Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Note20 και Galaxy Note20 Ultra στην Ελλάδα στις 21/8 από €999


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Vfm αυτή τη στιγμή τα midrange κινητά που τα κάνουν όλα και συμφέρουν, δεν βλέπω το λόγο αγοράς flagship πλέον, η τουλάχιστον παίρνεις μια ναυαρχίδα περυσινή και πίσω, διότι οι τιμές είναι αδικαιολογιτα υψηλές πλέον και όλοι έχουμε πάρει χαμπάρι ότι μας δουλεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

εγω εχω κινητο με 64 gb και παλι δεν μου λειπει καθολου...

 

Αν δεν το φορτώνεις φωτό (η αν τις ξεφορτώνεις σε mac η υπολογιστή ) τι πρόβλημα να έχεις .

 Μια χαρά χωρητικότητα είναι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 Έχεις γεμίσει 256 Gb ? 
 Ειλικρινά ρε φίλε πες μου τι έχεις μέσα ;

 Πόσες φωτό έχεις και βίντεο;

 Έχω 64GB στο Xs Max και όντος φαντάζουν λίγα πλέον, (Δεν σβήνω φωτό ποτέ και είναι περασμένες όλες μέσα από τότε που είχα I phone όποτε είναι καμία ~5000 φωτό και ~500 βίντεο ) όποτε και το επόμενο I phone θα είναι στα 256 .

 Αλλά για να γεμίσουν τα 256 ΣΕ ΚΙΝΗΤΟ ειλικρινά αναρωτιέμαι τι έχεις μέσα και αν ΟΛΑ αυτά που έχεις σε χρειάζονται στην καθημερινή χρήση ;

Μόνο τα apps είναι κοντά στα 100 GB βάλε spotify βιβλιοθήκη και netflix downloads βάλε backup pdf και λοιπών αρχείων, 4k βίντεο, φωτογραφίες, caches όπως αποθηκευμένα μηνύματα και λοιπές βάσεις δεδομένων ε γεμίζει σιγά σιγά. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Αν δεν το φορτώνεις φωτό (η αν τις ξεφορτώνεις σε mac η υπολογιστή ) τι πρόβλημα να έχεις .

 Μια χαρά χωρητικότητα είναι .

εμενα μου αρκει...

μια χαρα ειναι .

15 απο 64 ...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Μόνο τα apps είναι κοντά στα 100 GB βάλε spotify βιβλιοθήκη και netflix downloads βάλε backup pdf και λοιπών αρχείων, 4k βίντεο, φωτογραφίες, caches όπως αποθηκευμένα μηνύματα και λοιπές βάσεις δεδομένων ε γεμίζει σιγά σιγά. 

Ok και πάλι αναρωτιέμαι ..

 Apple Music έχω και εγώ και μου πιάνει κάπου στο 1 Gb .

 Ταινίες στο Netflix πάλι Οκ(δεν τις σβήνεις όταν τις βλέπεις) για ποιο λόγο τις κρατάς ;

 Αποθηκευμένα μνμ σε εφαρμογές μνμ αλλά 3-4 Gb 

 Όλα τα apps που πρέπει να είναι καμία 50αρια και σου πιάνουν τόσο χώρο τα χρησιμοποιείς ;

 Τώρα όσον αφορά τα 4K Video (ειδικά σε 60fps) πιάνουν αρκετά .

 Δεν ακυρώνω το ότι γέμισες το τηλέφωνο .

 Η ένσταση μου είναι πως ΟΟΟΛΑ αυτά που έχεις μέσα σου χρειάζονται τόσο πολύ σε καθημερινή βάση ώστε να σε αναγκάσουν να καταφύγεις σε πολύ χειρότερο τρόπο αποθήκευσης ;

 256 Gb έχω στο MacBook Pro ..

( Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα το έπαιρνα 512 πάντως )

 Και το τελειώνω εδώ καθότι είμαστε αρκετά off topic 😎

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

To θέμα είναι η αφαίρεση της ελευθερίας της επιλογής κανένας δεν σου είπε να πάρεις sd αλλά τώρα σου λένε ότι αν θες να πάρεις δεν γίνεται....

πχ εσύ μπορεί να είχες ακουστικά με minijack και τώρα να μην μπορείς να τα βάλεις και εγώ να σου απαντάω εγώ ποτέ δεν είχα ακουστικά...άρα τι; καλώς βγάλανε το minijack ?

κοιτα , αν σε καταλαβα καλα, και μιας και ειναι πρωι και ξυπνησα καλα...

οταν πηγαινα παλια σε μια ταβερνα ειχε εναν μεζε που τον εφταιχνε η κυρα τασουλα...μιλαμε να γλυφεις και το πιατο.

η κυρα τασουλα δεν ηταν πια εκει, οπως καταλαβαινεις ο μεζες ο σουπερ ντουπερ δεν ηταν πια στον καταλογο ..

τι να κανουμε τωρα? να συνεχισουμε να πηγαινουμε εκει? να αλλαξουμε ταβερνα?  να παραγγειλουμε πιτσες?

ή να κλαιμε στα φορουμ γιατι δεν μπορουμε να εχουμε πια τον σουπερ ντουπερ μεζε...

εχω και αλλα παραδειγματα αν θες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ok και πάλι αναρωτιέμαι ..

 Apple Music έχω και εγώ και μου πιάνει κάπου στο 1 Gb .

 Ταινίες στο Netflix πάλι Οκ(δεν τις σβήνεις όταν τις βλέπεις) για ποιο λόγο τις κρατάς ;

 Αποθηκευμένα μνμ σε εφαρμογές μνμ αλλά 3-4 Gb 

 Όλα τα apps που πρέπει να είναι καμία 50αρια και σου πιάνουν τόσο χώρο τα χρησιμοποιείς ;

 Τώρα όσον αφορά τα 4K Video (ειδικά σε 60fps) πιάνουν αρκετά .

 Δεν ακυρώνω το ότι γέμισες το τηλέφωνο .

 Η ένσταση μου είναι πως ΟΟΟΛΑ αυτά που έχεις μέσα σου χρειάζονται τόσο πολύ σε καθημερινή βάση ώστε να σε αναγκάσουν να καταφύγεις σε πολύ χειρότερο τρόπο αποθήκευσης ;

 256 Gb έχω στο MacBook Pro ..

( Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα το έπαιρνα 512 πάντως )

 Και το τελειώνω εδώ καθότι είμαστε αρκετά off topic 😎

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το βγάλουν

Δεν καίει ρεύμα (εννοώ δεν ξελιγώνεται η μπαταρία με αισθητό τρόπο επειδή υπάρχει)

Δεν πιάνει χώρο που δεν μπορει να βρεθεί σε μια επιφάνεια ενός κινητού ειδικά με τις παντόφλες φλαγκσιπς του σήμερα 

Δεν κοστίζει τιποτα στην παραγωγή (μερικά cent  και αυτά λιγουρεύονται γιατί μερικά cent *εκατομμύρια κινητά κάνει διαφορά.. να ζητάν 1500 ευρώ όμως ξέρουν) 

 

 

Οπότε γιατί να καταπιέσεις τον άλλον ; Δεν υπάρχει λόγος ειδικά όταν τους ζητάς δύο μηνιάτικα για να του δώσεις ένα μικρό pcb με μια μικρή οθόνη και μπαταρία (κινητό δηλαδή) 

2 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

κοιτα , αν σε καταλαβα καλα, και μιας και ειναι πρωι και ξυπνησα καλα...

οταν πηγαινα παλια σε μια ταβερνα ειχε εναν μεζε που τον εφταιχνε η κυρα τασουλα...μιλαμε να γλυφεις και το πιατο.

η κυρα τασουλα δεν ηταν πια εκει, οπως καταλαβαινεις ο μεζες ο σουπερ ντουπερ δεν ηταν πια στον καταλογο ..

τι να κανουμε τωρα? να συνεχισουμε να πηγαινουμε εκει? να αλλαξουμε ταβερνα?  να παραγγειλουμε πιτσες?

ή να κλαιμε στα φορουμ γιατι δεν μπορουμε να εχουμε πια τον σουπερ ντουπερ μεζε...

εχω και αλλα παραδειγματα αν θες...

Δεν πέθανε καμιά κυρά τασούλα στην samsung αυτό που έγινε είναι η κυρά τασούλα να ανέβασε τις τιμές και να έκοψε το μεζέ  με το έτσι θέλω (αν θες να το προσαρμόσω στο παράδειγμα σου ) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το βγάλουν

Δεν καίει ρεύμα (εννοώ δεν ξελιγώνεται η μπαταρία με αισθητό τρόπο επειδή υπάρχει)

Δεν πιάνει χώρο που δεν μπορει να βρεθεί σε μια επιφάνεια ενός κινητού ειδικά με τις παντόφλες φλαγκσιπς του σήμερα 

Δεν κοστίζει τιποτα στην παραγωγή (μερικά cent  και αυτά λιγουρεύονται γιατί μερικά cent *εκατομμύρια κινητά κάνει διαφορά.. να ζητάν 1500 ευρώ όμως ξέρουν) 

Οπότε γιατί να καταπιέσεις τον άλλον ; Δεν υπάρχει λόγος ειδικά όταν τους ζητάς δύο μηνιάτικα για να του δώσεις ένα μικρό pcb με μια μικρή οθόνη και μπαταρία (κινητό δηλαδή) 

Το πρόβλημα με τις sd  είναι η αξιοπιστία και η ταχύτητά τους... 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το πρόβλημα με τις sd  είναι η αξιοπιστία και η ταχύτητά τους... 

οι καλές είναι μια χαρά γρήγορες και αξιόπιστες τώρα αν ψάχνεις να βρεις όσο περισσότερα GB γίνεται σε τιμή χώμα τότε ίσως έχεις θέμα...  Όσο αφορά τις ποιοτικές 150MB/s  με 250 ΜΒ/s δεν το λες και αργό.... 

 

Αν και για να πω την αλήθεια στο θέμα αξιοπιστία (και με ακριβές και με φθηνές) δεν είχα πρόβλημα απλά θυμάμαι κάνα 2 φθηνές να μου έχουν πέσει στο πάτωμα και να πεθάναν πράγμα που ποτέ δεν μου έχει συμβεί με ακριβή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν κοστίζει τιποτα στην παραγωγή (μερικά cent  και αυτά λιγουρεύονται γιατί μερικά cent *εκατομμύρια κινητά κάνει διαφορά.. να ζητάν 1500 ευρώ όμως ξέρουν) 

 

Στην παραγωγή δεν κοστίζει .

 Σε χώρο όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω .

 Πλέον και το χιλιοστό είναι μετρήσιμο .

Ποσο θα σου κοστίσει μια καλή sd 256 όμως για πες μου ;

 Αν όντως είσαι απαιτητικός σε χωρητικότητα γιατί να μην δώσεις 100€ Περισσότερο και να πας στα 512 Gb ssd που δεν συγκρίνετε με καμία sd.

 Εκεί είναι η ένσταση μου στους λάτρεις και νοσταλγούς των καρτών μνήμης .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

οι καλές είναι μια χαρά γρήγορες και αξιόπιστες τώρα αν ψάχνεις να βρεις όσο περισσότερα GB γίνεται σε τιμή χώμα τότε ίσως έχεις θέμα...  Όσο αφορά τις ποιοτικές 150MB/s  με 250 ΜΒ/s δεν το λες και αργό.... 

Αν και για να πω την αλήθεια στο θέμα αξιοπιστία (και με ακριβές και με φθηνές) δεν είχα πρόβλημα απλά θυμάμαι κάνα 2 φθηνές να μου έχουν πέσει στο πάτωμα και να πεθάναν πράγμα που ποτέ δεν μου έχει συμβεί με ακριβή. 

Προσωπικά και επειδή μου έχουν καεί αρκετές, πλέον έχω μια που κρατάω μια φορά στο τόσο ως τρίτο backup τις φωτογραφίες μου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Στην παραγωγή δεν κοστίζει .

 Σε χώρο όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω .

 Πλέον και το χιλιοστό είναι μετρήσιμο .

Δεν πιάνουν χώρο στο ίδιο κουτάκι τις κάνουν σαντουιτς με τις sim  (2 σε ένα ) 

 

Εδώ το PCB του s10 + 5g

 

623143

 

 

βλέπεις πόσο μικρό είναι υποθέτω.... (ούτε το 1/3 του σώματος του κινητού δεν είναι και φαντάσου δίνεις τόσα λεφτά για αυτό το μικρούλι pcb xD ή ανάποδα πόσα λεφτά βγάζουν που σου πουλάνε ένα μικρούλι pcb με 3 τσιπακια στα 1000 ευρώ xD ) 

21 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 Αν όντως είσαι απαιτητικός σε χωρητικότητα γιατί να μην δώσεις 100€ Περισσότερο και να πας στα 512 Gb ssd που δεν συγκρίνετε με καμία sd.

 Εκεί είναι η ένσταση μου στους λάτρεις και νοσταλγούς των καρτών μνήμης .

Γιατί να το κάνω αυτό; εγώ είμαι ο πελάτης εγώ πληρώνω και δεν υπάρχει λόγος να μου το στερείς!

 

Έπειτα με 40 ευρώ περίπου https://geizhals.eu/samsung-r100-w90-microsdxc-evo-plus-2020-256gb-kit-mb-mc256ha-eu-a2292432.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk παίρνω samsung evo 256 Micro sd που μπορώ να την βγάλω να την βάλω στο PC ή να την μεταφέρω απο συσκευή σε συσκευή όταν παρατήσω το κινητό τα 512GB θα μείνουν εκεί  και τέλος δεν έχουν όλα τα κινητά μοντέλα με 512 GB ουτε αυτά που έχουν δεν είναι σε όλα η διαφορά στα 100 ευρώ... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stefanos_p είπε

Οι 3 αναβαθμίσεις για ποια μοντέλα ισχύουν? Το s10 πχ θα πάρει Android 12? 

ωχ, ευχομαι να μην αρχισουμε παλι με το θεμα αν παρει δυο ή τρεις αναβαθμισεις αναλογα οπως το βλεπει ο καθενας.

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

 

Δεν πέθανε καμιά κυρά τασούλα στην samsung αυτό που έγινε είναι η κυρά τασούλα να ανέβασε τις τιμές και να έκοψε το μεζέ  με το έτσι θέλω (αν θες να το προσαρμόσω στο παράδειγμα σου ) 

ακριβως το ιδιο λεμε.

οτι και να εγινε , εγινε απο την πλευρα της ταβερνας...εσυ αποφασιζεις αν θα πας ξανα. 

το να σηκωνεις πανο με <<ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΜΕΖΕ>> οπως καταλαβαινεις δεν βοηθαει***..

(για να μεινουμε στο παραδειγμα της κυρα τασουλας)

***apple - radio ...δεν πανα χτυπιομαστε καταγης ,..γιοκ...αφου πουλαει apple music ...

***apple υποδοχη ακουστικων...δεν πανα χτυπιομαστε καταγης...γιοκ...αφου πουλαει airpods ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...