Προς το περιεχόμενο

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΤΡΙΒΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχω σοβαρό θέμα με τη συμπεριφορά του επιβλεποντα καθηγητή μου. Πριν περίπου 2 χρόνια έστειλα τη διατριβή μου καθώς και το άρθρο αυτής στον καθηγητή μου για τις πρώτες διορθώσεις. 

Σε κάθε μου προσπάθεια από τότε να επικοινωνήσω μαζί του βρίσκω τοίχο. Δε σηκώνει ποτέ τηλέφωνο και δεν απαντάει σε mail.  Όταν τον βρίσκω σπάνια στο τηλέφωνο του γραφείου του μου ορίζει πάντα ημερομηνία παρουσίασης της διατριβης και μετά πάλι εξαφανίζεται.

Στην τελευταια μας τηλεφωνικη επικοινωνία πριν 1 μήνα μου έκλεισε το τηλέφωνο διότι του είπα ότι με κοροϊδεύει.

Βρίσκομαι σε απόγνωση. Έχω κλείσει ακριβώς 5 χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω και που μπορώ να απευθυνθω ώστε να βρεθεί κάποια λυση;

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω απευθυνθεί στη γραμματεία και μου είπε ότι συμβαίνει συχνά. Συζήτησα και με το δεύτερο μέλος της τριμελούς επιτροπής αλλά μου είπε ότι δεν μπορεί να πάρει θέση για να μη χαλασει τη σχέση του με τον επιβλεποντα καθηγητή μου και μου ευχήθηκε καλή συνεχεια🙃

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για ελληνικό Πανεπιστήμιο μιλάμε;

Και επειδή αναφέρεσαι μόνο σε τηλεφωνική επικοινωνία και μέιλ: εξ αποστάσεως το κάνεις; Δεν υπήρχε η δυνατότητα όλα αυτά τα χρόνια να πας να πεις από κοντά τα παράπονά σου ή τα αιτήματά σου; (Έστω και στις ώρες συνεργασίας ή πηγαίνοντας στη Σχολή ώρες που ξέρεις ότι έχει μάθημα). Τώρα λόγω κορονοϊού θα είναι εκ των πραγμάτων πιο δύσκολο, αλλά γενικά με ανθρώπους που βλέπεις ότι χωλαίνει η επικοινωνία, να επιδιώκεις προσωπική επαφή. Είναι πιο πιθανό να καταφέρεις να συνεννοηθείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nikolasxatzis είπε

Οχι

Ε αν κάνεις διδακτορικό χωρις να πληρώνεσαι προφανώς και σε κοροϊδεύουν. 

 

Αλλα ενιγουει, αν δε κανω λάθος η καθε σχολη έχει ορίσει κάποια διαδικασια για αλλαγη επιβλέποντος καθηγητή. Βρες ποια ειναι ξεκινησε την.

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Ε αν κάνεις διδακτορικό χωρις να πληρώνεσαι προφανώς και σε κοροϊδεύουν είσαι στην Ελλάδα

 

φιξντ...

 

δεν υφισταται στην ελλαδα πληρωμη για το 90%+ των ΥΔ...

 

TS κανε μερικές προσπάθειες ακόμη, επειτα βρες τον πρόεδρο της σχολής και μιλησε μαζι του για το θέμα σου. Πιθανότατα θα χρειαστει αλλαγή επιβλέποντα.

Αλλους φοιτητες έχει; τους εχει κανει τα ίδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Ε αν κάνεις διδακτορικό χωρις να πληρώνεσαι προφανώς και σε κοροϊδεύουν. 

Αλλα ενιγουει, αν δε κανω λάθος η καθε σχολη έχει ορίσει κάποια διαδικασια για αλλαγη επιβλέποντος καθηγητή. Βρες ποια ειναι ξεκινησε την.

Πληρώνεσαι μόνο αν λάβεις υποτροφία ή παράλληλα με το διδακτορικό συμμετέχεις σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα καθώς και για επικουρικό αν αναλάβεις.

 

9 ώρες πριν, Nikolasxatzis είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω σοβαρό θέμα με τη συμπεριφορά του επιβλεποντα καθηγητή μου. Πριν περίπου 2 χρόνια έστειλα τη διατριβή μου καθώς και το άρθρο αυτής στον καθηγητή μου για τις πρώτες διορθώσεις. 

Σε κάθε μου προσπάθεια από τότε να επικοινωνήσω μαζί του βρίσκω τοίχο. Δε σηκώνει ποτέ τηλέφωνο και δεν απαντάει σε mail.  Όταν τον βρίσκω σπάνια στο τηλέφωνο του γραφείου του μου ορίζει πάντα ημερομηνία παρουσίασης της διατριβης και μετά πάλι εξαφανίζεται.

Στην τελευταια μας τηλεφωνικη επικοινωνία πριν 1 μήνα μου έκλεισε το τηλέφωνο διότι του είπα ότι με κοροϊδεύει.

Βρίσκομαι σε απόγνωση. Έχω κλείσει ακριβώς 5 χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω και που μπορώ να απευθυνθω ώστε να βρεθεί κάποια λυση;

ενημέρωσε τον πρόεδρο του τμήματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

φιξντ...

δεν υφισταται στην ελλαδα πληρωμη για το 90%+ των ΥΔ...

TS κανε μερικές προσπάθειες ακόμη, επειτα βρες τον πρόεδρο της σχολής και μιλησε μαζι του για το θέμα σου. Πιθανότατα θα χρειαστει αλλαγή επιβλέποντα.

Αλλους φοιτητες έχει; τους εχει κανει τα ίδια;

To αυτό και από αυτούς που πληρώνονται οι περισσότεροι είναι με μπλοκάκι. Όχι δηλαδή ότι και αυτοί που έχουν εισόδημα βλέπουν τρελά λεφτά, να μπει κανά 350άρι στον λογαριασμό θα είναι σούπερ. Δυστυχώς ξέρω λίγους καθηγητές που ή θα κυνηγήσουν προγράμματα ή τα προγράμματα θα τα χρησιμοποιήσουν για αναβάθμιση της έρευνας του εργαστηρίου τους.

Τελευταίο παράδειγμα από γνωστό που κάνει διδακτορικό σε κλασική κατεύθυνση, μπήκε μέσω της έρευνάς του σε ένα επιχορηγούμενο πρότζεκτ της Οξφόρδης και κατάφερε να εξασφαλίσει μια γενναία υποτροφία από την ΕΕ ως νέος επιστήμονας. Το σχόλιο του επιβλέποντα ήταν "ξέρεις ρε Παυλάκη τώρα με αυτά θα παίρνεις περισσότερο μηνιάτικο και από μένα! Δεν τα δίνεις στο τμήμα για να πληρώσουμε και τον Λευτεράκη και την Μαρίνα που κάνουν διδακτορικό τσάμπα;"

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Δεν τα δίνεις στο τμήμα για να πληρώσουμε και τον Λευτεράκη και την Μαρίνα που κάνουν διδακτορικό τσάμπα;"

Kι αν τα έδινε, ο Λευτεράκης κι η Μαρίνα θα τα έβλεπαν όσο κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nikolasxatzis είπε

Πριν περίπου 2 χρόνια έστειλα τη διατριβή μου καθώς και το άρθρο αυτής στον καθηγητή μου για τις πρώτες διορθώσεις. 

Εχει 2 χρονια να διορθωσει επιστημονικο αρθρο;

Τι κλαδος ειναι;

Ξεκινας διαδικασια αλλαγης επιβλεποντα, αν και απο οτι φαινεται δε σε πολυνοιαζει κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Ανήξερη είπε

 Για ελληνικό Πανεπιστήμιο μιλάμε;

Και επειδή αναφέρεσαι μόνο σε τηλεφωνική επικοινωνία και μέιλ: εξ αποστάσεως το κάνεις; Δεν υπήρχε η δυνατότητα όλα αυτά τα χρόνια να πας να πεις από κοντά τα παράπονά σου ή τα αιτήματά σου; (Έστω και στις ώρες συνεργασίας ή πηγαίνοντας στη Σχολή ώρες που ξέρεις ότι έχει μάθημα). Τώρα λόγω κορονοϊού θα είναι εκ των πραγμάτων πιο δύσκολο, αλλά γενικά με ανθρώπους που βλέπεις ότι χωλαίνει η επικοινωνία, να επιδιώκεις προσωπική επαφή. Είναι πιο πιθανό να καταφέρεις να συνεννοηθείς.

Σαφώς και πήγα να τον βρω από κοντά και κάθε φορά μου ζητούσε συγγνώμη διότι δεν είχε χρόνο.Με διαβεβαίωνε όμως ότι θα ξεκινήσει άμεσα τις διορθώσεις.

2 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Εχει 2 χρονια να διορθωσει επιστημονικο αρθρο;

Τι κλαδος ειναι;

Ξεκινας διαδικασια αλλαγης επιβλεποντα, αν και απο οτι φαινεται δε σε πολυνοιαζει κιολας.

Αγαπητέ Δημήτρη το ότι καθυστέρησα να αντιδράσω δε σημαίνει ότι δε με ενδιαφέρει, κάθε άλλο. Έχω ανάγκη τη διατριβή για επαγγελματική εξέλιξη και μάλιστα καίγομαι.

Μερικές φορές όμως επιλέγεις να μη φτάνεις στα άκρα και με υπομονή κι ευγένεια προσπαθεις και περιμένεις,  όταν μάλιστα σου λέει ότι πνίγεται στη δουλεια.

Δυστυχως όμως εγώ έπεσα σε καθηγητή που δεν το εκτίμησε!

Επεξ/σία από Nikolasxatzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Nikolasxatzis είπε

Αγαπητέ Δημήτρη το ότι καθυστέρησα να αντιδράσω δε σημαίνει ότι δε με ενδιαφέρει, κάθε άλλο. Έχω ανάγκη τη διατριβή για επαγγελματική εξέλιξη και μάλιστα καίγομαι.

Μερικές φορές όμως επιλέγεις να μη φτάνεις στα άκρα και με υπομονή κι ευγένεια προσπαθεις και περιμένεις,  όταν μάλιστα σου λέει ότι πνίγεται στη δουλεια.

Δυστυχως όμως εγώ έπεσα σε καθηγητή που δεν το εκτίμησε!

Το διδακτορικο διαρκει το ελαχιστο 3 χρονια και το μεγιστο 6. Συμφωνα με τα λεγομενα σου στο αρχικο post, το τελειωσες στα 3 χρονια.

Πως γινεται καποιος που προσπαθει και μοχθει, να κανει οσο πιο συντομα μπορει, να περιμενει σχεδον οσο εκανε για να το ολοκληρωσει;

Μηπως τα αποτελεσματα δεν επαρκουν για δημοσιευση και πρεπει να κανεις και αλλα πραγματα; Για αυτο σε ρωτησα σε τι τομεα ειναι.

Η επταμελης σου επιτροπη τι λεει για αυτη την καθυστερηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...