Προς το περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαίρετου-νομιμοποίηση


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Τόσα σκουπίδια μηχανικούς που παράγει με το τσουβάλι το Ελλαδιστάν, κάτι πρέπει να τους βάλει να κάνουν. Εφευρίσκει διαδικασίες, νόμους κτλ ώστε να έχουν να ζήσουν οι άνθρωποι. Τόσα χρόνια έχουν περάσει, τόσα λεφτά βγάζουν, και μια πολυκατοικία της προκοπής δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν, να δείξουν έστω και λίγο ότι το πτυχίο τους έχει κάποια αξία. 

Υπέροχο.

4 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Τα ποσά που αναφέρονται στην προσφορά που είδα παραπάνω είναι εξωπραγματικά.

Πριν ένα μήνα γνωστός μου μηχανικός μου ζήτησε 150 ευρώ για τακτοποίηση υπέρβασης 9 τετραγωνικών.

Ωραίος ο μηχανικός. Εύχομαι σύντομα να δουλεύει για έναν καφέ και μια τυρόπιτα.

51 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Περιοχή ?

150€ !!!!

Απίστευτο !!!!

Εδώ, για ένα τοπογραφικό οι τιμές ξεκινούν από 200€ !!!

ΥΓ. Βέβαια, για να τα λέμε όλα, μήπως ήταν 'εύκολη' η περίπτωση σου ?

 

Με μια «απλή» υπέρβαση δόμησης τα αρχεία που απαιτούνται από το σύστημα είναι:

Νέες κατόψεις-Τομές-Διάγραμμα κάλυψης + όλα τα άλλα (φωτογραφίες, τεχνικές εκθέσεις, τοπογραφικό αδείας, αεροφωτογραφίες ή άλλα αποδεικτικά παλαιότητας, Ε9, υπεύθυνες δηλώσεις, αναθέσεις κ.α.). Αφήνω εκτός τις επισκέψεις σε πολεοδομία και το ίδιο το ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Περιοχή ?

 

Γέρακας και όπως είπα είναι δύο διαφορετικά διαμερίσματα δύο διαφορετικές δηλώσεις απλά ήρθε μια φορά και έκανε τα δύο.

3 ώρες πριν, kirileman είπε

Ωραίος ο μηχανικός. Εύχομαι σύντομα να δουλεύει για έναν καφέ και μια τυρόπιτα.

Με μια «απλή» υπέρβαση δόμησης τα αρχεία που απαιτούνται από το σύστημα είναι:

Νέες κατόψεις-Τομές-Διάγραμμα κάλυψης + όλα τα άλλα (φωτογραφίες, τεχνικές εκθέσεις, τοπογραφικό αδείας, αεροφωτογραφίες ή άλλα αποδεικτικά παλαιότητας, Ε9, υπεύθυνες δηλώσεις, αναθέσεις κ.α.). Αφήνω εκτός τις επισκέψεις σε πολεοδομία και το ίδιο το ακίνητο.

Και εγώ δεν περίμενε τόσο χαμηλή τιμή αλλά όπως είπα δεν είχα σοβαρές παραβάσεις. Δεν του έκανα παζάρια αυτά ζήτησε και είπα οκ. Βέβαια σε αυτά δεν ήταν το πρόστιμο στην Πολεοδομία το οποίο πλήρωσα εγώ με τα σχετικά παράβολα που μου έδωσε.

Από εκεί και πέρα τι να λέμε. Προσωπικά με σκλάβωσε πέρα από την τιμή και με τη συμπεριφορά του γιαυτό όπως είπα έδωσα όχι κανένα μεγάλο ποσό αλλά 50 ευρώ παραπάνω. Φυσικά αφού στο τέλος τον ρώτησα και μπορεί θα του αναθέσω και τακτοποίηση στο εξοχικό που βρίσκεται εκτός Νομού (Εύβοια) και θα τον συστήσω σε όποιο γνωστό μου πει για μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

150€ !!!!

Απίστευτο !!!!

Εδώ, για ένα τοπογραφικό οι τιμές ξεκινούν από 200€ !!!

ΥΓ. Βέβαια, για να τα λέμε όλα, μήπως ήταν 'εύκολη' η περίπτωση σου ?

 

Το έγραψα στην ανάρτηση ότι είναι πολύ γνωστός μου, από 30 χρόνια σχεδόν. Και τον έχω χρησιμοποιήσει στην ανακαίνιση του διαμερίσματος, στη γονική παροχή κ.α.

Ίσως γι'αυτό να είναι πολύ φιλική τιμή. Το "εύκολη" περίπτωση δεν ξέρω τι σημαίνει:):)

Τα περί καφέ και τυρόπιτας δεν ισχύουν στην περίπτωση του, αφού τώρα κατέθεσε τα χαρτιά του για σύνταξη.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Γέρακας και όπως είπα είναι δύο διαφορετικά διαμερίσματα δύο διαφορετικές δηλώσεις απλά ήρθε μια φορά και έκανε τα δύο.

Και εγώ δεν περίμενε τόσο χαμηλή τιμή αλλά όπως είπα δεν είχα σοβαρές παραβάσεις. Δεν του έκανα παζάρια αυτά ζήτησε και είπα οκ. Βέβαια σε αυτά δεν ήταν το πρόστιμο στην Πολεοδομία το οποίο πλήρωσα εγώ με τα σχετικά παράβολα που μου έδωσε.

Από εκεί και πέρα τι να λέμε. Προσωπικά με σκλάβωσε πέρα από την τιμή και με τη συμπεριφορά του γιαυτό όπως είπα έδωσα όχι κανένα μεγάλο ποσό αλλά 50 ευρώ παραπάνω. Φυσικά αφού στο τέλος τον ρώτησα και μπορεί θα του αναθέσω και τακτοποίηση στο εξοχικό που βρίσκεται εκτός Νομού (Εύβοια) και θα τον συστήσω σε όποιο γνωστό μου πει για μηχανικό.

Άρα, μιλάμε 350€ για 2 δηλώσεις !!!

Αν ήταν μια, θα επερνε 250€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Το έγραψα στην ανάρτηση ότι είναι πολύ γνωστός μου, από 30 χρόνια σχεδόν. Και τον έχω χρησιμοποιήσει στην ανακαίνιση του διαμερίσματος, στη γονική παροχή κ.α.

Ίσως γι'αυτό να είναι πολύ φιλική τιμή. Το "εύκολη" περίπτωση δεν ξέρω τι σημαίνει:):)

Τα περί καφέ και τυρόπιτας δεν ισχύουν στην περίπτωση του, αφού τώρα κατέθεσε τα χαρτιά του για σύνταξη.

Ναι, αλλά τα γράφετε στο φόρα και όταν θα δώσει κάποιος μηχανικός μια προσφορά του 500ρικου, θα του απαντήσει ο πελάτης: «500;;;;; Εδώ διαβάζω ότι άλλοι μηχανικοί παίρνουν 150!»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ναι, αλλά τα γράφετε στο φόρα και όταν θα δώσει κάποιος μηχανικός μια προσφορά του 500ρικου, θα του απαντήσει ο πελάτης: «500;;;;; Εδώ διαβάζω ότι άλλοι μηχανικοί παίρνουν 150!»

Έχετε δίκιο. Ομολογώ ότι δεν το σκέφτηκα την ώρα της ανάρτησης. Λυπάμαι και δεν ξέρω πως να επανορθώσω.

Θα επαναλάβω ότι ο μηχανικός είναι αδελφικός μου φίλος και δεν πληρώθηκε για την εργασία και τον κόπο του. Παρά μόνο για κάποια έξοδα ( παράβολα, χαρτόσημα κ.λ.π.).

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  πρόστιμο για τακτοποίηση δεν είναι 500 ευρω το ελάχιστο; επειδή δε γνωρίζω καθόλου, βοηθήστε με λίγο. Είναι ελάχιστα παραπάνω τετραγωνικά στο μπαλκόνι ή αυθαιρεσία. Πόσο πιστεύετε θα πληρώσω; θα το ψάξω για μηχανικούς, αλλά η πόλη των 15 000 κατοίκων πόσους μηχανικους να έχει; επίσης τα κλειδιά του σπιτιού τα έχει ο μεσίτης ο οποίος μπορεί να τα αναλάβει αλλά ποιος ξέρει αν μπορώ να τον εμπιστευτώ. Για το ενεργειακό πιστοποιητικό βρήκε αυτός μηχανικό και πλήρωσα 100 ευρω. Τόσο κοστίζει;

Δηλαδή είναι πρόστιμο στην πολεοδομία, αμοιβή μηχανικού, αναδρομικά ΤΑΠ και πρόστιμο στην εφορία για διόρθωση Ε9 από το 2012 μέχρι σήμερα που αγόραστηκε το σπίτι;

Παίζει δηλαδή για 4 τετραγωνικά, πόσα είναι δε ξερω , να πληρώσω πάνω από 1000 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Το  πρόστιμο για τακτοποίηση δεν είναι 500 ευρω το ελάχιστο; επειδή δε γνωρίζω καθόλου, βοηθήστε με λίγο. Είναι ελάχιστα παραπάνω τετραγωνικά στο μπαλκόνι ή αυθαιρεσία. Πόσο πιστεύετε θα πληρώσω; θα το ψάξω για μηχανικούς, αλλά η πόλη των 15 000 κατοίκων πόσους μηχανικους να έχει; επίσης τα κλειδιά του σπιτιού τα έχει ο μεσίτης ο οποίος μπορεί να τα αναλάβει αλλά ποιος ξέρει αν μπορώ να τον εμπιστευτώ. Για το ενεργειακό πιστοποιητικό βρήκε αυτός μηχανικό και πλήρωσα 100 ευρω. Τόσο κοστίζει;

Δηλαδή είναι πρόστιμο στην πολεοδομία, αμοιβή μηχανικού, αναδρομικά ΤΑΠ και πρόστιμο στην εφορία για διόρθωση Ε9 από το 2012 μέχρι σήμερα που αγόραστηκε το σπίτι;

Παίζει δηλαδή για 4 τετραγωνικά, πόσα είναι δε ξερω , να πληρώσω πάνω από 1000 ευρω;

Το σπίτι αγοράστηκε το 2012 !!!!!

Η αυθαιρεσία έγινε μετά η υπήρχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, μιλάμε 350€ για 2 δηλώσεις !!!

Αν ήταν μια, θα επερνε 250€ ?

Ενδεχομένως να ήταν 250 δεν το ξέρω αυτό αλλά και 250 για μία τακτοποίηση δεν το θεωρώ και υπερβολικό ποσό όταν ακούω π.χ. 700 και 800 ευρώ.

Σε μένα ίσως λειτούργησε προσφορά τύπου s/m το δεύτερο στη μισή τιμή.🤣 Πριν άκουγα τρελά ποσά και φοβόμουν που θα πάει. Τελικά και για ενημέρωση πήγε 350 αμοιβή για τα δύο και πρόστιμο στο καθένα 265 ευρώ , συνολικά για τα δύο διαμερίσματα μηχανικός και πρόστιμο 880 ευρώ.

Παραβάσεις. στο ένα μπαλκόνι επέκταση χωρίς κλείσιμο γύρω στα 3 τετραγωνικά λεβητοστάσιο για καλοριφέρ 2 τετραγωνικά αλλαγή διαρύθμισης εσωτερικών χώρων και στο άλλο επέκταση μπαλκονιού χωρίς κλείσιμο περίπου 10 τετραγωνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ενδεχομένως να ήταν 250 δεν το ξέρω αυτό αλλά και 250 για μία τακτοποίηση δεν το θεωρώ και υπερβολικό ποσό όταν ακούω π.χ. 700 και 800 ευρώ.

Σε μένα ίσως λειτούργησε προσφορά τύπου s/m το δεύτερο στη μισή τιμή.🤣 Πριν άκουγα τρελά ποσά και φοβόμουν που θα πάει. Τελικά και για ενημέρωση πήγε 350 αμοιβή για τα δύο και πρόστιμο στο καθένα 265 ευρώ , συνολικά για τα δύο διαμερίσματα μηχανικός και πρόστιμο 880 ευρώ.

Παραβάσεις. στο ένα μπαλκόνι επέκταση χωρίς κλείσιμο γύρω στα 3 τετραγωνικά λεβητοστάσιο για καλοριφέρ 2 τετραγωνικά αλλαγή διαρύθμισης εσωτερικών χώρων και στο άλλο επέκταση μπαλκονιού χωρίς κλείσιμο περίπου 10 τετραγωνικά.

Δεν ξέρω περιοχή, αλλά είναι πολύ λίγο.

Αυτό εννοώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Δεν ξέρω περιοχή, αλλά είναι πολύ λίγο.

Αυτό εννοώ.

Το έγραψα παραπάνω στο Γέρακα Αττικής είμαι και ναι είναι πολύ καλή τιμή. Και εγώ περίμενα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θέμα που μπορείτε να ψάξετε οι μηχανικοί, αλλά και οι ενδιαφερόμενοι, είναι το θέμα της αλλαγής στο Ε9. Η λογίστρια μου επέμενε ότι η αλλαγή αρκούσε να είναι τα 5 τελευταία χρόνια από το 2016 έως και το 2020. Ότι δεν χρειαζόταν να αλλάξω το Ε9 για τα χρόνια πριν από το 2016.

Ίσως να είναι κάποια ευεργετική διάταξη, για να διευκολύνει την τακτοποίηση. Εγώ δεν την άκουσα και πλήρωσα από το 2013. Η πλάκα ήταν ότι τα 3 αυτά χρόνια ήταν τα πιο "βαριά" αφού τα πλήρωσα 180 ευρώ, ενώ τα 5 τελευταία μόνο 150. Όσο πιο κοντά στο 2020 ερχόμουν, τόσο το ετήσιο πρόστιμο ή συμπληρωματικός ΕΝΦΙΑ μειωνόταν.

Ανάμεσα στα άλλα που έχετε να τακτοποιήσετε, δείτε και το θέμα της 5ετιας για το Ε9.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ένα θέμα που μπορείτε να ψάξετε οι μηχανικοί, αλλά και οι ενδιαφερόμενοι, είναι το θέμα της αλλαγής στο Ε9. Η λογίστρια μου επέμενε ότι η αλλαγή αρκούσε να είναι τα 5 τελευταία χρόνια από το 2016 έως και το 2020. Ότι δεν χρειαζόταν να αλλάξω το Ε9 για τα χρόνια πριν από το 2016.

Ίσως να είναι κάποια ευεργετική διάταξη, για να διευκολύνει την τακτοποίηση. Εγώ δεν την άκουσα και πλήρωσα από το 2013. Η πλάκα ήταν ότι τα 3 αυτά χρόνια ήταν τα πιο "βαριά" αφού τα πλήρωσα 180 ευρώ, ενώ τα 5 τελευταία μόνο 150. Όσο πιο κοντά στο 2020 ερχόμουν, τόσο το ετήσιο πρόστιμο ή συμπληρωματικός ΕΝΦΙΑ μειωνόταν.

Ανάμεσα στα άλλα που έχετε να τακτοποιήσετε, δείτε και το θέμα της 5ετιας για το Ε9.

Δεν υπάρχει κάτι να ψάξουμε, η διόρθωση στα 5 τελευταία χρόνια θα χρειαστεί μόνο αν πρόκειται να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου, αν δεν γίνει μεταβίβαση δεν χρειάζεται να διορθωθεί κανένα από τα προηγούμενα Ε9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Ένα θέμα που μπορείτε να ψάξετε οι μηχανικοί, αλλά και οι ενδιαφερόμενοι, είναι το θέμα της αλλαγής στο Ε9. Η λογίστρια μου επέμενε ότι η αλλαγή αρκούσε να είναι τα 5 τελευταία χρόνια από το 2016 έως και το 2020. Ότι δεν χρειαζόταν να αλλάξω το Ε9 για τα χρόνια πριν από το 2016.

Ίσως να είναι κάποια ευεργετική διάταξη, για να διευκολύνει την τακτοποίηση. Εγώ δεν την άκουσα και πλήρωσα από το 2013. Η πλάκα ήταν ότι τα 3 αυτά χρόνια ήταν τα πιο "βαριά" αφού τα πλήρωσα 180 ευρώ, ενώ τα 5 τελευταία μόνο 150. Όσο πιο κοντά στο 2020 ερχόμουν, τόσο το ετήσιο πρόστιμο ή συμπληρωματικός ΕΝΦΙΑ μειωνόταν.

Ανάμεσα στα άλλα που έχετε να τακτοποιήσετε, δείτε και το θέμα της 5ετιας για το Ε9.

Πέφτει η τιμή γιατί αυξάνεται η παλαιότητα του ακινήτου.

29 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Η πολυκατοικία ήταν καινούρια. Έτσι κτίστηκε.

Κάτι δεν μας λες καλά !!!!!

Η αυθαιρεσία πότε έγινε ? Το 2012 ?

Έχει σημασία !!!!

Και αν ναι, πως αγοράσατε !!!!

Με αυθαιρεσία, ΔΕΝ γίνεται !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...