Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, c-max είπε

Δοκιμη με το Heavy srk63zrw. Με εξωτερικη 15 ξεκινησε με ζητηση 22 και το πηγα 23 για να μην κλεινει ωστε να δω την ελαχιστη. Κανω κια καποιες αλλαγες με ταχυτητα ανεμιστηρα . Εβαλα eco λειτουργεια αλλα δεν βλεπω να πεφτει η καταναλωση (αντιθετα ενα κλικ παραπανω). Γενικα παιζει 400-600w

 

2022-11-12_19-37-33.png

Τα γραφήματα αυτά από πού τα βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, energy52 είπε

189 w βλεπω το morris, τι εγινε εστρωσε;

Όχι. Είναι λίγο περίεργο :

image.png.324e9eccf148fe7b4b84cb4e9f71b115.png

Το καλό είναι ότι είναι φουλ αθόρυβο, οπότε αν αφήσεις το διάγραμμα στην άκρη, έχει ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα μέσα στον χώρο.

14 λεπτά πριν, c-max είπε

Δοκιμη με το Heavy srk63zrw. Με εξωτερικη 15 ξεκινησε με ζητηση 22 και το πηγα 23 για να μην κλεινει ωστε να δω την ελαχιστη. Κανω κια καποιες αλλαγες με ταχυτητα ανεμιστηρα . Εβαλα eco λειτουργεια αλλα δεν βλεπω να πεφτει η καταναλωση (αντιθετα ενα κλικ παραπανω). Γενικα παιζει 400-600w

 

2022-11-12_19-37-33.png

Οκ, το ψιλοπεριμέναμε έτσι; Δεν είναι άσχημα βέβαια.

6 λεπτά πριν, summit1_1 είπε

Το Pout πως μετριέται ;

Εδώ είναι η εξίσωση: https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html

Στο homeassistant πάει έτσι :


template:
  - sensor:
    - name: Asyg24kmta_Pout
      state_class: measurement
      unit_of_measurement: W
      device_class: power
       state: >
          {% set tin, tout = states('sensor.bmp280_temperature_in')| float(0), states('sensor.bmp280_temperature_out')| float(0) %}
          {{ ((1.006 * 1.202 * (640/3600) * (tout-tin) * 1000)|round(2)) }}
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, c-max είπε

Δοκιμη με το Heavy srk63zrw. Με εξωτερικη 15 ξεκινησε με ζητηση 22 και το πηγα 23 για να μην κλεινει ωστε να δω την ελαχιστη. Κανω κια καποιες αλλαγες με ταχυτητα ανεμιστηρα . Εβαλα eco λειτουργεια αλλα δεν βλεπω να πεφτει η καταναλωση (αντιθετα ενα κλικ παραπανω). Γενικα παιζει 400-600w

 

2022-11-12_19-37-33.png

σαν kw ανα ώρα λιγότερο αφού έχει πολλά off, το θέμα είναι να έχεις άνεση , δλδ να σου κρατά ζεστό αέρα και επιθυμητή θερμοκρασία , τα on/off είναι δευτερεύουσας σημασίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

σαν kw ανα ώρα λιγότερο αφού έχει πολλά off, το θέμα είναι να έχεις άνεση , δλδ να σου κρατά ζεστό αέρα και επιθυμητή θερμοκρασία , τα on/off είναι δευτερεύουσας σημασίας

Εφόσον οι συνολικές κιλοβατώρες δεν είναι πολύ περισσότερες από ένα άλλο κλιματιστικό που θα είχε την ίδια θερμική άνεση αλλά δουλεύοντας πιο χαμηλά θα πετύχαινε συνολικά μεγαλύτερο μέσο cop (αν και δύσκολα το υπολογίζουμε αυτό). 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να αντικαταστήσω μέσω της επιδότησης του ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ τα δύο κλιματιστικά που έχω στα δύο παιδικά δωμάτια. Είχα καταλήξει στο toshiba arata 13άρι μέσω του Κωτσόβολου. Έχω έναν φίλο που δουλεύει εκεί και μου αντιπρότεινε το Fujitsu 12άρι την σειρά KMCE σαν αποδοτικότερο στην θέρμανση (υβριδικός εναλλάκτης, χαμηλότερη ετήσια κατανάλωση). Συνυπολογίζοντας και το θέμα της εγγύησης (που νομίζω ότι η toshiba υπερτερεί εκεί), ποια είναι η γνώμη σας ανάμεσα στα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακολουθεί κάτι μαγικό παίδες.

Έχω όλα τα δεδομένα.

Θερμοκρασία εισόδου, εξόδου, ισχύ που μπαίνει. Οπότε υπολογίζω ισχύ που βγαίνει και διαιρώντας με την κατανάλωση, βγάζω στιγμιαίο cop σε πραγματικό χρόνο!!!

Ορίστε:

image.png.d99aacc4472e29067f535aacfde25f2e.png

 

τώρα μένει να βρω τρόπο ώστε να μείνουν τα θερμομετράκια με κάποιον τρόπο πάνω στο κλιματιστικό μόνιμα....

Θες και την παροχή αέρα, όχι μόνο το ΔΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Θες και την παροχή αέρα, όχι μόνο το ΔΤ.

Την έχω βάλει. 640μ3/hr. Βλέπε εξίσωση εδώ.

5 λεπτά πριν, pannarab είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να αντικαταστήσω μέσω της επιδότησης του ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ τα δύο κλιματιστικά που έχω στα δύο παιδικά δωμάτια. Είχα καταλήξει στο toshiba arata 13άρι μέσω του Κωτσόβολου. Έχω έναν φίλο που δουλεύει εκεί και μου αντιπρότεινε το Fujitsu 12άρι την σειρά KMCE σαν αποδοτικότερο στην θέρμανση (υβριδικός εναλλάκτης, χαμηλότερη ετήσια κατανάλωση). Συνυπολογίζοντας και το θέμα της εγγύησης (που νομίζω ότι η toshiba υπερτερεί εκεί), ποια είναι η γνώμη σας ανάμεσα στα δύο;

Θα έλεγα toshiba λόγω της εγγύησης.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εφόσον οι συνολικές κιλοβατώρες δεν είναι πολύ περισσότερες από ένα άλλο κλιματιστικό που θα είχε την ίδια θερμική άνεση αλλά δουλεύοντας πιο χαμηλά θα πετύχαινε συνολικά μεγαλύτερο μέσο cop (αν και δύσκολα το υπολογίζουμε αυτό). 

 

 

Εδω ειναι που δεν το ξερουμε. Αν ο χωρος μου χρειαζετε 300w την ωρα τοτε κανει τα ον οφ. Σαν συνολο ομως εχει καψει 1,12 kw σε 4,5 ωρες (περιπου)

Πως να βρω το cop; Θελω θερμοκρασια εισοδου και εξοδου; Αλλα φανταζομαι θα πρεπει να ειναι για λιγη ωρα σε λειτουργεια για να παρω καλες μετρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, c-max είπε

Εδω ειναι που δεν το ξερουμε. Αν ο χωρος μου χρειαζετε 300w την ωρα τοτε κανει τα ον οφ. Σαν συνολο ομως εχει καψει 1,12 kw σε 4,5 ωρες (περιπου)

Πως να βρω το cop; Θελω θερμοκρασια εισοδου και εξοδου; Αλλα φανταζομαι θα πρεπει να ειναι για λιγη ωρα σε λειτουργεια για να παρω καλες μετρησεις.

http://hvac-calculator.com/heating.php

Βάλε σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα ώστε να ξέρεις τα κυβικά και μέτρα θερμοκρασίες.

Εναλλακτικά , φτιάξε ένα εξελάκι πχ

Pout.xlsx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό πως προκύπτει ?

Ο συνάδελφός του φίλου που ήταν στο τμήμα των κλιματιστικών μου έδειξε από τη σελίδα του Κωτσόβολου τις ετήσιες καταναλώσεις από τα ενεργειακά ταμπελάκια. Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι στην περίπτωση του toshiba ανέφεραν την εποχική κατανάλωση μέσης ζώνης ενώ στην περίπτωση του fujitsu την κατανάλωση της θερμής, (νομίζω περίπου 347kWh για το fujitsu και 800+ για το toshiba). Συγκρίνοντας με τα μάτια μου τα ενεργειακά ταμπελάκια και των δύο δεν διαπιστώνω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις ίδιες ζώνες, μιλάω για θέρμανση.

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Την έχω βάλει. 640μ3/hr. Βλέπε εξίσωση εδώ.

Θα έλεγα toshiba λόγω της εγγύησης.

 

Επεξ/σία από pannarab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pannarab είπε

Ο συνάδελφός του φίλου που ήταν στο τμήμα των κλιματιστικών μου έδειξε από τη σελίδα του Κωτσόβολου τις ετήσιες καταναλώσεις από τα ενεργειακά ταμπελάκια. Εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι στην περίπτωση του toshiba ανέφεραν την εποχική κατανάλωση μέσης ζώνης ενώ στην περίπτωση του fujitsu την κατανάλωση της θερμής, (νομίζω περίπου 347kWh για το fujitsu και 800+ για το toshiba). Συγκρίνοντας με τα μάτια μου τα ενεργειακά ταμπελάκια και των δύο δεν διαπιστώνω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις ίδιες ζώνες, μιλάω για θέρμανση.

 

Είναι σε διαφορετικά φορτία οποτε δε μπορεί να γίνει σύγκριση , 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, copol είπε

Κάτοχος κλώνου Haier 24000btu(equation-leroy).

Προς liakjim και λοιπούς που φωνάζουν δικαίως πως ρωτάμε και μετά την αγορά εξαφανιζολ. 

Για ψυξη έγραψα λίγα προλαβαινοντας τις τελευταίες ζεστές του Αυγούστου. 

Πάμε τώρα για θέρμανση. 

Μέτρηση με tapo 110

Εξωτερικη 14 μέσα 18 ζητούμενη 20:

Στα 15 λεπτά ή κατανάλωση 

παίζει 550 με 600w και σε 30 λεπτά ή εσωτερική στους 22.

Το παράξενο είναι ότι η ελάχιστη κατανάλωση 550 w επιτυγχάνετε με το ανεμιστήρα στο max. 

Δεν σταματά καθόλου ίσως μια φορά, για ρίξει την συνολική κατανάλωση. Άρα για 1 ώρα χρήσης περίπου 0.6kw.

Θα επανέλθω αν θέλετε στα γερα κρύα. 

 

 

 

 

Για no name μηχανημα και 24αρι το βρισκω εντυπωσιακο οτι εχει ελαχιστες εστω και τα 550w..Φιλοσοφια Haier! Για την ακριβεια σκεψου οτι εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα απο πολλα (παλιοτερα σιγουρα, δεν ξερω για τα τελευταια) μοντελα της inventor/midea που δεν πεφτουν κατω απο 900w και κοστιζουν κοντα στο χιλιαρικο..Κι αν βαλεις στην εξισωση την τιμη που το πηρες και πως η θερμικη ισχυς του ισοδυναμει εστω ~ με 2 θερμοπομπους των 2000w τοτε να ξερεις εκανες σουπερ αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

http://hvac-calculator.com/heating.php

Βάλε σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα ώστε να ξέρεις τα κυβικά και μέτρα θερμοκρασίες.

Εναλλακτικά , φτιάξε ένα εξελάκι πχ

Pout.xlsx 10.1 kB · 0 downloads

 

Θερμοκρασια εισοδου 23,5, εξοδου 34,8, ταχυτητα αερα 16,5 κυβικα/min, 420w καταναλωση. Στην σελιδα hvac δεν μπορω να βαλω καταναλωση. Τι cop εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Θερμοκρασια εισοδου 23,5, εξοδου 34,8, ταχυτητα αερα 16,5 κυβικα/min, 420w καταναλωση. Στην σελιδα hvac δεν μπορω να βαλω καταναλωση. Τι cop εχω;

9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...