Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι εχετε Sensira και τα δουλευετε 24/7 , κανετε κανα ρεσετ, τα βγαζετε απο πριζα καμμια φορα? κολλαει σε εσας καμμια φορα πχ να μην κλεινει και ας εχει υπερθερμανθει ο χωρος κλπ ?

10 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Αν σας ενδιαφερει θα σας ανεβασω σχετικους πινακες

εννοειται!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kSiS είπε

WiFi ready φαντάζομαι εννοεί ότι βάζεις ένα οποιοδήποτε stick της αγοράς και δουλεύει; 

Οχι, η κάθε μονάδα/μάρκα έχεις τους δικούς της αντάπτορες wifi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2022 στις 9:56 ΠΜ, mechpanos είπε

Οπότε με ένα ανεμόμετρο συνδεδεμένο σε ένα esp32 μπορείς να προσδιορίσεις και στο auto ανεμιστήρα και να έχεις live cop μετρήσεις :)

 

Εγω που εχω ανεμομετρο, για να μετρησω στο auto τον ογκο αερα, θα γινει με εμβαδο παραληλλογραμου της εξοδου αερα οπως εδω ? https://voultherm.gr/el/view/tips-metrisis-tax-aera η κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2022 στις 9:09 ΠΜ, amotida είπε

 

Διαβάζοντάς αυτά, θυμήθηκα ότι κάπου είχα κρατήσει μερικές φωτογραφίες (τις οποίες είχα βρει σε μια ευρύτερη συζήτηση σε ξένο φόρουμ), όπου κάποιος μιλούσε για το COP σε διαφορετικά μερικά φορτία δύο διαφορετικών μοντέλων Toshiba (Edge και Daisekai) με ονομαστική χωρητικότητα 13k btu.
Δεν έχω επαληθεύσει αυτά τα δεδομένα, δεν είχα ιδιαίτερο λόγο να το κάνω.


Αλλά το ερώτημα που προκύπτει είναι:
Αυτή η μέγιστη αποδοτικότητα στο 40% δεν είναι μόνο για ορισμένα μοντέλα ή ίσως επίσης και στα ίδια μοντέλα αλλά με διαφορετικές χωρητικότητες; ...με την έννοια ότι ίσως χρειάζονται περισσότερες αναζητήσεις και συγκρίσεις πριν καταλήξουμε σε μια απόλυτη ετυμηγορία

 

12923faaae20f9515369d855fd5bca2b.jpg.7d24c46675f7194205fa8ec8997f76b6.jpg

bbfeb69fb4232585171a9177b9064580.jpg.e39ce44c87e28348f1d5fe808e34cdd3.jpg

Εδώ είναι ένας πίνακας που βρήκα σε μια ομάδα στο Facebook που αναλύει το EER/COP γενικώς. Από ότι δείχνει η μεγαλύτερη απόδοση είναι στο 40-50% άρα ισχύει σε όλα τα μηχανήματα

16855D25-319A-48A6-9FFF-A0E98AF348E9.jpeg

Επεξ/σία από George_cy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω που εχω ανεμομετρο, για να μετρησω στο auto τον ογκο αερα, θα γινει με εμβαδο παραληλλογραμου της εξοδου αερα οπως εδω ? https://voultherm.gr/el/view/tips-metrisis-tax-aera η κατι αλλο?

Ρεεεε, ειιιιιιστε τρελοιιιί ρε;

25 λεπτά πριν, George_cy είπε

Εδώ είναι ένας πίνακας που βρήκα σε μια ομάδα στο Facebook που αναλύει το EER/COP γενικώς. Από ότι δείχνει η μεγαλύτερη απόδοση είναι στο 40% άρα ισχύει σε όλα τα μηχανήματα

16855D25-319A-48A6-9FFF-A0E98AF348E9.jpeg

είναι κάτι σαν την οικονομική ταχύτητα στα αυτοκίνητα που θεωρητικά είναι στα 70-90χαω 😕

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, George_cy είπε

Εδώ είναι ένας πίνακας που βρήκα σε μια ομάδα στο Facebook που αναλύει το EER/COP γενικώς. Από ότι δείχνει η μεγαλύτερη απόδοση είναι στο 40-50% άρα ισχύει σε όλα τα μηχανήματα

16855D25-319A-48A6-9FFF-A0E98AF348E9.jpeg

Ο πίνακας αυτός είναι τμήμα κάποιας μελέτης; Ή κάτι άλλο; Τρομερά ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

είναι κάτι σαν την οικονομικοί ταχύτητα στα αυτοκίνητα που θεωρητικά είναι στα 70-90χαω 😕

Στα αμάΞΑ είναι άλλο ο βέλτιστος βαθμός απόδοσης του κινητήρα (διάγραμμα n-rpm) και άλλο η οικονομική οδήγηση, η οποία εξαρτάται από τις αντιστάσεις κύλισης και κυρίως τις αεροδυναμικές αντιστάσεις, οι οποίες εκτινάσσονται μετά τα 100km όπως ορθώς είπες...Ήτοι μπορεί ο κινητήρας να έχει βέλτιστο σημείο λειτουργίας πχ τις 3.000rpm, αλλά αν οι 3.000rpm με 6η σε πηγαίνουνε με 125km/hr τηνε ρούφηξες (την βενζίνα)... :)
Και στα κλιματιστικά, πάει κάπως έτσι, καλύτερα λίγο χειρότερο σημείο cop αλλά χαμηλά τις θερμοκρασίες και την παροχή για να κατεβαίνει όσο πιο χαμηλά μπορεί το ινβέρτερ επιτυγχάνοντας βέλτιστη κατανάλωση, που αυτό εντέλει μας ενδιαφέρει ;)

17 λεπτά πριν, Specs είπε

Εγω που εχω ανεμομετρο, για να μετρησω στο auto τον ογκο αερα, θα γινει με εμβαδο παραληλλογραμου της εξοδου αερα οπως εδω ? https://voultherm.gr/el/view/tips-metrisis-tax-aera η κατι αλλο?

Όντως τώρα, έχεις; Ναι έτσι θα πρέπει να το κάνεις, αλλά να το τσεκάρεις με γνωστές παροχές για να κάνεις το σχετικό καλιμπράρισμα!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, George_cy είπε

Εδώ είναι ένας πίνακας που βρήκα σε μια ομάδα στο Facebook που αναλύει το EER/COP γενικώς. Από ότι δείχνει η μεγαλύτερη απόδοση είναι στο 40-50% άρα ισχύει σε όλα τα μηχανήματα

16855D25-319A-48A6-9FFF-A0E98AF348E9.jpeg

Οκ , το βρήκα

https://www.cibsejournal.com/cpd/modules/2014-05/

Είναι για vrf. Δεν ξέρω αν έχει εφαρμογή για στα splits. Αν και τα splits, δεν είναι μικρής κλίμακας vrf; Εξειδικευμένη γνώση, δεν ξέρω.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όντως τώρα, έχεις; Ναι έτσι θα πρέπει να το κάνεις, αλλά να το τσεκάρεις με γνωστές παροχές για να κάνεις το σχετικό καλιμπράρισμα!

Οχι τετοιο οπως στο λινκ!!! ενα απλο με την φτερωτη εχω...ειπαμε αλλα οχι κι ετσι! για τον τροπο υπολογισμου του εμβαδου και την σχεση με την ταχυτητα το εβαλα το λινκ...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω κλιματιστικο για τον πεθερο με χρηση ζεστη/κρυο. Δεν μας ενδιαφερουν αλλα μπλιμπλικια wifi κτλ.

Το calc μου εβγαλε στο περιπου τα παρακατω:

Θερμικές Απώλειες

2352.48Watt

2023.13KCal/h

78.42Watt/m2

67.44KCal/h/m2

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Αττική - Κλιματική ζώνη Β Αλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃
Έτος Kατασκευής: 1995
Εμβαδό Κατοικίας: 30 m2
Ύψος Ορόφου: 2.9 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:
Πλημελής - 3εκ.
Οροφή σε επαφή με:
Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:
Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 2
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Μονά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Τι BTU κοιταω? Με 12αρι ειναι καλυμμένος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kSiS είπε

Ο ιονιστής είναι απαραίτητο χαρακτηριστικό; 
WiFi ready φαντάζομαι εννοεί ότι βάζεις ένα οποιοδήποτε stick της αγοράς και δουλεύει; 

Στην ουσία τα αιωρούμενα σωματίδια σκόνες κτλ ιονίζονται και κάθονται στις επιφάνειες ώστε να μην τα αναπνέουμε. Υπάρχουν όμως πολλά επιστημονικά άρθρα που αναφέρουν πως τα οφέλη είναι λιγότερα απο τις συνέπειες που έχει το άζωτο που παράγετε απο τον ιονισμό που αναπνέουμε. Εγώ πάντως που έχω στα μωρά δεν τον ανοίγω.
 

Όταν λέει WiFi ready δεν δουλεύει με το οποιοδήποτε στικ δυστυχώς. Θέλει το δικό του που πολλές φορές κάνει πάνω απο 80 Ευρώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Στην ουσία τα αιωρούμενα σωματίδια σκόνες κτλ ιονίζονται και κάθονται στις επιφάνειες ώστε να μην τα αναπνέουμε. Υπάρχουν όμως πολλά επιστημονικά άρθρα που αναφέρουν πως τα οφέλη είναι λιγότερα απο τις συνέπειες που έχει το άζωτο που παράγετε απο τον ιονισμό που αναπνέουμε. Εγώ πάντως που έχω στα μωρά δεν τον ανοίγω.
 

Όταν λέει WiFi ready δεν δουλεύει με το οποιοδήποτε στικ δυστυχώς. Θέλει το δικό του που πολλές φορές κάνει πάνω απο 80 Ευρώ

Όζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή αν το δωμάτιο έχει απώλειες 5kw και βάλω κλιματιστικό 5kw που είναι ακριβώς όσο οι απώλειες θα δουλεύει συνέχεια στο ονομαστικό φορτίο που υποθέτω είναι γύρω στο 70-80% και δεν θα πηγαίνει για πολλή χρόνο στο μερικό φορτίο για να πετύχουμε αυτό το αποδοτικό σημείο ;

Επεξ/σία από George_cy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...