Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους, μόλις έγινε η εγκατάσταση του Perfera στην οποία έβαλαν 3μ σωληνα και κένο με αντλία σχεδόν 20 λεπτά(τους έδωσα και φιλοδώρημα 20 ευρώ στην αρχή της εγκατάστασης για να πάνε ολα καλά αν και ήταν μια χαρά παιδιά και δεν ζήτησαν τίποτα). Σας επισυνάπτω μερικές φώτο απο το παλαιό( το πρώτο DAIKIN INVERTER split/εγκατασταση 2000) και του καινούργιου PERFERA. Μακάρι το καινούργιο να βγεί καλό σαν το παλαιό, στο οποίο ο κομπρεσσορας δούλευει άψογα παρά τα 23 χρόνια και τις πολλές ώρες λειτουργίας. Η αλλαγή έγινε διότι υπήρχε ενα πολύ καλό voucher του 50% οπότε ήρθε 1050-400 = 650 ευρώ με την εγκατάσταση. Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες επισημάνσεις και θα επανελθώ με μετρήσεις αύριο, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές και δείχνει ότι είναι ,μηχανολογικά, μια σκάλα πάνω απο τα (πολύ καλά) FTXC/ATXC.

Daikin New4.jpg

 

Daikin New2.jpg

Daikin New3.jpg

Daikin old.jpg

Daikin Old2.jpg

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CorumD είπε

DaikinNew2.jpg.9a3279183ed9b1af40b0dc650

 

 

Απορία άσχετου: τι εμποδίζει την εξωτερική από το να πέσει μπροστά σε κανά αέρα;

ΥΓ Θα βάλεις την επέκταση εγγύησης;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξωτερική;

6-12 . Είναι στο σπίτι των γονιών μου.

Και με μεγαλύτερη εξωτερική δεν έχω δεί λιγότερο .τους έχω. βάλει ένα tapo p110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

6-12 . Είναι στο σπίτι των γονιών μου.

Και με μεγαλύτερη εξωτερική δεν έχω δεί λιγότερο .τους έχω. βάλει ένα tapo p110

Θα έπρεπε να κατέβαινε 100W κάτω, κοντά 270W. Η εγκατάσταση έγινε σωστά; Κενό; Μήκη σωλήνων; Αποστάσεις από εμπόδια;

image.png.eb901168316b65189da097b597d3368e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απορία άσχετου: τι εμποδίζει την εξωτερική από το να πέσει μπροστά σε κανά αέρα;

ΥΓ Θα βάλεις την επέκταση εγγύησης;

Σωστή η απορία σου...και έχει πολυ αέρα στην ταράτσα...πρέπει να το κοιτάξω, ευχαριστώ! Οσο για την επέκταση εγγύησης, θα την πάρω σίγουρα διότι τα ATXM έχουν μονο 3 χρόνια και η DAIKIN δεν θα αστειεύεται αν κάτι παέι στραβά μετά τα 3...

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Σωστή η απορία σου...και έχει πολυ αέρα στην ταράτσα...πρέπει να το κοιτάξω

Ναι, η παλιά μονάδα ήταν βιδωμένη σε μεταλλικές βάσεις που αυξάνουν το πλάτος, ενώ τώρα απλά πατάει σε απλές πλαστικές βάσεις . @Klausx τι λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια σύγκριση remote control απο ATXC35b και ΑΤΧΜ35r. Αρκετές extra λειτουργίες, 5 σκάλες ο ανεμιστήρας στο δεύτερο και πιο καλή αίσθηση στα πλήκτρα.

ΥΓ - Η Daikin ζητάει 149 ευρώ για επέκταση εγγύησης απο τα 3 στα 10 χρόνια. Η ετήσια συντήρηση μπορεί να γίνει και απο ανεξάρτητο ψυκτικό αρκεί να έιναι αδειούχος.

Daikin Controllers.jpg

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έπρεπε να κατέβαινε 100W κάτω, κοντά 270W. Η εγκατάσταση έγινε σωστά; Κενό; Μήκη σωλήνων; Αποστάσεις από εμπόδια;

image.png.eb901168316b65189da097b597d3368e.png

Δυστυχώς δεν ήμουν παρών στην εγκατάσταση, μήκος σωληνώσεων 2 μέτρα και  κουλουρα στο πίσω μέρος, κενό είπαν ότι χρησιμοποιήθηκε, αποστάσεις εσωτερικής χωρίς εμπόδια αριστερά δεξιά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostas_22 είπε

Δυστυχώς δεν ήμουν παρών στην εγκατάσταση, μήκος σωληνώσεων 2 μέτρα και  κουλουρα στο πίσω μέρος, κενό είπαν ότι χρησιμοποιήθηκε, αποστάσεις εσωτερικής χωρίς εμπόδια αριστερά δεξιά 

 

Οκ, αν έγιναν όλα αυτά, ξέρει το μηχάνημα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Αρκεί 9αρι.

https://www.praktiker.gr/m/p/daikin-siesta-c25-sensira-atxc25c-arxc25c-klimatistiko-inverter-9000btu-126378?ref=reccodo-search

Εγκαταστημένο στα 519€

Εντός του πρώτου χρόνου, με έξτρα 99€ το πας στα 10 χρόνια εγγύηση. Αποδοτικότατο, αθόρυβο, ποιοτικό.

Υπόψιν ότι το πρακτικερ αλλάζει συνέχεια τις τιμές , αύριο μπορεί να το ανεβάσει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Είσαι αξιέπαινος τον χρόνο που καταναλώνεις να απαντάς στις ερωτήσεις μας 

γράφω για 12άρι γιατί

  1. Δεν είμαι σίγουρος για όλες τις απαντήσεις που έβαλα στο εργαλείο μέτρησης απωλειών
  2. Διάβασα κάπου ότι η ύπαρξη φούρνου στον χώρο αυξάνει τις απαιτήσεις (αναφέρομαι στην ψύξη βεβαίως)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Καλημέρα σε όλους, μόλις έγινε η εγκατάσταση του Perfera στην οποία έβαλαν 3μ σωληνα και κένο με αντλία σχεδόν 20 λεπτά(τους έδωσα και φιλοδώρημα 20 ευρώ στην αρχή της εγκατάστασης για να πάνε ολα καλά αν και ήταν μια χαρά παιδιά και δεν ζήτησαν τίποτα). Σας επισυνάπτω μερικές φώτο απο το παλαιό( το πρώτο DAIKIN INVERTER split/εγκατασταση 2000) και του καινούργιου PERFERA. Μακάρι το καινούργιο να βγεί καλό σαν το παλαιό, στο οποίο ο κομπρεσσορας δούλευει άψογα παρά τα 23 χρόνια και τις πολλές ώρες λειτουργίας. Η αλλαγή έγινε διότι υπήρχε ενα πολύ καλό voucher του 50% οπότε ήρθε 1050-400 = 650 ευρώ με την εγκατάσταση. Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες επισημάνσεις και θα επανελθώ με μετρήσεις αύριο, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές και δείχνει ότι είναι ,μηχανολογικά, μια σκάλα πάνω απο τα (πολύ καλά) FTXC/ATXC.

Daikin New4.jpg

Daikin New.jpg

Daikin New2.jpg

Daikin New3.jpg

Daikin old.jpg

Daikin Old2.jpg

Με γεια το εργαλείο να το χαρείς απροβλημάτιστα εύχομαι για 23+βάλε χρόνια.

μετα απο 8 μήνες χρήσης το μόνο «μείον» που έχω να σχολιάσω για το τηλεκοντρόλ του perfera είναι ότι σε κάθε εκκίνηση πρέπει να επιλέξεις εσύ με μια επιπλέον κίνηση τη λειτουργία econo ενώ απο τον προγραμματισμό του app παραμένει στη μνήμη της εφαρμογής για κάθε εκκίνηση (μέσω του app πάντα). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 123Loukas123 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Είσαι αξιέπαινος τον χρόνο που καταναλώνεις να απαντάς στις ερωτήσεις μας 

γράφω για 12άρι γιατί

  1. Δεν είμαι σίγουρος για όλες τις απαντήσεις που έβαλα στο εργαλείο μέτρησης απωλειών
  2. Διάβασα κάπου ότι η ύπαρξη φούρνου στον χώρο αυξάνει τις απαιτήσεις (αναφέρομαι στην ψύξη βεβαίως)

Αν υπάρχει φούρνος στο χώρο, εγώ θα ήμουν υπέρ του 12αριού, ειδικά αν μαγειρεύεις με τις ώρες και μεσημέρι..

Χωρίς να είναι καλή η άποψη, αλλά το 12άρι θα έχει λίγη παραπάνω "δύναμη" σε σχέση με το 9αρι, για όταν χρειάζεται..

Πιθανόν να έχει λίγα παραπάνω ελάχιστα watt..

Η επιλογή δική σου, θεωρητικά και το 9αρι θα σε καλύψει (φυσικά και τι μπορεί η τσέπη σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλημέρα σε όλους, μόλις έγινε η εγκατάσταση του Perfera στην οποία έβαλαν 3μ σωληνα και κένο με αντλία σχεδόν 20 λεπτά(τους έδωσα και φιλοδώρημα 20 ευρώ στην αρχή της εγκατάστασης για να πάνε ολα καλά αν και ήταν μια χαρά παιδιά και δεν ζήτησαν τίποτα). Σας επισυνάπτω μερικές φώτο απο το παλαιό( το πρώτο DAIKIN INVERTER split/εγκατασταση 2000) και του καινούργιου PERFERA. Μακάρι το καινούργιο να βγεί καλό σαν το παλαιό, στο οποίο ο κομπρεσσορας δούλευει άψογα παρά τα 23 χρόνια και τις πολλές ώρες λειτουργίας. Η αλλαγή έγινε διότι υπήρχε ενα πολύ καλό voucher του 50% οπότε ήρθε 1050-400 = 650 ευρώ με την εγκατάσταση. Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες επισημάνσεις και θα επανελθώ με μετρήσεις αύριο, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές και δείχνει ότι είναι ,μηχανολογικά, μια σκάλα πάνω απο τα (πολύ καλά) FTXC/ATXC.

Daikin New4.jpg

Daikin New.jpg

Daikin New2.jpg

Daikin New3.jpg

Daikin old.jpg

Daikin Old2.jpg

 

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Σωστή η απορία σου...και έχει πολυ αέρα στην ταράτσα...πρέπει να το κοιτάξω, ευχαριστώ! Οσο για την επέκταση εγγύησης, θα την πάρω σίγουρα διότι τα ATXM έχουν μονο 3 χρόνια και η DAIKIN δεν θα αστειεύεται αν κάτι παέι στραβά μετά τα 3...

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι, η παλιά μονάδα ήταν βιδωμένη σε μεταλλικές βάσεις που αυξάνουν το πλάτος, ενώ τώρα απλά πατάει σε απλές πλαστικές βάσεις . @Klausx τι λες;


Οι συγκεκριμένες βάσεις δεν κάνουν για ταράτσα, βγάζουν λίγα χρόνια και σπάνε.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα παλιά μηχανήματα είχαν διπλό ίσως και τριπλό βάρος πολλές φορές σε σχέση με ένα καινούριο κάνοντας το σενάριο της πτώσης από αέρα ακόμα πιο πιθανό. Το τοιχίο που έχεις πίσω το προστατεύει μαζί με την σωλήνα αλλά γιατί να ρισκάρεις;

Πήραν και παροχή από έξω ενώ είχε μέτρα, μπράβο τους!

Η σωστή λύση είναι να μπει με βάση τοίχου στο τοιχίο ώστε να μην τρυπήσεις ταράτσα και λιμνάζουν νερά εκεί στην βάση του μηχανήματος που θα πρέπει να κάνεις τρύπες + θα μπορείς να κάνεις εργασίες στην ταράτσα χωρίς να ψάχνεις ψυκτικό.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...