Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει πιο αποδοτική λύση ενεργειακά μιας και σου επιστρέφουν μεγάλο ποσοστό του ευρώ που τους δίνεις σε ενέργεια. Παραθέτω το παρακάτω γιατι φαίνεται έχουμε άπιστους θωμαδες το οποίο δεν είναι κακό αλλά αν δεν έχεις παίξει 24/7 δεν μπορείς να φοράς παρωπιδες για αίσθηση κτλ ειδικά μάλλον από τη στιγμή που αυτή η "αισθηση" στον καθένα μας διαφέρει. Π.χ εγώ στην άνευ λόγου πολλή ζέστη δυσφορω. Κοκκινίζουν τα ώτα μου και νυστάζω κάτι που συμβαίνει στους 23 και πάνω.

Ιδού λοιπόν η μικρη κατανάλωση πετρελαίου . 248 ώρες θέρμανσης = 948 ευρώ. Να σημειωθεί πως είναι κατανάλωση με τιμή λίτρου τότε 0.65€/λίτρο.

IMG_20211212_140255__01__01.jpg.b5d553647ff9800637ed221801b40c8a.jpg

Αν βάλω και εικόνες από τη συνολικη καταναλωση  των τριών κλιματιστικών για το μήνα Νοέμβριο δηλαδή για 720 ώρες αδιάλειπτης λειτουργίας και σταθερής θερμοκρασίας 22.5-22.9 θα κλαίμε όλοι μαζί αγκαλιασμενοι από συγκίνηση που τελειώσαμε με buderus , wilo και τα τέτοια μου τα δύο.

Να είμαι αμείλικτος να ανεβάσω ή φτάνει?

*ο μόνος αστερίσκος είναι για μένα η περιοχή. άλλο Φλώρινα, άλλο Αθήνα αλλά όπως και να ζει καινούρια καλά κλιματιστικά λίγο μασάνε ειδικά αν έχεις ζεστάνει το σπίτι με 24/7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο πίνακας δείχνει το cop (βαθμό απόδοσης) ανά εξωτερική θερμοκρασία και σε 3 περιοχές φορτίων. Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση δεν πέφτει κάτω από 2.5 δλδ 250% (λογικό μιας και το κλιματιστικό ως αντλία θερμότητας που είναι, δαπανά έργο με το να μεταφέρει ενέργεια).

Στο δικό σπίτι πάντως, το excel βγάζει 2200€ / χρόνο εξοικονόμηση έναντι του πετρελαίου (δεν έχω άλλο μέσο θέρμανσης), οπότε τα 3 κλιματιστικά μου που έκαναν 1000+2Χ350=1700€, αποσβένονται σε μια χειμερινή σεζόν.

Χωρίς να ξέρω την έννοια Βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου ή Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου kwh/λίτρο, έβαλα τις μέσες τιμές που μου πρότεινε το excel και έβαλα τα παρακάτω νούμερα.

Δεν ξέρω πόσα λίτρα πετρέλαιο έβαλες εσύ, πόσο χρέωσες το πετρέλαιο ανά λίτρο και έβγαλες 2.200 ευρώ τον κάθε χρόνο. Γιατί εάν βάλουμε το λίτρο 0.90 ευρώ το λίτρο, το πετρέλαιο για 2.000 λίτρα κατανάλωση με Cop 2.5 το κέρδος είναι μόλις στα 300 ευρώ και εάν βγάλω και το νυχτερινό είμαστε στα 60 ευρώ διαφορά

Το κόστος εγκατάστασης είναι μέσα στα 1.700 ευρώ;
Επίσης, στο excel δεν είδα κάπου να βάζεις κάποιος το επίδομα θέρμανσης
Το βρήκα από που μπορεί να μπει το επίδομα

Το μόνο σίγουρα είναι ότι το πετρέλαιο είναι το ακριβό αλλά το θέμα είναι με της άλλες λύσεις τι γίνεται

1.jpg

2.jpg

3.jpg

15 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δεν υπάρχει πιο αποδοτική λύση ενεργειακά μιας και σου επιστρέφουν μεγάλο ποσοστό του ευρώ που τους δίνεις σε ενέργεια. Παραθέτω το παρακάτω γιατι φαίνεται έχουμε άπιστους θωμαδες το οποίο δεν είναι κακό αλλά αν δεν έχεις παίξει 24/7 δεν μπορείς να φοράς παρωπιδες για αίσθηση κτλ ειδικά μάλλον από τη στιγμή που αυτή η "αισθηση" στον καθένα μας διαφέρει. Π.χ εγώ στην άνευ λόγου πολλή ζέστη δυσφορω. Κοκκινίζουν τα ώτα μου και νυστάζω κάτι που συμβαίνει στους 23 και πάνω.

Ιδού λοιπόν η μικρη κατανάλωση πετρελαίου . 248 ώρες θέρμανσης = 948 ευρώ. Να σημειωθεί πως είναι κατανάλωση με τιμή λίτρου τότε 0.65€/λίτρο.

IMG_20211212_140255__01__01.jpg.b5d553647ff9800637ed221801b40c8a.jpg

Αν βάλω και εικόνες από τη συνολικη καταναλωση  των τριών κλιματιστικών για το μήνα Νοέμβριο δηλαδή για 720 ώρες αδιάλειπτης λειτουργίας και σταθερής θερμοκρασίας 22.5-22.9 θα κλαίμε όλοι μαζί αγκαλιασμενοι από συγκίνηση που τελειώσαμε με buderus , wilo και τα τέτοια μου τα δύο.

Να είμαι αμείλικτος να ανεβάσω ή φτάνει?

*ο μόνος αστερίσκος είναι για μένα η περιοχή. άλλο Φλώρινα, άλλο Αθήνα αλλά όπως και να ζει καινούρια καλά κλιματιστικά λίγο μασάνε ειδικά αν έχεις ζεστάνει το σπίτι με 24/7.

Και βέβαια να ανεβάσεις, είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα στατιστικά

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Το σπίτι είναι αμόνωτο ή έχεις κάπου λάθος στα στοιχεία; Το ύψος το έβαλες σε μέτρα πχ 3μ ε;

Στο λέω γιατί 15000watts είναι 50000btus.

Δεν βλέπω να βάζεις κάτι λιγότερο από 24άρι και δυνατό μάλιστα. Και αν θα φτάσει αν ισχύουν τα νούμερά σου.

To πιο δυνατό 24άρι είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

έχει μόνο 2 χρόνια εγγύηση, θα πρότεινα επέκταση.

Για τα δωμάτια θα πρέπει να τρέξεις το utility για κάθε δωμάτιο ξεχωριστά και θα σου πούμε.

Για τα αλλα δωματια

Δωματιο 1 (8τμ) Δεν ειχε να βαλω κατω απο 10 και δεν ειχε να βαλω χωρις παραθυρο

3218.47Watt

 

2767.89KCal/h

 

321.85Watt/m2

 

276.79KCal/h/m2

 

Δωματιο 2 (13τμ)

4751.62Watt

 

4086.40KCal/h

 

365.51Watt/m2

 

314.34KCal/h/m2

Κανουν τα 9αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Χωρίς να ξέρω την έννοια Βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου ή Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου kwh/λίτρο, έβαλα τις μέσες τιμές που μου πρότεινε το excel και έβαλα τα παρακάτω νούμερα.

Δεν ξέρω πόσα λίτρα πετρέλαιο έβαλες εσύ, πόσο χρέωσες το πετρέλαιο ανά λίτρο και έβγαλες 2.200 ευρώ τον κάθε χρόνο. Γιατί εάν βάλουμε το λίτρο 0.90 ευρώ το λίτρο, το πετρέλαιο για 2.000 λίτρα κατανάλωση με Cop 2.5 το κέρδος είναι μόλις στα 300 ευρώ και εάν βγάλω και το νυχτερινό είμαστε στα 60 ευρώ διαφορά

Το κόστος εγκατάστασης είναι μέσα στα 1.700 ευρώ;
Επίσης, στο excel δεν είδα κάπου να βάζεις κάποιος το επίδομα θέρμανσης
Το βρήκα από που μπορεί να μπει το επίδομα

Το μόνο σίγουρα είναι ότι το πετρέλαιο είναι το ακριβό αλλά το θέμα είναι με της άλλες λύσεις τι γίνεται

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Και βέβαια να ανεβάσεις, είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα στατιστικά

Διόροφο (70τμ κατω-80τμ πάνω)  με τον πάνω όροφο εκτεθειμένο με πολύ περισσοτερες απώλειες + μια γκαρσονιέρα που είναι και αυτη ισογειο εχουν κοινη δεξαμενη πετρελαιου και χρειάζονται κάθε χρόνο 3500-4500 λιτρα πετρέλαιο.
Από τον Γενάρη του 2020 ο πάνω όροφος ξεκιναει θέρμανση αποκλειστικά με ΑC
diesel-ac.jpg.d0cd25367624dd5e18e9a35f461b78df.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kozer2021 είπε

Για τα αλλα δωματια

Δωματιο 1 (8τμ) Δεν ειχε να βαλω κατω απο 10 και δεν ειχε να βαλω χωρις παραθυρο

3218.47Watt

 

2767.89KCal/h

 

321.85Watt/m2

 

276.79KCal/h/m2

 

Δωματιο 2 (13τμ)

4751.62Watt

 

4086.40KCal/h

 

365.51Watt/m2

 

314.34KCal/h/m2

Κανουν τα 9αρια?

12αρια. Σε οικονομικά Haier tide green. Για οικονομία σε χρήση ftxc35c ή από αλυσίδες το atxc35c.

7 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Χωρίς να ξέρω την έννοια Βαθμός απόδοσης λέβητα πετρελαίου ή Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου kwh/λίτρο, έβαλα τις μέσες τιμές που μου πρότεινε το excel και έβαλα τα παρακάτω νούμερα.

Δεν ξέρω πόσα λίτρα πετρέλαιο έβαλες εσύ, πόσο χρέωσες το πετρέλαιο ανά λίτρο και έβγαλες 2.200 ευρώ τον κάθε χρόνο. Γιατί εάν βάλουμε το λίτρο 0.90 ευρώ το λίτρο, το πετρέλαιο για 2.000 λίτρα κατανάλωση με Cop 2.5 το κέρδος είναι μόλις στα 300 ευρώ και εάν βγάλω και το νυχτερινό είμαστε στα 60 ευρώ διαφορά

Το κόστος εγκατάστασης είναι μέσα στα 1.700 ευρώ;
Επίσης, στο excel δεν είδα κάπου να βάζεις κάποιος το επίδομα θέρμανσης
Το βρήκα από που μπορεί να μπει το επίδομα

Το μόνο σίγουρα είναι ότι το πετρέλαιο είναι το ακριβό αλλά το θέμα είναι με της άλλες λύσεις τι γίνεται

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Και βέβαια να ανεβάσεις, είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα στατιστικά

4Κ πετρέλαιο με 1.13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εάν δίναμε 4,5Κ τον χρόνο για την θέρμανση, θα κοιτάγαμε να το αλλάξουμε.

Προσωπικά, θα κοίταγα για αντλία θερμότητας ή εάν περνάει από το μέρος μου ΦΑ (υπάρχουν και άλλες λύσεις προφανώς)

Με οικογένεια, είναι δύσκολη η θέρμανση με AC, κακά τα ψέματα αλλά είναι μια λύση, σίγουρα πιο φθηνή από το πετρέλαιο αλλά νομίζω πιο ακριβή από τις παραπάνω που ανέφερα.

Αυτό που είναι στα + για τα AC, είναι ότι έχεις το καλοκαίρι και την δροσιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Προσωπικά, θα κοίταγα για αντλία θερμότητας

Δηλαδη τα κλιματιστικά δεν είναι αντλίες θερμότητας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδη τα κλιματιστικά δεν είναι αντλίες θερμότητας ?

Νερού θα εννοεί όπως έχει καθιερωθεί τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρααα τα φώτα σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800-1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Welcome Stores,Κωτσόβολος,Media Markt,Πλαίσιο γιατί θα γίνει αγορά όλων των λευκών συσκευών απο το ίδιο κατάστημα η άλλη μεγάλη αλυσίδα που μου διαφεύγει τώρα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Θέρμανση υπάρχει Τζάκι που θα χρησιμοποιείται & το κλιματιστικό ως αποκλειστική πηγέ θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 70-75τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αγία Παρασκευή Θεσσαλονίκης & δεν έχω ιδεά πως θα βγεί για την πειροχή που βρίσκεται το σπίτι βάση του site που υπήρχε.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: εγγύηση σίγουρα & ιονιστή αν υπάρχουν έξτρα άλλα features στα χρήματα αυτά ναι
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6351.77Watt

     

    5462.52KCal/h

     

    70.58Watt/m2

     

    60.69KCal/h/m2

          για 22C

Επισυνάπτω και ενα "σχεδιάγραμα" του χώρου στο περίπου. Θέλω κάτι να μην είναι οριακό σε btu και να ζορίζεται βάση του χώρου ας ειναι και μεγαλύτερο που λέει ο λόγος.

 

Το τζάκι ειναι δεξία της μπαλκονόπορτας στην γωνία του τοίχου δεν ξέρω κατά πόσο επειρεάζει αυτό.

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από THANOSJ3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, THANOSJ3 είπε

Καλησπέρααα τα φώτα σας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800-1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Welcome Stores,Κωτσόβολος,Media Markt,Πλαίσιο γιατί θα γίνει αγορά όλων των λευκών συσκευών απο το ίδιο κατάστημα η άλλη μεγάλη αλυσίδα που μου διαφεύγει τώρα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Θέρμανση υπάρχει Τζάκι που θα χρησιμοποιείται & το κλιματιστικό ως αποκλειστική πηγέ θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 70-75τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αγία Παρακσυεή Θεσσαλονίκης & δεν έχω ιδεά πως θα βγεί για την πειροχή που βρίσκεται το σπίτι βάση του site που υπήρχε.
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: εγγύηση σίγουρα & ιονιστή αν υπάρχουν έξτρα άλλα features στα χρήματα αυτά ναι
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, βόρειος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, δροσιά το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    6351.77Watt

     

    5462.52KCal/h

     

    70.58Watt/m2

     

    60.69KCal/h/m2

          για 22C

Επισυνάπτω και ενα "σχεδιάγραμα" του χώρου στο περίπου. Θέλω κάτι να μην είναι οριακό σε btu και να ζορίζεται βάση του χώρου ας ειναι και μεγαλύτερο που λέει ο λόγος.

 

Το τζάκι ειναι δεξία της μπαλκονόπορτας στην γωνία του τοίχου δεν ξέρω κατά πόσο επειρεάζει αυτό.

Καταγραφή.PNG

Το τζάκι θα παίζει στα μεγάλα κρύα και το κλιματιστικό επικουρικά ή να θεωρούμε ότι το κλιματιστικό θα είναι μόνο του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τζάκι θα παίζει στα μεγάλα κρύα και το κλιματιστικό επικουρικά ή να θεωρούμε ότι το κλιματιστικό θα είναι μόνο του;

 

Το κλιμαστικό θα παίξει τον κύριο ρόλο στον χώρο & το Τζάκι θα παίξει σε μήνες Δεκέμβριο-Μάρτιο στα μεγάλα κρύα σε καθημερινή βάση όσο είναι δυνατόν λόγω εργασίας - συμπληρωματικά στην θέρμανση.

Επεξ/σία από THANOSJ3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νερού θα εννοεί όπως έχει καθιερωθεί τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι ,ότι κανεις δεν γεννήθηκε ξέροντας πράγματα ,όλοι μαθαίνουμε στη πορεία ,ειναι απορίας άξιο όμως κάποιος να λέει και να επιμένει ότι έχει δίκιο σε πράγματα που μάλλον δεν γνωρίζει και δεν καθεται να ακούσει και κάποια άτομα που έχουν εδώ και χρόνια κλιματιστικα για θέρμανση και παραθέτουν στοιχεία για την εξοικονόμηση που παρεχουν αυτά τα μηχανήματα και συχεχιζει να λέει τα δικά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, THANOSJ3 είπε

 

Το κλιμαστικό θα παίξει τον κύριο ρόλο στον χώρο & το Τζάκι θα παίξει σε μήνες Δεκέμβριο-Μάρτιο στα μεγάλα κρύα σε καθημερινή βάση όσο είναι δυνατόν λόγω εργασίας - συμπληρωματικά στην θέρμανση.

Αυτό ρωτάω. Γιατί αν είναι να παίξει τζάκι στα μικρά κρύα θα μπορούσε να μπει ένα 18αρι , αν όχι πάντα και σταθερά θα πρέπει να υπολογίσουμε σαν να μην υπάρχει τζάκι.

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι ,ότι κανεις δεν γεννήθηκε ξέροντας πράγματα ,όλοι μαθαίνουμε στη πορεία ,ειναι απορίας άξιο όμως κάποιος να λέει και να επιμένει ότι έχει δίκιο σε πράγματα που μάλλον δεν γνωρίζει και δεν καθεται να ακούσει και κάποια άτομα που έχουν εδώ και χρόνια κλιματιστικα για θέρμανση και παραθέτουν στοιχεία για την εξοικονόμηση που παρεχουν αυτά τα μηχανήματα και συχεχιζει να λέει τα δικά του 

Κανείς δεν λέει τα σπλιτακια αντλίες θερμότητας ακόμα και αν είναι στην αρχή λειτουργίας. Όλοι το ξέρουν αυτό.

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Με οικογένεια, είναι δύσκολη η θέρμανση με AC, κακά τα ψέματα αλλά είναι μια λύση, σίγουρα πιο φθηνή από το πετρέλαιο αλλά νομίζω πιο ακριβή από τις παραπάνω που ανέφερα.
 

Η δυσκολία που είναι ακριβώς; Μια φορά πατάς το τηλεχειριστήριο στην αρχή του χειμώνα και μια φορά στο τέλος.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα, θα πρέπει να μελετηθει για κάθε περίπτωση ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό ρωτάω. Γιατί αν είναι να παίξει τζάκι στα μικρά κρύα θα μπορούσε να μπει ένα 18αρι , αν όχι πάντα και σταθερά θα πρέπει να υπολογίσουμε σαν να μην υπάρχει τζάκι.

Και στις 2 περιπτώσεις δηλαδή και με τζάκι στα κρύα για 18άρι που ανέφερες αλλά και χωρίς το τζάκι στον υπολογισμό τι επιλογές έχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...