Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντυπώσεις;

Δεν θα κολλούσα την εσωτερική τόσο πολύ δεξιά αλλά οκ. Καλοδουλευτο!

Δυστυχώς  ήταν  η υπάρχων  τρύπα  από το προηγούμενο  και προσπαθήσαμε  όσο αριστερά  μας επερνε. Αυτός  μου  είπε  δεν εχει απόλυτος  κανένα  θέμα  να σε νοιάζει  το ταβάνι...(ευτυχώς  ήταν συννενοησιμος ήταν η τελευταία  του δουλειά  για σήμερα  και δεν βιαζόταν δούλευαν με ηρεμία  έπιναν  και  κερασμένο  κεφεδακι κ όλα καλά!!!)

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντυπώσεις;

Να υπενθυμίσω ότι έχω το toyotomi erai CTN/CTG-271BRM (24.000 btu). Γενικά δεν είχα μεγάλο θέμα με ήχο ή μάλλον δεν το έδινα σημασία (διπλό τούβλο με ενδιάμεση μόνωση). Διαβάζοντας το νήμα πληροφορήθηκα για τις αντικραδασμικές βάσεις.  Έχω πάθει πλάκα με το πόσο αθόρυβο πλέον έχει γίνει. Ο θόρυβος από την εξωτερική μονάδα μειώθηκε  κατά 95%, μη πω 99% και φανώ υπερβολικός.  Μια τραχύτητα που άκουγα, τώρα δεν υπάρχει καθόλου! Όσοι πρόκειται να εγκαταστήσετε κλιματιστικό ζητήστε και αντικραδασμικές βάσεις ή ακόμη καλύτερα να έχετε έτοιμες. Πολύ μεγάλο αποτέλεσμα για τόσο μικρό κόστος.

Επεξ/σία από achilles_g_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου ξετρυπωσα  ένα πριζακι  της blitzwolf (BW-SHP2)  το έβαλα  στο  Toshiba  να δω το κάνει. Ξεκίνησε  δυνατά  στα 1170  w εδώ και 1 ώρα  παίζει  σταθερά  170-190w ( 22 βαθμους  ζήτηση)όσο για θόρυβο είναι όντως  αθόρυβο  θα έλεγα  ιδανικό  για κρεββατοκαμαρα. Ευχαριστώ  τα παιδιά  που ασχολούνται  εδώ μέσα και ειδικά  τον liakjim  που πρότεινε  το Toshiba  γιατί πηγαίνα καρφι   για το Daikin. 

Screenshot_20230311_234544_Smart Life.jpg

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, s2000rr είπε

Σήμερα  έγινε  τελικά  η τοποθέτηση  στο Toshiba  yukai  10αρι.τελικο μήκος  4,20m( πλήρωσα  +20 ευρώ)μέχρι  3 μέτρα  μπορούν  να βάλουν)ατλια κενού  χρειάστηκε  περίπου  8 λεπτά. Το δούλεψα καμία ώρα  γιατί  έπρεπε  να φύγω. Πήγαινα συνέχεια  κρεββατοκαμαρα  να δω αν δουλεύει, είχα συνηθίσει  μάλλον  το  θόρυβο  απο on-off. Σαν θόρυβο  τουλάχιστον  σε μια ώρα  που το έβαλα  έπρεπε  να πάω κοντά να καταλάβω  ότι δουλεύει. 

20230311_161049.jpg

20230311_161215.jpg

20230311_161227.jpg

20230311_161248.jpg

20230311_161302.jpg

 

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντυπώσεις;

Δεν θα κολλούσα την εσωτερική τόσο πολύ δεξιά αλλά οκ. Καλοδουλευτο!

 

6 ώρες πριν, s2000rr είπε

Δυστυχώς  ήταν  η υπάρχων  τρύπα  από το προηγούμενο  και προσπαθήσαμε  όσο αριστερά  μας επερνε. Αυτός  μου  είπε  δεν εχει απόλυτος  κανένα  θέμα  να σε νοιάζει  το ταβάνι...(ευτυχώς  ήταν συννενοησιμος ήταν η τελευταία  του δουλειά  για σήμερα  και δεν βιαζόταν δούλευαν με ηρεμία  έπιναν  και  κερασμένο  κεφεδακι κ όλα καλά!!!)

Ίσως είχε γίνει εκεί η τρύπα γιατί κλείνουν παντζούρια εξωτερικά; Βλέπω έναν οδηγό.

Δυο παρατηρήσεις,
-Η στήριξη με ρόκα είναι γρήγορη(πρόχειρη) αλλά όχι σωστή, ειδικά αν τα βλέπει ο ήλιος μετά από χρόνια σπάνε και θα κρεμάσει η σωλήνα.
-Θα μπορούσε να βάλει μία καινούρια αποχέτευση στο εξωτερικό μηχάνημα. Πολύ πιθανό να σου τρέχει νερά από την ένωση έτσι όπως το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Klausx είπε

 

 

Ίσως είχε γίνει εκεί η τρύπα γιατί κλείνουν παντζούρια εξωτερικά; Βλέπω έναν οδηγό.

Δυο παρατηρήσεις,
-Η στήριξη με ρόκα είναι γρήγορη(πρόχειρη) αλλά όχι σωστή, ειδικά αν τα βλέπει ο ήλιος μετά από χρόνια σπάνε και θα κρεμάσει η σωλήνα.
-Θα μπορούσε να βάλει μία καινούρια αποχέτευση στο εξωτερικό μηχάνημα. Πολύ πιθανό να σου τρέχει νερά από την ένωση έτσι όπως το βλέπω.

Ναι για αυτό έχει  γίνει εκεί  η τρύπα, είναι  με ρόκα ναι  αλλά επειδή είναι το πίσω  μπαλκόνι (σαν αποθήκη)έχουμε  κατεβασμενες τέντες μέχρι κάτω  δεξιά αριστερά(μόνιμα). Δεν το βλέπει ήλιος. Η αποχέτευση στο εξωτερικό  έχεις δίκιο  απλά κουμπωσαν  από το παλιό  θα το κοιτάξω  να την αλλάξω. 

Επεξ/σία από s2000rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, s2000rr είπε

Κάπου ξετρυπωσα  ένα πριζακι  της blitzwolf (BW-SHP2)  το έβαλα  στο  Toshiba  να δω το κάνει. Ξεκίνησε  δυνατά  στα 1170  w εδώ και 1 ώρα  παίζει  σταθερά  170-190w ( 22 βαθμους  ζήτηση)όσο για θόρυβο είναι όντως  αθόρυβο  θα έλεγα  ιδανικό  για κρεββατοκαμαρα. Ευχαριστώ  τα παιδιά  που ασχολούνται  εδώ μέσα και ειδικά  τον liakjim  που πρότεινε  το Toshiba  γιατί πηγαίνα καρφι   για το Daikin. 

Screenshot_20230311_234544_Smart Life.jpg

Η τάση στα 217V, όταν το μηχάνημα δουλεύει ρελαντί ίσως είναι ελαφρώς χαμηλή, δες την πόσο χαμηλά πάει μέσα στη μέρα, ή τσέκαρε αν πέφτει αρκετά όταν ανεβαίνει αρκετά ή ισχύς.. 

αν πέφτει πολύ ίσως σου κόβει τον συμπιεστή.. 

στο υπόλοιπο σπίτι είναι εντάξει;

λεπτομέρεια βέβαια, αλλά μεγάλες πτώσεις τάσης ίσως να δείχνουν κάπου χαλαρή επαφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Η τάση στα 217V, όταν το μηχάνημα δουλεύει ρελαντί ίσως είναι ελαφρώς χαμηλή, δες την πόσο χαμηλά πάει μέσα στη μέρα, ή τσέκαρε αν πέφτει αρκετά όταν ανεβαίνει αρκετά ή ισχύς.. 

αν πέφτει πολύ ίσως σου κόβει τον συμπιεστή.. 

στο υπόλοιπο σπίτι είναι εντάξει;

λεπτομέρεια βέβαια, αλλά μεγάλες πτώσεις τάσης ίσως να δείχνουν κάπου χαλαρή επαφή 

Έχω 3 τέτοια πριζακια. Και τα 3 δείχνουν χαμηλότερη τάση. Δεν παύει βέβαια να αξίζει να το ψάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Να υπενθυμίσω ότι έχω το toyotomi erai CTN/CTG-271BRM (24.000 btu). Γενικά δεν είχα μεγάλο θέμα με ήχο ή μάλλον δεν το έδινα σημασία (διπλό τούβλο με ενδιάμεση μόνωση). Διαβάζοντας το νήμα πληροφορήθηκα για τις αντικραδασμικές βάσεις.  Έχω πάθει πλάκα με το πόσο αθόρυβο πλέον έχει γίνει. Ο θόρυβος από την εξωτερική μονάδα μειώθηκε  κατά 95%, μη πω 99% και φανώ υπερβολικός.  Μια τραχύτητα που άκουγα, τώρα δεν υπάρχει καθόλου! Όσοι πρόκειται να εγκαταστήσετε κλιματιστικό ζητήστε και αντικραδασμικές βάσεις ή ακόμη καλύτερα να έχετε έτοιμες. Πολύ μεγάλο αποτέλεσμα για τόσο μικρό κόστος.

Καλησπέρα

εχω το ίδιο μοντέλο σε άσπρο 

απο θόρυβο η εσωτερική μονάδα είσαι ικανοποιημένος ;

 Στο δικό μου έχει θόρυβο επιπλέον σαν βομβος ο ανεμιστήρας του ή το μοτέρ και είναι σπαστικό για καινουργιο μηχανημα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Η τάση στα 217V, όταν το μηχάνημα δουλεύει ρελαντί ίσως είναι ελαφρώς χαμηλή, δες την πόσο χαμηλά πάει μέσα στη μέρα, ή τσέκαρε αν πέφτει αρκετά όταν ανεβαίνει αρκετά ή ισχύς.. 

αν πέφτει πολύ ίσως σου κόβει τον συμπιεστή.. 

στο υπόλοιπο σπίτι είναι εντάξει;

λεπτομέρεια βέβαια, αλλά μεγάλες πτώσεις τάσης ίσως να δείχνουν κάπου χαλαρή επαφή 

Θα το τσεκάρω  .Ναι στο άλλο  σπίτι ειναι μια χαρά  ποτέ  δεν είχα  θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Θα το τσεκάρω  .Ναι στο άλλο  σπίτι ειναι μια χαρά  ποτέ  δεν είχα  θεμα

Επειδή έχω και Εγω τέτοια πριζακια μάλλον δεν είναι και τόσο αξιόπιστα στην αναφορά της τάσης 

 ένα από τα τέσσερα που έχω δείχνει 206v όποτε και τα watt της κατανάλωσης είναι πιο λίγα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν τα ξέρω καν αυτά τα πριζακια, απλά γενικότερα τα Inverter δεν συμπαθούν πολύ τις μεγάλες πτώσεις τάσεις, πχ στο srk63, λέει να είναι κάτω του 2%..

σίγουρα θα έχουν δικλείδες ασφαλείας, θεωρώ απλα πως όσοι πιο φθηνό, τόσο πιο εύκολο να γίνει η χαζομάρα..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

δεν τα ξέρω καν αυτά τα πριζακια, απλά γενικότερα τα Inverter δεν συμπαθούν πολύ τις μεγάλες πτώσεις τάσεις, πχ στο srk63, λέει να είναι κάτω του 2%..

σίγουρα θα έχουν δικλείδες ασφαλείας, θεωρώ απλα πως όσοι πιο φθηνό, τόσο πιο εύκολο να γίνει η χαζομάρα..

 

Τα asyg18(24)kmta, παίζουν και με λίγο κάτω από 200V:

image.png.6760afe4654f27014074920bf04e2904.png

Και τα toshiba το ίδιο

image.png.6db69ea34fd1b383b7e6f484a2ab7b0f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζω για 9αράκι για μικρό υπνοδωμάτιο με επιδότηση. Κριτήρια είναι ο θόρυβος και η αισθητική. Χάρη στις ανεκτίμητες πληροφορίες του thread, στο short list έχουν μπει τα Haori, Perfera και Sensira (για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου αρέσει πολύ το σχήμα του τελευταίου, για αυτό είναι στη λίστα αν και υποδεέστερο μηχάνημα). Στην αρχή πήγαινα καρφωτός για Haori λόγω ιδιαίτερου design, αλλά πλέον έχω μικροενδοιασμούς εξαιτίας ορισμένων αληθοφανών σχολίων στο skroutz για θορύβους κατά την κίνηση των περσίδων.

Αυτό που ήθελα όμως να ρωτήσω είναι: στην ψύξη όλα αυτά ξεκινούν από χαμηλά; Γιατί ένα παλιό που έχω, όπως και να το ρυθμίσεις βγάζει αρκετό κρύο και εάν το αφήσεις όλο το βράδυ τα καλοκαίρια ξυπνάς μπουκωμένος και με πονοκέφαλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€ για όλη την εγκατάσταση 
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού :  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος :  Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. : 50% ψύξη / 50% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή. 10 φορές τον χρόνο 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ  :  Σαλοκουζίνα. Υπάρχει και φούρνος στον χώρο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ελάχιστη θερμοκρασία 5' - μέγιστη 38'
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features : Επιθυμητά: Εγγύηση, χαμηλός θόρυβος 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): . Διπλά τζάμια και κουφώματα αλουμινίου. Είναι ισόγειο με 3 ορόφους από πάνω
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:                                                                                                        
  11. Για 22 oC
  12. 2300 Watt
  13. 2000 Kcal/h
  14. 93 Watt/m2
  15. 80 Kcal/h/m2

Αφορά ισόγεια γκαρσονιέρα στην οποία μένει η μητέρα μου όταν έρχεται στην Αθήνα, περίπου 10 φορές τον χρόνο. Στο μέλλον όμως η χρήση μπορεί να αλλάξει και να μένει κάποιος μόνιμα. Τα νούμερα αφορούν σαλοκουζίνα περίπου 25m3.  Υποθέτω ότι χρειάζομαι κάτι σε 12000 BTU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...