Προς το περιεχόμενο

Κοριοι στο στρωμα


Exploticon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εξάπλωση των κοριών στα δωμάτια των άλλων θα είναι το μεγάλο πρόβλημα. Οι κοριοί τρέφονται αποκλειστικά με ανθρώπινο αίμα. Η ύπαρξη ανθρώπων είναι ζωτική για την επιβίωση τους.Ειδικά αν είστε πολλά άτομα είναι τότε που πρέπει να γίνουν αποφασιστικές κινήσεις γιατί μετά τα πράγματα θα είναι μη αναστρέψιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Exploticon είπε

Το πρόβλημα  είναι ότι είμαστε μεγάλη οικογένεια και η απολύμανση σε όλο το σπίτι θα είναι πρόβλημα στους άλλους 

Ναι θα είναι πρόβλημα, αλλά εδώ μιλάμε για θέμα υγείας και τα ημίμετρα δεν είναι αρκετά. Δράσε γρήγορα πριν επεκταθεί το πρόβλημα με αποτελεσματικές λύσεις. Φέρε επαγγελματίες και αν σου πούνε να πετάξεις πράγματα ναι θα το κάνεις και αυτό, κρίμα είναι να αφήσετε το πρόβλημα να γίνει πολύ χειρότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θα βρεις αμεσα λυση να τους εξοντωσεις πριν επεκταθουν περαιτερω ή ξεκινα ψαχνε για αλλο σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε στρώμα στον ήλιο άστο να το κάψει, ρούχα, τσάντα που έφερες μαζί γενικώς τα πάντα βγάλτα στον ήλιο και φώναξε συνεργείο. Και μακάρι να μην έχουν επεκταθεί σε άλλο δωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα παθει οταν ειχα γυρισει απο στρατο. Οταν το πηραμε χαμπαρι ειχαν ηδη εμφανιστει στο δωματιο της αδελφης μου.
Το στρωμα το πεταξα κατευθειαν. Ολα τα ρουχα στη ντουλαπα του δωματιου μου και της αδελφης μου πλυθηκαν στους 60 βαθμους κελσιου και  μολις τελειωνε η πλυση χωρις να ερθουν σε επαφη με οτιδηποτε αλλο πηγαιναν στη ταρατσα για στεγνωμα και επειτα μπαιναν σε μεγαλες μαυρες σακουλες σκουπιδιων και μειναν πανω για καποιες μερες για να αποτελειωσει η ζεστη του ηλιου οτι ειχε απομεινει. 
Μετα ηρθε συνεργειο που ψεκασε στα δυο δωματια και στο διαδρομο αναμεσα τους και επαναληφθηκε ο ψεκασμος αλλες τρεις φορες. Εξεταστηκε καθε σπιθαμη του πατωματος (επειδη ηταν ξυλινο) για πιθανον ρωγμες και κλειστηκαν με σιλικονη. Εξεταστηκαν ολοι οι τοιχοι για ρωγμες καθως και το ξυλινο κρεβατι μετακινηθηκαν επιπλα για να εχω επαφη απο πισω τους.
Ηταν ταλαιπωρια και μια απο τις χειροτερες εμπειριες. Παρολη αυτη τη προσπαθεια οταν μετα απο καιρο δεν υπηρχε δειγμα κοριου και ειχαμε επιστρεψει σταδιακα τα πρωτα ρουχα στις ντουλαπες βρηκα ενα ενηλικα κοριο ψοφιο στη μια ντουλαπα. Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι αν ειμαι τυχερος παιζει να ειναι αρσενικος και να μην εχει γεννησει και να ειναι απο τους τελευταιους να μην αγχωθω να περιμενω πριν φερω και τα αλλα ρουχα και να ψαχνω καθημερινα για δειγματα υπαρξης κοριων. Ημουν τυχερος τελικα και ενα μηνα μετα επεστρεψα και τα υπολοιπα ρουχα στις ντουλαπες.
Υποψην μπορουν να μεινουν ζωντανοι χωρις τροφη (αιμα) για πολυ καιρο οποτε πρεπει να ειστε σε επιφυλακη. Προσωπικα θα σου προτεινα τουλαχιστον οσο ειναι νωρις ψεκασμος και πλυσιμο ρουχων γιατι αν επεκταθουν σε αλλα δωματια θα υπαρχει μεγαλυτερο προβλημα για τους αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απεντωμοτές παίρνουν τα φάρμακα από γεωργικά καταστήματα. Για να μη δώσεις περιττά λεφτά πάρε το du dim που πιάνει τα αυγά και το bombex μαζί με το ficam. Ραντισε τα κάθε 5 μέρες για 3 φορές και απομόνωσε το δωμάτιο..Το στρώμα είπες το έβγαλες στον ήλιο οπότε είσαι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είναι νωρίς πάρε συνεργείο για ψεκασμό. Μην το καθυστερείς γιατί οι κοριοί αναπαράγονται σαν τρελοί και η δική μου εμπειρία από τον στρατό ήταν ότι τα σπρει του εμπορίου δεν κάνουν τίποτα.

Επίσης να ξέρεις, ότι από την στιγμή που βρήκες στο στρώμα σου, να υπολογίζεις ότι υπάρχουν πολλοί παραπάνω σε διάφορα σημεία του δωματίου και απλά εσύ δεν τους βλέπεις. Εγώ θα φώναζα συνεργείο άμεσα, ότι μπορούσα θα το είχα μεταφέρει σε σημείο που το χτυπάει ο ήλιος και θα έκλεινα κάθε ρωγμή σε πατώματα και τοίχους, γιατί εκεί κάνουν φωλιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απευθειας συνεργειο.

Ειχε βρει κοριους περυσι η μητερα φιλης μου και μαλιστα ακομα απορουμε πως διαλο τους κολλησε αφου δεν ειχε φερει τιποτα νεο στο σπιτι κλπ.

Ο ανθρωπος απο το συνεργειο ψεκασε τα παντα στο δωματιο, αλλα ευτυχως το μονο που χρειαστηκε να πεταξει ηταν το στρωμα, που ετσι κι αλλιως βεβαια δεν το εψηνε να το κρατησει για ψυχολογικους λογους. Της ειπε μαλιστα πως ευτυχως το προλαβε στην αρχη και δεν πηγαν αλλου στο σπιτι, αλλα μου εκανε εντυπωση που ψεκασε καθε μικρορωγμη στον τοιχο στα επιπλα κλπ, σημεια δλδ που δεν παει ο νους σου.

Ειναι εξαιρετικα αβολη διαδικασια ΑΛΛΑ πιο αβολο ειναι να σου μεταφερθουν μεσα σε ολο το σπιτι και αν ειστε και πολλοι κλαψ' τα Χαραλαμπε, οσο το αφηνετε τοσο χειροτερο ειναι και σαφως θα σας κοστισει περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται συνεργείο για ψεκασμό (τα περισσότερα αν όχι όλα λένε 2 φορές για κοριούς) και πολλή προσοχή στις τσάντες - βαλίτσες που υπάρχουν στο δωμάτιο. Κάνουν φωλιές στα χειρότερα πιθανά σημεία. Η δική μου τσάντα που πιθανόν τους μετέφερε είναι ήδη 2 βδομάδες στον ήλιο και έχει ψεκαστεί 3 φορές, και για να ησυχάσω θα μπει μέσα στους 2 μήνες. Οι μεγαλύτεροι κοριοί επίσης είναι αρκετά ανθεκτικοί και ενδεχομένως να μην ψοφήσουν ούτε με τον 2ο ψεκασμό.

Πολλή προσοχή επίσης στο τι επιστρέφει στο δωμάτιο. Ενδελεχής έλεγχος σε τσάντες, ρούχα κλπ κλπ ώστε να είναι σίγουρο ότι το δωμάτιο δε θα αποκτήσει νέο πληθυσμό από πράγμα που βγήκε έξω και δεν καθαρίστηκε εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κοριός φαίνεται το πρωί η είναι εντομο που δεν φαίνεται και σε τσιμπάει το βράδυ όταν κοιμάσαι στο στρώμα; 

Πάντως τρόμαξα με αυτά που διάβασα εδώ, μένω σε σπίτι 100 ετών, μεγάλο και με άπειρα πραγματα μεσα, ρωγμές σε τοίχους μικρές ή μεγάλες και χαραμαδες στα ξύλινα πατώματα υπάρχουνε παντού. 

Ευτυχως δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα με έντομα πέραν από μεμονωμένες χρονιές. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνοψίζω όλα τα παραπάνω με τα οποία συμφωνώ.

1) Δράσε γρήγορα

2) Εάν είναι σοβαρό το πρόβλημα (για παράδειγμα ματωμένα σεντόνια) πέτα στρώμα, κρεβάτι ξέρω πόσο πονάει οικονομικά αλλά καλύτερα έγκαιρα παρά να τα πετάξεις αφού έχεις ξοδέψει ήδη πολλά λεφτά. Εν ανάγκη πάρε συμβουλές από την εταιρία πρώτα και τα πετάς μετά την πρώτη απολύμανση.

3) Ξεκίνα ΑΜΕΣΑ  απολύμανση από εταιρία θα χρειαστείς από 2-4 σε πολύ ακραία περίπτωση και 5η επίσκεψη, εγώ ξεκίνησα με προϊόντα από φαρμακεία και η αναποτελεσματικότητα των προϊόντων αυτών μου στοίχισε πολύ σε χρόνο και χρήμα.

4) Όσο σοβαρά και να είναι μην πανικοβληθείς, πες μας εξελίξεις για να πάρεις συμβουλές και κατά την διάρκεια του "Πολέμου".

Καλό κουράγιο

Επεξ/σία από lefi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...