Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως αναβοσβήνει καποιο LED  / ένδειξη οταν σταματάει χωρίς λόγο? η η συμπεριφορά του είναι ακριβώς ίδια με το όταν πιάνει θερμοκρασία?

Το σκεφτηκα και γω χθες. Δεν εχω προσεξει, θα το παρατηρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά έχεις καλά μονωμένο σπίτι ενώ ο φίλος μιλάει για αμόνωτο.

Το σπιτι εχει 6 πλευρες στον αερα αμονωτες και λειπω απο το σπιτι μεχρι τις 12 το βραδυ. Τοτε το αναβω για κανα 3ωρο μπας και ζεσταθω...επισης υπαρχει αντιστοιχος μετρητης καταναλωσης για τον πινακα; Το δικο μου κλιματιστικο δεν εχει φις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, georgemvg είπε

Το σπιτι εχει 6 πλευρες στον αερα αμονωτες και λειπω απο το σπιτι μεχρι τις 12 το βραδυ. Τοτε το αναβω για κανα 3ωρο μπας και ζεσταθω...επισης υπαρχει αντιστοιχος μετρητης καταναλωσης για τον πινακα; Το δικο μου κλιματιστικο δεν εχει φις.

Έχω δει να πουλάνε μετρητές ράγας .

Σε ένα από τα δικά μου που επίσης δεν είχε φις, του παρέμβαλα έναν στο καλώδιο της εξωτερικής μονάδας. 

Μπορείς να κάνεις το ίδιο ή να βάλεις πρίζα στον τοίχο αν δεν βρέχεται και εφόσον ξέρεις τι κάνεις.

IMG-20200122-165246.jpg IMG-20200122-165254.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. 1100 ευρώ για το κλιματιστικό

2. Αντικατάσταση υπάρχοντος ΤΟΥΟΤΟΜΙ TPN-A 180VP (αγορας 2015)

3. Τοπικο καταστημα ιδιώτη μηχανολόγου. 

4. Ψύξη 40 / θέρμανση 60

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης 36m2 ο ενιαίος και 3 δωμάτια στο διαδρομο

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια + διάδρομος 26+10(διαδρομ)=36 m2, ύψος 3 m (εκτεθημένο απο βορια νοτο και ανατολή)

7. Τόπος Μυτιλήνη-Λεσβος, κέντρο 200μ απο θάλασσα, χειμώνας μέση τιμή 9 βαθμοί με αρκετή υγρασια

8. Επιθυμητό η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

9. Διαμέρισμα Γ ορόφου παλιάς πολυκατοικίας του 1977, αμόνωτο εκτεθειμένο από 3 πλευρές. Με συνθετικά κουφώματα, διπλά τζάμια. 

10. 6618 watt

5691.57 kcal/h

183.84 watt/m2

158.1 kcal/m2

επιθυμητή 23 c

 

Λίγα λόγια. Επανέρχομαι μετα την εγκατασταση του tplink hs110 απο την αρχή του χειμώνα. Λόγω οτι το υπαρχον κλιματιστικό θα μπει στο σπίτι της γιαγιας μου, θα πάρω καινουργιο. Με το tοyotomi λοιπον και μετα απο παρα πολλές δοκιμες (λογω μπριζακι) εδω και αρκετο καιρο εχω καταληξει σε χρήση ανεμιστηρα στο high(και μονο) και ρυθμιση 21 βαθμοί. (οτιδηποτε αλλο δεν με πληρεί)Δουλεύει περίπου 10-12 ώρες κάθε μέρα, κλείνει τα βραδια ουσιαστικα. Καταναλωση 540-570 watt ->σε πληρη ισσορροπια χωρου φτανει την θερμοκρασία χώρου στους 23 μετα απο μιαμιση ωρα λειτουργιας, (στους 21 παντα ρυθμιση στο τηλεκοντρολ κοβει μετα απο 2-3 ωρες για 3-5 λεπτα και μετα συνεχίζει (αν έξω ειναι κοντα στους 3- κανει ανα μια ωρα deftost).) (στους 20 υπαρχουν πολλα ον οφ που δεν είναι επιθυμητά ούτε ως αίσθηση ούτε ως κατανάλωση). Δεν ξέρω αν πρέπει να παω σε 24αρι ή 18αρι. Δεν με ενδιαφέρουν παραπάνω λειτουργίες wifi ιονιστη κτλ. Επειδη η  αγορα θα γινει απο τοπικο καταστημα, θα ειναι η μαρκα ή Carrer ή Τοshiba ή Fujitsu. Ακούω γνώμες. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από konstadis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, konstadis είπε

1. 1100 ευρώ για το κλιματιστικό

2. Αντικατάσταση υπάρχοντος ΤΟΥΟΤΟΜΙ TPN-A 180VP (αγορας 2015)

3. Τοπικο καταστημα ιδιώτη μηχανολόγου. 

4. Ψύξη 40 / θέρμανση 60

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια + διάδρομος 26+10(διαδρομ)=36 m2, ύψος 3 m (εκτεθημένο απο βορια νοτο και ανατολή)

7. Τόπος Μυτιλήνη-Λεσβος, κέντρο 200μ απο θάλασσα, χειμώνας μέση τιμή 9 βαθμοί με αρκετή υγρασια

8. Επιθυμητό η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

9. Διαμέρισμα Γ ορόφου παλιάς πολυκατοικίας του 1977, αμόνωτο εκτεθειμένο από 3 πλευρές. Με συνθετικά κουφώματα, διπλά τζάμια. 

10. 6618 watt

5691.57 kcal/h

183.84 watt/m2

158.1 kcal/m2

επιθυμητή 23 c

 

Λίγα λόγια. Επανέρχομαι μετα την εγκατασταση του tplink hs110 απο την αρχή του χειμώνα. Λόγω οτι το υπαρχον κλιματιστικό θα μπει στο σπίτι της γιαγιας μου, θα πάρω καινουργιο. Με το τοyotomi λοιπον και μετα απο παρα πολλές δοκιμες (λογω μπριζακι) εδω και αρκετο καιρο εχω καταληξει σε χρήση ανεμιστηρα στο high(και μονο) και ρυθμιση 21 βαθμοί. (οτιδηποτε αλλο δεν με πληρεί)Δουλεύει περίπου 10-12 ώρες κάθε μέρα, κλείνει τα βραδια ουσιαστικα. Καταναλωση 540-570 watt ->σε πληρη ισσορροπια χωρου φτανει την θερμοκρασία χώρου στους 23 μετα απο μιαμιση ωρα λειτουργιας, (στους 21 παντα ρυθμιση στο τηλεκοντρολ κοβει μετα απο 2-3 ωρες για 3-5 λεπτα και μετα συνεχίζει (αν έξω ειναι κοντα στους 3- κανει ανα μια ωρα deftost).) (στους 20 υπαρχουν πολλα ον οφ που δεν είναι επιθυμητά ούτε ως αίσθηση ούτε ως κατανάλωση). Δεν ξέρω αν πρέπει να παω σε 24αρι ή 18αρι. Δεν με ενδιαφέρουν παραπάνω λειτουργίες wifi ιονιστη κτλ. Επειδη η  αγορα θα γινει απο τοπικο καταστημα, θα ειναι η μαρκα ή Carrer ή Τοshiba ή Fujitsu. Ακούω γνώμες. Ευχαριστώ

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#6618

Όπως θα δεις θες 22000 btu 

Να αποφύγεις το fujitsu λόγω ευπάθειας στην υγρασία με τα defrost ,στη θέση σου θα διάλεγα ένα toshiba shorai αν το βρεις 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 18 ή 24 ? Αν το βρω τι εννοείς? Και εγώ προς shorai κλείνω πάντως, καθως κατεβαινει ιδιαιτερα χαμηλα( το 18αρι)

Επεξ/σία από konstadis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, konstadis είπε

1. 1100 ευρώ για το κλιματιστικό

2. Αντικατάσταση υπάρχοντος ΤΟΥΟΤΟΜΙ TPN-A 180VP (αγορας 2015)

3. Τοπικο καταστημα ιδιώτη μηχανολόγου. 

4. Ψύξη 40 / θέρμανση 60

5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης 36m2 ο ενιαίος και 3 δωμάτια στο διαδρομο

6. Ενιαίος χώρος σαλονοτραπεζαρια + διάδρομος 26+10(διαδρομ)=36 m2, ύψος 3 m (εκτεθημένο απο βορια νοτο και ανατολή)

7. Τόπος Μυτιλήνη-Λεσβος, κέντρο 200μ απο θάλασσα, χειμώνας μέση τιμή 9 βαθμοί με αρκετή υγρασια

8. Επιθυμητό η ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

9. Διαμέρισμα Γ ορόφου παλιάς πολυκατοικίας του 1977, αμόνωτο εκτεθειμένο από 3 πλευρές. Με συνθετικά κουφώματα, διπλά τζάμια. 

10. 6618 watt

5691.57 kcal/h

183.84 watt/m2

158.1 kcal/m2

επιθυμητή 23 c

 

Λίγα λόγια. Επανέρχομαι μετα την εγκατασταση του tplink hs110 απο την αρχή του χειμώνα. Λόγω οτι το υπαρχον κλιματιστικό θα μπει στο σπίτι της γιαγιας μου, θα πάρω καινουργιο. Με το tοyotomi λοιπον και μετα απο παρα πολλές δοκιμες (λογω μπριζακι) εδω και αρκετο καιρο εχω καταληξει σε χρήση ανεμιστηρα στο high(και μονο) και ρυθμιση 21 βαθμοί. (οτιδηποτε αλλο δεν με πληρεί)Δουλεύει περίπου 10-12 ώρες κάθε μέρα, κλείνει τα βραδια ουσιαστικα. Καταναλωση 540-570 watt ->σε πληρη ισσορροπια χωρου φτανει την θερμοκρασία χώρου στους 23 μετα απο μιαμιση ωρα λειτουργιας, (στους 21 παντα ρυθμιση στο τηλεκοντρολ κοβει μετα απο 2-3 ωρες για 3-5 λεπτα και μετα συνεχίζει (αν έξω ειναι κοντα στους 3- κανει ανα μια ωρα deftost).) (στους 20 υπαρχουν πολλα ον οφ που δεν είναι επιθυμητά ούτε ως αίσθηση ούτε ως κατανάλωση). Δεν ξέρω αν πρέπει να παω σε 24αρι ή 18αρι. Δεν με ενδιαφέρουν παραπάνω λειτουργίες wifi ιονιστη κτλ. Επειδη η  αγορα θα γινει απο τοπικο καταστημα, θα ειναι η μαρκα ή Carrer ή Τοshiba ή Fujitsu. Ακούω γνώμες. Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-White.html

Καλύτερα 22άρι .

Όποιο βρεις φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konstadis είπε

Σε 18 ή 24 ? Αν το βρω τι εννοείς? Και εγώ προς shorai κλείνω πάντως, καθως κατεβαινει ιδιαιτερα χαμηλα( το 18αρι)

Για τον χώρο σου θα πας σε 24αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, konstadis είπε

Σε 18 ή 24 ? Αν το βρω τι εννοείς? Και εγώ προς shorai κλείνω πάντως, καθως κατεβαινει ιδιαιτερα χαμηλα( το 18αρι)

Οι απωλειες λένε 22000 btu  , λέω αν το βρεις γιατί το shorai έχει αντικατασταθεί  με το edge 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ρωτήσω τι παίζει, αν δεν βρω τότε edge ή κάτι άλλο? Στο μυαλό Μ είχα για 18αρι οπότε τώρα πρέπει να υπερβω το μπάτζετ

Επεξ/σία από konstadis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το daikin atxc25b εχει και για τον συμπιεστη 3 χρονια εγγυηση?

βαζω απο τωρα στοιχημα οτι μολις φτασει 3 χρονια και μια μερα λειτουργιας θα μας χαιρετησει 29-11-2019 αγορασμενο 

 

373857942_22-12.png.aed6a76e00a3daed36085c208bacae1a.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konstadis είπε

Θα ρωτήσω τι παίζει, αν δεν βρω τότε edge ή κάτι άλλο? Στο μυαλό Μ είχα για 18αρι οπότε τώρα πρέπει να υπερβω το μπάτζετ

Αν το παρόν 18αρι σας καλύπτει άνετα οκ. Εσύ ξέρεις τον χώρο σου. Αν ζοριζοταν έστω και στο ελάχιστο τότε το 22αρι .

@konstadis τι σε προβληματίζει;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, User000100 είπε

Εχω αυτόν τον μετρητή με Smart Life APP και Googl home

TOMZN DDS238-2WIFI

https://www.aliexpress.com/item/4000571756590.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dqZRbyL

Γίνεται να συνδεθεί με Grafana;

Spoiler

Θα έλεγα ότι κατά 99% ναι. Δες πιο πίσω αυτό που ανέβασα για τον blitzwolf. Λογικά θα παίξει με το ίδιο integrartion (localtuya)

da573a7b996ddd73b482726b27b77370.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...