Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Note20 και Galaxy Note20 Ultra στην Ελλάδα στις 21/8 από €999


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Ε και; τι σχέση έχει αυτό με το αν ο exynos 990 είναι σκουπίδι μπροστά στον snapdragon 865 ; 

ναι αλλά εσύ μιλας για τον exynos του s9+  αν μιλάς για s9+ με snapdragon τότε πάλι το μόνο που κάνεις είναι να επιβεβαιώνεις το "1)" στο προηγούμενο ποστ μου.

Τα έχεις τα κινητά και δεν ξέρεις τι ανάλυση έχουν και οκ αυτό αλλά ούτε διαβάζεις που σου έγραψα ότι δεν έχουν ίδια ακριβώς ανάλυση; το galaxy έχει λίγο μεγαλύτερη (1440 x 2960) απο το zx3(1440 x 2880) 

Και πάλι τι σχέση έχει αυτό δεν πάει με το ποιος είναι ο χρήστης αλλά με το τι χρήση κάνεις κάληστα θα μπορούσε να είχες ένα απο τα δύο ως δεύτερο κινητό που αλλάζει την χρήση τους δηλαδή. Επίσης όπως πάλι έγραψα έχει διαφορά και το software τα updates το launcher κτλ.

και να επαναλάβω το ελέφαντα σε όλο αυτόν τον ανούσιο διάλογο που κάνουμε μιλάμε για άλλους επεξεργαστές στο topic.

Δεν έχω δει να τρώει σκόνη έχω δει να είναι πάνω κάτω το ίδιο με ελάχιστη διαφορά σε συγκεκριμένα σενάρια υπερ του snapdragon 865 αυτό είπα... 

Και επαναλαμβάνω δεν συμφωνώ με την τακτική αυτή της samsung αλλά με αυτά που λέτε δεν μπορώ παρά να πω του στραβού το δίκαιο... 

 ευτυχώς που εγραψες και αυτο για την ανάλυση οτι ειναι μεγαλύτερη στο samsung κατα 80 (!!!! )  pixels στη κατακόρυφο και κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να ξοδεύω αλλο χρόνο μαζί  σου 

 

καλο βράδυ φιλε.... 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pacahontas III milagros είπε

 ευτυχώς που εγραψες και αυτο για την ανάλυση οτι ειναι μεγαλύτερη στο samsung κατα 80 (!!!! )  pixels στη κατακόρυφο και κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να ξοδεύω αλλο χρόνο μαζί  σου 

καλο βράδυ φιλε.... 

217023_182487111798435_6760357_n.jpg?_nc

 

Καταρχήν δεν ήταν καν δευτερεύων αυτό το επιχείρημα  (Σχετικά με την ανάλυση) αλλά τριτεύων ο ελέφαντας της υπόθεσης είναι ότι συγκρίνεις διαφορετικά κινητά μεταξύ τους με διαφορετικούς επεξεργαστές/soc απο αυτούς στα s20+  

 

Απο εκεί και πέρα πρέπει να κάνεις επανάληψη στην αριθμητική 

Ξέρεις ότι όταν μιλάμε για επιφάνειες ή έστω όταν βλέπεις, "αριθμός" αστεράκι ή χι "αριθμός", πρόκειται για πολλαπλασιασμό και ξέρεις να κάνεις πολλαπλασιασμό ε; 

 

η ανάλυση είναι μεγαλύτερη κατά εκατόν δεκαπέντε χιλιάδες διακόσια pixel  - 115.200-    και όχι 80... λοιπον (1440*2960 = 4.262.400 , 1440 * 2880 = 4.147.200, μετά 4.262.400 - 4.147.200‬ = 115.200 )

Ως εδώ θα έπρεπε να μπορούσες να το υπολογίσεις με βασική μόρφωση σχολείου απο εκει και πέρα υπάρχουν και επιπλέον τεχνικά ζητήματα που δεν ήταν αναγκαίο να τα γνωρίζεις αλλά θα τα αναφέρω

 

κάθε Pixel στις οθόνες και των 2 κινητών αυτών έχει 24 bit βάθος χρώματος μιλάμε για 115.200 * 24 =2.764.800‬ bit *60 (που ειναι το refresh-rate σε hz) = 165.888.000 εκατόν εξήντα πέντε εκατομμύρια οχτακόσιες ογδόντα οκτώ χιλιάδες bit ανα δευτερόλεπτο καλείται να σπρώξει παραπάνω το samsung λοιπόν.. (+ το ότι καλείται να σπρώξει απο την υπόλοιπη ανάλυση γιατί εδώ μετρήσαμε μόνο την διαφορά)  που έχει μια διαφορά όχι τεράστια αλλά υπαρκτή. 

 

Και ακόμη δηλαδή αγνοώντας εσκεμμένα τον ελέφαντα της υπόθεσης και στο τριτεύων θέμα που επέλεξες να θίξεις έχεις άδικο.

Αλλά η έπαρση είναι πάντα έπαρση .... Ελπίζω τουλάχιστον να μην ξόδεψα εγώ τον χρόνο μου μιλώντας σε τοίχο και να έμαθες κάτι σήμερα. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Δυο σχολιακια που μαλλον εχουν διαφυγει του θεματος .. 

Ο 990 δεν θα ειναι ο ιδιος θα ειναι βελτιωμενος και σε thermals και σε αποδοση παροτι ειναι το ιδιο μοντελο.. 

Η οθονη παραμενει 120Hz @1080p  αλλα ειναι πλεον LPTO.. Δηλαδη θα εχει καλυτερη αυτονομια καθοτι θα ειναι adaptive το refresh rate και οχι constant 120Hz.. Κανονικα θα επρεπε ομως η μπαταρια να παραμεινει στα 5000 οπως στου ultra για να κανει μεγαλη διαφορα.. ΟΜΩΣ.. Για οσους δεν εχουν καταλαβει και βλεπουν μονο τα reviews.. 

Το προβλημα με το S20 Ultra δεν ηταν στο screen on time που ειναι κατι παραπανω απο decent.. Ειναι στο standby mode που τρωει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ την μπαταρια γιατι ειναι μονιμα στα 120Hz..Αυτο το προβλημα λυθηκε με το Note 20 ultra λογικα με το adaptive refresh rate..

Και ειναι 1500 nits.. ffs.. 1500 η οθονη πρεπει να ειναι απιστευτη.. Δεν υπαρχει κατι remotely close σε αυτο.. 

 

Όταν είναι σβηστή η οθόνη δηλαδη; Καταναλώνει ενέργεια σβηστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλές συσκευές από Samsung για άλλη φορά και συγχαρητήρια που πλέον θα δίνει 3 χρόνια αναβαθμίσεις λογισμικού. ...αλλά με μια εντελώς λάθος τιμολόγηση και στα δύο (για άλλη μια φορά). θα ήθελα πολύ το ultra με επίπεδη οθόνη (για σωστή χρήση spen) & τον snapdragon 865+... αφού όμως δεν γίνεται θα περιμένω 4-5 μήνες όταν και θα πέσει στα 700-800€ (όσο πραγματικά αξίζει) και θα το πάρω. ...Όλα αυτά αν δεν έχω πάει (για 1η φορά στη ζωή μου ) σε Apple iPhone 12 pro max  ή στο Huawei mate 40 pro .

***Από το Galaxy S1 είμαι πελάτης μόνο Samsung  & νιώθω πως τελευταία κάνει πολλά... απόνερα η Σαμυ

Επεξ/σία από asterios210
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

217023_182487111798435_6760357_n.jpg?_nc

Καταρχήν δεν ήταν καν δευτερεύων αυτό το επιχείρημα  (Σχετικά με την ανάλυση) αλλά τριτεύων ο ελέφαντας της υπόθεσης είναι ότι συγκρίνεις διαφορετικά κινητά μεταξύ τους με διαφορετικούς επεξεργαστές/soc απο αυτούς στα s20+  

Απο εκεί και πέρα πρέπει να κάνεις επανάληψη στην αριθμητική 

Ξέρεις ότι όταν μιλάμε για επιφάνειες ή έστω όταν βλέπεις, "αριθμός" αστεράκι ή χι "αριθμός", πρόκειται για πολλαπλασιασμό και ξέρεις να κάνεις πολλαπλασιασμό ε; 

η ανάλυση είναι μεγαλύτερη κατά εκατόν δεκαπέντε χιλιάδες διακόσια pixel  - 115.200-    και όχι 80... λοιπον (1440*2960 = 4.262.400 , 1440 * 2880 = 4.147.200, μετά 4.262.400 - 4.147.200‬ = 115.200 )

Ως εδώ θα έπρεπε να μπορούσες να το υπολογίσεις με βασική μόρφωση σχολείου απο εκει και πέρα υπάρχουν και επιπλέον τεχνικά ζητήματα που δεν ήταν αναγκαίο να τα γνωρίζεις αλλά θα τα αναφέρω

κάθε Pixel στις οθόνες και των 2 κινητών αυτών έχει 24 bit βάθος χρώματος μιλάμε για 115.200 * 24 =2.764.800‬ bit *60 (που ειναι το refresh-rate σε hz) = 165.888.000 εκατόν εξήντα πέντε εκατομμύρια οχτακόσιες ογδόντα οκτώ χιλιάδες bit ανα δευτερόλεπτο καλείται να σπρώξει παραπάνω το samsung λοιπόν.. (+ το ότι καλείται να σπρώξει απο την υπόλοιπη ανάλυση γιατί εδώ μετρήσαμε μόνο την διαφορά)  που έχει μια διαφορά όχι τεράστια αλλά υπαρκτή. 

 

 

 

εγραψες ενα ολόκληρο σεντονι να εξηγεις πράγματα γνωστα σε όλους και μπηκες σε λεπτομέρειες για bits που ουδεμία σχέση εχουν με την ΟΥΣΙΑ της τοποθέτησης μου! 

 

 

Νομίζεις αν αλλάξω αύριο την αναλυση του S9 ρυθμίζοντας το να παίζει full hd θα αλλάξει κάτι??

 

 

Σκόνη σου λεω το κανει ο snapdragon 845 του sony το samsung στα ίδια παιχνίδια !!!!!ΣΚΟΝΗ 

με τον exynos  9810 αδυνατώ να παιξω πανω απο δυο λεπτά !... και σου λεω για τελευταία φορά!!! exynos 9810 και snapdragon 845  βγηκαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ GaLAXY S9! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Zan_gachette είπε

Όταν είναι σβηστή η οθόνη δηλαδη; Καταναλώνει ενέργεια σβηστή; 

https://www.anandtech.com/show/15603/the-samsung-galaxy-s20-s20-ultra-exynos-snapdragon-review-megalomania-devices/11

 

Ναι και ναι..

Και μιας και λέμε για τα άσχημα των Exynos για ριχτε μια ματιά στο SD variant πόσο "καλά" τα πάει.. 

 

Υπάρχει λόγος που βγαίνουν οι LPTO οθόνες και η Apple δεν θα ενεργοποιήσει τα 120Hz ακόμη και φέτος

Screenshot_20200806-081619_Chrome.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Κοίτα δεν είμαι υπέρ αυτής της κίνησης του να έχει 2 soc στο ίδιο μοντέλο στην ίδια τιμή και χωρίς επιλογή ανάμεσα σε ποια έκδοση θέλεις

 

Αλλά δεν είναι σκουπίδι τα παραλέμε ....

 

20200408202102_32112.png

 

Αυτο είναι απο το AnTuTu που είναι generic όμως δηλαδή οκ δείχνει νούμερα αλλά χειροπιαστά την διαφορά δεν την καταλαβαίνεις το ίδιο στην καθημερινότητα σου + ότι και σαν νούμερα απλά να το δούμε πάλι δεν έχει τεράστια διαφορά... 

 

και να μια πιο χειροπιαστή σύγκριση 

 

 

Είναι λιγότερο γρήγορο  ναι αλλά όχι σκουπίδι νταξ 

Σε καμία από τις συγκρίσεις που παρέθεσες δεν υπάρχει κάποια που να καταγράφει το throttling . Το λέω γιατί έχει ακουστεί πολύ ότι ο exynos ζεσταίνεται και ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, marsias είπε

Σε καμία από τις συγκρίσεις που παρέθεσες δεν υπάρχει κάποια που να καταγράφει το throttling . Το λέω γιατί έχει ακουστεί πολύ ότι ο exynos ζεσταίνεται και ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις .

Υπάρχει throttling αλλά μόνο σε gaming .. Σε οτιδήποτε άλλο δεν είναι έτσι τα πράγματα.. Ο Exynos θερμαίνεται περισσότερο λόγω του Mali από του χρόνου με AMD λογικά θα αλλάξουν πολλά.. 

Αλλά αν παίζετε πολλά παιχνίδια απαιτητικά τσεκάρετε ακόμη και τα dedicated gaming phones τι βάση δίνουν στην ψύξη τους ακόμη και με τα πιο αποδοτικά SoC.. 

Το μόνο SoC που δεν μασάει ποτέ ούτε θροτλαρει είναι ένα.. A bionic .. Η Apple κάνει παπάδες είναι πολύ μπροστά σε efficiency, thermals και φυσικά απόδοση.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πίνουν τι τιμές είναι αυτές μας δουλεύουν, εντάξει το ξεφτίλισε η samsung χειρότερο και από την apple εκτός αν και αυτή βγάλει κάνα iPhone 12 1.600 ευρώ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marsias είπε

Σε καμία από τις συγκρίσεις που παρέθεσες δεν υπάρχει κάποια που να καταγράφει το throttling . Το λέω γιατί έχει ακουστεί πολύ ότι ο exynos ζεσταίνεται και ρίχνει αρκετά τις επιδόσεις .

Δεν έχω ακούσει για κάνα σοβαρό θέμα με το throttling του κινητού ένα βίντεο που είδα ο τύπος το είχε λιώσει στα bench ή την πολύωρη χρήση για να χάσει λίγο σε επιδόσεις..

 

και να επαναλάβω γιατί απαντώντας ένα ένα σε τέτοια mail ίσως σχηματιστεί λάθος άποψη για αυτά που λέω

 

1) Πολύ κακώς η samsung  κλειδώνει την ευρωπαϊκή αγορά με ένα αργότερο soc και μάλιστα στην ίδια τιμή

2) o snapdragon 865 είναι καλύτερος

 

Απο εκεί και πέρα όμως πολλοί εδώ μέσα λένε πως το exynos είναι σκουπίδι τρώει σκόνη κτλ που δεν ισχύει.

 

Να στο πω αλλιώς αν είσαι κάτοχος s20 με snapdragon και ξαφνικά μέσα στην μέρα κάποιος σου αλλάξει το κινητό με exynos s20 (έστω χάριν παραδείγματος πες πως επαφές εφαρμογές και ρυθμίσεις είναι ίδιες) πίσω απο την πλάτη σου τότε δεν θα σκεφτείς πως το κινητό σου έπαθε κάτι γιατί σέρνεται... δεν θα καταλάβεις την διαφορά 

4 ώρες πριν, pacahontas III milagros είπε

εγραψες ενα ολόκληρο σεντονι να εξηγεις πράγματα γνωστα σε όλους και μπηκες σε λεπτομέρειες για bits που ουδεμία σχέση εχουν με την ΟΥΣΙΑ της τοποθέτησης μου! 

Νομίζεις αν αλλάξω αύριο την αναλυση του S9 ρυθμίζοντας το να παίζει full hd θα αλλάξει κάτι??

Σκόνη σου λεω το κανει ο snapdragon 845 του sony το samsung στα ίδια παιχνίδια !!!!!ΣΚΟΝΗ 

με τον exynos  9810 αδυνατώ να παιξω πανω απο δυο λεπτά !... και σου λεω για τελευταία φορά!!! exynos 9810 και snapdragon 845  βγηκαν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ GaLAXY S9! 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε δυσκολεύει να καταλάβεις ότι εν έχει σχέση το ένα με το άλλο....

 

1) ΔΕΝ γίνεται να συγκρίνεις διαφορετικά soc σε διαφορετικά κινητά! τι δεν καταλαβαίνεις ; το μόνο που μπορείς να συγκρίνεις είναι διαφορετικά soc σε ιδια κινητά (μαρκα ΚΑΙ μοντέλο) γιατί αλλιώς δεν κάνεις τιποτα άλλο απο ενα review των δύο διαφορετικών κινητών δεν βγαίνει κάποιο άλλο συμπέρασμα δηλαδή.

 

2) Το "1)" απο μόνο του φτάνει και περισσεύει (αλλά υπάρχουν και τα "2)", "3)" που ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ αλλά τα αγνοώ αυτά σε αυτό το ποστ) αλλά επίσης κάτι που κάνεις και δεν ξέρω γιατί δεν καταλαβαίνεις είναι ότι συγκρινεις διαφορετικούς επεξεργαστές/soc  είναι σαν να λες ότι επειδή ο AMD FX 8350 είναι λιγότερο καλός απο τον Intel i7 4700k άρα και ο ryzen 4700 θα έχει την ίδια διαφορά σε σύγκριση με τον intel 10980 που είναι άκυρο.

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, inec είπε

Μας αποχαιρετά και η microsd σιγά σιγά.

Τι κόλλημα έχετε μερικοί με την microsd δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά .

 Κολλημένοι εκεί στα παλιά να έχει κάρτα μνήμης .

 Τι να την κάνεις ρε φίλε τη microsd σε κινητό με 256 Gb ssd ?

 Ειλικρινά απάντησε μου

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Τι κόλλημα έχετε μερικοί με την microsd δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά .

 Κολλημένοι εκεί στα παλιά να έχει κάρτα μνήμης .

 Τι να την κάνεις ρε φίλε τη microsd σε κινητό με 256 Gb ssd ?

 Ειλικρινά απάντησε μου

εγώ έχω γεμίσει τα 256 GB του κινητού μου και ευτυχώς που παίρνει micro sd  και σώθηκα :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Τι κόλλημα έχετε μερικοί με την microsd δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά .

 Κολλημένοι εκεί στα παλιά να έχει κάρτα μνήμης .

 Τι να την κάνεις ρε φίλε τη microsd σε κινητό με 256 Gb ssd ?

 Ειλικρινά απάντησε μου

εγω εχω κινητο με 64 gb και παλι δεν μου λειπει καθολου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

εγώ έχω γεμίσει τα 256 GB του κινητού μου και ευτυχώς που παίρνει micro sd  και σώθηκα :)

 Έχεις γεμίσει 256 Gb ? 
 Ειλικρινά ρε φίλε πες μου τι έχεις μέσα ;

 Πόσες φωτό έχεις και βίντεο;

 Έχω 64GB στο Xs Max και όντος φαντάζουν λίγα πλέον, (Δεν σβήνω φωτό ποτέ και είναι περασμένες όλες μέσα από τότε που είχα I phone όποτε είναι καμία ~5000 φωτό και ~500 βίντεο ) όποτε και το επόμενο I phone θα είναι στα 256 .

 Αλλά για να γεμίσουν τα 256 ΣΕ ΚΙΝΗΤΟ ειλικρινά αναρωτιέμαι τι έχεις μέσα και αν ΟΛΑ αυτά που έχεις σε χρειάζονται στην καθημερινή χρήση ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω εχω κινητο με 64 gb και παλι δεν μου λειπει καθολου...

To θέμα είναι η αφαίρεση της ελευθερίας της επιλογής κανένας δεν σου είπε να πάρεις sd αλλά τώρα σου λένε ότι αν θες να πάρεις δεν γίνεται....

 

πχ εσύ μπορεί να είχες ακουστικά με minijack και τώρα να μην μπορείς να τα βάλεις και εγώ να σου απαντάω εγώ ποτέ δεν είχα ακουστικά...άρα τι; καλώς βγάλανε το minijack ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...