Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για το 9αρι Carrier Crystal που έχω εγώ κάνα χρόνο και θέλω να δω αν έχει θέμα ή όχι.
Στη λειτουργία follow me όταν ζητάω 22 πχ και στο χειριστήριο δείχνει 18, δεν δίνει τη ζέστη που πρέπει αλλά ρίχνει έναν χλιαρό αέρα κάθετα... Για να δώσει ζεστό αέρα πρέπει να το ανεβάσω στο 25+. Έτσι λειτουργεί κανονικά ή εγώ κάνω κάτι λάθος;

Και ένα ακόμα σημείο που παρατήρησα. Όταν σταματάει να λειτουργεί στη ζέστη και οριζοντιώνει την περσίδα τότε ρίχνει ένα ελαφρώς κρύο αέρα από τον ανεμιστήρα και επειδή κάθομαι ακριβώς απέναντι είναι λίγο ενοχλητικό. Σαν λύση έχω βρει να αυξάνω τη θερμοκρασία ζήτησης πάλι στο follow me. Είναι και αυτό λογικό; Δεν μπορεί απλά να σταματήσει ο ανεμιστήρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/12/2021 στις 9:10 ΠΜ, Uberalles_gr είπε

Όλοι εάν δίναμε 4,5Κ τον χρόνο για την θέρμανση, θα κοιτάγαμε να το αλλάξουμε.

Προσωπικά, θα κοίταγα για αντλία θερμότητας ή εάν περνάει από το μέρος μου ΦΑ (υπάρχουν και άλλες λύσεις προφανώς)

Με οικογένεια, είναι δύσκολη η θέρμανση με AC, κακά τα ψέματα αλλά είναι μια λύση, σίγουρα πιο φθηνή από το πετρέλαιο αλλά νομίζω πιο ακριβή από τις παραπάνω που ανέφερα.

Αυτό που είναι στα + για τα AC, είναι ότι έχεις το καλοκαίρι και την δροσιά σου

Καλημέρα, επισης αν δουλευουν ασταμάτητα τα κλιματιστικά πρέπει κάθε 4 - 5 μήνες να γίνεται καθαρισμος, βάλε επί οσα υπάρχουν στο σπίτι. Σωστή μελέτη θερμανσης  ένας μηχανολόγος μηχανικός /ηλεκτρολόγος μηχανικός μπορεί να κάνει..Τι σε συμφέρει ανάλογα το χώρο, κτίριο κατοικίας, τοποθεσία κ τις ανάγκες σου, απόδοση και οικονομία .Αλλά για σταθερά, γρήγορη άμεση αποδοτικη και ομοιομορφη θέρμανση οπότε εσύ την χρειάζεσαι και κυρίως υγιεινη χωρίς να καταπονεις το σύστημα πας σε καλοριφέρ, αντλίες, λεβητες αεριου πετρελαιου κτλ

Έτσι λειτουργώ κ γω κεντρική κυρια θέρμανση καλοριφέρ και καλοκαιράκι ac, η αλήθεια είναι ότι σε οσους έχω αναφερθει για κυρία θέρμανση κλιματιστικο(όχι ότι υπήρχε πιθανότητα προσωπικά να αντικαταστουσα το καλοριφέρ, απλα κουβέντα να γίνεται και να έχω κ μια γνωμη των πλέον ειδικών) μηχανολόγους μηχανικους ακόμα και ψυκτικους και τεχνίτες εγκαταστάσεων μέχρι κ πολιτικό μηχανικό κάνεις δν μ ανεφερε τα ac, όταν τους ανέφερα, δε, για συνεχόμενη λειτουργία ac επί μακροπροθεσμων διαστηματων η αντίδραση τους ήταν ξεκάθαρα αποθαρρυντικη για κάτι τέτοιο, και οι δύο τελευταίοι τεχνικοί επίσης διαφορετικων αντιπροσωπείων κλιματιστικων που ηρθαν στο χώρο μου σχετικά με μια τοποθέτηση κλιματιστικου που εκανα(αφαίρεση παλαιού κ τοποθέτηση νέου και άλλης μάρκας) + των όσων είπαμε,μου είπαν το αυτονόητο δν μπορείς να συγκρίνεις ac και π.χ καλοριφέρ σε θεμα θέρμανσης δύο  ανόμοιες κατηγορίες, ένας κανόνας γενικοτερος όταν ένα προϊόν ή και πολυμηχανημα προσφέρει multiple λειτουργίες πλην της βασικής της, την καθε έξτρα λειτουργία δν θα την προσφέρει στον ίδιο βαθμό με μια μεμονομενη συσκευή που η κυρία λειτουργία της ειναι αυτη. Και αγυφρανση και ιονιστη προσφέρουν τα κλιματιστικά αλλά δεν θα έχεις την ίδια απόδοση με έναν ξεχωριστό ελεύθερο αφυγραντηρα με ιονιστη που είναι ο κύριος λόγος  ύπαρξης του η λειτουργία αυτή. 

Απο εκει κ πέρα ο καθένας κινείται όπως νομίζει, καλό μεσημέρι σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, nixi είπε

Αν κάποιος έχει 12άρι και μπορεί να βλέπει την κατανάλωση, πόσο ψηλά τερματίζει πχ αν του ζητήσετε 30 βαθμούς σε κρύο χώρο?

Όχι στιγμιαία, συνεχόμενη λειτουργία. Εμένα έχει ανέβει κάποιες φορές στα 1450W αλλά αμέσως πέφτει και το υψηλότερο που βλέπω να κρατάει σταθερά είναι 1230W. Τα άνοιξα όλα έπεσε η θερμοκρασία στους 16 στον χώρο, ζήτησα 30 και είτε με boost, είτε με follow me, είτε χωρίς δουλεύει εκεί μέχρι 1230W. Μου φαίνεται περίεργο το ότι αφού τα έχει τα παραπάνω γιατί να μην τα δίνει όταν χρειάζεται.

Εξαρτάται από το εκάστοτε μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, wall είπε

Ερώτηση για το 9αρι Carrier Crystal που έχω εγώ κάνα χρόνο και θέλω να δω αν έχει θέμα ή όχι.
Στη λειτουργία follow me όταν ζητάω 22 πχ και στο χειριστήριο δείχνει 18, δεν δίνει τη ζέστη που πρέπει αλλά ρίχνει έναν χλιαρό αέρα κάθετα... Για να δώσει ζεστό αέρα πρέπει να το ανεβάσω στο 25+. Έτσι λειτουργεί κανονικά ή εγώ κάνω κάτι λάθος;

Έβαλα ένα crystal III πρόσφατα.

Παρατήρησα και γώ ότι έτσι συμπεριφέρεται, πρέπει να ανεβάσεις 25+ για να δώσει ζεστό αέρα και όχι χλιαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για οσους δε χρησιμοποιουν κλιματισμο για λογους υγειας παραθετω την ταράτσα καθε νοσοκομειου
1386062695_Screenshot2021-12-14at13-51-091556454_663651843684351_5072059077457420922_ojpg(JPEGImage14472048pixels).png.bdc7410644d4c9fe1826b52bb47027ab.png

μα αφου ρωτησε ειδικους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για οσους δε χρησιμοποιουν κλιματισμο για λογους υγειας παραθετω την ταράτσα καθε νοσοκομειου
1386062695_Screenshot2021-12-14at13-51-091556454_663651843684351_5072059077457420922_ojpg(JPEGImage14472048pixels).png.bdc7410644d4c9fe1826b52bb47027ab.png

άστο τι ψάχνεις, εδώ σε καινούρια χτισιματα βλέπεις ιστούς με 4-5 κλιματιστικά επάνω και μιλάμε ακόμη για λέβητες πετρελαίου.

Αν σκεφτείς όμως πόσα φράγκα χάνονται από σωληνώσεις, λέβητες,καύσιμα λογικά να έχουμε αντιδράσεις από πολυποίκιλες επαγγελματικές ομάδες.

Δε βαριέσαι, εγώ βγάζω χειμώνα με 200 ευρώ και κοντομανικα. ο,τι και να λέει οποιοσδήποτε με απουσία επιχειρημάτων καταλαβαινεις φρύδια, παπούτσια κτλ μπαίνουν σε λειτουργία εγγραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται από το εκάστοτε μοντέλο.

Αυτό το ότι δεν κρατάει το αρχικό max το συναντάμε σε πολλά δηλαδή? Μια μικρή δοκιμή που έκανα στο edge 18, κρατάει τα αρχικά max και μετά εφόσον χρειάζεται.

Το καταλαβαίνω για τις απόλυτες τιμές. Άλλωστε αυτό που ενδιαφέρει τελικά είναι το output. Απλά ψάχνω που περίπου κινούνται τα 12άρια σε max φορτίο συνεχόμενα. Είναι πιο κοντά στα 1200W ή στα 1500W. Το συγκεκριμένο μάλιστα λέει 13000 btu στην θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υποτίθεται ότι έχω ένα από τα πλέον ευνοϊκά σενάρια για χρήση κλιματιστικού αφού έχω σύγχρονα και καλά κλιματιστικά σε σύγχρονο μονωμένο σπίτι! Παρά λοιπόν τις άριστες εντυπώσεις ως τώρα, θα κρατήσω μικρο καλάθι μέχρι να δω αποδόσεις σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν.  Εδώ είμαστε να τα λέμε.

By the way, που λένε και στο χωριό μου, θα μου προτείνεται μια καλή λύση για μετρητές κατανάλωσης ώστε να ελέγχω και τα 2 daikin; Θέλω να έχω και εγώ στοιχειά που να είναι συγκρίσιμα ΄ώστε να βγάζουμε ακριβέστερα συμπεράσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Παιδιά υποτίθεται ότι έχω ένα από τα πλέον ευνοϊκά σενάρια για χρήση κλιματιστικού αφού έχω σύγχρονα και καλά κλιματιστικά σε σύγχρονο μονωμένο σπίτι! Παρά λοιπόν τις άριστες εντυπώσεις ως τώρα, θα κρατήσω μικρο καλάθι μέχρι να δω αποδόσεις σε θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν.  Εδώ είμαστε να τα λέμε.

By the way, που λένε και στο χωριό μου, θα μου προτείνεται μια καλή λύση για μετρητές κατανάλωσης ώστε να ελέγχω και τα 2 daikin; Θέλω να έχω και εγώ στοιχειά που να είναι συγκρίσιμα ΄ώστε να βγάζουμε ακριβέστερα συμπεράσματα!


TP-Link KP115 Kasa Smart WiFi Plug Energy Monitor

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wall είπε

Ερώτηση για το 9αρι Carrier Crystal που έχω εγώ κάνα χρόνο και θέλω να δω αν έχει θέμα ή όχι.
Στη λειτουργία follow me όταν ζητάω 22 πχ και στο χειριστήριο δείχνει 18, δεν δίνει τη ζέστη που πρέπει αλλά ρίχνει έναν χλιαρό αέρα κάθετα... Για να δώσει ζεστό αέρα πρέπει να το ανεβάσω στο 25+. Έτσι λειτουργεί κανονικά ή εγώ κάνω κάτι λάθος;

Και ένα ακόμα σημείο που παρατήρησα. Όταν σταματάει να λειτουργεί στη ζέστη και οριζοντιώνει την περσίδα τότε ρίχνει ένα ελαφρώς κρύο αέρα από τον ανεμιστήρα και επειδή κάθομαι ακριβώς απέναντι είναι λίγο ενοχλητικό. Σαν λύση έχω βρει να αυξάνω τη θερμοκρασία ζήτησης πάλι στο follow me. Είναι και αυτό λογικό; Δεν μπορεί απλά να σταματήσει ο ανεμιστήρας;

 

Σε καινούργιο carrier έχω και εγώ παρόμοιες παρατηρήσεις, με θερμοκρασία 18 δεν ξεκινάει αν δεν του ζητήσεις τουλάχιστον 22-23. Με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δαιτηρείς στο χώρο πχ 19-20 με τίποτα. 

Δεν ξέρω αν έπεσα σε προβληματικό είτε όλα τους τα μοντέλα έχουν τέτοια θέματα απόκλισης, πάντως αυτή τη στιγμή προσπαθούν να με πείσουν πως "έτσι είναι" και εγώ να το πάρουν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konc είπε

Σε καινούργιο carrier έχω και εγώ παρόμοιες παρατηρήσεις, με θερμοκρασία 18 δεν ξεκινάει αν δεν του ζητήσεις τουλάχιστον 22-23. Με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δαιτηρείς στο χώρο πχ 19-20 με τίποτα. 

Δεν ξέρω αν έπεσα σε προβληματικό είτε όλα τους τα μοντέλα έχουν τέτοια θέματα απόκλισης, πάντως αυτή τη στιγμή προσπαθούν να με πείσουν πως "έτσι είναι" και εγώ να το πάρουν πίσω.

φίλε μήπως λόγω περίεργου χώρου δημιουργείται καμιά ροή αέρα την οποία διαβάζει το κλιματιστικό τα βλέπει όλα οκ; έχεις βάλει θερμόμετρο δίπλα από το κλιματιστικό να δεις τι διαβάζει; πώς είναι ο χώρος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν απο 2 εβδομαδες εν μεσω προσφορων πηραν οι δικοι μου αυτο το κλιματιστικο για υπνοδωματιο 16-17 τμ
https://www.skroutz.gr/s/26502711/Bosch-B1ZAI1251W-B1ZAO1251W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html#specs.
Απο την Μedia Μarkt τους ειπαν οτι ειναι απο τα πιο ησυχα στην κατηγορια του, λογο του sleep mode που εχει κτλπ.
Απο αυτες τις 2 εβδομαδες που το εχω χρησιμοποιησει μπορω να πω οτι οντως προκειται για ενα πολυ ησυχο και μηχανικα καλο εργαλειο (οσον αφορα την θερμανση), ομως υπαρχει ενα προβλημα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο λυνεται. Οταν θα πιασει για πρωτη φορα την ζητουμενη θερμοκρασια ( συνηθως αυτη ειναι 25 με εξωτερικη καπου στους 10) ξεκιναει την γνωστη διαδικασια εναλλαγης θερμου/χλιαρου αερα για να παραμεινει οσο πιο κοντα μπορει στους 25. Αυτη η διαδικασια διαρκει περιπου 10-12 λεπτα και καθε φορα που ολοκληρωνεται ακουω 4-5 εκνευριστικους ηχους σαν σπασιματα (αλλοι τα λενε εντονα τικ τακ) που μπορω να πω πως επηρεαζουν αρκετα τον υπνο μου. Απο αυτα που διαβασα εχω την εντυπωση οτι προκειται για τα πλαστικα κομματια τους μηχανηματος (οπου συστελλονται και διαστελλονται απο την αλλαγη της θερμοκρασιας) και λογο του οτι παιρνουν θεση τοσο συχνα, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και περιμενω μεσα στις επομενες 2-3 μερες να ερθει συνεργειο να το τσεκαρει. Τις τελευταιες 2 μερες παρατηρησα ομως πως με την επιλογη "follow me" (την οποια διαθετει το μηχανημα και δεν ειχα ξαναχρησιμοποιησει) , διχως να αλλαξω ταχυτητα και ζητουμενη θερμοκρασια αυτοι οι ηχοι μειωνονται σε μεγαλο βαθμο, τοσο που δεν μπορω να πω πως με ενοχλουν . Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης:
Υπαρχει λογος να προσπαθησω μεσω των σπασιματων που κανει η μοναδα διχως το "follow me " mode να ζητησω αντικατασταση Η ειναι συνηθες φαινομενο της συγκεκριμενης μαρκας/μοντελου οποτε και αλλο να μου φερουν κατα πασα πιθανοτητα τα πλαστικα θα ειναι προβληματικα ?
Επισης καπου διαβασα πως με σπρει σιλικονης το προβλημα των πλαστικων μπορει να διορθωθει, οποτε μηπως να τους εξηγουσα τι συμβαινει και να τους πω να βγαλουμε απλα την μασκα και γενικα οποιο κομματι πρεπει και να τα ψεκασουμε, λετε να βοηθησει ? 
Σαν μηχανημα γενικα τι γνωμη εχετε αξιζει καθολου ?
Γενικα ειμαι προβληματισμενος γιατι δεν ξερω αν πρεπει να κυνηγησω αλλαγη η οχι ....

Υ.Γ Που μπορω να βρω στο ιντερνετ ποση πρεπει να ειναι η ελαχιστη αποσταση των σωληνωσεων με την εξωτερικη μοναδα ?
Θελω να τους πω να τσεκαρουν και αυτο οταν ερθουν.


 

Επεξ/σία από Kleidokrator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς να πω ότι είμαι προγραμματιστιής, για να μην νομίζουν κάποιοι ότι είμαι υδραυλικός ή βάζω λέβητες ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Μου αρέσει να κρατάω στατιστικά και άλλα τέτοια, για αυτό έχω μπει σε αυτή την διαδικασία

Στις 13/12/2021 στις 12:13 ΜΜ, Giannis_Io είπε

Κόστος θέρμανσης/ ώρα με κλιματιστικά από 0,8 μέχρι 1,2 kwh, με τιμή στο 0,17 έχουμε περίπου 0.20 την ώρα. Ζήτηση 21-22. Να προσθέσουμε σε αυτά και 2-2,5 kwh την ημέρα για θέρμανση μπάνιου με αεροθερμο και θερμοσίφωνα για ζεστό νερό. 

0.20 την ώρα * 24 ώρες * 150 ημέρες = 720 ευρώ/ημέρα ή 144 ευρώ/μήνα για τα AC

Στις 13/12/2021 στις 12:34 ΜΜ, userAnon είπε

Τα παραπάνω είναι αρκετά λογικά/ρεαλιστικά. Με πετρέλαιο (χωρίς να είναι αναμένο 24 ωρες) αν πούμε 10 ώρες χρειάζονται 300 ώρες τον μήνα = 450€

Με τα κλιματιστικά 24 ώρες ανοιχτά χρειάζονται μέσο όρο 28 Kwh/ημέρα = 5,6€/ημέρα = 168€ / μήνα.

Άρα στους 4 μήνες, όφελος = 1128€. Στο δεύτερο χρόνο γίνεται απόσβεση της αγοράς. 

Εδώ έχουμε 168 ευρώ/μήνα

Εάν βάλουμε μέσα και το κόστος για να ζεστάνουμε το νερό, ο @Giannis_Io είπε 2-2,5 kwh την ημέρα, επομένως 150 ημέρες * 1,5 kwh (βάζω πιο χαμηλά) = 225 kwh * 0,17 ευρώ = 40 ευρώ

Εάν βάλουμε και την συντήρηση που θα κάνετε αφού τελειώσει ο χειμώνας για 3 κλιμαστικά (υποθέτω), άλλα 50 ευρώ και για τα 3

Επομένως, εάν τα λέω σωστά έχουμε 720 ευρώ + 40 ευρώ για το νερό + 50 ευρώ για την συντήρηση, άρα είμαστε στα 800 ευρώ στρογγυλά για 5 μήνες λειτουργίας για ένα σπίτι με 3 κλιματιστικά
Τα αντίστοιχα νούμερα για τον @userAnon είναι 840 + 40 + 50 => 930 ευρώ
Φαντάζομαι ότι όταν θα πιάσουν τα καλά κρύα, θα έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά αφήνω αυτά που μου λέτε εσείς

Διαφωνείτε κάπου σε αυτά τα νούμερα;;;

ΥΓ. Δεν ξέρουμε πόσα τμ είναι τα σπίτια, που βρίσκονται, μονώσεις κτλπ

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wall είπε

Ερώτηση για το 9αρι Carrier Crystal που έχω εγώ κάνα χρόνο και θέλω να δω αν έχει θέμα ή όχι.
Στη λειτουργία follow me όταν ζητάω 22 πχ και στο χειριστήριο δείχνει 18, δεν δίνει τη ζέστη που πρέπει αλλά ρίχνει έναν χλιαρό αέρα κάθετα... Για να δώσει ζεστό αέρα πρέπει να το ανεβάσω στο 25+. Έτσι λειτουργεί κανονικά ή εγώ κάνω κάτι λάθος;

Και ένα ακόμα σημείο που παρατήρησα. Όταν σταματάει να λειτουργεί στη ζέστη και οριζοντιώνει την περσίδα τότε ρίχνει ένα ελαφρώς κρύο αέρα από τον ανεμιστήρα και επειδή κάθομαι ακριβώς απέναντι είναι λίγο ενοχλητικό. Σαν λύση έχω βρει να αυξάνω τη θερμοκρασία ζήτησης πάλι στο follow me. Είναι και αυτό λογικό; Δεν μπορεί απλά να σταματήσει ο ανεμιστήρας;

 

Θα πρέπει λίγο να πειραματιστεις στην θέση του τηλεχειριστηρίου. Όχι στο ρεύμα του αέρα γιατί θα κόβει γρήγορα. Όχι πολύ μακριά γιατί μπορεί να μη κόβει ποτέ. Επίσης να σημαδεύει πάντα την εσωτερική μονάδα.

Στο άλλο που ρωτάς έτσι κάνουν αυτά. Σηκώνουν περσίδα και δουλεύει παρά πολύ αργά. Εγώ δεν νιώθω καν τον αέρα. Ούτε το ακούω.

1 ώρα πριν, konc είπε

Σε καινούργιο carrier έχω και εγώ παρόμοιες παρατηρήσεις, με θερμοκρασία 18 δεν ξεκινάει αν δεν του ζητήσεις τουλάχιστον 22-23. Με αποτέλεσμα να μην μπορείς να δαιτηρείς στο χώρο πχ 19-20 με τίποτα. 

Δεν ξέρω αν έπεσα σε προβληματικό είτε όλα τους τα μοντέλα έχουν τέτοια θέματα απόκλισης, πάντως αυτή τη στιγμή προσπαθούν να με πείσουν πως "έτσι είναι" και εγώ να το πάρουν πίσω.

Βλέπε τον από πάνω σχόλιο.

Στο δικό μου carrier με καταγραφικό χώρου έχω περίπου μισό βαθμό διακύμανση γύρω από το επιθυμητό.

1 ώρα πριν, Kleidokrator είπε

Πριν απο 2 εβδομαδες εν μεσω προσφορων πηραν οι δικοι μου αυτο το κλιματιστικο για υπνοδωματιο 16-17 τμ
https://www.skroutz.gr/s/26502711/Bosch-B1ZAI1251W-B1ZAO1251W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html#specs.
Απο την Μedia Μarkt τους ειπαν οτι ειναι απο τα πιο ησυχα στην κατηγορια του, λογο του sleep mode που εχει κτλπ.
Απο αυτες τις 2 εβδομαδες που το εχω χρησιμοποιησει μπορω να πω οτι οντως προκειται για ενα πολυ ησυχο και μηχανικα καλο εργαλειο (οσον αφορα την θερμανση), ομως υπαρχει ενα προβλημα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο λυνεται. Οταν θα πιασει για πρωτη φορα την ζητουμενη θερμοκρασια ( συνηθως αυτη ειναι 25 με εξωτερικη καπου στους 10) ξεκιναει την γνωστη διαδικασια εναλλαγης θερμου/χλιαρου αερα για να παραμεινει οσο πιο κοντα μπορει στους 25. Αυτη η διαδικασια διαρκει περιπου 10-12 λεπτα και καθε φορα που ολοκληρωνεται ακουω 4-5 εκνευριστικους ηχους σαν σπασιματα (αλλοι τα λενε εντονα τικ τακ) που μπορω να πω πως επηρεαζουν αρκετα τον υπνο μου. Απο αυτα που διαβασα εχω την εντυπωση οτι προκειται για τα πλαστικα κομματια τους μηχανηματος (οπου συστελλονται και διαστελλονται απο την αλλαγη της θερμοκρασιας) και λογο του οτι παιρνουν θεση τοσο συχνα, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και περιμενω μεσα στις επομενες 2-3 μερες να ερθει συνεργειο να το τσεκαρει. Τις τελευταιες 2 μερες παρατηρησα ομως πως με την επιλογη "follow me" (την οποια διαθετει το μηχανημα και δεν ειχα ξαναχρησιμοποιησει) , διχως να αλλαξω ταχυτητα και ζητουμενη θερμοκρασια αυτοι οι ηχοι μειωνονται σε πολυ μεγαλο βαθμο, τοσο που δεν μπορω να πω πως με ενοχλουν. Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης:
Υπαρχει λογος να προσπαθησω μεσω των σπασιματων που κανει η μοναδα διχως το "follow me " mode να ζητησω αντικατασταση Η ειναι συνηθες φαινομενο της συγκεκριμενης μαρκας/μοντελου οποτε και αλλο να μου φερουν κατα πασα πιθανοτητα τα πλαστικα θα ειναι προβληματικα ?
Επισης καπου διαβασα πως με σπρει σιλικονης το προβλημα των πλαστικων μπορει να διορθωθει, οποτε μηπως να τους εξηγουσα τι συμβαινει και να τους πω να βγαλουμε απλα την μασκα και γενικα οποιο κομματι πρεπει και να τα ψεκασουμε, λετε να βοηθησει ? 
Σαν μηχανημα γενικα τι γνωμη εχετε αξιζει καθολου ?
Γενικα ειμαι προβληματισμενος γιατι δεν ξερω αν πρεπει να κυνηγησω αλλαγη η οχι ....

Υ.Γ Που μπορω να βρω στο ιντερνετ ποση πρεπει να ειναι η ελαχιστη αποσταση των σωληνωσεων με την εξωτερικη μοναδα ?
Θελω να τους πω να τσεκαρουν και αυτο οταν ερθουν.


 

Λογικά όλα αυτά που λες. Χωρίς follow me δουλεύει πχ 600-0-600-0 κοκ οπότε τα πλαστικά έχουν έντονη διακύμανση. Βάλε μέσα και ότι τα midea έχουν υψηλή θερμοκρασία αέρα στην έξοδο.

Με follow me δουλεύει πιο σταθερά και σε λιγότερα watts. Το δικό μου πέφτει κοντά 300. Πιο χλιαρος ο αέρας, λιγότερη διακύμανση, λιγότερος θόρυβος.

Πάντως να ξέρεις είναι φτηνά τα πλαστικά, καμία σχέση με Daikin, Fujitsu, Toshiba κτλ οπότε υπάρχει πιθανότητα να μην διορθωθεί ποτέ. Άντε να περιοριστεί.

Ελάχιστη απόσταση είναι τα 3μ.

2 ώρες πριν, spyros.s είπε

By the way, που λένε και στο χωριό μου, θα μου προτείνεται μια καλή λύση για μετρητές κατανάλωσης ώστε να ελέγχω και τα 2 daikin; Θέλω να έχω και εγώ στοιχειά που να είναι συγκρίσιμα ΄ώστε να βγάζουμε ακριβέστερα συμπεράσματα!

Για homeassistant αυτό

https://shop.shelly.cloud/shelly-plug-wifi-smart-home-automation#71

Για λάπτοπ / υπολογιστή το tplink που σου είπαν πιο πάνω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...