Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Platon-153 είπε

Για να έχω την εγγύηση θα πρέπει να κάνω σέρβις κάθε χρόνο με τον αντιπρόσωπο? Και ποσό κοστίζει το σέρβις τους; Κάνα 100ρικο;

Οι περισσότερες αντιπροσωπίες καλύπτουν την εγγύηση με απλή απόδειξη από αδειούχο ψυκτικό είτε από τον πρώτο χρόνο, είτε αργότερα (θα πρέπει να δεις τους όρους εγγύησης της εκάστοτε εταιρείας).

Τα σέρβις συνήθως πάνε 25-30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Εχω ενα aquathermal aures kαι μου βγαζει error H4

το ειχα παρει απο leroy πριν 4 χρονια με 10 χρονια εγγυηση. 

 

Περνω τηλ leroy, μου δινουν τηλεφωνα αντιπροσωπειας και κανουν την παπια και μου λενε πως δεν ασχολουνται. 

Η leroy λεει ειναι εγγυηση αντιπροσωπειας και με εβαλε να κανω παραπονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια @liakjim

Ενώ ήθελα να πάρω το daikin,

τελικά κατέληξα στο invertor legend λόγω του a+++ και της εγγύησης. 
ελπιζω να βγει καλό! 

Επεξ/σία από Platon-153
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Εφτασα στον... τελικό. 

Εχω πάρει καλές/συμφέρουσες οικονομικά προσφορές* και παλεύω να καταλήξω μεταξύ:

Inventor Legend 

Μidea Xstream Eco 

Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψύξη σε χώρο υπνοδωματίων (9000 btu). Τα κύρια χαρακτηριστικά είναι χαμηλός θόρυβος και οι παροχές "αισθητήρας κίνησης" και "Breeze Away" που διαθέτουν. 

*Οι τιμές που έχω είναι καλές συγκριτικά με τους μέσους όρους της αγοράς. Το Legend βγαίνει 180 ευρώ πιο ακριβό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Εφτασα στον... τελικό. 

Εχω πάρει καλές/συμφέρουσες οικονομικά προσφορές* και παλεύω να καταλήξω μεταξύ:

Inventor Legend 

Μidea Xstream Eco 

Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψύξη σε χώρο υπνοδωματίων (9000 btu). Τα κύρια χαρακτηριστικά είναι χαμηλός θόρυβος και οι παροχές "αισθητήρας κίνησης" και "Breeze Away" που διαθέτουν. 

*Οι τιμές που έχω είναι καλές συγκριτικά με τους μέσους όρους της αγοράς. Το Legend βγαίνει 180 ευρώ πιο ακριβό. 

Προσωπικά θα πήγαινα στο legend ( ανώτερη σειρά, υπερτριπλάσια εγγύηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή κλιματιστικου .

Εχω καταλήξει σε 2 από διαφορετικές εταιρίες 9000 but για να καλύψουν τις ανάγκες σε 2 κρεβατοκαμερες 11τμ.

Εχουν μετρηθεί απώλειες και ανάγκες από μηχανικο.

Το ένα είναι το Inventor Corona Plus CRPVI32-09WFI/CRPVO32-09 Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU και το δεύτερο είναι Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP25VG(K) Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++. 

υπάρχει μια διαφορά στα χρήματα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hf77 είπε

Καλησπερα

θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή κλιματιστικου .

Εχω καταλήξει σε 2 από διαφορετικές εταιρίες 9000 but για να καλύψουν τις ανάγκες σε 2 κρεβατοκαμερες 11τμ.

Εχουν μετρηθεί απώλειες και ανάγκες από μηχανικο.

Το ένα είναι το Inventor Corona Plus CRPVI32-09WFI/CRPVO32-09 Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU και το δεύτερο είναι Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-AP25VG(K) Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A+++/A++. 

υπάρχει μια διαφορά στα χρήματα και θα ήθελα την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ πολυ!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2023 στις 1:52 ΜΜ, CorumD είπε

Daikin Controllers.jpg

Μία παρατήρηση εδώ αφού το πρόσεξα: το atxcb του φίλου μας με το atxcc που έχω εγώ έχουν διαφορετικά τηλεχειριστήρια! Στο παλαιότερο βλέπω ενδειξη quiet και led που δεν υπάρχουν στο νεώτερο! Η νέα πάντως σειρα d του 2023 έχει ίδιο με την c!   Για το χειριστήριο του perfera θα πω απλά ότι φαίνεται η διαφορά ποιότητας σε σχεση με το atxc ακόμα και από την φωτογραφία! Καλοδούλευτο να είναι!!!

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Μία παρατήρηση εδώ αφού το πρόσεξα: το atxcb του φίλου μας με το atxcc που έχω εγώ έχουν διαφορετικά τηλεχειριστήρια! Στο παλαιότερο βλέπω ενδειξη quiet και led που δεν υπάρχουν στο νεώτερο! Η νέα πάντως σειρα d του 2023 έχει ίδιο με την c!   Για το χειριστήριο του perfera θα πω απλά ότι φαίνεται η διαφορά ποιότητας σε σχεση με το atxc ακόμα και από την φωτογραφία! Καλοδούλευτο να είναι!!!

Δεν έχει quiet και led η c; Και πως επιλέγεις αθόρυβο; Πώς σβήνεις το λαμπάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτές οι τρύπες έχουν κάψει κόσμο όπως έχουμε δει ξανά στο παρελθόν εδώ , εδώ και εδώ .

Προσπάθησα τη μέθοδό σου αλλά τίποτα.

Κολλάει στο npm install

IMG_20230314_090024.jpg.e007d37f009b096ca228d0196ed36635.jpg

 

Ούτε έτσι μου δούλεψε το ίδιο σφάλμα βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει φωτισμό το συγκεκριμενο τηλεχειριστηριο....στο quiet μπαινει απο το fan!  Βρηκα μια φωτογραφια τυχαια στο διαδικτυο για να καταλαβεις. Το βραδυ μονο φωσφορίζει το power !

κατάλογος.jpg

DAIKIN_5.webp

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγινε τοποθέτηση σήμερα του κλιματιστικού που είχα πάρει από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Συνεργάζονται (λογικά μια απο τις πολλές) με IQ Service. Τους πήρα τηλέφωνο για ραντεβού και ότι θέλω αντλία κενού. Μου είπαν ότι θα με καλέσουν αυτοί γαι ραντεβού και αντλία κενού βάζουν έτσι κι αλλιώς (δεν το πιστεύω και θα φανεί από το παρακάτω).

Όταν με κάλεσαν ξανά για να κλείσουμε το ραντεβού, μου είπαν ότι βλέπουν στις σημειώσεις αντλία κενού (αν έβαζαν παντού δε θα έπρεπε να το βάλουν καν στις σημειώσεις).

Όχι ότι μας νοιάζει ως εγκατάσταση, αλλά πολύ φωνακλάς ο αρχιψυκτικός (το "παιδί" που ήταν μαζί του το είχε του κλώτσου και του μπάτσου...μόνο που δεν το έβριζε).

Την αντλία κενού την έβαλαν για 8 λεπτά (και όσο ήταν σε λειτουργία ήταν σχεδόν αθόρυβο το μηχάνημα πέρα από την αρχή που ακουγόταν πολύ σιγά).

Δεν ήμουν μπροστά για 2 φορές από 30" περίπου. Την πρώτη φορά που γύρισα η αντλία δεν ακουγόταν μετά αλλά φαίνονταν κάτι ενδείξεις στα μανόμετρα και τη δεύτερη ήταν που την έκλεισαν και δεν έχω άποψη αν έγινε σωστά η εγκατάσταση τελικά. Θα φανεί από θόρυβους αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

έγινε τοποθέτηση σήμερα του κλιματιστικού που είχα πάρει από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Συνεργάζονται (λογικά μια απο τις πολλές) με IQ Service. Τους πήρα τηλέφωνο για ραντεβού και ότι θέλω αντλία κενού. Μου είπαν ότι θα με καλέσουν αυτοί γαι ραντεβού και αντλία κενού βάζουν έτσι κι αλλιώς (δεν το πιστεύω και θα φανεί από το παρακάτω).

Όταν με κάλεσαν ξανά για να κλείσουμε το ραντεβού, μου είπαν ότι βλέπουν στις σημειώσεις αντλία κενού (αν έβαζαν παντού δε θα έπρεπε να το βάλουν καν στις σημειώσεις).

Όχι ότι μας νοιάζει ως εγκατάσταση, αλλά πολύ φωνακλάς ο αρχιψυκτικός (το "παιδί" που ήταν μαζί του το είχε του κλώτσου και του μπάτσου...μόνο που δεν το έβριζε).

Την αντλία κενού την έβαλαν για 8 λεπτά (και όσο ήταν σε λειτουργία ήταν σχεδόν αθόρυβο το μηχάνημα πέρα από την αρχή που ακουγόταν πολύ σιγά).

Δεν ήμουν μπροστά για 2 φορές από 30" περίπου. Την πρώτη φορά που γύρισα η αντλία δεν ακουγόταν μετά αλλά φαίνονταν κάτι ενδείξεις στα μανόμετρα και τη δεύτερη ήταν που την έκλεισαν και δεν έχω άποψη αν έγινε σωστά η εγκατάσταση τελικά. Θα φανεί από θόρυβους αυτό;

99.9% χρησιμοποιήθηκε αντλία, δεν χρειάζεται ώρες για να κάνει κενό, ειδικά αν το μήκος σωληνώσεων είναι μικρό, πχ 3-5 μέτρα, όχι 20.

με το που την βάλει, σε 1-2 λεπτά έχει γίνει το κενό, τα 8 λεπτά θεωρώ πως είναι μια χαρά.. 

ίσως φανεί από αυξημένη κατανάλωση ή συχνές αποψύξεις σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες..

για τι μηχάνημα μιλάμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Kozanitis1 said:

99.9% χρησιμοποιήθηκε αντλία, δεν χρειάζεται ώρες για να κάνει κενό, ειδικά αν το μήκος σωληνώσεων είναι μικρό, πχ 3-5 μέτρα, όχι 20.

με το που την βάλει, σε 1-2 λεπτά έχει γίνει το κενό, τα 8 λεπτά θεωρώ πως είναι μια χαρά.. 

ίσως φανεί από αυξημένη κατανάλωση ή συχνές αποψύξεις σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες..

για τι μηχάνημα μιλάμε;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

inventor neo nuvi με 4.5 μέτρα σωλήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσπάθησα τη μέθοδό σου αλλά τίποτα.

Κολλάει στο npm install

IMG_20230314_090024.jpg.e007d37f009b096ca228d0196ed36635.jpg

 

 


Λογικά έχουν βγάλει νέες εκδόσεις στο npm κτλ, αν κάποιος έχει εμπειρία και μπορέσει να βρει πως κάνεις εγκατάσταση συγκεκριμένη έκδοση θα δουλέψει με τις παρακάτω:

termux 0.117
git --version git version 2.37.0
node -v = v16.15.1
npm -v = 8.11.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...