Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Εγώ ακούστε τι έπαθα.

Είχε η μητέρα μου ένα αυθαίρετο στο μπαλκόνι. Το είχε κλείσει το μισο μπαλκονι το 2007. Το κάναμε πέρυσι τετοιο καιρό. Φωνάξαμε μηχανικό, ήρθε σπίτι κλπ, έβγαλε τα σχέδια, πλήρωσα τα προστίματα, και περιμένω λιγότερο από ένα χρόνο, μια επιτροπή να μου το εγκρίνει για να το βάλει η μηχανικος μου στο συστημα και ειμαι στη τσιτα.

Σκεφτειτε λογω κοβιντ και λογω οτι προσφατα συσταθηκε ξανα η επιτροπη, και προχωρανε τη τακτοποιηση αυθαιρετων, ποτε θα τελειωσω. Τεραστια απογοητευση

Εχω φτασει στο σημειο να νομιζω οτι η μηχανικος μου με κοροιδεψε

Παράξενο;;; Εγώ πρόσφατα που έκανα τακτοποίηση κάποιων μικροπαραβάσεων  πλήρωσα τα πρόστιμα και όπως μου είπε ο μηχανικός τα πέρασε στο σύστημα και δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Δηλαδή θα πρέπει να περιμένω  και επιτροπή για έγκριση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.Να κάνω μια παραπλησια ερώτηση:Σε ανακαίνιση οικίας του '73,έριξαν δύο τοίχους εσωτερικούς χωρίς να αλλάξει η διαρρύθμιση,ο χώρος έγινε ενιαίος,χωρίς αλλαγή τετραγωνικών κτλ.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:δεν υπήρξε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες.σε περίπτωση πώλησης του ακινήτου θα υπάρξει θέμα αυθαιρεσίας;καθότι τα τετραγωνικά δεν επηρεάστηκαν,παραμένουν τα ίδια απλά έφυγαν δύο τοίχοι.ο μηχανικός θα κάνει το νέο σχέδιο και δεν θα χρειάζεται τακτοποίηση;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Καλησπέρα.Να κάνω μια παραπλησια ερώτηση:Σε ανακαίνιση οικίας του '73,έριξαν δύο τοίχους εσωτερικούς χωρίς να αλλάξει η διαρρύθμιση,ο χώρος έγινε ενιαίος,χωρίς αλλαγή τετραγωνικών κτλ.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:δεν υπήρξε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες.σε περίπτωση πώλησης του ακινήτου θα υπάρξει θέμα αυθαιρεσίας;καθότι τα τετραγωνικά δεν επηρεάστηκαν,παραμένουν τα ίδια απλά έφυγαν δύο τοίχοι.ο μηχανικός θα κάνει το νέο σχέδιο και δεν θα χρειάζεται τακτοποίηση;ευχαριστω

Ο μηχανικός θα συγκρίνει το σχέδιο της άδειας με την πραγματική-σημερινή κατάσταση του ακινήτου.

Εφ' όσον από την 1η Απριλίου θα ισχύσει η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου θα χρειαστούν τα εξής:

α) Αν όλα είναι ΟΚ και δεν υπάρχουν πολεοδομικές παραβάσεις θα χρειαστεί μία νέα κάτοψη που θα αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση του ακινήτου, την οποία και θα υποβάλλει στο σύστημα της Ταυτότητας Κτιρίου. Μέσα από την Ταυτότητα Κτιρίου θα εκδοθεί και η Βεβαίωση Μηχανικού (ότι δεν υπάρχουν ή ότι έχουν τακτοποιηθεί οι πολεοδομικές παραβάσεις).

β) Αν ο μηχανικός βρει πολεοδομικές παραβάσεις, θα χρειαστεί πρώτα υπαγωγή στον Ν.4495/17 για την τακτοποίηση και έπειτα έκδοση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, June είπε

Ο μηχανικός θα συγκρίνει το σχέδιο της άδειας με την πραγματική-σημερινή κατάσταση του ακινήτου.

Εφ' όσον από την 1η Απριλίου θα ισχύσει η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου θα χρειαστούν τα εξής:

α) Αν όλα είναι ΟΚ και δεν υπάρχουν πολεοδομικές παραβάσεις θα χρειαστεί μία νέα κάτοψη που θα αποτυπώνει την πραγματική κατάσταση του ακινήτου, την οποία και θα υποβάλλει στο σύστημα της Ταυτότητας Κτιρίου. Μέσα από την Ταυτότητα Κτιρίου θα εκδοθεί και η Βεβαίωση Μηχανικού (ότι δεν υπάρχουν ή ότι έχουν τακτοποιηθεί οι πολεοδομικές παραβάσεις).

β) Αν ο μηχανικός βρει πολεοδομικές παραβάσεις, θα χρειαστεί πρώτα υπαγωγή στον Ν.4495/17 για την τακτοποίηση και έπειτα έκδοση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου.

Για την υπαγωγή ισχύει το 250αρι(παράβολο) για τα προ '74 κτίσματα;άρα η ηλεκτρονική ταυτότητα μας αφορά όλους οπότε στη βραση κολλάει το σίδερο πρέπει να τακτοποιηθει

Στην περίπτωση που ισχύσει το β) που λες,υπάρχει περίπτωση στο σύστημα να χτυπήσει ότι ποτέ δεν είχε υπάρξει άδεια μικρής κλίμακας;και να εμπλακεί πολεοδομία κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Το ερώτημα μου είναι το εξής:δεν υπήρξε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες.σε περίπτωση πώλησης του ακινήτου θα υπάρξει θέμα αυθαιρεσίας;καθότι τα τετραγωνικά δεν επηρεάστηκαν,παραμένουν τα ίδια απλά έφυγαν δύο τοίχοι.

Εφόσον α) δεν έχεις τροποποίηση Η/Μ (το μπάνιο να πάει αλλού, η κουζίνα κάπου αλλού και ούτω καθεξής) και β) δεν υπήρξε αλλαγή χρήσης, δεν θεωρώ ότι θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα. 

Αν ας πούμε, έπρεπε να το τακτοποιήσω εγώ και ισχύουν όλα τα παραπάνω (συν όσα είπες, δηλ. μη μεταβολή των βασικών πολεοδομικών μεγεθών / κάλυψη, δόμηση, ύψος), θα σου έλεγα να πας στην ευχή του Θεού και να μην ασχοληθείς περαιτέρω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εφόσον α) δεν έχεις τροποποίηση Η/Μ (το μπάνιο να πάει αλλού, η κουζίνα κάπου αλλού και ούτω καθεξής) και β) δεν υπήρξε αλλαγή χρήσης, δεν θεωρώ ότι θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα. 

Αν ας πούμε, έπρεπε να το τακτοποιήσω εγώ και ισχύουν όλα τα παραπάνω (συν όσα είπες, δηλ. μη μεταβολή των βασικών πολεοδομικών μεγεθών / κάλυψη, δόμηση, ύψος), θα σου έλεγα να πας στην ευχή του Θεού και να μην ασχοληθείς περαιτέρω. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι ισχύουν αυτά που έγραψα.οποτε, απλά ένα νέο σχέδιο από μηχανικό όταν έρθει η ώρα ,με ενεργειακό πιστοποιητικό κτλ κτλ για την ηλεκτρονική ταυτότητα.👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rattlehead είπε

Για την υπαγωγή ισχύει το 250αρι(παράβολο) για τα προ '74 κτίσματα;άρα η ηλεκτρονική ταυτότητα μας αφορά όλους οπότε στη βραση κολλάει το σίδερο πρέπει να τακτοποιηθει

Στην περίπτωση που ισχύσει το β) που λες,υπάρχει περίπτωση στο σύστημα να χτυπήσει ότι ποτέ δεν είχε υπάρξει άδεια μικρής κλίμακας;και να εμπλακεί πολεοδομία κτλ;

250άρι θα έχει μόνο αν έχει πολεοδομικές παραβάσεις και χρειαστεί υπαγωγή στον ν.4495/17 από τον μηχανικό.

 

Αλλιώς έχει μόνο την νέα κάτοψη αποτύπωσης της σημερινής κατάστασης (αν δεν έχουμε αλλαγές στα Η/Μ όπως σωστά ανέφερε ο MauroPaltoudias) και 20€ παράβολο για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...