Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξουμε, η διόρθωση στα 5 τελευταία χρόνια θα χρειαστεί μόνο αν πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου, αν δεν γίνει μεταβίβαση δεν χρειάζεται να διορθωθεί κανένα από τα προηγούμενα Ε9.

Α...οκ! Σωστά κάνεις και το ξεκαθαρίζεις, αφού επρόκειτο να δοθεί και το έκανα ήδη γονική παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Πέφτει η τιμή γιατί αυξάνεται η παλαιότητα του ακινήτου.

Κάτι δεν μας λες καλά !!!!!

Η αυθαιρεσία πότε έγινε ? Το 2012 ?

Έχει σημασία !!!!

Και αν ναι, πως αγοράσατε !!!!

Με αυθαιρεσία, ΔΕΝ γίνεται !!

Η πολυκατοικία κτίστηκε το 2011 και στο σπίτι μπήκε πρώτος ο μπαμπάς μου. Το είχε αγοράσει στο όνομα μου το διαμέρισμα. Τι εννοείς; ότι μετά έβαλε ο μπαμπάς μου έξτρα τσιμέντο  στο μπαλκόνι για να το μεγαλώσει;; πως γίνεται αυτό; έτσι το αγόρασε. Εκτός αν με δουλεύει ο μεσιτης και μου λέει ψέματα για να του στείλω λεφτά να το φτιάξει.

 

5 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

 

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξουμε, η διόρθωση στα 5 τελευταία χρόνια θα χρειαστεί μόνο αν πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου, αν δεν γίνει μεταβίβαση δεν χρειάζεται να διορθωθεί κανένα από τα προηγούμενα Ε9.

Ναι αλλά κάποια στιγμή θα το μεταβιβασεις η θα το πουλήσεις. Μετά από 15, 20,30 χρόνια. Δε θα έχουν μαζευτεί πολλά πρόστιμα μέχρι τότε; δεν ειναι καλύτερο να το τακτοποιήσεις έγκαιρα;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ναι αλλά κάποια στιγμή θα το μεταβιβασεις η θα το πουλήσεις. Μετά από 15, 20,30 χρόνια. Δε θα έχουν μαζευτεί πολλά πρόστιμα μέχρι τότε; δεν ειναι καλύτερο να το τακτοποιήσεις έγκαιρα;

Όχι γιατί όπως είπα ελέγχονται τα Ε9 των τελευταίων 5 ετών. Αν κάνεις την τακτοποίηση σήμερα θα κάνεις τη διόρθωση στο Ε9 του 2022, και αν το πουλήσεις σε 15 χρόνια (2036) τότε θα ελεγχθούν τα έτη 2030 - 2036 οπότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόστιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Α...οκ! Σωστά κάνεις και το ξεκαθαρίζεις, αφού επρόκειτο να δοθεί και το έκανα ήδη γονική παροχή.

Το ίδιο ήθελα να κάνω και εγώ πρόσφατα σε διαμέρισμα. Σε αυτό δεν είχα πρόβλημα πολεοδομικό γιατί δεν είχα αλλαγές αλλά υπήρχαν Δημοτικά τέλη απλήρωτα πάνω από 10 χρόνια.

Παλαιότερα για να πάρω ρεύμα είχα πληρώσει αναδρομικά στο Δήμο για 12 χρόνια περίπου πήγα και τώρα με την προυπόθεση ότι θα φάω χοντρό πακέτο αλλά μου είπαν ότι με κάποιο Νόμο πληρώνεις μόνο αναδρομικά τα τελευταία πέντε χρόνια. Ίσως το ίδιο να συμβαίνει και με τον ΕΝΦΙΑ σε περιπτώσεις που αφορούν παλαιές προσθήκες. Να μην πληρώνεις όλα τα χρόνια αλλά τα τελευταία 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Η πολυκατοικία κτίστηκε το 2011 και στο σπίτι μπήκε πρώτος ο μπαμπάς μου. Το είχε αγοράσει στο όνομα μου το διαμέρισμα. Τι εννοείς; ότι μετά έβαλε ο μπαμπάς μου έξτρα τσιμέντο  στο μπαλκόνι για να το μεγαλώσει;; πως γίνεται αυτό; έτσι το αγόρασε. Εκτός αν με δουλεύει ο μεσιτης και μου λέει ψέματα για να του στείλω λεφτά να το φτιά

Άρα, η οικοδομική άδεια είναι παλαιότερη. Πχ το 2009 ?

Ο πατέρας σου το αγόρασε από τα σχέδια ?

Υπάρχουν εδώ 2 θέματα:

1) παραβάσεις που έγιναν ΜΕΤΑ την 28 Ιουλίου του 2011, δεν μπορούν να τακτοποιήθουν.

2) αν πάλι το σπίτι είχε παράβαση ΔΕΝ θα μπορούσε να πουληθεί και να το αγοράσει ο πατέρας σου.

Για αυτό λέω μήπως το αγοράσε από τα σχέδια, οπότε, και καλά, αυτός έκανε την παράβαση αφού ΗΔΗ το είχε αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το ηξερε; δε μπορώ να τον ρωτήσω γιατί δε ζει. Δε ξέρω αν το αγόρασε από τα σχέδια. Πάντως ο εργολάβος ήταν γνωστός του.

Οπότε τι κάνεις αν η παράβαση έγινε μετα τις 28 Ιουλίου του 2011;

Τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω αν θέλω να το πουλήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να με βοηθήσει κάποιος για μια νομιμοποίηση αυθαιρετου που θέλω να κάνω.....

Σε χωριό με τιμή ζώνης 650 ευρώ 

Το σπίτι έχει μοναδική οικοδομική άδεια 11-12-1975 ως αποθήκη 20Τ.Μ. 

από εκεί και έπειτα και μέχρι το 1987 ειχε γίνει κατοικία προσθέτοντας αλλα 60ΤΜ στη δόμηση ως κύριοι χώροι....οπότε σήμερα έχουμε 80 ΤΜ κύριων χώρων ως κατοικία.....επίσης εξωτερικά του σπιτιού υπάρχει και βεράντα ανοιχτή.........τέλος πισω από την κατοικία κολλητά υπάρχει λεβητοστάσιο καθώς και μια αποθήκη κολλητά από το  λεβητοστάσιο για αποθήκευση πραγμάτων........

Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το αυθαίρετο που έχει άδεια ως αποθήκη 20ΤΜ του 11-12-1975 .....??? Γνωρίζει κάποιος να μου πει κάνα δυο πραγματάκια σε ποια κατηγορία περίπου θα μπει ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stevemusicdj είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να με βοηθήσει κάποιος για μια νομιμοποίηση αυθαιρετου που θέλω να κάνω.....

Σε χωριό με τιμή ζώνης 650 ευρώ 

Το σπίτι έχει μοναδική οικοδομική άδεια 11-12-1975 ως αποθήκη 20Τ.Μ. 

από εκεί και έπειτα και μέχρι το 1987 ειχε γίνει κατοικία προσθέτοντας αλλα 60ΤΜ στη δόμηση ως κύριοι χώροι....οπότε σήμερα έχουμε 80 ΤΜ κύριων χώρων ως κατοικία.....επίσης εξωτερικά του σπιτιού υπάρχει και βεράντα ανοιχτή.........τέλος πισω από την κατοικία κολλητά υπάρχει λεβητοστάσιο καθώς και μια αποθήκη κολλητά από το  λεβητοστάσιο για αποθήκευση πραγμάτων........

Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το αυθαίρετο που έχει άδεια ως αποθήκη 20ΤΜ του 11-12-1975 .....??? Γνωρίζει κάποιος να μου πει κάνα δυο πραγματάκια σε ποια κατηγορία περίπου θα μπει ?? 

Θα καλέσεις μηχανικό, ο οποίος θα σε ενημερώσει για όλα όσα θέλεις να μάθεις αφού δει την άδεια που υπάρχει και κάνει αυτοψία στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevemusicdj είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να με βοηθήσει κάποιος για μια νομιμοποίηση αυθαιρετου που θέλω να κάνω.....

Σε χωριό με τιμή ζώνης 650 ευρώ 

Το σπίτι έχει μοναδική οικοδομική άδεια 11-12-1975 ως αποθήκη 20Τ.Μ. 

από εκεί και έπειτα και μέχρι το 1987 ειχε γίνει κατοικία προσθέτοντας αλλα 60ΤΜ στη δόμηση ως κύριοι χώροι....οπότε σήμερα έχουμε 80 ΤΜ κύριων χώρων ως κατοικία.....επίσης εξωτερικά του σπιτιού υπάρχει και βεράντα ανοιχτή.........τέλος πισω από την κατοικία κολλητά υπάρχει λεβητοστάσιο καθώς και μια αποθήκη κολλητά από το  λεβητοστάσιο για αποθήκευση πραγμάτων........

Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το αυθαίρετο που έχει άδεια ως αποθήκη 20ΤΜ του 11-12-1975 .....??? Γνωρίζει κάποιος να μου πει κάνα δυο πραγματάκια σε ποια κατηγορία περίπου θα μπει ?? 

Εγώ αυτές τις μέρες κάνω μία τακτοποίηση σε επαρχία με χαμηλή τιμή ζώνης λίγο παραπάνω από αυτή που αναφέρεις.

Νόμιμη άδεια του 2000 , 65 τ.μ. έχω προσθέσει περίπου 35 τ.μ. στο σπίτι μία αποθήκη για εργαλεία 13 τ.μ. και σκεπαστή πέργολα περίπου 24 τ.μ. Δεν είναι τελικό αλλά όπως το κοίταξε αρχικά ο μηχανικός το πρόστιμο είναι γύρω στα 2.800  τα οποία έχουν 20% έκπτωση αν πληρωθούν εφάπαξ + την αμοιβή του μηχανικού. Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα ξέρω ακριβείς αριθμούς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stevemusicdj είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να με βοηθήσει κάποιος για μια νομιμοποίηση αυθαιρετου που θέλω να κάνω.....

Σε χωριό με τιμή ζώνης 650 ευρώ 

Το σπίτι έχει μοναδική οικοδομική άδεια 11-12-1975 ως αποθήκη 20Τ.Μ. 

από εκεί και έπειτα και μέχρι το 1987 ειχε γίνει κατοικία προσθέτοντας αλλα 60ΤΜ στη δόμηση ως κύριοι χώροι....οπότε σήμερα έχουμε 80 ΤΜ κύριων χώρων ως κατοικία.....επίσης εξωτερικά του σπιτιού υπάρχει και βεράντα ανοιχτή.........τέλος πισω από την κατοικία κολλητά υπάρχει λεβητοστάσιο καθώς και μια αποθήκη κολλητά από το  λεβητοστάσιο για αποθήκευση πραγμάτων........

Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αυτό το αυθαίρετο που έχει άδεια ως αποθήκη 20ΤΜ του 11-12-1975 .....??? Γνωρίζει κάποιος να μου πει κάνα δυο πραγματάκια σε ποια κατηγορία περίπου θα μπει ?? 

Yπαρχουν αρκετοί παράγοντες για το υπολογισμό , π.χ είναι μοναδική κατοικία , το λεβητοστάσιο θα παραμείνει ; Είναι πρόχειρη κατασκευή ; Το ακριβές κοστολογιο θα στο δώσει κάποιος μηχανικός ύστερα από αυτοψία . 

Με εφάπαξ πληρωμή έχεις και 20% έκπτωση από όσο ξέρω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειναι ετσι ......αρχικα υπολογιζουμε την επιτρεπομενη δομηση σε σχεση με το οικοπεδο .......στην περιπτωση μας ειναι 250τμ το οικοπεδο .......ο συντελεστης δομησης ειναι 0,6 ......οποτε η επιτρεπομενη δομηση στο συγκεκριμενο οικοπεδο  ειναι 0,6Χ250=150τμ.........επισης το ποσοστο καλυψης ειναι 60% το μεγιστο οριο του οποτε παλι 250Χ0,6=150τμ το μεγιστο ....οποτε δεν εχουμε ουτε υπερβαση δομησης ουτε υπερβαση καλυψης ...........στη συνεχεια βλεπουμε για τις υπολοιπες πλαγιες αποστασεις , υποχρεωτικες αποστασεις Δ κλπ , παραβαση σε προκηπιο κλπ κλπ ......αυτα αν γνωριζει καποιος να μας διαφωτισει πως τα μετραμε ......επισης τα διαχωριστικα ντουβαρια στην αυλη ειναι νομιμα ?? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακούστε τι έπαθα.

Είχε η μητέρα μου ένα αυθαίρετο στο μπαλκόνι. Το είχε κλείσει το μισο μπαλκονι το 2007. Το κάναμε πέρυσι τετοιο καιρό. Φωνάξαμε μηχανικό, ήρθε σπίτι κλπ, έβγαλε τα σχέδια, πλήρωσα τα προστίματα, και περιμένω λιγότερο από ένα χρόνο, μια επιτροπή να μου το εγκρίνει για να το βάλει η μηχανικος μου στο συστημα και ειμαι στη τσιτα.

Σκεφτειτε λογω κοβιντ και λογω οτι προσφατα συσταθηκε ξανα η επιτροπη, και προχωρανε τη τακτοποιηση αυθαιρετων, ποτε θα τελειωσω. Τεραστια απογοητευση

Εχω φτασει στο σημειο να νομιζω οτι η μηχανικος μου με κοροιδεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...