Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας ,

λόγω έκτακτης ενταξης στην επιδότηση ανακυκλώνω εχω μπει στο τρυπάκι αλλαγής κλιματιστικού .

το υπάρχον είναι το Mitshubishi Heavy model SRK35ZG-S 12ari made in Tailand .

Tιμιο απροβλημάτιστο και αξιόπιστο στην 8ετια που το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για ψύξη μαξ 2 μήνες το χρόνο.

Αυτό θα μεταφερθεί στο πατρικο μου απ οπου και θα γινει η απεγκατασταση των κλιματιστικών που θα πανε για ανακύκλωση.

Οπως προανεφερα η χρηση στο σπιτι μας ειναι κατα 99% για ψυξη το καλοκαιρι .

Στο διαταυτα τωρα .

Προσανατολιζομαι στο Τoshiba Edje 16ari μιας που ανεβαινει στην κλιμακα των 18ριων στην ανακυκλωση το κοστος του για μενα θα ειναι 620 ευρω με τοποθετηση επι 2 φυσικα γιατι θα μπει και ενα ακομα στο πατρικο εκτος του Μitsubishi που προανεφερα.

πρωτη ερωτηση εαν ειναι καλη η επιλογη του συγκεκριμενου κλιματιστικου και δευτερη εαν με μια επιβαρυνση της ταξης των 100 ευρω περιπου αξιζει να παω στο original 18αρι της Toshiba.

Να προσθεσω οτι στο πατρικο η χρηση των 2AC θα ειναι 50/50 για θερμανση και ψυξη , και τα 2 σπιτια βρισκονται Θεσσαλονικη ρετιρε περιπου 80/85 m2 εκαστο.

ευχαριστω εκ των προτερον για την οποια διαθεση για βοηθεια συμβουλες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Οι δοκιμές είναι με τον εσωτερικό ανεμιστήρα Auto ή σε κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση;

Μήπως με auto πέσει λίγο χαμηλότερα η μέσα, αναγκάζοντας και την έξω να πέσει χαμηλότερα;

Επίσης, στο πρώτο αναμα, αν το βάλεις στη μέγιστη θερμοκρασία (πχ 30) στη θέρμανση, μέχρι τι ισχύ φτάνει η έξω;

Στο μεγαλο δεν εχω δει να επηρεαζετε. Στο μικρο με το auto ανεβαινει περισσοτερο η καταναλωση, ενω με μεγαλυτερη σκαλα αερα πεφτει.

Δεν εχω δοκιμασει με 30 βαθμους. Σημερα που το εβαλα το πρωι με 19,5 μεσα και 22 ζητηση ξεκινησε στο 1KW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ANTONIOS67 είπε

Καλημέρα σας ,

λόγω έκτακτης ενταξης στην επιδότηση ανακυκλώνω εχω μπει στο τρυπάκι αλλαγής κλιματιστικού .

το υπάρχον είναι το Mitshubishi Heavy model SRK35ZG-S 12ari made in Tailand .

Tιμιο απροβλημάτιστο και αξιόπιστο στην 8ετια που το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για ψύξη μαξ 2 μήνες το χρόνο.

Αυτό θα μεταφερθεί στο πατρικο μου απ οπου και θα γινει η απεγκατασταση των κλιματιστικών που θα πανε για ανακύκλωση.

Οπως προανεφερα η χρηση στο σπιτι μας ειναι κατα 99% για ψυξη το καλοκαιρι .

Στο διαταυτα τωρα .

Προσανατολιζομαι στο Τoshiba Edje 16ari μιας που ανεβαινει στην κλιμακα των 18ριων στην ανακυκλωση το κοστος του για μενα θα ειναι 620 ευρω με τοποθετηση επι 2 φυσικα γιατι θα μπει και ενα ακομα στο πατρικο εκτος του Μitsubishi που προανεφερα.

πρωτη ερωτηση εαν ειναι καλη η επιλογη του συγκεκριμενου κλιματιστικου και δευτερη εαν με μια επιβαρυνση της ταξης των 100 ευρω περιπου αξιζει να παω στο original 18αρι της Toshiba.

Να προσθεσω οτι στο πατρικο η χρηση των 2AC θα ειναι 50/50 για θερμανση και ψυξη , και τα 2 σπιτια βρισκονται Θεσσαλονικη ρετιρε περιπου 80/85 m2 εκαστο.

ευχαριστω εκ των προτερον για την οποια διαθεση για βοηθεια συμβουλες κλπ

Δεν νομίζω ότι κατάλαβα. Ψάχνεις κλιματιστικό για εσένα ή για το πατρικό ή και για τα δύο; Γενικά θα βοηθούσε να χρησιμοποιηθεί το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι κατάλαβα. Ψάχνεις κλιματιστικό για εσένα ή για το πατρικό ή και για τα δύο; Γενικά θα βοηθούσε να χρησιμοποιηθεί το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Προσπαθησα να το χρησιμοποιησω φιλε μου ειναι η αληθεια αλλα δεν ειμαι και πολυ της τεχνολογιας ...καπου το χασα στη μετετροπη σε τεξτ κλπ

Ουσιαστικα στο δικο μου σπιτι θα αντικαταστησω το Mitsubishi με ενα toshiba χρηση αποκλειστιακ για ψυξη το καλοκαιρι  και το Mtsu με ενα ακομα Toshiba θα αντικαταστησουν 2 πολυ παλια AC μαρκας chofu αν θυμαμαι καλα στο πατρικο για χρηση 50/50 ψυξη θερμασνση.

Οι απαιτησεις δεν ειναι τρελες που εχω.

Κυριως ηθελα να μου επιβεβαιωστε αν η επιλογη της Toshiba edje ειναι καλη διοτι ειχα κατασταλαξει στο Daikin FTXF 50D αλλα ο πωλητης που επισκεφτηκα για την αγορα μου προτεινε το Toshiba.

Να αναφερω οτι daikin και Τοshiba μου βγαινουν ιδια τιμη.

Kαι επισης εσεις που ξερετε καλυτερα αν η διαφορα των 100 ευρω απο το 16ρι στο original 18ρι ειναι κατι που αξιζει τα λεφτα., εγω τπουλαχιστον η σημαντικότερη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι το 18ρι εχει twin rotary συμπιεστη.

Ευχαριστω και παλι 

Επεξ/σία από ANTONIOS67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ANTONIOS67 είπε

Προσπαθησα να το χρησιμοποιησω φιλε μου ειναι η αληθεια αλλα δεν ειμαι και πολυ της τεχνολογιας ...καπου το χασα στη μετετροπη σε τεξτ κλπ

Ουσιαστικα στο δικο μου σπιτι θα αντικαταστησω το Mitsubishi με ενα toshiba χρηση αποκλειστιακ για ψυξη το καλοκαιρι  και το Mtsu με ενα ακομα Toshiba θα αντικαταστησουν 2 πολυ παλια AC μαρκας chofu αν θυμαμαι καλα στο πατρικο για χρηση 50/50 ψυξη θερμασνση.

Οι απαιτησεις δεν ειναι τρελες που εχω.

Κυριως ηθελα να μου επιβεβαιωστε αν η επιλογη της Toshiba edje ειναι καλη διοτι ειχα κατασταλαξει στο Daikin FTXF 50D αλλα ο πωλητης που επισκεφτηκα για την αγορα μου προτεινε το Toshiba.

Να αναφερω οτι daikin και Τοshiba μου βγαινουν ιδια τιμη.

Kαι επισης εσεις που ξερετε καλυτερα αν η διαφορα των 100 ευρω απο το 16ρι στο original 18ρι ειναι κατι που αξιζει τα λεφτα., εγω τπουλαχιστον η σημαντικότερη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι το 18ρι εχει twin rotary συμπιεστη.

Ευχαριστω και παλι 

Γιατί θέλεις να αντικαταστήσεις το 12άρι με ένα 18άρι; Δεν κάλυπτε τον χώρο το 12άρι; Επίσης τα παλιά του πατρικού, πόσα btus είναι το καθένα; Ήταν επαρκή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα inverter έχουν cosφ από 0.5-0.95 . Σπάνια θα δεις να ισχύει watts = volts X ambers. Οπότε τσάμπα ταλαιπωριεσαι.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα inverter έχουν cosφ από 0.5-0.95 . Σπάνια θα δεις να ισχύει watts = volts X ambers. Οπότε τσάμπα ταλαιπωριεσαι.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα inverter έχουν cosφ από 0.5-0.95 . Σπάνια θα δεις να ισχύει watts = volts X ambers. Οπότε τσάμπα ταλαιπωριεσαι.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα inverter έχουν cosφ από 0.5-0.95 . Σπάνια θα δεις να ισχύει watts = volts X ambers. Οπότε τσάμπα ταλαιπωριεσαι.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

Και ποιος είπε ότι προσπαθώ να καλιμπραρω με κλιματιστικό; Μόνο με κλιματιστικό δεν προσπάθησα, θέλει πηγή με σταθερό load. Ασχέτως αυτού εγώ έθεσα το θέμα αν όλοι όσοι ανεβάζουν νούμερα είναι τόσο σίγουροι ότι οι πρίζες δείχνουν σωστά ή άλλα αντί άλλων.

Τόσο πολύ σε σύγχυσα που το έγραψες 4 φορές ; 😅

Πάντως θυμάμαι και εγώ είχα μπει στο τρυπάκι, απλά δεν είχα κάποιο γνωστό φορτίο. πχ είχα έναν βραστήρα των 2000W. Και που ξέρω ότι είναι όντως 2000W;

Αυτό που έκανα τελικά είναι να βάλω τα 3 πριζάκια hs110 το ένα μετά το άλλο σε ένα πολύμπριζο που μέτραγε ένα sonoff pow r2 και πιο πριν ένα shelly 1pm και μέτρησα μια τοστιέρα και τον βραστήρα. Έδειξαν όλα σχεδόν το ίδιο, +/- κάτι watts , volts, amps (που είναι κ η ιδία κατανάλωση της κάθε συσκευήςμέσα) οπότε για μένα είναι μια χαρά.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Ήθελα να επισημάνω σε όσους χρησιμοποιούν πάσης λογής πριζακια smart είτε επώνυμα είτε noname για τη μέτρηση κατανάλωσης: Εχετε μπεί ποτέ στη διαδικασία να τσεκαρετε ότι τα όποια Watt Volt Ampere δείχνουν είναι και τα πραγματικά;;  Σας εγγυώμαι ότι θα δείτε αποκλίσεις της τάξης του 10-15% από την πραγματικότητα, που για τις λεπτομέρειες μετρήσεις που γίνονται εδώ, είναι σοβαρό προβλήμα. Οι περισσότερες πρίζες θέλουν καλιμπραρισμα απαραίτητα. Το λέω έχοντας φάει σχεδόν 3 ώρες για αυτή τη δουλειά 😄

Έχω μετρητή ράγας στη γραμμή του toshiba η πρίζα hs 110 tplink μετράει ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τόσο πολύ σε σύγχυσα που το έγραψες 4 φορές ; 😅

Πάντως θυμάμαι και εγώ είχα μπει στο τρυπάκι, απλά δεν είχα κάποιο γνωστό φορτίο. πχ είχα έναν βραστήρα των 2000W. Και που ξέρω ότι είναι όντως 2000W;

Αυτό που έκανα τελικά είναι να βάλω τα 3 πριζάκια hs110 το ένα μετά το άλλο σε ένα πολύμπριζο που μέτραγε ένα sonoff pow r2 και πιο πριν ένα shelly 1pm και μέτρησα μια τοστιέρα και τον βραστήρα. Έδειξαν όλα σχεδόν το ίδιο, +/- κάτι watts , volts, amps (που είναι κ η ιδία κατανάλωση της κάθε συσκευήςμέσα) οπότε για μένα είναι μια χαρά.

Όχι γράφω από κινητό και έφαγε κάποια ήττα, δεν ξέρω τι έγινε, και δεν μπορώ να βρω πως σβήνονται οι παραθέσεις από κινητό... Ότι να ναι.

Εγώ πάντως βλέπω διαφορές από πρίζα σε πρίζα σημαντικές και αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vassar είπε

Από αυτά που έχω επιλέξει δηλαδή να προτιμήσω τα inventor;

Τα toyotomi γιατί όχι, εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια κακή εμπειρία με ένα Akira που έχω από το 2012.

Η toyotomi η  inventor πάρεις ουσιαστικά είναι φασον από gree και midea η εγγύηση αλλάζει που η inventor δίνει μεγαλύτερη ,όλα τα άλλα ίδια είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vassar είπε

Από αυτά που έχω επιλέξει δηλαδή να προτιμήσω τα inventor;

Τα toyotomi γιατί όχι, εγώ προσωπικά δεν έχω κάποια κακή εμπειρία με ένα Akira που έχω από το 2012.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεις παραπάνω έχω βάλει τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο. 

Εδώ είναι οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο, θα προτιμούσα και τα δύο κλιματιστικά να είναι της ίδιας εταιρίας.

Για το υπνοδωμάτιο (9.000 btu)

1. 600-700€
2. Αντικατάσταση Fujitsu/Panasonic ASH9RSGCW (9.000 BTU) το οποίο ήταν επαρκές
3. Μεγάλη αλυσίδα 
4. 95% Ψύξη / 5% θέρμανση:
5. Χρήση συχνή για ψύξη
6. Υπνοδωμάτιο 15τμ
7. Αθήνα κέντρο
8. wifi, ιονιστής, αθόρυβο
9. Καλή μόνωση.
10. Θερμικές Απώλειες 1262.67 Watt 
1085.90 KCal/h
84.18 Watt/m2
72.39 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃

Για τον ενιαίο χώρο (18.000 btu)

1. 1.100€
2. Αντικατάσταση Toyotomi GAN-A180TR (18.000 BTU) το οποίο ήταν επαρκές
3. Μεγάλη αλυσίδα 
4. 95% Ψύξη / 5% θέρμανση:
5. Χρήση συχνή για ψύξη
6. Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα 50 τμ
7. Αθήνα κέντρο
8. wifi, ιονιστής, θα ήθελα να είναι αθόρυβο αλλά δε μου είναι και απαραίτητο
9. Καλή μόνωση.
10. Θερμικές Απώλειες 2697.07 Watt
2319.48 KCal/h
59.93 Watt/m2
51.54 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vassar είπε

Αν δεις παραπάνω έχω βάλει τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο. 

Εδώ είναι οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο, θα προτιμούσα και τα δύο κλιματιστικά να είναι της ίδιας εταιρίας.

Για το υπνοδωμάτιο (9.000 btu)

1. 600-700€
2. Αντικατάσταση Fujitsu/Panasonic ASH9RSGCW (9.000 BTU) το οποίο ήταν επαρκές
3. Μεγάλη αλυσίδα 
4. 95% Ψύξη / 5% θέρμανση:
5. Χρήση συχνή για ψύξη
6. Υπνοδωμάτιο 15τμ
7. Αθήνα κέντρο
8. wifi, ιονιστής, αθόρυβο
9. Καλή μόνωση.
10. Θερμικές Απώλειες 1262.67 Watt 
1085.90 KCal/h
84.18 Watt/m2
72.39 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃

Για τον ενιαίο χώρο (18.000 btu)

1. 1.100€
2. Αντικατάσταση Toyotomi GAN-A180TR (18.000 BTU) το οποίο ήταν επαρκές
3. Μεγάλη αλυσίδα 
4. 95% Ψύξη / 5% θέρμανση:
5. Χρήση συχνή για ψύξη
6. Ενιαίος χώρος σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα 50 τμ
7. Αθήνα κέντρο
8. wifi, ιονιστής, θα ήθελα να είναι αθόρυβο αλλά δε μου είναι και απαραίτητο
9. Καλή μόνωση.
10. Θερμικές Απώλειες 2697.07 Watt
2319.48 KCal/h
59.93 Watt/m2
51.54 KCal/h/m2
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃

Το πρώτο θέλει 3.000btu και το δεύτερο 8.000.

Κάνε την μετατροπή των watt εδώ.

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο δεύτερο δωμάτιο των 50τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το πρώτο θέλει 3.000btu και το δεύτερο 8.000.

Κάνε την μετατροπή των watt εδώ.

https://www.rapidtables.com/convert/power/Watt_to_BTU.html

Δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος στο δεύτερο δωμάτιο των 50τμ.

Τα btu που χρειάζομαι είναι σίγουρα 9.000 & 18.000.

Δε ξέρω μήπως έκανα κανένα λάθος στα δεδομένα που έβαλα για τις θερμικές απώλειες το ύψος των δωματίων το έβαλα 2,90, μήπως έπρεπε 2.90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί θέλεις να αντικαταστήσεις το 12άρι με ένα 18άρι; Δεν κάλυπτε τον χώρο το 12άρι; Επίσης τα παλιά του πατρικού, πόσα btus είναι το καθένα; Ήταν επαρκή;

Το 12αρι εχει αποδειχθεί ανεπαρκές για το σπίτι στο θεμα ψυξη. 

δυστυχως η διαμορφωση ειναι που δεν μπορει να δροσισει επαρκως τα 2 πισω δωματια οποτε ευελπιστω με το μεγαλυτερο μηχανημα να βοηθησει σε αυτο το θεμα.Δεν τιθεται θεμα τοποθετησης 2ου γιατι ειναι υπνοδωματια διδυμων κοριτσιων και θα μαλιοτραβηχτουν σε πια θα μπει, οποτε δεν μπαινει απλα σε κανενα.

Τα chofu στο πατρικο ειναι σχεδον 25/30 ετων και περισσοτερο παιζουν το ρολο του ανεμιστηρα παρα του κλιματιστικου πλεον 12αρια ειναι αν θυμαμαι καλα

Επεξ/σία από ANTONIOS67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...