Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Τελος παρατηρησα οτι για 10 περιπου δευτερολεπτα και αφου εχει κλεισει η καταναλωση ανεβαινει στα 600w καποια διεργασια καθαρισμου στοιχειου κανει ισως δεν εχω καταλαβει ακριβως τι γινεται και μετα κλεινει.

Μήπως αφαιρεί την υγρασία από το desiccant;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως αφαιρεί την υγρασία από το desiccant;

Δεν το ειχα στην αφυγρανση - θερμανση μονο θερμανση αλλα τωρα που το αναφερεις εχω δει σε μια ρωσσικη εκπομπη στο youtube που το ειχαν λυσει οτι οντως εχει μια αντισταση εκει στην κυκλικη κασετα αφυγρανσης..πρεπει να δω το manual πιο προσεκτικα...Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimostr είπε

εξωτερικη κατω απο 11 συνεχεια 

toshiba με ζητηση 22

toyotomi με ζητηση 21

2125582946_21-12daikin.png.e5f95339d299bef18babb6027e8ebeba.png

21-12 τοσηιβα .png

21-12 τουο.png

"Αμέτρητα". Υπερβολές...

Απλά μερικές εκατοντάδες 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Xθες έβαλα ένα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE σε σύγκριση με το Asyg24klca.

Η σύγκριση είναι νομίζω valid μιας και αμφότερα είναι σε πανομοιότυπα σπίτια, με ουσιαστικά καθρεπτικούς χώρους. Οι μονάδες σε διπλανά μπαλκόνια, βορινά, και οι εσωτερικές μονάδες στο ίδιο ακριβώς σημείο. Είναι σχεδόν σαν να είναι στο ίδιο σπίτι.

Εξωτερική 12-12.5C

362e56fa5a1068bc347096db02097207.png

Το mitsubishi στους 22C, δουλεύει από χθες στις 7πμ και έχει ισορροπήσει τον χώρο ενώ το Fujitsu στους 22.5 σε 24/7 λειτουργία. Με το ίδιο θερμόμετρο , το fujitsu έχει 22.8 μέσα και το mitsu 22.1 τώρα.

460776925_Screenshot2020-12-21110133.jpg.57a28d7a335495ddcdf3c1974b8f92fc.jpg

Νομίζω είναι ασφαλές να συμπεράνουμε ότι στις παρούσες εξωτερικές συνθήκες και στα συγκεκριμένα φορτία, το asyg24klca δουλεύει σε υψηλότερο cop. Καίει λιγότερο για υψηλότερη ζήτηση. 

Θα δω και το βράδυ κιλοβατώρες στο 24άωρο.

Το κλείνουν τα βράδια.

Δίνει πόνο κανονικά.

Να και το shorai του @Rnd1978.

Φαίνεται πως το ανέβασε έναν βαθμό στις 9παρά. 🙃

Φθονώ τις απώλειες του. Καίει όσα το daikin atxc25b σε 17τμ...

image.png.c0ddf439ed7e9e39db36078e0d47cfe4.png

H άνοιξαν καμία πόρτα για αερισμό κτλ..Άντε να πιάσει κανά κρύο να ψοφήσουν οι μύγες και να δούμε κανέναν αγώνα defrost 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

"Αμέτρητα". Υπερβολές...

Απλά μερικές εκατοντάδες 🙃

Ενα συγκριτικο update αφου και τα δυο κλιματιστικα εξυπηρετουν τον ιδιο χωρο, για 20 εσωτερικη 12 εξωτερικη και 12 ωρες λειτουργιας με τις ιδιες συνθηκες ururu 1,15 kwh perfera 2,45 kwh..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ενα συγκριτικο update αφου και τα δυο κλιματιστικα εξυπηρετουν τον ιδιο χωρο, για 20 εσωτερικη 12 εξωτερικη και 12 ωρες λειτουργιας με τις ιδιες συνθηκες ururu 1,15 kwh perfera 2,45 kwh..

Τι πάει να πει "τον ίδιο χώρο;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

22 1/2 ώρες το φουτζι (μπλε γραμμή) και 8 1/2 μετρημένο το μιτσου (κόκκινη γραμμή):

image.png.120ebb04501c25ff65841ec9968fb1cf.png

Συνεπώς η κατανάλωση είναι περίπου η μισή. Απλά η λειτουργία είναι διαφορετική. Μπορεί συνεπώς κάποιος να το έχει αναμμένο το αιρ κοντισιον 12-14 ώρες συνεχόμενα και να εξοικονομείτε ενέργεια από το νυχτερινό κλείσιμο. Ή κάνω λάθος;

4 ώρες πριν, dimostr είπε

εξωτερικη κατω απο 11 συνεχεια 

toshiba με ζητηση 22

toyotomi με ζητηση 21

2125582946_21-12daikin.png.e5f95339d299bef18babb6027e8ebeba.png

21-12 τοσηιβα .png

21-12 τουο.png

Το διάγραμμα από μόνο του δεν λέει τίποτα θετικό. Πολύ κακό. Σε συνολική κατανάλωση όμως και σε αίσθηση θερμότητας-ζεστασιάς πώς το αξιολογείς;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

H άνοιξαν καμία πόρτα για αερισμό κτλ..Άντε να πιάσει κανά κρύο να ψοφήσουν οι μύγες και να δούμε κανέναν αγώνα defrost 😛

Όχι καμία πόρτα.

Λοιπόν, στοιχεία (σχεδόν) 24ώρου. Οπότε αν και φαντάζομαι τι θα γίνει στα defrost, η πρώτη μάχη στους 12C, είναι με νίκη fujitsu.

122052e2e57551bdc8f258f6c3aa3b4d.png

Ενδιαφέρον έχει το εξής: έβαλα το καταγραφικό στον απέναντι τοίχο και στις 2 περιπτώσεις , περίπου 8μ απόσταση και 1 μέτρο από πάτωμα και πήρα το εξής διάγραμμα (23.5 vs 20.1)

image.png.d7985e7ab367c65b5897de0f3459a5dc.png

Οπότε ναι μεν σαφώς πιο θορυβώδες το fujitsu, αλλά έχει τεράστια διαφορά στη διασπορά του θερμού αέρα.

Το νιώθεις κατευθείαν με το που μπαίνεις εναλλάξ στα δυο σπίτια.

Αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα και στα δύο. Μάλλον το mitsu θέλει χειροκίνητα στο φουλ. Είναι μεγάλος ο χώρος, συν την σκάλα που πάει στον πάνω όροφο και χάνεται ο αέρας.

@juneman , τώρα βγαίνει καλύτερο συμπέρασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι καμία πόρτα.

Λοιπόν, στοιχεία (σχεδόν) 24ώρου. Οπότε αν και φαντάζομαι τι θα γίνει στα defrost, η πρώτη μάχη στους 12C, είναι με νίκη fujitsu.

122052e2e57551bdc8f258f6c3aa3b4d.png

Ενδιαφέρον έχει το εξής: έβαλα το καταγραφικό στον απέναντι τοίχο και στις 2 περιπτώσεις , περίπου 8μ απόσταση και 1 μέτρο από πάτωμα και πήρα το εξής διάγραμμα (23.5 vs 20.1)

image.png.d7985e7ab367c65b5897de0f3459a5dc.png

Οπότε ναι μεν σαφώς πιο θορυβώδες το fujitsu, αλλά έχει τεράστια διαφορά στη διασπορά του θερμού αέρα.

Το νιώθεις κατευθείαν με το που μπαίνεις εναλλάξ στα δυο σπίτια.

Αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα και στα δύο. Μάλλον το mitsu θέλει χειροκίνητα στο φουλ. Είναι μεγάλος ο χώρος, συν την σκάλα που πάει στον πάνω όροφο και χάνεται ο αέρας.

@juneman , τώρα βγαίνει καλύτερο συμπέρασμα.

Και τα δύο ίδια επιθυμητή έχουν;  22C? Πρώτη μάχη νικητής Fujitsu,ωστόσο όσο μπορώ να δω στο διάγραμμα η απόσταση κατανάλωσης μεταξύ των δύο σιγα σιγά ελαττώνεται;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Και τα δύο ίδια επιθυμητή έχουν;  22C? Πρώτη μάχη νικητής Fujitsu,ωστόσο όσο μπορώ να δω στο διάγραμμα η απόσταση κατανάλωσης μεταξύ των δύο σιγα σιγά ελαττώνεται;

Επιθυμητή 22 το mitsu και 22.5 το fujitsu. Ελαττώνεται στα 100W απόσταση περίπου (αν και μου αποσυνδέθηκε τώρα το μιτσου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει πρόσφατα το Haier Tide Green 24000 BTU. Έχω παρατηρήσει κάτι που με προβληματίζει.

Το κλιματιστικό δουλεύει συνήθως στους 21-22 βαθμούς. Στους 22 βαθμούς η θερμοκρασία του αέρα που βγάζει είναι 36 βαθμοί. Το έχω ρυθμισμένο να βγάζει αέρα προς τα κάτω όσο πάει. Ακριβώς από κάτω από το κλιματιστικό είναι ο καναπές. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάτω από το σημείο που "βαράει" ο αέρας νιώθω ένα ψυχρό ρεύμα κάποιες φορές. Γενικά ζεσταίνει το σπίτι είμαι ευχαριστημένος. Απλά σε εκείνο το σημείο που είναι και ο καναπές υπάρχει αυτό το ρεύμα και νιώθουμε να κρυώνουμε λίγο. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός έτσι όπως το έγραψα

Είναι η πρώτη φορά που έχω κλιματιστικό οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι λογικό.

Τι πιστεύετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει πρόσφατα το Haier Tide Green 24000 BTU. Έχω παρατηρήσει κάτι που με προβληματίζει.

Το κλιματιστικό δουλεύει συνήθως στους 21-22 βαθμούς. Στους 22 βαθμούς η θερμοκρασία του αέρα που βγάζει είναι 36 βαθμοί. Το έχω ρυθμισμένο να βγάζει αέρα προς τα κάτω όσο πάει. Ακριβώς από κάτω από το κλιματιστικό είναι ο καναπές. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι κάτω από το σημείο που "βαράει" ο αέρας νιώθω ένα ψυχρό ρεύμα κάποιες φορές. Γενικά ζεσταίνει το σπίτι είμαι ευχαριστημένος. Απλά σε εκείνο το σημείο που είναι και ο καναπές υπάρχει αυτό το ρεύμα και νιώθουμε να κρυώνουμε λίγο. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός έτσι όπως το έγραψα

Είναι η πρώτη φορά που έχω κλιματιστικό οπότε δεν ξέρω αν αυτό είναι λογικό.

Τι πιστεύετε;

Κανονικά το κλιματιστικό πρέπει να μπει σε σημείο που να μην σε χτυπάει άμεσα ο αέρας του..  ίσως θα δοκίμαζα να ανεβάσω λίγο τις περσίδες.. η και το δεξιά αριστερά

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κανονικά το κλιματιστικό πρέπει να μπει σε σημείο που να μην σε χτυπάει άμεσα ο αέρας του..  ίσως θα δοκίμαζα να ανεβάσω λίγο τις περσίδες.. 

Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ.

Επίσης να προσθέσω ότι το σπίτι έχει σκεπή από πάνω, δεν έχει ταβάνι δηλαδή και το κλιματιστικό βρίσκεται στην πλευρά που "κατεβαίνει" η σκεπή. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στο πώς κυκλοφορεί ο αέρας..

Γενικά είναι λογικό ότι ακριβώς κάτω από το κλιματιστικό υπάρχει μια αίσθηση ψύχρας;

Επεξ/σία από Adrianiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...