Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, c-max είπε

Συγνωμη που σε ζαλιζω, αλλα πως το εβγαλες; Αν ειναι 9 φαινετε αρκετα καλο νουμερο.

8,67 με μεγαλύτερη ακρίβεια. Δες το excel.

7 λεπτά πριν, pannarab είπε

Αν συγκρίνουμε καθαρά την απόδοση;

Δεν μπορούμε να ξέρουμε, αλλά πάνω κάτω θα πρέπει να είναι κοντά μεταξύ τους. Αν θες παραπάνω οικονομία, θα κοίταγα το daikin perfera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

8,67 με μεγαλύτερη ακρίβεια. Δες το excel.

Σε εχασα, πιο excel;

Συμφωνα με την ιστοσελιδα και καταπροσεγγιση (αφου δεν δεχετε υποδιαστολες στην θερμοκρασια) ειμαι 3,8 kw και 420w καταναλωση , βγαζω 9,047. Κανω καποιο λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, c-max είπε

Σε εχασα, πιο excel;

Συμφωνα με την ιστοσελιδα και καταπροσεγγιση (αφου δεν δεχετε υποδιαστολες στην θερμοκρασια) ειμαι 3,8 kw και 420w καταναλωση , βγαζω 9,047. Κανω καποιο λαθος;

Ναι μωρέ. Απλά η εφαρμογή δίνει ακρίβεια ενός δεκαδικού στην ισχύ. Δέχεται υποδιαστολή , απλά βάλε τελεία.

Αλλιώς παίξε με ένα excel.

 

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

http://hvac-calculator.com/heating.php

Βάλε σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα ώστε να ξέρεις τα κυβικά και μέτρα θερμοκρασίες.

Εναλλακτικά , φτιάξε ένα εξελάκι πχ

Pout.xlsx 10.1 kB · 6 downloads

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωμη για το Haier Tide  Green  Plus 9000 btu ,στα 390 ευρω.  Το έχει κάποιος;  Γνώμες  αν θεωρείτε καλη αγορά σε αυτά τα χρήματα; Για θέρμανση και ψυξη 50-50

Στις 10/11/2022 στις 6:44 ΜΜ, dimostr είπε

Έχεις κλιματιστικό που έχει ταμπελάκι με μεγαλύτερο φορτιο στη θερμή ζώνη και στη θέρμανση όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πάνω από 12 βαθμούς δουλευει στα 180-190 ?

Το παλιό (το ορθόδοξο) shorai είναι μια κατηγορία μόνο του 

 Eιναι το ιδιο με  το Shorai Premium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Μια γνωμη για το Haier Tide  Green  Plus 9000 btu ,στα 390 ευρω.  Το έχει κάποιος;  Γνώμες  αν θεωρείτε καλη αγορά σε αυτά τα χρήματα; Για θέρμανση και ψυξη 50-50

 Eιναι το ιδιο με  το Shorai Premium?

Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Μια γνωμη για το Haier Tide  Green  Plus 9000 btu ,στα 390 ευρω.  Το έχει κάποιος;  Γνώμες  αν θεωρείτε καλη αγορά σε αυτά τα χρήματα; Για θέρμανση και ψυξη 50-50

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το daikin atxc25c εγκατεστημένο έπαιξε πριν λίγες ημέρες στα 450€, οριακά καλή.

ΥΓ Εννοείται ότι δεν μπορώ να προβλέψω αν θα ξαναπαίξει σε αυτήν την τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση για το tcl miracle ii αν έχει κάποιος άποψη μου είπαν ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση κ κοιτάω ένα εννιάρι θέρμανση ψύξη σε 12τμ για γονείς σε νησί όπου δε παίζει να κάνουν συχνά συντήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikkoutras είπε

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση για το tcl miracle ii αν έχει κάποιος άποψη μου είπαν ότι έχει 10 χρόνια εγγύηση κ κοιτάω ένα εννιάρι θέρμανση ψύξη σε 12τμ για γονείς σε νησί όπου δε παίζει να κάνουν συχνά συντήρηση

Πρέπει να είναι μια VFM επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να είναι μια VFM επιλογή.

Ευχαριστώ, θα περιμένω να δω μήπως παίξει καμία προσφορά στο μοντέλο έως τέλος του μήνα κ θα τους το στείλω πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikkoutras είπε

Ευχαριστώ, θα περιμένω να δω μήπως παίξει καμία προσφορά στο μοντέλο έως τέλος του μήνα κ θα τους το στείλω πακέτο

Hint1 : αποφεύγουμε τα μαγαζιά της μαύρης λίστας που θα δεις στο tclgreece.gr

Hint2: δες και το bestprice. Στα φίλτρα , θα έβαζα "επίσημοι μεταπωλητές" .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλε κανείς το Perfera φέτος και χρησιμοποιεί το wifi ώστε να μας πει ποιο wifi module έχει ώστε να δούμε εάν λειτουργεί σωστά / local με το HA;

Και τα Stylish/Emura/Ururu λογικά θα μας βόλευαν αν και προσωπικά θέλω να μάθω για το Perfera.

Edit: Αύριο το απόγευμα 6-7 ξεκινάει το "black friday" σε Κωτσόβολο / Public / Plaisio οπότε ας έχετε το νου σας μήπως (λέμε τώρα) βάλουν τίποτα.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ψάχνομαι για αγορά κλιματιστικών κυρίως για ψύξη στα  9.OOO BTU & 18.000 BTU, είμαι μεταξύ κάποιον Toyotomi & Inventor, ποια από τις δύο θεωρείται καλύτερη;

Με τη Toyotomi, έχω εμπειρία και έχω μείνει ευχαριστημένος με ένα AKIRA που έχω από το 2012.

Τα μοντέλα που κοιτάω συγκεκριμένα είναι:

9000 BTU

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG 2128ZR

Toyotomi CTN CTG 228W ErAI

Inventor MFVI-09WFI Comfort

18000 BTU

Toyotomi Izuru Eco II TRN/TRG2256ZR

Inventor MFVI32-18WFI Comfort

Ποια είναι η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...