Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Αντώνης Τ. είπε

το kuro για τογιοτομι είναι εντυπωσιακό.

Ανοιχτές πόρτες, το daikin απέναντι του δίνει μια χερούκλ...εεεεε..... ένα χεράκι....😅😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, dimostr είπε

μεγιστη σημερα 9-10,  ζητηση 21 σε ολα τα κλιματιστικα , φυσικα η χρηση ειναι 24/7

 

toshiba 13-12-21.png

daikin 13-12-21.png

toyotomi 13-12-21.png

Το Toshiba σε τι χώρο το έχεις; Τετραγωνικά, απώλειες κλπ. Ρωτάω επειδή αρχικά αυτό είχα παραγγείλει αλλά όταν ήρθε ο μηχανικός στο χώρο μου είπε ότι δεν θα με καλύψει και τελικά κατέληξα στο asyg24klca

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ανοιχτές πόρτες, το daikin απέναντι του δίνει μια χερούκλ...εεεεε..... ένα χεράκι....😅😉

το ενα βοηθαει το αλλο 

31 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Το Toshiba σε τι χώρο το έχεις; Τετραγωνικά, απώλειες κλπ. Ρωτάω επειδή αρχικά αυτό είχα παραγγείλει αλλά όταν ήρθε ο μηχανικός στο χώρο μου είπε ότι δεν θα με καλύψει και τελικά κατέληξα στο asyg24klca

50 τετραγωνικα οι απωλειες ειναι περι  τα 5000 watt 

47 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

το kuro για τογιοτομι είναι εντυπωσιακό.

εαν δεν ειχε αυτον τον ηλιθιο προγραμματισμο που διαφοροποιει την λειτουργια στους κατω και πανω απο 12 βαθμους εξωτερικη θα ηταν ισως μια απο τις καλυτερες επιλογες 

17 λεπτά πριν, thn είπε

Ακόμα περιμένω ανταλλακτικό για την έξω πλακέτα του toshiba .......

Ο κούκος θα πάει με τις σόμπες. Και δεν κάνει και δουλειααααα

Άμα πέσεις σε αντιπροσωπεία που είναι τα ζώα μου αργά την έβαψες , εδώ χρειάζονται οι επεκτάσεις εγγυήσεων από τα ηλεκτρομαγαζα τύπου Κωτσόβολου και ας είναι κα8 με μικρότερη διάρκεια από την επίσημη εγγυηση της μάρκας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, το κλιματιστικό θα πρέπει να δουλεύει έτσι σταθερά χωρίς να κλείνει; Γιατί βλέπω στα διαγράμματα που ανέβασε ο @dimostr δεν κλείνουν καθόλου.

Και εάν κλείνει τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Να σας ρωτήσω, το κλιματιστικό θα πρέπει να δουλεύει έτσι σταθερά χωρίς να κλείνει; Γιατί βλέπω στα διαγράμματα που ανέβασε ο @dimostr δεν κλείνουν καθόλου.

Και εάν κλείνει τι σημαίνει αυτό;

Ειναι ανάλογα το κλιματιστικό και τα ελάχιστα watt λειτουργίας που έχει αλλά το σημαντικότερο ρόλο το παίζει ο χώρος που είναι τοποθετημένο και πόσο έχει ταιριάξει εκεί ,αν είναι μικρό για το χώρο θα καίει συνέχεια και πολύ αν είναι μεγάλο θα κάνει συνέχεια on off και θα χάνεις σε.θερμικη άνεση ,είναι αρκετοί παράγοντες  ,ιδανικά θες χαμηλη συνεχόμενη κατανάλωση για να μην έχεις διακυμάνσεις στη θερμοκρασία 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Όλοι εάν δίναμε 4,5Κ τον χρόνο για την θέρμανση, θα κοιτάγαμε να το αλλάξουμε.

Προσωπικά, θα κοίταγα για αντλία θερμότητας ή εάν περνάει από το μέρος μου ΦΑ (υπάρχουν και άλλες λύσεις προφανώς)

Με οικογένεια, είναι δύσκολη η θέρμανση με AC, κακά τα ψέματα αλλά είναι μια λύση, σίγουρα πιο φθηνή από το πετρέλαιο αλλά νομίζω πιο ακριβή από τις παραπάνω που ανέφερα.

Αυτό που είναι στα + για τα AC, είναι ότι έχεις το καλοκαίρι και την δροσιά σου

 

11 ώρες πριν, dimostr είπε

Ειναι ανάλογα το κλιματιστικό και τα ελάχιστα watt λειτουργίας που έχει αλλά το σημαντικότερο ρόλο το παίζει ο χώρος που είναι τοποθετημένο και πόσο έχει ταιριάξει εκεί ,αν είναι μικρό για το χώρο θα καίει συνέχεια και πολύ αν είναι μεγάλο θα κάνει συνέχεια on off και θα χάνεις σε.θερμικη άνεση ,είναι αρκετοί παράγοντες  ,ιδανικά θες χαμηλη συνεχόμενη κατανάλωση για να μην έχεις διακυμάνσεις στη θερμοκρασία 

Μεγάλη σημασία το κλιματιστικό να είναι αθορυβο πραγματικά, όχι απλά να υποστηρίζει αθόρυβη λειτουργία , αλλά και σε ταχύτητες 2 και άνω ανεμιστήρα να μπορεις να κάθεσαι στον ίδιο χώρο άνετα και να ξεχνάς ότι δουλεύει κλιματιστικο . Μου είπε γνωστός τεχνικός που έχει τοποθετησει τα ururu sarara της daikin, ο, τι είναι τόσο αθορυβα ακομα και η εξωτερικη τους μοναδα πας και την αγκαλιάζεις για να δεις αν όντως δουλεύει, δεν ακούγεται τπτ μεσα-εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Απλα πρεπει να ξερεις οτι θα εχεις την φτηνοτερη και με διαφορά ,σημερα,μορφη ενεργειας με τα κλιματιστικα.

Μην είσαι και τόσο σίγουρος, καλό είναι να έχουμε και τις επιφυλάξεις μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Μην είσαι και τόσο σίγουρος, καλό είναι να έχουμε και τις επιφυλάξεις μας

δηλαδή η δικιά σου επιφύλαξη ποια είναι? τι θεωρείς πιο οικονομικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το haier tundra green 1u50jeffra .

 

επειδη εχει πιστοποιηση eurovent , σε εκτακτη αναγκη θα ηταν οκ να το αναψω για ζεστη η καλυτερα αεριο?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εχω το haier tundra green 1u50jeffra .

 

επειδη εχει πιστοποιηση eurovent , σε εκτακτη αναγκη θα ηταν οκ να το αναψω για ζεστη η καλυτερα αεριο?

Τι εννοείς; Αν δεν είχε πιστοποίηση δεν θα το αναβες; 😅

Γιατί να μην το ανάψεις; Ένα κλιματιστικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostakiss είπε

επειδη εχει πιστοποιηση eurovent , σε εκτακτη αναγκη θα ηταν οκ να το αναψω για ζεστη η καλυτερα αεριο?

μόνο εγω δεν καταλαβαίνω την ερώτηση?

 

@liakjim -- ποστάραμε μαζι :)

είπα και εγώ, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά πόσα έχω να μάθω??

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, userAnon said:

μόνο εγω δεν καταλαβαίνω την ερώτηση?

 

@liakjim -- ποστάραμε μαζι :)

είπα και εγώ, δεν γνωρίζω πολλά, αλλά πόσα έχω να μάθω??

 

3 minutes ago, liakjim said:

Τι εννοείς; Αν δεν είχε πιστοποίηση δεν θα το αναβες; 😅

Γιατί να μην το ανάψεις; Ένα κλιματιστικό είναι.

με συγχωρειτε , εννοουσα σε σχεση με την καταναλωση αεριου vs ρευματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2021 στις 4:10 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Είσαι προκατειλλημένος φίλε αλλά οκ καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Προς το παρόν έχω μόνο να πω, αύριο θα ποστάρω λογαριασμό ρεύματος 90 ευρώ για ένα μήνα για ΟΛΟ το σπίτι ΜΕ στεγνωτήριο για 22+ μόνιμα 24χ7 στο σπίτι σε όλα τα δωμάτια. (τα κλιματιστικά μου έκαψαν κάπου 30-40 ευρώ).

Θα σου αντιπαραβάλλω φωτό απο κοινόχρηστα πετρελαίου 3 ετίας με διακοπτόμενη λειτουργία και όχι 24/7 και όχι 22 βαθμούς για να κάνεις τις συγκρίσεις σου. Θα έχει πολύ πλάκα η σύγκριση. Και το καλύτερο είναι να ξέρεις πως με άλλα 10-15 ευρώ θα μπορούσα να έχω 23+ και να κοιμάμαι από τη ζέστη ΟΛΗ τη μέρα και όχι μόνο όταν ανάψει ο καυστήρας να ζεσταθεί το κοκκαλάκι μας.

Μπαι δε γουέι, πολύχρονος για προχθές.

Ευχαριστώ φίλε, να είσαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει 12άρι και μπορεί να βλέπει την κατανάλωση, πόσο ψηλά τερματίζει πχ αν του ζητήσετε 30 βαθμούς σε κρύο χώρο?

Όχι στιγμιαία, συνεχόμενη λειτουργία. Εμένα έχει ανέβει κάποιες φορές στα 1450W αλλά αμέσως πέφτει και το υψηλότερο που βλέπω να κρατάει σταθερά είναι 1230W. Τα άνοιξα όλα έπεσε η θερμοκρασία στους 16 στον χώρο, ζήτησα 30 και είτε με boost, είτε με follow me, είτε χωρίς δουλεύει εκεί μέχρι 1230W. Μου φαίνεται περίεργο το ότι αφού τα έχει τα παραπάνω γιατί να μην τα δίνει όταν χρειάζεται.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...