Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Lol

Δηλαδη ο κοσμος το εχει δεδομενο οτι το κλιματιστικο δεν το κλεινουμε??? Δεν το κανει κανεις αυτο ακομα και λιγα χρονια πριν που υποτίθεται τα οικονομικα ηταν σε αλλο level οσο μαλλον τωρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη ο κοσμος το εχει δεδομενο οτι το κλιματιστικο δεν το κλεινουμε??? Δεν το κανει κανεις αυτο ακομα και λιγα χρονια πριν που υποτίθεται τα οικονομικα ηταν σε αλλο level οσο μαλλον τωρα!!!

Πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν τα inverter σε τέτοια κλίμακα ,τα on off κλιματιστικά έκαιγαν πολύ γι'αυτό και υπήρχε αυτή η τάση ,τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει ,ένα κλιματιστικό Α+++ με καλό προγραμματισμό στη θέρμανση σε σπίτι με σχετικά καλή μόνωση καίει ελάχιστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη ο κοσμος το εχει δεδομενο οτι το κλιματιστικο δεν το κλεινουμε??? Δεν το κανει κανεις αυτο ακομα και λιγα χρονια πριν που υποτίθεται τα οικονομικα ηταν σε αλλο level οσο μαλλον τωρα!!!

Έχεις ακούσει για τα ινβερτερ κλιματιστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχαν τα inverter σε τέτοια κλίμακα ,τα on off κλιματιστικά έκαιγαν πολύ γι'αυτό και υπήρχε αυτή η τάση ,τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει ,ένα κλιματιστικό Α+++ με καλό προγραμματισμό στη θέρμανση σε σπίτι με σχετικά καλή μόνωση καίει ελάχιστα 

Παμε στην πραξη.. Οταν αρχιζαν να διαφημιζουν τα inverter(ειχε ανεβει πολυ η τιμη πετρελαιου) και θυμαμαι τοτε μια χαρακτηριστικη διαφημιση με ενα παγκο μαναβικης..(πρεπει να την θυμαστε) Ενα μερος των πολιτων πηρε και δουλεψε αμεσα και ολοι αυτοι ειχαν παραπονα στην καταναλωση!!! Επειδη το συζητησα.. τα εβαζαν με τετοιο τροπο ωστε να εχουν την ιδια ανεση με τα καλοριφερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Παμε στην πραξη.. Οταν αρχιζαν να διαφημιζουν τα inverter(ειχε ανεβει πολυ η τιμη πετρελαιου) και θυμαμαι τοτε μια χαρακτηριστικη διαφημιση με ενα παγκο μαναβικης..(πρεπει να την θυμαστε) Ενα μερος των πολιτων πηρε και δουλεψε αμεσα και ολοι αυτοι ειχαν παραπονα στην καταναλωση!!! Επειδη το συζητησα.. τα εβαζαν με τετοιο τροπο ωστε να εχουν την ιδια ανεση με τα καλοριφερ!!!

Κάναν το λάθος που κάνουν κάποιοι ακόμα τώρα,βάζουν την επιθυμητή σε θερμοκρασία υψηλή .. κάποιοι και σε θερμοκρασία την οποία δεν μπορεί να φτάσει το κλιματιστικο..

Αν βαλω το κλιματιστικό 28C δεν θα κάψει; Θα καίει συνέχεια τελικές.. μεγααααλη κατανάλωση,και πολύ παραπάνω από ένα αντίστοιχο on/off(διαφήμιση ήταν της  Toyotomi)

Κάνε και το αντίστοιχο σε καλοριφέρ να δεις πως εξαφανίζεται  μαγικά το πετρέλαιο !!

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Παμε στην πραξη.. Οταν αρχιζαν να διαφημιζουν τα inverter(ειχε ανεβει πολυ η τιμη πετρελαιου) και θυμαμαι τοτε μια χαρακτηριστικη διαφημιση με ενα παγκο μαναβικης..(πρεπει να την θυμαστε) Ενα μερος των πολιτων πηρε και δουλεψε αμεσα και ολοι αυτοι ειχαν παραπονα στην καταναλωση!!! Επειδη το συζητησα.. τα εβαζαν με τετοιο τροπο ωστε να εχουν την ιδια ανεση με τα καλοριφερ!!!

Επειδή αυτή η συζήτηση μπορεί να τραβήξει πολύ ,χρησιμοποιώ 3 κλιματιστικά σε 100 τμ σπίτι με 22 βαθμούς θερμοκρασία και σε σύνολο κατανάλωσης για όλο το  χειμώνα δεν περνάω τα 90 ευρώ το μήνα ,επειδή έχω καλοριφέρ έχω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς σε όλα τα δωμάτια σου λέω πολύ ξεκάθαρα ότι τα κλιματιστικά ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ 24/7 ΑΝΟΙΧΤΑ όπως πχ έκανα το Σαββατοκύριακο που παρότι έλειπα τα άφησα και τα 3 στο 19 και μετά όταν γύρισα τα έβαλα στο 22 ,δεν πρόκειται να έχεις φθηνότερη πηγή θέρμανσης ,εκτός και αν έχεις σόμπα και κόβεις ξύλα μόνος σου η καις ελαιοπυρηνα από ελαιοτριβείο που τον έχεις σόι και στο δίνει μισοτιμης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κάναν το λάθος που κάνουν κάποιοι ακόμα τώρα,βάζουν την επιθυμητή σε θερμοκρασία υψηλή .. κάποιοι και σε θερμοκρασία την οποία δεν μπορεί να φτάσει το κλιματιστικο..

Αν βαλω το κλιματιστικό 28C δεν θα κάψει; Θα καίει συνέχεια τελικές.. μεγααααλη κατανάλωση,και πολύ παραπάνω από ένα αντίστοιχο on/off(διαφήμιση ήταν της  Toyotomi)

Κάνε και το αντίστοιχο σε καλοριφέρ να δεις πως εξαφανίζεται  μαγικά το πετρέλαιο !!

 

Αυτο.. δεν υπολογιζαν γιατι ειχαν παρασυρθει απο τις διαφησεις!!! Και σαφως τους επηρεαζε το συνολικο ποσο του λογαριασμου!!! Και γω ομως ετσι τους ελεγα.. για περισσοτερη θερμανση και σπαταλες αλλα αυτοι υποσστηριζαν οχι οσο χρειαζεται για να ζεσταθουν!!! Εν τελει οταν ξεκινησε να πεφτει η τιμη πετρελαιου καποιοι ξεκινησαν να εγκαταλειπουν τα κλιματιστικα σαν κυρια θερμανση!!!

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή αυτή η συζήτηση μπορεί να τραβήξει πολύ ,χρησιμοποιώ 3 κλιματιστικά σε 100 τμ σπίτι με 22 βαθμούς θερμοκρασία και σε σύνολο κατανάλωσης για όλο το  χειμώνα δεν περνάω τα 90 ευρώ το μήνα ,επειδή έχω καλοριφέρ έχω ενεργειακό τζάκι με αεραγωγούς σε όλα τα δωμάτια σου λέω πολύ ξεκάθαρα ότι τα κλιματιστικά ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙΣ 24/7 ΑΝΟΙΧΤΑ όπως πχ έκανα το Σαββατοκύριακο που παρότι έλειπα τα άφησα και τα 3 στο 19 και μετά όταν γύρισα τα έβαλα στο 22 ,δεν πρόκειται να έχεις φθηνότερη πηγή θέρμανσης ,εκτός και αν έχεις σόμπα και κόβεις ξύλα μόνος σου η καις ελαιοπυρηνα από ελαιοτριβείο που τον έχεις σόι και στο δίνει μισοτιμης 

Αρα που σου βγαινει πιο οικονομικα? Επιλεκτικη λειτουργια και στο δυνατο ή ρυθμιση σε χαμηλη θερμοκρασια και να καιει συνεχεια? Πιστευω οτι το 2ο θα σου φαει πιο πολλες kwh!!! Θα μου πεις δεν μιλαμε για την ιδια ποιοτητα θερμανσης..! Καπου κερδιζεις καπου χανεις!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αρα που σου βγαινει πιο οικονομικα? Επιλεκτικη λειτουργια και στο δυνατο ή ρυθμιση σε χαμηλη θερμοκρασια και να καιει συνεχεια? Πιστευω οτι το 2ο θα σου φαει πιο πολλες kwh!!! Θα μου πεις δεν μιλαμε για την ιδια ποιοτητα θερμανσης..! Καπου κερδιζεις καπου χανεις!

Μάλλον δε ξέρεις γιατι πράγμα μιλάμε γιατί αυτό που γράφεις δε βγάζει νόημα 

ΧΡΗΣΗ 24/7

33 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Επιλεκτικη λειτουργια και στο δυνατο ή ρυθμιση σε χαμηλη θερμοκρασια και να καιει συνεχεια?

ΧΡΗΣΗ 24/7

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ε αν το κλείνουν λογικό να καίει  παραπάνω τις ώρες που δουλεύει.. ελπίζω να το αφήνουν ανοιχτό για να έχουμε ιδιαίτερα ενδιαφέρον συγκρίσεις :)

Νομίζω τους έπεισα.

Τα πράγματα δεν δείχνουν πολύ καλά για το μιτσου πάντως . Θα το δούμε κ αύριο.

image.png.e99f93865cdd6d067edbd798512e4aa7.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Πρόσθεσα στο homeassistant ένα Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE , μέσω ενός sonoff pow r2

To ενδιαφέρον είναι ότι βρίσκεται στο παραδιπλανό σπίτι από μένα το οποίο είναι καθρεπτικό με το δικό μου, δλδ είναι ίδια τετραγωνικά κτλ απλά κοιτάει δύση ενώ το δικό μου ανατολή. Βορινά και τα 2. Άρα παρόμοια κατάσταση.

Εδώ προς το παρόν σε σύγκριση με το Asyg24klca με ζήτηση 22 ενώ το Asyg με ζήτηση 22.5. Ανοιχτό από τις 7πμ το mitsu.

image.png.788589364619e737385d24e67c30e43f.png

 

Εκτός από τη μέση κατανάλωση, ποια είναι η συνολική για το καθένα από αυτά; Αναμμένο το ένα 24ωρες και το άλλο 12ωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, juneman είπε

Εκτός από τη μέση κατανάλωση, ποια είναι η συνολική για το καθένα από αυτά; Αναμμένο το ένα 24ωρες και το άλλο 12ωρες;

22 1/2 ώρες το φουτζι (μπλε γραμμή) και 8 1/2 μετρημένο το μιτσου (κόκκινη γραμμή):

image.png.120ebb04501c25ff65841ec9968fb1cf.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

22 1/2 ώρες το φουτζι (μπλε γραμμή) και 8 1/2 μετρημένο το μιτσου (κόκκινη γραμμή):

image.png.120ebb04501c25ff65841ec9968fb1cf.png

Μήπως θες και ένα Toshiba να βάλεις εκεί μέσα? :P Ακομα δεν έχω αξιωθεί να φτιάξω το home assistant/grafana 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Μήπως θες και ένα Toshiba να βάλεις εκεί μέσα? :P Ακομα δεν έχω αξιωθεί να φτιάξω το home assistant/grafana 😕

Αν το έχεις με sonoff, μου το κάνεις Share με το ewelink και είναι έτοιμο. Έτσι έκανα με το μίτσου και ας είναι σε άλλο σπίτι και δίκτυο.

Βασικά το Sonoff είναι γ@μάτο σε αυτό το κομμάτι. Μπορεί να μπει στο homeassistant όπου και να είναι στον πλανήτη. Το διαπίστωσα σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...