Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Λοιπον εχω ενα κλιματιστικο το οποιο παρουσιαζει καπως περιεργη συμπεριφορα. Καποιες φορες ενω ξεκιναει να δουλευει, σταματαει σαν να εχει πιασει τη θερμοκρασια (δεν την πιανει με τιποτα). Το εχουμε συντηρησει/καθαρισει.

Θελω να φερω καποιον ειδικο να το δει αλλα το θεμα ειναι οτι το κανει παρα πολυ αραια και αν καποιος ερθει θα πρεπει να περιμενει κανα τριωρο μεχρι να αποφασισει να το κανει.

Εχει καποιος καμια ιδεα/εισηγηση;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, KhalDrogoSings είπε

Καλησπερα παιδια.

Λοιπον εχω ενα κλιματιστικο το οποιο παρουσιαζει καπως περιεργη συμπεριφορα. Καποιες φορες ενω ξεκιναει να δουλευει, σταματαει σαν να εχει πιασει τη θερμοκρασια (δεν την πιανει με τιποτα). Το εχουμε συντηρησει/καθαρισει.

Θελω να φερω καποιον ειδικο να το δει αλλα το θεμα ειναι οτι το κανει παρα πολυ αραια και αν καποιος ερθει θα πρεπει να περιμενει κανα τριωρο μεχρι να αποφασισει να το κανει.

Εχει καποιος καμια ιδεα/εισηγηση;

ευχαριστω

Μοντέλο; Πόσο καιρό το έχεις; Σε τι χώρο το έχεις ; Για τρέξε το κάτωθι : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Slightly off topic:

΄Όποιος έχει blitzwolf μετρητές πχ αυτόν , τότε με αυτόν τον οδηγό

μπαίνει στο homeassistant και φυσικά Grafana.

Να εδώ έβαλα τον...αφυγραντήρα μου 😄😎

560756074_Screenshot2020-12-22001815.jpg.e0773a5abb84325390655e3bf8fa3b95.jpg

@cinqo13 τα κατάφερα με τον κ@λο-blitzwolf!

 

Μπράβο Δημήτρη, έχεις κάνει και δυσκολότερα.. Το μόνο που μου κάνει εμένα είναι στιγμιαίες διακοπές του λεπτού σε κάποιες φάσεις οπότε στο grafana υπάρχουν μικρά κενά χωρίς βέβαια να με πολυενοχλεί.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μοντέλο; Πόσο καιρό το έχεις; Σε τι χώρο το έχεις ; Για τρέξε το κάτωθι : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

- Hisense KFR-321 1G/FE.
- Το εχουμε 12 χρονια, καπου εκει. 
- Στην Κυπρο ζω και μεσα σε πολη και ζεσταινει ενα δωματιο 10-12 τετραγωνικα. (δεν ξερω αν το κανει και στην ψυξη)
- Το ετρεξα. Τι ακριβως μας ενδιαφερει απο ολα;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KhalDrogoSings είπε

- Hisense KFR-321 1G/FE.
- Το εχουμε 12 χρονια, καπου εκει. 
- Στην Κυπρο ζω και μεσα σε πολη και ζεσταινει ενα δωματιο 10-12 τετραγωνικα. (δεν ξερω αν το κανει και στην ψυξη)
- Το ετρεξα. Τι ακριβως μας ενδιαφερει απο ολα;

ευχαριστω

Το 1ο νούμερο μας ενδιαφέρει.

Ζέσταινε κανονικά μέχρι σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 1ο νούμερο μας ενδιαφέρει.

Ζέσταινε κανονικά μέχρι σήμερα;

5837.46 watt. Σχετικο. Εβαλα οτι ειμαι στο Ρεθυμνο γιατι δεν εχει Κυπρο.

Ζεσταινει κανονικοτατα. Αλλα μια στο τοσο (μια φορα τη μερα πχ.) θα κολλησει και ενω δεν εχει πιασει θερμοκρασια σταματαει. Μετα απο καμια ωρα και αφου το σβησω και το αναψω παλι, επανερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, KhalDrogoSings είπε

5837.46 watt. Σχετικο. Εβαλα οτι ειμαι στο Ρεθυμνο γιατι δεν εχει Κυπρο.

Ζεσταινει κανονικοτατα. Αλλα μια στο τοσο (μια φορα τη μερα πχ.) θα κολλησει και ενω δεν εχει πιασει θερμοκρασια σταματαει. Μετα απο καμια ωρα και αφου το σβησω και το αναψω παλι, επανερχεται.

Καταρχάς μάλλον έβαλες κάτι λάθος μιας και βγαίνει πολύ μεγάλο το νούμερο των απωλειών για 12τμ.

Το μόνο εγχειρίδιο που βρήκα είναι αυτό https://manualsbrain.com/en/manuals/1068391/download/

δεν είναι από το ίδιο μοντέλο.

R22 on-off 12άρι είναι;

Επίσης γιατί λες ότι ζεσταίνει ενώ πιο πάνω λες ότι δεν πιάνει θερμοκρασία;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς μάλλον έβαλες κάτι λάθος μιας και βγαίνει πολύ μεγάλο το νούμερο των απωλειών για 12τμ.

Το μόνο εγχειρίδιο που βρήκα είναι αυτό https://manualsbrain.com/en/manuals/1068391/download/

δεν είναι από το ίδιο μοντέλο.

R22 on-off 12άρι είναι;

Επίσης γιατί λες ότι ζεσταίνει ενώ πιο πάνω λες ότι δεν πιάνει θερμοκρασία;

Πολυ πιθανον γιατι οι ερωτησεις μιλανε για οικια ενω εγω εχω στο μυαλο μου μικρο δωματιο και ισως να εβαλα κατι λαθος.

Φιλε το ειπα στο πρωτο μηνυμα, το κανει μονο καποιες φορες. Ο κανονας ειναι οτι δουλευει μια χαρα αλλα καποιες φορες κανει αυτο το πραγμα. Συμπεριφερεται σαν να εχει πιασει τη θερμοκρασια και σταματαει. Ειναι σπαστικο γιατι κανει ωρα να επανελθει και επισης προσπαθω να το προλαβω πριν γινει χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KhalDrogoSings είπε

Φιλε το ειπα στο πρωτο μηνυμα, το κανει μονο καποιες φορες. Ο κανονας ειναι οτι δουλευει μια χαρα αλλα καποιες φορες κανει αυτο το πραγμα. Συμπεριφερεται σαν να εχει πιασει τη θερμοκρασια και σταματαει. Ειναι σπαστικο γιατι κανει ωρα να επανελθει και επισης προσπαθω να το προλαβω πριν γινει χειροτερο.

Tο πιιθανότερο είναι ότι απλά έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος και θα πρέπει να πέσει λίγο ώστε να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Tο πιιθανότερο είναι ότι απλά έχει πιάσει θερμοκρασία ο χώρος και θα πρέπει να πέσει λίγο ώστε να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας.

Δεν υπαρχει περιπτωση φιλε. Καποιες φορες το δωματιο ειναι εντελως κρυο, το αναβω, δουλευει 1 λεπτο και σταματαει και ενω ο χωρος ειναι ακομη κρυος. Μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KhalDrogoSings είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση φιλε. Καποιες φορες το δωματιο ειναι εντελως κρυο, το αναβω, δουλευει 1 λεπτο και σταματαει και ενω ο χωρος ειναι ακομη κρυος. Μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας;

Και δεν ξαναπαίρνει μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Και δεν ξαναπαίρνει μετά;

Μπορει να παρει μετα απο καμια ωρα. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Συνηθως το σβηνω, το αναβω ξανα και μετα απο αρκετες προσπαθειες και αναμονη επανερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KhalDrogoSings είπε

Μπορει να παρει μετα απο καμια ωρα. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Συνηθως το σβηνω, το αναβω ξανα και μετα απο αρκετες προσπαθειες και αναμονη επανερχεται.

Αν τα έχεις εξακριβώσει αυτά με θερμόμετρο, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό.

8 λεπτά πριν, KhalDrogoSings είπε

Μπορει να παρει μετα απο καμια ωρα. Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Συνηθως το σβηνω, το αναβω ξανα και μετα απο αρκετες προσπαθειες και αναμονη επανερχεται.

Έχεις δοκιμάσει να το βγάλεις κάποιες ώρες από την πρίζα; Καμιά φορά τραβάνε φρίκες και έτσι ξεκολλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν τα έχεις εξακριβώσει αυτά με θερμόμετρο, δεν μου φαίνεται φυσιολογικό.

Έχεις δοκιμάσει να το βγάλεις κάποιες ώρες από την πρίζα; Καμιά φορά τραβάνε φρίκες και έτσι ξεκολλάνε.

Εξακριβωμενο ναι. Επισης οταν ανεβαζω θερμοκρασια κανονικα πρεπει να ξεκιναει. Ουτε καν.
Θα το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KhalDrogoSings είπε

Εξακριβωμενο ναι. Επισης οταν ανεβαζω θερμοκρασια κανονικα πρεπει να ξεκιναει. Ουτε καν.
Θα το δοκιμασω.

Μήπως αναβοσβήνει καποιο LED  / ένδειξη οταν σταματάει χωρίς λόγο? η η συμπεριφορά του είναι ακριβώς ίδια με το όταν πιάνει θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...