Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, turbat0s είπε

Πιο γρήγορος και από τη σκιά σου!

Υπάρχει τίποτα αξιόλογο ενδιάμεσα σε αυτές τις τιμές?

Οι blue dealer αναλαμβάνουν και τοποθετήσεις?

Κοίτα, ο χώρος σου έχει πολύ λίγες απώλειες. Από αυτά που έχουμε δει, χρειάζεται είτε ένα κινέζικο φασον midea με follow me ώστε να κλείνει όταν δεν χρειάζεται είτε ένα κλιματιστικό που πέφτει πολύ χαμηλά.  Στα χαρτιά βέβαια το Perfera δεν πέφτει πολύ χαμηλά σε btu αλλά από μέλη εδώ έχουν αναφερθεί καταναλώσεις ακόμα και 60W μόλις. Ίσως να υπάρχει και κάποιο άλλο που θα δουλέψει καλά αλλά δεν γνωρίζω προσωπικά τι γίνεται σε τέτοιους χώρους. Σε κάθε περίπτωση το πιθανότερο είναι ότι δεν θα αποσβεστει ποτέ το κόστος του ακριβού αλλά δεν πάμε μόνο για κόστος χρήσης όταν κάποιος παίρνει κάτι ακριβότερο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε κάθε περίπτωση το πιθανότερο είναι ότι δεν θα αποσβεστει ποτέ το κόστος του ακριβού αλλά δεν πάμε μόνο για κόστος χρήσης όταν κάποιος παίρνει κάτι ακριβότερο.

Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω λόγο να δώσω 900+€ για ένα 9άρι (έστω και αν είναι το καλύτερο).

Πόσο καλύτερο να είναι πια από το carrier με τα μισά λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω λόγο να δώσω 900+€ για ένα 9άρι (έστω και αν είναι το καλύτερο).

Πόσο καλύτερο να είναι πια από το carrier με τα μισά λεφτά?

Αν είχα και τα δύο θα σου έλεγα. Έχω το carrier πάντως ( crystal II ) και το Daikin atxc25b , δηλαδή τη φθηνή σειρά και του ρίχνει στα αυτιά. Κάπου 40% πιο αποδοτικό το Daikin. Δεν μπορώ να φανταστώ τι κάνει το Perfera.

Αν είναι όμως διπλάσια πιο καλό; Δεν ξέρω. Ίσως το βρεις σε καμιά προσφορά. Ή απλά ίσως να κάνεις skip. Η τσέπη σου ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, userAnon είπε

Προς το παρόν το καλύτερο σενάριο

Δηλαδη ποσο καιει ενα εικοσιτετραωρο με κλεισιμο το βραδυ και ποσο με απλως χαμηλωμα στους 20 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη ποσο καιει ενα εικοσιτετραωρο με κλεισιμο το βραδυ και ποσο με απλως χαμηλωμα στους 20 ?

Σήμερα που το έκλεισα το βράδυ νομίζω ότι είχαμε γενικά πιο λίγο πιο κρύα ημέρα από όλες τις προηγούμενες. αυτή τη στιγμή είναι στο 4,9 σε 16 ωρες (το άναψα στις 06:00 το πρωί και καταναλώνει μέσο όρο 300watt) άρα όλη την ημέρα θα είναι στο 5 με 5,2 kwh. Ίδια κατανάλωση με τις προηγούμενες ημέρες. 

Όμως το σπίτι είναι πιο ζεστό το πρωί όταν δεν το κλείνω.

Δείχνει ότι δεν συμφέρει να το κλείνω το βράδυ. Αν είχα πχ έστω 2-3 kwh διαφορά θα είχε κάποιο νόημα. Τώρα όχι. Βέβαια ακόμα δεν έχουν πιάσει κρύα, και σίγουρα παίζει ρόλο και το μηχάνημα. Όπως είπα και την άλλη φορά με το hitachi είχα τουλάχιστον 3 kwh διαφορά όταν το έκλεινα. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Σήμερα που το έκλεισα το βράδυ νομίζω ότι είχαμε γενικά πιο λίγο πιο κρύα ημέρα από όλες τις προηγούμενες νομίζω. αυτή τη στιγμή είναι στο 4,9 σε 16 ωρες (το άναψα στις 06:00 το πρωί και καταναλώνει μέσο όρο 300watt) άρα όλη την ημέρα θα είναι στο 5 με 5,2 kwh. Ίδια κατανάλωση με τις προηγούμενες ημέρες. 

Όμως το σπίτι είναι πιο ζεστό το πρωί όταν δεν το κλείνω.

Δείχνει ότι δεν συμφέρει να το κλείνω το βράδυ. Αν είχα πχ έστω 2-3 kwh διαφορά θα είχε κάποιο νόημα. Τώρα όχι. Βέβαια ακόμα δεν έχουν πιάσει κρύα, και σίγουρα παίζει ρόλο και το μηχάνημα. Όπως είπα και την άλλη φορά με το hitachi είχα τουλάχιστον 3 kwh διαφορά όταν το έκλεινα. 

Ισως μικρη η διαφορα, γιατι οταν λες οτι δεν το κλεινεις,στην ουσια δεν το αφηνεις ανοιχτο ιδια θερμοκρασια αλλα το χαμηλωνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Ισως μικρη η διαφορα, γιατι οταν λες οτι δεν το κλεινεις,στην ουσια δεν το αφηνεις ανοιχτο ιδια θερμοκρασια αλλα το χαμηλωνεις...

Σωστά, επειδή στους 22 είναι αρκετά ζεστά, σίγουρα δεν χρειάζεται να είναι σε αυτή την θερμοκρασία το βράδυ που δεν είναι κανείς στο σαλόνι. Για αυτό λέω το καλύτερο σενάριο για εμένα.Η διαφορές προς το παρόν είναι πολύ μικρές αν υπάρχουν. 

Από την άλλη αν καταναλώνει με λίγο παραπάνω κρύο 7 kwh/ημέρα αν λείπω 7 ημέρες πχ θα κάψει 50kwh. Αν το ανοίξω μια ημέρα πριν το πολύ να χρειαστεί φαντάζομαι 20kwh (και πολλές μπορεί να λέω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

το πολύ να χρειαστεί φαντάζομαι 20kwh

εμενα στα πειραματα,για να επανελθει το πρωι μου "επαιρνε πισω" το 20% απο οσα γλιτωσα με κλεισιμο το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198797-fujitsu-asya09klwa

αυτο τι λέει?

άκυρο είναι φασον midea

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις διαπίστωσα ότι η ετικέτα με την ενεργειακή σήμανση στο edge 18k που πήρα αναφέρει SEER 7,3 αντί του 7,8 που αναφέρουν τα φυλλάδια και η επίσημη ιστοσελίδα.

Επίσης, στο αρχείο από την ιστοσελίδα αναγράφεται το 7,8 ( https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/RAS-18J2KVSG-E.pdf )

Τι να συμβαίνει άραγε; Καμιά ιδέα μέχρι να καλέσω τη γραμμή Δροσιάς αύριο;

 

EDGE_18k.jpg

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, userAnon είπε

Σωστά, επειδή στους 22 είναι αρκετά ζεστά, σίγουρα δεν χρειάζεται να είναι σε αυτή την θερμοκρασία το βράδυ που δεν είναι κανείς στο σαλόνι. Για αυτό λέω το καλύτερο σενάριο για εμένα.Η διαφορές προς το παρόν είναι πολύ μικρές αν υπάρχουν. 

Από την άλλη αν καταναλώνει με λίγο παραπάνω κρύο 7 kwh/ημέρα αν λείπω 7 ημέρες πχ θα κάψει 50kwh. Αν το ανοίξω μια ημέρα πριν το πολύ να χρειαστεί φαντάζομαι 20kwh (και πολλές μπορεί να λέω) 

Χωρίς να πρόκειται για θέσφατο, νομίζω πως τώρα με τα λίγα κρύα και τις χαμηλές καταναλώσεις "χτίζουμε" για αργότερα όταν δεν αφήνουμε το σπίτι να πέσει κάτω από μια συγκεκριμένη θερμοκρασία. Έχω δει ότι όταν το σπίτι έχει πιάσει μια θερμοκρασία Α ακόμη και παράθυρο να ανοίξεις και δροσίσει ένα βαθμό για παράδειγμα, μόλις κλείσω το σπίτι επανέρχεται σε χρόνο dt. 

Θεωρητικά όταν έχω κάνει κτήμα τους 22 ήδη, θεωρητικά όταν και αν έρθουν τα κρύα στα Μεσόγεια φέτος, θα είναι πιο έυκολο να τους κρατήσει. Να αναφέρω βέβαια πως το παλιό έκαιγε πολύ για να φθάσει στους 22 στα κρύα. Εκείνο ακόμη και στο 21 έκαιγε περισσότερο οπότε όταν ερχόταν κρύο και ζήταγα κάτι παραπάνω ε, ζήταγε και αυτό.

Από την άλλη έχω ΔΕΗ και νυκτερινό με 0,10€/kwh (προς το παρόν) με παίρνει με 1-1,5€/μέρα να έχω το σπίτι μπόμπα.

Και λίγα νούμερα. 

Με ζήτηση 22 και εξωτερική 11-12 , εσωτερική κάποια δέκατα άνω των 22 σε όλο το σπίτι. από τις 24.00 και μετά έχουμε

Toshiba Mirai plus 10k σε υπνοδωμάτιο: 1,21 kwh

Inventor Omnia 9k σε υπνοδωμάτιο: 0,84 kwh

Toshiba Mirai plus 18k σαλοκουζίνα : 1,57 kwh

Δε μου πάει η καρδιά να τα κλείσω.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, popopo είπε

Μόλις διαπίστωσα ότι η ετικέτα με την ενεργειακή σήμανση στο edge 18k που πήρα αναφέρει SEER 7,3 αντί του 7,8 που αναφέρουν τα φυλλάδια και η επίσημη ιστοσελίδα.

Επίσης, στο αρχείο από την ιστοσελίδα αναγράφεται το 7,8 ( https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/03/RAS-18J2KVSG-E.pdf )

Τι να συμβαίνει άραγε; Καμιά ιδέα μέχρι να καλέσω τη γραμμή Δροσιάς αύριο;

 

EDGE_18k.jpg

Το παραπάνω καρτελακι φαίνεται σωστό.Αν θυμάμαι καλά στην ψύξη το καρτελακι είναι για 350 ώρες).

(5kw * 350h)/242kw/annum =7.23 SEER Ωστόσο και το άλλο το ετικέτακι είναι σωστό έχει 224kw/annum. άρα 7.8 SEER.. 

Ενδιαφέρον ! 

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λογικά 7.3 Seer είναι το σωστό. (Αν θυμάμαι καλά στην ψύξη το καρτελακι είναι για 350 ώρες.

(5kw * 350h)/242 =7.23 Seer

Το eurovent το δίνει 7.8 (και 224kwh).

cb5b8c5b179b3a901ff51dab207389e9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το eurovent το δίνει 7.8 (και 224kwh).

cb5b8c5b179b3a901ff51dab207389e9.png

Ναι και τα δύο είναι σωστά...σαν ετικετακια!  Ίσως κάποιος μπέρδεψε το 224 με το 242..(kw/annum) 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ναι και τα δύο είναι σωστά...σαν ετικετακια!  Ίσως κάποιος μπέρδεψε το 224 με το 242..(kw/annum) 

Ίσως απλά το eurovent να μέτρησε λίγο παραπάνω τα επιμέρους eers . Βλέπω πχ ότι έχουν 5μ σωλήνα στο τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...