Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η δυσκολία που είναι ακριβώς; Μια φορά πατάς το τηλεχειριστήριο στην αρχή του χειμώνα και μια φορά στο τέλος.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, θα πρέπει να μελετηθει για κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Το δωμάτιο του μπάνιου είναι ζεστό ας πούμε; Την ενέργεια που ξοδεύεις για το μπάνιο (είτε θερμοσίφωνας είτε ηλιακός) σου την έχεις υπολογίσει;

Ενημερωτικά θέλω να μάθω από εσάς που έχετε σαν κύρια θέρμανση τα AC, δεν είπα άλλωστε σε κανένα post μου ότι εγώ χρησιμοποιώ αυτό και ξοδεύω τόσα.

Ότι στατιστικά/μετρήσεις ανεβάζετε είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα για όσους παρακολουθούν το νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Το δωμάτιο του μπάνιου είναι ζεστό ας πούμε; Την ενέργεια που ξοδεύεις για το μπάνιο (είτε θερμοσίφωνας είτε ηλιακός) σου την έχεις υπολογίσει;

Ενημερωτικά θέλω να μάθω από εσάς που έχετε σαν κύρια θέρμανση τα AC, δεν είπα άλλωστε σε κανένα post μου ότι εγώ χρησιμοποιώ αυτό και ξοδεύω τόσα.

Ότι στατιστικά/μετρήσεις ανεβάζετε είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα για όσους παρακολουθούν το νήμα

Τα μπάνια μου είναι ζεστά γιατί είναι το σπίτι μόνιμα ζεστό.

Το νερό χρήσης δεν το έχω υπολογίσει ούτε έχω σκοπό μιας και έχω στοιχεία από χειμώνα με πετρέλαιο και χειμώνα με ρεύμα ( όπου ρεύμα είναι κλιματισμός και θερμοσίφωνας ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Το δωμάτιο του μπάνιου είναι ζεστό ας πούμε; Την ενέργεια που ξοδεύεις για το μπάνιο (είτε θερμοσίφωνας είτε ηλιακός) σου την έχεις υπολογίσει;

Ενημερωτικά θέλω να μάθω από εσάς που έχετε σαν κύρια θέρμανση τα AC, δεν είπα άλλωστε σε κανένα post μου ότι εγώ χρησιμοποιώ αυτό και ξοδεύω τόσα.

Ότι στατιστικά/μετρήσεις ανεβάζετε είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα για όσους παρακολουθούν το νήμα

Δεν γνωρίζω πόσα δίνεις για θέρμανση και τι είδους ούτε με ποια θερμοκρασία εντός θεωρείς ότι είστε εντάξει.

Πάντως η διαφορά 300€ που έβγαλες με το εξέλ δεν πρέπει να ισχύει σε καμία περίπτωση. 

Αφού λες ότι το ψάχνεις και έχεις, πες μας τι χρησιμοποιείς για θέρμανση, με τι ζητούμενη (20c?) αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό (αν είναι πετρέλαιο αμφιβάλλω) και πόσα δίνεις το 4μηνο-5μηνο για θέρμανση. Επίσης αν δεν είναι μόνιμα ανοιχτό το καλοριφέρ όταν είναι κλειστό που φθάνει η θεμροκρασία των δωματιών) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Βλέπω διάφοροι λέτε ότι τα κλιματιστικά για ζέστη είναι ο πιο φθηνή λύση. Πως το έχετε υπολογίσει αυτό;

Δηλαδή έχετε βάλει κόστος αγοράς και εγκατάστασης Χ κλιματιστικών για όλο το σπίτι και λειτουργίας 24/7 για 4-5 μήνες και το συγκρίνατε με κάποια άλλη λύση και βγάλατε αυτό το συμπέρασμα;

Φιλικά,
Βασίλης.

Θα σου παραθέσω τα δικά μου στοιχεία και βγάλε τα συμπεράσματα σου. Μιλάμε για σπίτι εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές, τελευταίου ορόφου, 120 τετραγωνικά στην Κρήτη, καθαρό εμβαδόν χωρίς μεσοτοιχιες, ντουλαπες κλπ περίπου 100 τετραγωνικα. 

Κόστος θέρμανσης/ώρα με πετρέλαιο: 1,5 λίτρο. Με τιμή στο 1 ευρώ αυτό σημαίνει 1,5 ευρώ την ώρα. Ζήτηση 21 βαθμοι.

Κόστος θέρμανσης/ώρα με λέβητα ξύλου περίπου 20 κιλά ξύλο. Με τιμή τόνου στα 120 ευρώ αυτό σημαίνει 2,4 ευρώ. Ζήτηση 21 βαθμοι

Κόστος θέρμανσης/ώρα με θερμοπομπους + 1 καλοριφέρ λαδιού 4-4,5 kwh. Με τιμή στα 0,17 αυτό σημαίνει 0,7 την ώρα. Όχι για όλο το σπίτι, με αυτό τον τρόπο θέρμανσης κάλυπτα 50 τετραγωνικά.  Ζητηση 20 βαθμοί.

Κόστος θέρμανσης/ ώρα με κλιματιστικά από 0,8 μέχρι 1,2 kwh, με τιμή στο 0,17 έχουμε περίπου 0.20 την ώρα. Ζήτηση 21-22. Να προσθέσουμε σε αυτά και 2-2,5 kwh την ημέρα για θέρμανση μπάνιου με αεροθερμο και θερμοσίφωνα για ζεστό νερό. 

Αναλόγως τις ώρες χρήσεις ανά ημέρα μπορεί κανείς να υπολογίσει και το κόστος. Μιλάμε πάντα για το δικό μου χώρο με τις δικές του μονώσεις και απωλειες.

Φυσικά οι αριθμοί αυτοί αποτελούν το μέσο όρο, άλλη κατανάλωση με εξωτερική 5 και άλλη κατανάλωση με εξωτερική 15 για όλους τους τρόπος θέρμανσης.

Η μικρή εμπειρία που έχω μέχρι τώρα στα κλιματιστικά λέει ότι ο συγκεκριμένος τρόπος θέρμανσης είναι με διαφορά ο οικονομικότερος από όσους έχω μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει. 

Εν αναμονή χαμηλότερων θερμοκρασιών για ακομα πιο ασφαλή συμπεράσματα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Κόστος θέρμανσης/ώρα με πετρέλαιο: 1,5 λίτρο. Με τιμή στο 1 ευρώ αυτό σημαίνει 1,5 ευρώ την ώρα. Ζήτηση 21 βαθμοι.

 

15 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Κόστος θέρμανσης/ ώρα με κλιματιστικά από 0,8 μέχρι 1,2 kwh, με τιμή στο 0,17 έχουμε περίπου 0.20 την ώρα. Ζήτηση 21-22. Να προσθέσουμε σε αυτά και 2-2,5 kwh την ημέρα για θέρμανση μπάνιου με αεροθερμο και θερμοσίφωνα για ζεστό νερό. 

Τα παραπάνω είναι αρκετά λογικά/ρεαλιστικά. Με πετρέλαιο (χωρίς να είναι αναμένο 24 ωρες) αν πούμε 10 ώρες χρειάζονται 300 ώρες τον μήνα = 450€

Με τα κλιματιστικά 24 ώρες ανοιχτά χρειάζονται μέσο όρο 28 Kwh/ημέρα = 5,6€/ημέρα = 168€ / μήνα.

Άρα στους 4 μήνες, όφελος = 1128€. Στο δεύτερο χρόνο γίνεται απόσβεση της αγοράς. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

 

Τα παραπάνω είναι αρκετά λογικά/ρεαλιστικά. Με πετρέλαιο (χωρίς να είναι αναμένο 24 ωρες) αν πούμε 10 ώρες χρειάζονται 300 ώρες τον μήνα = 450€

Με τα κλιματιστικά 24 ώρες ανοιχτά χρειάζονται μέσο όρο 28 Kwh/ημέρα = 5,6€/ημέρα = 168€ / μήνα.

Άρα στους 4 μήνες, όφελος = 1128€. Στο δεύτερο χρόνο γίνεται απόσβεση της αγοράς. 

 

Με την υποσημείωση ότι τα κλιματιστικά σε πραγματικη λειτουργία 24/7 πέφτουν ακόμα πιο χαμηλά σε κατανάλωση. 

Το ΠΣΚ που μας πέρασε που τα είχα μονίμως ανοιχτά η κατανάλωση τους είχε πέσει στις 0,6 kwh ανά ώρα χρήσης με εξωτερικές θερμοκρασίες από 11 μέχρι 16. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Με την υποσημείωση ότι τα κλιματιστικά σε πραγματικη λειτουργία 24/7 πέφτουν ακόμα πιο χαμηλά σε κατανάλωση. 

Το ΠΣΚ που μας πέρασε που τα είχα μονίμως ανοιχτά η κατανάλωση τους είχε πέσει στις 0,6 kwh ανά ώρα χρήσης με εξωτερικές θερμοκρασίες από 11 μέχρι 16. 

 

φυσικά, έβαλα το δύσκολο σενάριο στα κλιματιστικά. το κόστος μειώνεται αν κάποιος τα ανάβει λιγότερες ώρες επίσης. Θεωρητικά μπορούν να κλείνουν το βράδυ πχ.. 

από 01 δεκεμβρίου μέχρι και σήμερα = σύνολο 62Kwh για ζήτηση 22c, μέση κατανάλωση 207watt/ώρα

 

image.png.ff1c36cd5c85f38b8eb1fc473ee63700.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

φυσικά, έβαλα το δύσκολο σενάριο στα κλιματιστικά. το κόστος μειώνεται αν κάποιος τα ανάβει λιγότερες ώρες επίσης. Θεωρητικά μπορούν να κλείνουν το βράδυ πχ.. 

Αναλόγως πως το βλέπει κανείς. Με λιγότερη χρήση χάνεις σε θερμική άνεση, χάνεις και σε κόστος λειτουργίας του κλιματιστικού. Κερδίζεις όμως στον τελικό λογαριασμό του ρεύματος.

Δηλαδή αν έχω ένα μηχάνημα το οποίο σε 24/7 λειτουργία μου καίει 300 watt την ώρα αυτό σήμαινε 300*24=7,2 kw τη μέρα 

Αν το ίδιο μηχάνημα το δουλεύω πχ 8 ώρες τη μέρα δεν θα μου καίει 300watt την ώρα. Αν θεωρητικά πούμε ότι θα έχει διπλάσια κατανάλωση τοτε έχουμε 600*8=4,8watt. Μπακαλιστικος ο υπολογισμός και εντελώς θεωρητικός αλλά δίνει μια εικόνα σε αυτό που θέλω να πω 

Φυσικά η αίσθηση ζεστασιάς δεν έχει καμία σχέση στο πρώτο σενάριο με το δεύτερο αλλά ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε με αριθμούς και καταναλώσεις!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Βασίλης.

Μήπως είσαι ψαγμένος υδραυλικός που κάνει έρευνα γιατί έχουν πέσει οι δουλειές στους λέβητες? 😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μήπως είσαι ψαγμένος υδραυλικός που κάνει έρευνα γιατί έχουν πέσει οι δουλειές στους λέβητες? 😄 

Χαχαχαχα όχι φίλε μου

Όπως είπα δεν ήρθα εδώ να γράψω ότι εγώ καίω τόσα και άλλα τέτοια, απλώς ήθελα να ενημερωθώ το πραγματικό κόστος, όσο γίνεται βέβαια, από άτομα που χρησιμοποιούν τα AC ως τρόπο θέρμανσης, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω απλά ότι αν δεν ήμουν λίγο ζορισμένος οικονομικά,  για τους γονείς μου σε μονοκατοικια που παλευουν με πετρελαια και ξύλα ξοδευοντας καπου 2κ συνολικα το χρόνο για να τους βλέπω στο skype με ζακέτα ενώ εγώ με τη μικρή μου εδώ μόνο που δε βγάζουμε κ το βρακί ας πούμε, εφτασα ενα κλικ από το να τους κάνω δώρο το asyg 24 μιας και ειναι τέρμα αποδοτικό και δεν εχουν προβλημα με τη φασαρία. 

Αυτή η σκέψη τριγυρνά στο μυαλό μου κάθε μέρα. Βγάλε τα συμπεράσματά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

απλώς ήθελα να ενημερωθώ το πραγματικό κόστος

Δεν πρεπει να σε απασχολει το πραγματικο κοστος σε σπιτια αλλων!

Απλα πρεπει να ξερεις οτι θα εχεις την φτηνοτερη και με διαφορά ,σημερα,μορφη ενεργειας με τα κλιματιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεγιστη σημερα 9-10,  ζητηση 21 σε ολα τα κλιματιστικα , φυσικα η χρηση ειναι 24/7

 

toshiba 13-12-21.png

daikin 13-12-21.png

toyotomi 13-12-21.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...