δεις σε ονειρο, την Παναγια την Opensource, η οποια θα σου πει ποιο Linux σου ταιριαζει.

Δεν ειναι μπερδεμα σαν τα Windows εδω.. με ιους, drivers κτλ..

Εδω ειναι απλα τα πραγματα !

EDIT: Προς Θεου, λιγο χιουμορ.. !

Επεξ/σία από 4744-77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...