Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άντε βρες τι συμβαίνει... Πήρα στην εξυπηρέτηση αλλά λόγω Σαββάτου δεν μπορούν να μου απαντήσουν. Κατέγραψαν το θέμα και θα επικοινωνήσει μαζί μου από Δευτέρα τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Άντε βρες τι συμβαίνει... Πήρα στην εξυπηρέτηση αλλά λόγω Σαββάτου δεν μπορούν να μου απαντήσουν. Κατέγραψαν το θέμα και θα επικοινωνήσει μαζί μου από Δευτέρα τεχνικός.

Τσάμπα ασχολείσαι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, grmaster2 είπε

Ακριβώς, φασόν midea....🤢

Στις 19/11/2021 στις 2:49 ΜΜ, asp_xs είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ψάχνοντας τις "προσφορές" black friday για 18αρι που χρειάζομαι για τις ανάγκες μου, έπεσα πάνω σε αυτό:

kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/233928-null

που ειναι απλα price match στην χαμηλότερη skroutz..

Αξίζει για την κατηγορία του;

 

Μάλλον όχι. Μικρή εγγύηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως βάζουν τις τιμές στα ενεργειακά ταμπελάκια

Για να μην ανεβάζω όλα τα ταμπελάκια θα προσπαθήσω να εξηγήσω ποιο είναι το ερώτημα μου ακριβώς

Στα κλιματιστικά (18αρια ολα) Daikin Perfera,Mutsubishi AP50,Toshiba edge,Panasonic CS-TZ50WKEW και etherea, Fujitsu ASYG18KMTA (υπάρχουν και λίγα ακόμα) στον φόρτο σχεδιασμού στην ζέστη η τιμή είναι περίπου στα 2KW και τα KWH/annum είναι περίπου στο 500-600 ανάλογα το μοντέλο

Σε άλλα κλιματιστικά πάλι όπως πχ Daikin sensira,Inventor κλπ το φόρτο σχεδιασμού είναι διπλάσιο (~4KW) και αντίστοιχα η ετήσια κατανάλωση διπλάσια σε σχέση με τα παραπάνω (~1000)

Το φόρτο σχεδιασμού δεν είναι η απόδοση που έχει μέσο όρο το κάθε κλιματιστικό; Αν ναι γιατί στα κλιματιστικά που υποτίθεται είναι πιο δυνατά δείχνει τον μισό φόρτο σχεδιασμού σαν μέτρηση;

 

Συγνώμη αν κάνω λάθος. Αν μπορέσει κάποιος να με διαφωτίσει λίγο

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από phadomas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To praktiker ξύπνησε όποιος μένει κοντά μπορεί να περάσει να δει αν τον ενδιαφέρει κάτι (εγκατάσταση 15χιλ απόσταση απο κατάστημα)

πχ

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c25-sensira-9000btu-inverter-126378

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

https://www.praktiker.gr/c/oikiaka-klimatistika-inverter-800/MAPKA-DAIKIN,FUJITSU,TOSHIBA?criteria=b0b490d8276954de&lf=5637156578&SortMode=1

κτλπ ας πει ο liak ποια είναι τα καλύτερα

 

Επεξ/σία από grmaster2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

Χτες είδα ένα διαμέρισμα που με ενδιαφέρει και το οποίο είναι στα τουβλα. Σε ένα σημείο ψηλά στο τοίχο έχει φατνωμα και ο κατασκευαστής μου είπε ότι εκεί μπαίνει κλιματιστικο και μπορεί να κλείσει με περσιδες. Μου είπε επίσης ότι θα ειναι έτοιμες οι παροχές από εκείνον και η εξωτερική μονάδα θα είναι στην πιλοτη. Εκ των υστέρων μου γεννήθηκε η απορία. Τα συμβατικά κλιματιστικά κάνουν η μπαινουν αλλά ειδικά κλιματιστικα? Πόσο πάει το μαλλί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, phadomas είπε

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως βάζουν τις τιμές στα ενεργειακά ταμπελάκια

Για να μην ανεβάζω όλα τα ταμπελάκια θα προσπαθήσω να εξηγήσω ποιο είναι το ερώτημα μου ακριβώς

Στα κλιματιστικά (18αρια ολα) Daikin Perfera,Mutsubishi AP50,Toshiba edge,Panasonic CS-TZ50WKEW και etherea, Fujitsu ASYG18KMTA (υπάρχουν και λίγα ακόμα) στον φόρτο σχεδιασμού στην ζέστη η τιμή είναι περίπου στα 2KW και τα KWH/annum είναι περίπου στο 500-600 ανάλογα το μοντέλο

Σε άλλα κλιματιστικά πάλι όπως πχ Daikin sensira,Inventor κλπ το φόρτο σχεδιασμού είναι διπλάσιο (~4KW) και αντίστοιχα η ετήσια κατανάλωση διπλάσια σε σχέση με τα παραπάνω (~1000)

Το φόρτο σχεδιασμού δεν είναι η απόδοση που έχει μέσο όρο το κάθε κλιματιστικό; Αν ναι γιατί στα κλιματιστικά που υποτίθεται είναι πιο δυνατά δείχνει τον μισό φόρτο σχεδιασμού σαν μέτρηση;

 

Συγνώμη αν κάνω λάθος. Αν μπορέσει κάποιος να με διαφωτίσει λίγο

 

Ευχαριστώ

Calculation of SCOP for heat pumps according to EN 14825

7 ώρες πριν, grmaster2 είπε

To praktiker ξύπνησε όποιος μένει κοντά μπορεί να περάσει να δει αν τον ενδιαφέρει κάτι (εγκατάσταση 15χιλ απόσταση απο κατάστημα)

πχ

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c25-sensira-9000btu-inverter-126378

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

https://www.praktiker.gr/c/oikiaka-klimatistika-inverter-800/MAPKA-DAIKIN,FUJITSU,TOSHIBA?criteria=b0b490d8276954de&lf=5637156578&SortMode=1

κτλπ ας πει ο liak ποια είναι τα καλύτερα

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και ειδικότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

 

Θεια μου θελει να αγορασει κλιματιστικο γιατι ειναι με σωματα αντιστασεων για να ζεστανει χωρο 50-55τμ. Δεν ειμαι πολυ σχετικος με το τι πρεπει να δω και αν οντως μπορει να ζεστανει τον χωρο. Οικονομικα ειναι στενα και απο οσο εψαξα βρηκα αυτες τις 2 επιλογες:

 

Haier Pearl 18000Btu

Toyotomi SRN SRG 18R32 Satori

 

Ειναι καλες επιλογες, θα καταφερει να κανει την δουλεια της? Ισως καμια αλλη προταση που να μην ξεφευγει οικονομικα ή κατι που να προσεξω/περιμενω την BF?

 

ποσο μεχρι 800ευρω

νεα αγορα

απο οποιοδηποτε καταστημα

90% για θερμανση

αποκλειστική πηγή θέρμανσης

τοποθετηση στην σαλονοκουζίνα αλλα με ανοιχτη την πορτα του υπνοδωμάτιου

δεν εχει θερμομονωσεις, διαμερισμα σε πολυκατοικια 55τμ ο χωρος

sindos με 33 καλοκαιρι και 1 τον χειμωνα (mean values)

Θερμικές Απώλειες

11216.88Watt

9646.52KCal/h

224.34Watt/m2

192.93 KCal/h/m2

για 22 βαθμους κελσιου

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Επεξ/σία από Desouler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Desouler είπε

Καλημερα,

 

Θεια μου θελει να αγορασει κλιματιστικο γιατι ειναι με σωματα αντιστασεων για να ζεστανει χωρο 50-55τμ. Δεν ειμαι πολυ σχετικος με το τι πρεπει να δω και αν οντως μπορει να ζεστανει τον χωρο. Οικονομικα ειναι στενα και απο οσο εψαξα βρηκα αυτες τις 2 επιλογες:

 

Haier Pearl 18000Btu

Toyotomi SRN SRG 18R32 Satori

 

Ειναι καλες επιλογες, θα καταφερει να κανει την δουλεια της? Ισως καμια αλλη προταση που να μην ξεφευγει οικονομικα ή κατι που να προσεξω/περιμενω την BF?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω τον @grmaster2 για την επισημανση της προσφορας απο praktiker. Παρηγγειλα ενα Daikin Sensira Atxc25c που θα χρειαστω σε νεο διαμερισμα. Διαβαζοντας ομως μετα εδω, ειδα οτι καποιοι ειχαν θεματα με το atxc25b με offset στη θερμοκρασια. 

Εχει καποιος εμπειρια με τα νεοτερα μοντελα για αυτο το θεμα; Επισης, η μικροτερη καταναλωση ειναι ~250Watt ή παει και παρακατω; 

Και ενα τελευταιο σχετικα με τη δωρεαν εγκατασταση, αν τυχον εχει καποιος σχετικη εμπειρια: μπορω να τους ζητησω να κανουν τωρα την προεγκατασταση (περασμα σωληνωσεων κλπ) μια που το διαμερισμα ειναι στα τουβλα, και να ερθουν σε κανα μηνα μετα τα σοβατισματα για το τελικο περασμα (με εξτρα χρεωση λογικα); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

Ευχαριστω τον @grmaster2 για την επισημανση της προσφορας απο praktiker. Παρηγγειλα ενα Daikin Sensira Atxc25c που θα χρειαστω σε νεο διαμερισμα. Διαβαζοντας ομως μετα εδω, ειδα οτι καποιοι ειχαν θεματα με το atxc25b με offset στη θερμοκρασια. 

Εχει καποιος εμπειρια με τα νεοτερα μοντελα για αυτο το θεμα; Επισης, η μικροτερη καταναλωση ειναι ~250Watt ή παει και παρακατω; 

Και ενα τελευταιο σχετικα με τη δωρεαν εγκατασταση, αν τυχον εχει καποιος σχετικη εμπειρια: μπορω να τους ζητησω να κανουν τωρα την προεγκατασταση (περασμα σωληνωσεων κλπ) μια που το διαμερισμα ειναι στα τουβλα, και να ερθουν σε κανα μηνα μετα τα σοβατισματα για το τελικο περασμα (με εξτρα χρεωση λογικα); 

Από εμπειρίες μελών ίσως η c σειρά δεν έχει το θέμα με το offset των b , αλλά προσωπικά δεν έχω δει ακόμα ακλόνητα στοιχεία περί τούτου.

Το b έπεφτε κάπου 112W σε ψύξη και κάπου 140-150 σε θέρμανση οπότε γιατί όχι και το c;

Στο 3ο δεν ξέρω να απαντήσω , ίσως να τους ρώταγες .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ζητησω και εγω τη βοηθεια σας , συμπληρωσα το ερωτηματολογιο. το σπιτι ειναι μεζονετα και θελω να ρωτησω αν πρεπει να παω για 24αρι η για 18αρι και αν εχετε να μου προτεινετε καποιο.

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 – 1200 ευρω

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: νεα αγορα

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας: 30% ψύξη / 70% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΙΓΑΛΕΩ με 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλες μονωσεις με πορτες με διπλατζαμια και μεταλλικα κουφωματα

       5165,73 Watt

      4442,53 KCal/h

                 73,80 Watt/m^2

               63,46 KCal/h/m^2

                για 22C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Desouler είπε

Καλημερα,

 

Θεια μου θελει να αγορασει κλιματιστικο γιατι ειναι με σωματα αντιστασεων για να ζεστανει χωρο 50-55τμ. Δεν ειμαι πολυ σχετικος με το τι πρεπει να δω και αν οντως μπορει να ζεστανει τον χωρο. Οικονομικα ειναι στενα και απο οσο εψαξα βρηκα αυτες τις 2 επιλογες:

 

Haier Pearl 18000Btu

Toyotomi SRN SRG 18R32 Satori

 

Ειναι καλες επιλογες, θα καταφερει να κανει την δουλεια της? Ισως καμια αλλη προταση που να μην ξεφευγει οικονομικα ή κατι που να προσεξω/περιμενω την BF?

 

ποσο μεχρι 800ευρω

νεα αγορα

απο οποιοδηποτε καταστημα

90% για θερμανση

αποκλειστική πηγή θέρμανσης

τοποθετηση στην σαλονοκουζίνα αλλα με ανοιχτη την πορτα του υπνοδωμάτιου

δεν εχει θερμομονωσεις, διαμερισμα σε πολυκατοικια 55τμ ο χωρος

sindos με 33 καλοκαιρι και 1 τον χειμωνα (mean values)

Θερμικές Απώλειες

11216.88Watt

9646.52KCal/h

224.34Watt/m2

192.93 KCal/h/m2

για 22 βαθμους κελσιου

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

24άρι θα χρειαστεί.

https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

Επίσης μήπως πέσει αυτό σε τιμή (πριν 2 εβδομάδες το έριξαν στα 750€):

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

 

5 λεπτά πριν, adok13 είπε

να ζητησω και εγω τη βοηθεια σας , συμπληρωσα το ερωτηματολογιο. το σπιτι ειναι μεζονετα και θελω να ρωτησω αν πρεπει να παω για 24αρι η για 18αρι και αν εχετε να μου προτεινετε καποιο.

Ποσό που διαθέτουμε : 1000 – 1200 ευρω

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: νεα αγορα

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας: 30% ψύξη / 70% θέρμανση

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 70τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα

Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΙΓΑΛΕΩ με 40C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα

Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): καλες μονωσεις με πορτες με διπλατζαμια και μεταλλικα κουφωματα

       5165,73 Watt

      4442,53 KCal/h

                 73,80 Watt/m^2

               63,46 KCal/h/m^2

                για 22C

https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU.html

Κοιτάμε και εδώ μήπως παίξει κάτι σε bf https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Λίγο πιο φθηνά

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...