Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγώ Νταικιν βλέπω με πριόνια. Όχι Τοσιμπα.

Διάβασμα και οι δυο μας λοιπόν και στην επόμενη διετία να είμαστε καλά να τα λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Προς τα πάνω εννοείς κάνει υπερθέρμανση 

Οχι δυστυχώς.

Νομίζω ότι απλά αφήνει πολύ την θερμοκρασία να απέχει πριν πάρει ξανά μπρος. Σε σχέση με το παλιοΟμνια δηλ. Που κ να κλείσει έχει υπερθερμαίνει αρκετά οπότε δε σου κάνει τόσο αίσθηση μέχρι να ξαναπάρει μπρος.

Για κάποιο μ@μημενο λόγο δε μπορω να καταλάβω γιατί το με ίδια θερμοκρασία το ένα δωμάτιο μου φαίνεται πιο κρύο από το αλλο.

Ίσως φταίει το ότι το ένα είναι βορειοδυτικό και το άλλο νοτιοδυτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Οχι δυστυχώς.

Νομίζω ότι απλά αφήνει πολύ την θερμοκρασία να απέχει πριν πάρει ξανά μπρος. Σε σχέση με το παλιοΟμνια δηλ. Που κ να κλείσει έχει υπερθερμαίνει αρκετά οπότε δε σου κάνει τόσο αίσθηση μέχρι να ξαναπάρει μπρος.

Για κάποιο μ@μημενο λόγο δε μπορω να καταλάβω γιατί το με ίδια θερμοκρασία το ένα δωμάτιο μου φαίνεται πιο κρύο από το αλλο.

Ίσως φταίει το ότι το ένα είναι βορειοδυτικό και το άλλο νοτιοδυτικό;

Διαφέρουν τα ποσοστά υγρασίας ίσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Παραγγελία  =>  Check✔️

Επιτελους... και φυσικα ΔΥΟ δωδεκαρια daikin ,οπως τοχες ξεκαθαρισει απο νωρις κ σταθερα μετα απο την βολτα σε ολες τις αλλες μαρκες υποθετω. 

Αλληλουιααααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Χαχαχαχαχα. Σας είχα πει ότι μάλλον δεν είναι δυνατή η σύνδεση σε πρίζα εκεί που θα μπει. Θα το προσπαθήσω όμως. 

Πάντα υπάρχει τρόπος 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Επιτελους... και φυσικα ΔΥΟ δωδεκαρια daikin ,οπως τοχες ξεκαθαρισει απο νωρις κ σταθερα μετα απο την βολτα σε ολες τις αλλες μαρκες υποθετω. 

Αλληλουιααααα!

Daikin με όλα αυτά που είδα από εσάς. Και για κάποιο λόγο έκανα ''βόλτα'' από όλα τα άλλα. Θες να σου πω αναλυτικά γιατί; 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πάντα υπάρχει τρόπος 😉

Ισχύει 😉 θα το δούμε...

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, judge_manos είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 700
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% Θέρμανση/10% Ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική, Νότια προάστια
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

    7027.69
    Watt

    6043.81
    KCal/h

    87.85
    Watt/m2

    75.55
    KCal/h/m2

    Καλημέρα σε όλους. Συμπλήρωσα τη φόρμα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να υπολογίσω τις απώλειες.
    Γενικά πάντως, το σπίτι είναι σε σχετικά καινούρια πολυκατοικία (του 2000), στον τρίτο όροφο, με διαμερίσματα από πάνω και από κάτω.


    Σκεφτόμουν να πάρω αυτό που το έχω βρει 680 εκτός skroutz:
    https://www.skroutz.gr/s/14952408/Gree-Amber-GRS-121-EI-JAM2-N3.html

    Αλλά γενικότερα έχω το δίλημμα του να πάρω ένα με περισσότερα BTU αλλά χαμηλότερης κλάσης θέρμανσης.
    Το θέλω να ζεσταίνει σαλονοκουζίνα, που είναι εννιαίος χώρος 45 τετραγωνικών περίπου και αν φτάνει και στο ένα δωμάτιο που είναι φάτσα με το σαλόνι είναι επιθυμητό, αλλά όχι απαραίτητο.

    Με βάση τις παραπάνω πληροφορίες (αν είναι αρκετές), μπορείτε να μου πείτε πόσο περίπου θα κυμαίνεται η κατανάλωση για να έχω μια σταθερή θερμοκρασία στους 21-22 βαθμούς για 10-12 περίπου ώρες τη μέρα; Ή αν αυτό δεν είναι εφικτό, τι διαφορές υπάρχουν στην κατανάλωση σε σχέση με τα κλιματιστικά των υπόλοιπων κλάσεων (Α, Α+, Α++);

Μια μικρή ανακεφαλαίωση.
1) Εγώ είχα στο μυαλό μου να πάρω αυτό https://www.skroutz.gr/s/14952408/Gree-Amber-GRS-121-EI-JAM2-N3.html
Ο @liakjim με παρότρυνε να πάρω περισσότερα BTU και μου πρότεινε το παρακάτω + του ότι είδα ότι η δεν έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα η Gree και πολλά είναι παραεισαγωγής οπότε μάλλον το απορρίπτω.
2) https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html (το μοντέλο που πρότεινε ο liakjim)

3) Τέλος, είδα ότι υπάρχει σε προσφορά και αυτό https://www.skroutz.gr/s/19304143/Toyotomi-Satori-STN-STG-918R32.html
που παίρνει σχετικά καλές κριτικές. Να το κοιτάω ή ούτε καν;

Μερικές σκόρπιες σκέψεις.
Αρχικά είδα ότι για πιο οικολογική επιλογή να προτιμήσω το aircondition να έχει ψυκτικό υγρό R32. Είναι κάτι στάνταρ που το έχουν όλα;
Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω το πόσο ενεργειακή κλάση την κατανάλωση, δηλαδή το πόσο πληρώνεις. Είναι μεγάλες οι διαφορές ανάμεσα σε Α+ και Α++ για τον ίδιο χώρο;
Προφανώς, φαντάζομαι ότι αν πάρεις ένα aircondition χαμηλότερων BTU από αυτά που απαιτεί ο χώρος, τότε φαντάζομαι ότι θα καίει περισσότερο αν πάρεις το ίδιο σε BTU που ικανοποιούν τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να ακούσω γιατί.

Ευχαρίστως. Αρχικά είχα δει το toshiba Edge 24.000 btu, παρατήρησα όμως ότι ήταν αρκετά ακριβό και δεν χρειαζόταν να δώσουμε τόσα. Προχώρησα σε fujitsu, εκεί είχα καταλήξει, ώσπου ήρθε ψυκτικός στο σπίτι και μας είπε ότι θέλουμε δύο 12αρια. Μετά κοίταξα τα Inventor premium-aria όπου έλεγα να πάρω 2 από αυτά, αλλά μετά από πληροφόρηση δική σας αλλά και ψάξιμο δικό μου, είχαν χαμηλό seer scop. Μετά έφτασα στα 2 daikin, αλλά είδα τις συμπεριφορές των daikin στην θέρμανση και απογοητευτηκα. Στο μεταξύ κοίταγα και άλλα, ένα από αυτά ήταν το Morris WFIN-35150 στο οποίο κατέληξα και αγόρασα...(είχε και προσφορά -200€). Γενικά υπήρχαν λόγοι που από το ένα πήγαινα στο άλλο. Πραγματικά ευχαριστώ όλους εδώ πέρα παρά πολύ, με βοήθησαν όλοι με τον τρόπο τους και οφείλω ένα τεράστιο ευχαριστώ 🙏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 11:22 ΠΜ, Rnd1978 είπε

Έχει και πιο φθηνά όπως : (Α++)

https://www.skroutz.gr/s/8732088/Cooper-Hunter-Alpha-Series-CH-S24FTXE.html#specs

Δεν ζήταγες 1 εκατομμύριο;

Χθεσινό video .

Τα ρωσικά σου πως είναι; Αν και ο 2βάθμιος συμπιεστής της Gree κάνει μπαμ!

 

1 ώρα πριν, judge_manos είπε

ούτε καν

αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ζήταγες 1 εκατομμύριο;

Χθεσινό video .

Τα ρωσικά σου πως είναι; Αν και ο 2βάθμιος συμπιεστής της Gree κάνει μπαμ!

αυτό

Γράφει SCOP κτλ; Απλά μπορεί να είναι τελείως διαφορετικός ο προγραμματισμός..και καπως να βγαίνει το νούμερο.. το λέω γιατί σαν εταιρεία CH παίζει από ότι είδα αρκετά Αμερική.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Παιδιά τελικά υπάρχει διαφορά σε ένα κλιματιστικο που έχει Ιονιστη από ένα που έχει φίλτρο ιονισμού?

Ναι , το φίλτρο θέλει αλλαγή ο ιονιστης όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Παιδιά τελικά υπάρχει διαφορά σε ένα κλιματιστικο που έχει Ιονιστη από ένα που έχει φίλτρο ιονισμού?

Ο ιονιστης είναι γεννήτρια ιόντων.

Το φίλτρο ιονισμού υποτίθεται ότι παράγει ιόντα μέσα από το υλικό του. Προσωπικά δεν έχω βρει πως το κάνουν, αν κάνουν κάτι δλδ.

Πιο πολύ μάρκετινγκ μου φαίνεται όλο αυτό.

30 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Γράφει SCOP κτλ; Απλά μπορεί να είναι τελείως διαφορετικός ο προγραμματισμός..και καπως να βγαίνει το νούμερο.. το λέω γιατί σαν εταιρεία CH παίζει από ότι είδα αρκετά Αμερική.

Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...