Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Εσύ το βλέπεις έτσι. Εγώ σου αναφέρω αυτά που διάβασα και εσύ μου λες άλλα. Σου είπα τα αναδρομικά της σύνταξης γηρείας του θανόντος που ήταν εν ζωή τότε έγιναν οι παράνομες μειώσεις θα τα πάρει η μητέρα μου ως συνταξιούχος χήρα του θανόντος ή οι κληρονόμοι επειδή κάναμε αποποίηση κληρονομιάς και παίζει ρόλο αυτό?

Δεν σου λέει άλλα. Σου έχει απαντήσει αρκετά ξεκάθαρα ότι είναι άλλο πράγμα η σύνταξη κι άλλο η κληρονομιά. Το ότι κάνατε αποποίηση κληρονομιάς δεν έχει καμιά σχέση με τη σύνταξη και τα αναδρομικά, γιατί αυτά δεν είναι κληρονομιά. Αν τα δικαιούται κάποιος είναι η μητέρα σου κι όχι οι κληρονόμοι.

Αυτό σου έχει γράψει κι εσύ συνεχίζεις να ρωτάς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Από τη στιγμή που μου το επιτρέπει ο νόμος, σορυ αλλά μπορώ να το κάνω αν θέλω. Και στη προκειμένη περίπτωση το έκανα. Εγώ ακολουθώ το νόμο , δεν λειτουργώ με αυθαιρεσίες. Σόρρυ αλλά είμαι νομοταγής πολίτης και οφείλω να σέβομαι τους νόμους και τα παραθυράκια του.

Υποθετω πως μαλλον δεν ειχες καλες σχεσεις με τον πατερα σου γιαυτο και σε δικαιολογω εν μερει.
Απο εκει και περα οτι εκανες ουδεμια σχεση δεν εχει με τον Νομο οπως λες, ξεκαθαρα την παρτη σου κοιταξες. Απο την μια τα χρηματα του πατερα σου (συνταξη-αναδρομικα) σε βολευουν μια χαρα και τα θεωρεις "δικα σου" (βεβαια απο την μια λες πως στεκεσαι στα ποδια σου, απο την αλλη ομως εχεις φαγωθει με τα αναδρομικα), οι υποχρεωσεις του πατερα σου που δεν σε βολευουν ομως ε τις "αδειασες" αλλου.
Φανταζομαι εισαι και μικρος στην ηλικια (ετσι θελω να πιστευω εστω).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Υποθετω πως μαλλον δεν ειχες καλες σχεσεις με τον πατερα σου γιαυτο και σε δικαιολογω εν μερει.
Απο εκει και περα οτι εκανες ουδεμια σχεση δεν εχει με τον Νομο οπως λες, ξεκαθαρα την παρτη σου κοιταξες. Απο την μια τα χρηματα του πατερα σου (συνταξη-αναδρομικα) σε βολευουν μια χαρα και τα θεωρεις "δικα σου" (βεβαια απο την μια λες πως στεκεσαι στα ποδια σου, απο την αλλη ομως εχεις φαγωθει με τα αναδρομικα), οι υποχρεωσεις του πατερα σου που δεν σε βολευουν ομως ε τις "αδειασες" αλλου.
Φανταζομαι εισαι και μικρος στην ηλικια (ετσι θελω να πιστευω εστω).

Έχει να κάνει με το νόμο. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα για αποποίηση κληρονομιάς και ο νόμος επίσης δεν συσχετίζει τη σύνταξη με την κληρονομιά.

Btw, οι συγγενείς προφανώς μπορούν να κάνουν αποποίηση κι εκείνοι και να μην κληρονομήσουν τα χρέη. Αν δεν κάνουν, θα είναι επειδή οι ίδιοι έκριναν ότι τους συμφέρει παρά τα χρέη. Κι εκείνοι δηλ. την πάρτη τους θα κοιτάξουν. Ό,τι και να λέει ο θεματοθέτης, δεν παγίδευσε κανέναν. Απλώς τους έδωσε την επιλογή να γίνουν -αν θέλουν- οι κληρονόμοι. Πολύ δραματικά τα παρουσιάζετε κι οι υπόλοιποι!

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Υποθετω πως μαλλον δεν ειχες καλες σχεσεις με τον πατερα σου γιαυτο και σε δικαιολογω εν μερει.
Απο εκει και περα οτι εκανες ουδεμια σχεση δεν εχει με τον Νομο οπως λες, ξεκαθαρα την παρτη σου κοιταξες. Απο την μια τα χρηματα του πατερα σου (συνταξη-αναδρομικα) σε βολευουν μια χαρα και τα θεωρεις "δικα σου" (βεβαια απο την μια λες πως στεκεσαι στα ποδια σου, απο την αλλη ομως εχεις φαγωθει με τα αναδρομικα), οι υποχρεωσεις του πατερα σου που δεν σε βολευουν ομως ε τις "αδειασες" αλλου.
Φανταζομαι εισαι και μικρος στην ηλικια (ετσι θελω να πιστευω εστω).

Οι σχέσεις μου με το θανών πατέρα μου ήταν εξαιρετικές. Με τα συγγενικά μου πρόσωπα ουδέποτε γι αυτο με βλέπεις και έχω αυτές τις αντιδράσεις. ΔΕΝ κοίταξα καμία πάρτι μου. Δεν τα λαμβάνω εγώ. Με νοιάζει να τα λαμβάνει η μητέρα μου, η οποία όλα αυτά τα χρόνια έχει κουραστεί αρκετά στον ιδιωτικό τομέα, δηλ τα 30 τελευταία που εργάζεται και θέλω πλεον να ξεκουραστει. Να παρει και τη δική της σύνταξη γήρατος και να είναι μια χαρά. Γενικά ετσί είμαι στη ζωή μου, no discount on my services. Δεν μου αρέσει να χαρίζω σε ανθρώπους ειδικά που δεν με σέβονται.

Ο νόμος μου δίνει την ευχέρεια να κάνω αποποίηση κληρονομιάς και τα ξεφορτωθώ τα χρέη του θανόντος, ειδικά από τη στιγμή που δεν είχε στην ουσία κάτι σοβαρό στο ονομά του. Το γεγονός ότι στέκομαι στα πόδια μου, το εννοώ, από την άποψη ότι εργάζομαι και παίρνω δικά μου χρήματα. Δεν ζητάω από τη μητέρα μου ούτε δανείζομαι από κάπου.

Στο διαταύτα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μην ανησυχείς. Οι κληρονόμοι θα κάνουν αποδοχή κληρονομιάς του θανόντος πατέρα μου με το ευεγέρτημα της υπογραφής/απογραφής δεν θυμάμαι πως λεγεται και δεν θα τα πληρωσουν

 

2 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Έχει να κάνει με το νόμο. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα για αποποίηση κληρονομιάς και ο νόμος επίσης δεν συσχετίζει τη σύνταξη με την κληρονομιά.

Btw, οι συγγενείς προφανώς μπορούν να κάνουν αποποίηση κι εκείνοι και να μην κληρονομήσουν τα χρέη. Αν δεν κάνουν, θα είναι επειδή οι ίδιοι έκριναν ότι τους συμφέρει παρά τα χρέη. Κι εκείνοι δηλ. την πάρτη τους θα κοιτάξουν. Ό,τι και να λέει ο θεματοθέτης, δεν παγίδευσε κανέναν. Απλώς τους έδωσε την επιλογή να γίνουν -αν θέλουν- οι κληρονόμοι. Πολύ δραματικά τα παρουσιάζετε κι οι υπόλοιποι!

Οι κληρονόμοι μπορούν να κάνουν απογραφή με το ευεγέρτημα της απογραφής νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Έχει να κάνει με το νόμο. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα για αποποίηση κληρονομιάς και ο νόμος επίσης δεν συσχετίζει τη σύνταξη με την κληρονομιά.

Btw, οι συγγενείς προφανώς μπορούν να κάνουν αποποίηση κι εκείνοι και να μην κληρονομήσουν τα χρέη. Αν δεν κάνουν, θα είναι επειδή οι ίδιοι έκριναν ότι τους συμφέρει παρά τα χρέη. Κι εκείνοι δηλ. την πάρτη τους θα κοιτάξουν. Ό,τι και να λέει ο θεματοθέτης, δεν παγίδευσε κανέναν. Απλώς τους έδωσε την επιλογή να γίνουν -αν θέλουν- οι κληρονόμοι. Πολύ δραματικά τα παρουσιάζετε κι οι υπόλοιποι!

Δεν λες κατι που δεν εχω πει ηδη οποτε δεν καταλαβαινω τι γραφεις.

Εγω απλα ειπα πως απο την μια ο TS θελει την συνταξη και τα αναδρομικα του θανοντος αλλα το δανειο οχι. Εγω απλα δεν μπορω να φανταστω να ειχε δανειο ο πατερας μου και να το αφηνα ξεκρεμαστο, ασχετα με το αν θα το εσπρωχνα αλλου η οχι.

Ισως να ακουγομαι χαζος αλλα οκ σε καποια θεματα κοιταω την οικογενεια σαν ολοκληρο και θεωρω πως θα ηταν ασχημο να κανω κατι τετοιο.

4 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Οι σχέσεις μου με το θανών πατέρα μου ήταν εξαιρετικές. Με τα συγγενικά μου πρόσωπα ουδέποτε γι αυτο με βλέπεις και έχω αυτές τις αντιδράσεις. ΔΕΝ κοίταξα καμία πάρτι μου. Δεν τα λαμβάνω εγώ. Με νοιάζει να τα λαμβάνει η μητέρα μου, η οποία όλα αυτά τα χρόνια έχει κουραστεί αρκετά στον ιδιωτικό τομέα, δηλ τα 30 τελευταία που εργάζεται και θέλω πλεον να ξεκουραστει. Να παρει και τη δική της σύνταξη γήρατος και να είναι μια χαρά. Γενικά ετσί είμαι στη ζωή μου, no discount on my services. Δεν μου αρέσει να χαρίζω σε ανθρώπους ειδικά που δεν με σέβονται.

Ο νόμος μου δίνει την ευχέρεια να κάνω αποποίηση κληρονομιάς και τα ξεφορτωθώ τα χρέη του θανόντος, ειδικά από τη στιγμή που δεν είχε στην ουσία κάτι σοβαρό στο ονομά του. Το γεγονός ότι στέκομαι στα πόδια μου, το εννοώ, από την άποψη ότι εργάζομαι και παίρνω δικά μου χρήματα. Δεν ζητάω από τη μητέρα μου ούτε δανείζομαι από κάπου.

Στο διαταύτα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Μην ανησυχείς. Οι κληρονόμοι θα κάνουν αποδοχή κληρονομιάς του θανόντος πατέρα μου με το ευεγέρτημα της υπογραφής/απογραφής δεν θυμάμαι πως λεγεται και δεν θα τα πληρωσουν

Οι κληρονόμοι μπορούν να κάνουν απογραφή με το ευεγέρτημα της απογραφής νομίζω.

Εκει συμφωνω, ολοι ειμαστε διαφορετικοι, ο καθενας φυσικα και το βλεπει αλλιως και κανει τις επιλογες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τους πετσοκοψες ετσι, ρε φιλε?

Τους φορτωσες 5000€ χρεη,  μια ολοκληρη γκαρσονιερα (τους γονατισες με τον ΕΝΦΙΑ) και θα εισπρατουν ολοκληρο το νοικι (δεν θα προλαβαινουν να πληρωνουν φορο εισοδηματος).

Τους γμς λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν λες κατι που δεν εχω πει ηδη οποτε δεν καταλαβαινω τι γραφεις.

Εγω απλα ειπα πως απο την μια ο TS θελει την συνταξη και τα αναδρομικα του θανοντος αλλα το δανειο οχι. Εγω απλα δεν μπορω να φανταστω να ειχε δανειο ο πατερας μου και να το αφηνα ξεκρεμαστο, ασχετα με το αν θα το εσπρωχνα αλλου η οχι.

Ισως να ακουγομαι χαζος αλλα οκ σε καποια θεματα κοιταω την οικογενεια σαν ολοκληρο και θεωρω πως θα ηταν ασχημο να κανω κατι τετοιο.

Εκει συμφωνω, ολοι ειμαστε διαφορετικοι, ο καθενας φυσικα και το βλεπει αλλιως και κανει τις επιλογες του.

Σχολίασα το "απο εκει και περα οτι εκανες ουδεμια σχεση δεν εχει με τον Νομο οπως λες, ξεκαθαρα την παρτη σου κοιταξες". O νόμος δίνει σε αυτή την περίπτωση το δικαίωμα στον καθένα να κοιτάει τι τον συμφέρει και να αποφασίζει βάσει αυτού. 

ΟΚ, το ξέρεις αυτό και ήταν σχήμα λόγου και κάνεις ευρύτερη συζήτηση περί ηθικής. Δεκτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, reheid είπε

Πως τους πετσοκοψες ετσι, ρε φιλε?

Τους φορτωσες 5000€ χρεη,  μια ολοκληρη γκαρσονιερα (τους γονατισες με τον ΕΝΦΙΑ) και θα εισπρατουν ολοκληρο το νοικι (δεν θα προλαβαινουν να πληρωνουν φορο εισοδηματος).

Τους γμς λεμε...

Δεν αντιλαμβάνομαι την ειρωνική σου απάντηση. Τους φόρτωσα 5000 ευρώ χρέη, η γκαρσονιέρα είναι υποθηκευμένη λόγω δανείου 14 χιλ ευρώ όπως τόνισα σε άλλο ποστ, λόγω ότι είχε μπει ως εγγύητρια η γιαγιά μου σε δάνειο της θείας μου, έχουν τον ΕΝΦΙΑ και ο θείος μου παίρνει μόνο 1500 ευρώ το μήνα , ενώ η θεία μου δεν εργάζεται. Συν ότι έχουν και δικό τους δάνειο 100χιλ ευρώ να ξεπληρώσουν.

Και αντε εγώ σου λέω ότι πουλάνε τη γκαρσονιέρα 20 χιλ ευρώ,  και ξεχρεώνουν τα 14 χιλ και τα 5 χιλ του πατέρα μου, γλιτώνοντας και τον ΕΝΦΙΑ. Στην ουσία πουλάνε κάτι για να ξεπληρώσουν όχι για να βγάλουν κέρδος δικό τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Apoll είπε

Όποιος περιμένει αναδρομικά ένα έχω να πω, καλά κρασά. Που θα τα βρει το κράτος να τα δώσει; Φέτος ήταν η πρώτη χρονιά από το 2010 που μεγάλος αριθμός εταιριών έκαναν συμψιφισμό με την προκαταβολή από πέρυσι. Ήτοι τουλάχιστον πτώση κερδών 50% μέσα σε ένα χρόνο. Το κράτος αντί για 5δις πλεόνασμα για το 2020, είχε μόνο το 1ο 4μηνο 9δις έλλειμα. Τουρισμό και εστίαση εξαφανίστηκαν 20δις το 1ο 6μηνο του έτους (10% του ΑΕΠ), 86% πτώση στα ξενοδοχεία.  Τον Μάιο το λιανικό εμπόριο ήταν κάτω 6% το μήνα αυτό. 

Η τουριστική περίοδο ήταν μισή και ανεμική. Υπάρχει κόσμος που δούλεψε μόνο 50 μέρες αντί για τις συνήθεις 180-190 που έβγαζαν λεφτά για να ζήσουν. Μαγαζιά κλπ ολική καταστροφή το καλοκαίρι και κλείνουν το ένα πίσω από το άλλο. Που θα βρεθούν τα χρήματα για να πληρωθούν αναδρομικά; Να εύχεσαι να μην κόψουν την σύνταξη 80% από το Νοέμβριο όταν θα πέσει ο ΄νεος προϋπολογισμός που δεν βγαίνει με τίποτα, και η ΕΕ θα απαιτήσει φόρους δεκάδων δις για το 2021. 

Η κυβέρνηση έριξε στην πυρά την ανεμική στην εντατική οικονομία για μερικά ψηφαλάκια γερόντων που θα πέθαιναν εντός 2 ετών. 

Καταλαβαινεις πως η κατασταση ειναι εκτακη και εχει πληγει ολος ο πλανητης και οχι μονο η Ελλαδιτσα μας ε; Ειδαμε πχ την Σουηδια που επελεξε να αφησει τα παντα ανοικτα και τελικα ειχε περισσοτερους θανατους και αναλογη οικονομικη ζημια με τους αλλους που εκλεισαν.

Οσον αφορα τα γεροντακια που θα πεθαιναν εντος 2 ετων, μακαρι να εισαι παντα γερος και οι δικοι σου, αλλα υπαρχει πολυς κοσμος σε μεγαλυτερη και μικροτερη ηλικια που πασχει απο ασθμα, διαβητη, καρδιοπαθειες κλπ που ειναι σε αμεσο κινδυνο αν κολλησει COVID-19, οποτε οφειλουμε ολοι μας να προσεχουμε για να σταματησουμε την μεταδοση. Η οικονομια μπορει να ανοικοδομηθει, οι ζωες δεν ξαναερχονται πισω.

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν αντιλαμβάνομαι την ειρωνική σου απάντηση. Τους φόρτωσα 5000 ευρώ χρέη, η γκαρσονιέρα είναι υποθηκευμένη λόγω δανείου 14 χιλ ευρώ όπως τόνισα σε άλλο ποστ, λόγω ότι είχε μπει ως εγγύητρια η γιαγιά μου σε δάνειο της θείας μου, έχουν τον ΕΝΦΙΑ και ο θείος μου παίρνει μόνο 1500 ευρώ το μήνα , ενώ η θεία μου δεν εργάζεται. Συν ότι έχουν και δικό τους δάνειο 100χιλ ευρώ να ξεπληρώσουν.

Και αντε εγώ σου λέω ότι πουλάνε τη γκαρσονιέρα 20 χιλ ευρώ,  και ξεχρεώνουν τα 14 χιλ και τα 5 χιλ του πατέρα μου, γλιτώνοντας και τον ΕΝΦΙΑ. Στην ουσία πουλάνε κάτι για να ξεπληρώσουν όχι για να βγάλουν κέρδος δικό τους

Να ηταν 50.000 το ποσο να πω οτι πηραν καποιο βαρος, τα 5.000 με ενα νοικι 300€ υπολογιζοντας μεσα και ΕΝΦΙΑ και φθορες κλπ σε 1,5 ετος εχουν αποπληρωθει και απο εκει και περα υπαρχει μονο κερδος, δε βλεπω το πληγμα που ειναι πραγματικα...

Επεξ/σία από asmilon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asmilon είπε

Καταλαβαινεις πως η κατασταση ειναι εκτακη και εχει πληγει ολος ο πλανητης και οχι μονο η Ελλαδιτσα μας ε; Ειδαμε πχ την Σουηδια που επελεξε να αφησει τα παντα ανοικτα και τελικα ειχε περισσοτερους θανατους και αναλογη οικονομικη ζημια με τους αλλους που εκλεισαν.

Οσον αφορα τα γεροντακια που θα πεθαιναν εντος 2 ετων, μακαρι να εισαι παντα γερος και οι δικοι σου, αλλα υπαρχει πολυς κοσμος σε μεγαλυτερη και μικροτερη ηλικια που πασχει απο ασθα, διαβητη, καρδιοπαθειες κλπ που ειναι σε αμεσο κινδυνο αν κολλησει COVID-19, οποτε οφειλουμε ολοι μας να προσεχουμε για να σταματησουμε την μεταδοση. Η οικονομια μπορει να ανοικοδομηθει, οι ζωες δεν ξαναερχονται πισω.

Να ηταν 50.000 το ποσο να πω οτι πηραν καποιο βαρος, τα 5.000 με ενα νοικι 300€ υπολογιζοντας μεσα και ΕΝΦΙΑ και φθορες κλπ σε 1,5 ετος εχουν αποπληρωθει και απο εκει και περα υπαρχει μονο κερδος, δε βλεπω το πληγμα που ειναι πραγματικα...

Nαι βρε δεκτό. Αλλά εκεί που θα έμπαιναν στη τσέπη τους, τώρα θα τα δίνουν στη τράπεζα για να ξεχρεώσουν το συγκεκριμένο δάνειο. Δηλ 1,5 χρόνο ΔΕΝ θα βάζουν τίποτα στη τσέπη τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αν σου δινει καποια ικανοποιηση οτι για 1,5 ετος θα εχουν ενα ακινητο που απλα δε θα τους δινει κατι στην τσεπη τους, αλλα και δε θα τους αφαιρει κιολας, και απο εκει και περα θα παραγει κερδος το λιγοτερο 3000€/χρονο εχει καλως. Για εμενα το θετικο στην θεση σου ειναι οτι γλυτωσες τα προβληματα της συνιδιοκτησίας, οχι κατι αλλο ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, asmilon είπε

ΟΚ αν σου δινει καποια ικανοποιηση οτι για 1,5 ετος θα εχουν ενα ακινητο που απλα δε θα τους δινει κατι στην τσεπη τους, αλλα και δε θα τους αφαιρει κιολας, και απο εκει και περα θα παραγει κερδος το λιγοτερο 3000€/χρονο εχει καλως. Για εμενα το θετικο στην θεση σου ειναι οτι γλυτωσες τα προβληματα της συνιδιοκτησίας, οχι κατι αλλο ομως...

Και από το υποθηκευμένο δάνειο φίλε μου. Μπορεί να μη το πήρε ο πατέρας μου, και εν αγνοία του να έκανε αποδοχή κληρονομιάς όταν δέχητκε τη γκαρσονιέρα, αλλά θα μου έλεγαν μετά ότι ξέριες κάτι είμαστε 50-50 στην υποθηκευμένη θα πληρώνεις και εσύ το δάνειο. Ο νόμος το λέει όχι εγώ. Δεν είναι αστείο. Έχουν να ξεπληρώσουν ένα δάνειο που τους φόρτωσα εγώ των 5000 ευρώ, και το δάνειο των 14000 ευρώ που πήρε η θεία μου με εγγύητρια τη γιαγιά μου, βάζοντας υποθήκη τη γκαρσονιέρα... Είσαι σίγουρος ότι τα 19000 ευρώ, βγαίνουν από το ενοίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή και εγώ τυγχάνει να είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση, και διάβασα όλα τα post, αυτό που ξέρω είναι ότι τα αναδρομικά πάνε στη χήρα. Προσωπικά εγώ και η μητέρα μου κάναμε αποποίηση κληρονομιάς όταν απεβίωσε ο πατέρας μου.

 

Ψάχνοντας στο ίντερνετ τα σχετικά άρθρα-δημοσιεύματα για τα αναδρομικά, αναφέρουν ότι τα αναδρομικά τα παίρνει η χήρα, καθώς εκείνη έχει πάρει τη σύνταξη του θανόντος, και οι κληρονόμοι τα δικαιούνται ΜΟΝΟΝ όταν δεν έχει μεταβιβαστεί η σύνταξη σε κάποια χήρο/χηρα του/της θανόντος. 

 

Άρα με λίγα λόγια, τα αναδρομικά τα παίρνουν οι χήρες ασχέτως αν έχουν αποποίηση κληρονομιάς. Τώρα για το αν πρέπει ερωτηθεί δικηγόρος ή εργατολογος για αυτά τα πράγματα, σαφώς και πρέπει να ερωτηθεί, το πρόβλημα είναι ότι στους 10 νομικους/εργατολόγους που θα ρωτήσεις ο καθένας αναφέρει τα δικά του

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 4:21 ΜΜ, m.gial είπε

Επειδή και εγώ τυγχάνει να είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση, και διάβασα όλα τα post, αυτό που ξέρω είναι ότι τα αναδρομικά πάνε στη χήρα. Προσωπικά εγώ και η μητέρα μου κάναμε αποποίηση κληρονομιάς όταν απεβίωσε ο πατέρας μου.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ τα σχετικά άρθρα-δημοσιεύματα για τα αναδρομικά, αναφέρουν ότι τα αναδρομικά τα παίρνει η χήρα, καθώς εκείνη έχει πάρει τη σύνταξη του θανόντος, και οι κληρονόμοι τα δικαιούνται ΜΟΝΟΝ όταν δεν έχει μεταβιβαστεί η σύνταξη σε κάποια χήρο/χηρα του/της θανόντος. 

Άρα με λίγα λόγια, τα αναδρομικά τα παίρνουν οι χήρες ασχέτως αν έχουν αποποίηση κληρονομιάς. Τώρα για το αν πρέπει ερωτηθεί δικηγόρος ή εργατολογος για αυτά τα πράγματα, σαφώς και πρέπει να ερωτηθεί, το πρόβλημα είναι ότι στους 10 νομικους/εργατολόγους που θα ρωτήσεις ο καθένας αναφέρει τα δικά του

Νομίζω, όταν έχει κάνει αποποίηση δεν δικαιούται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/08/2020 at 21:37, airtrelomike13 said:

Kαταρχάς δεν έμενα εγώ στη γκαρσονιέρα. Ήταν της γιαγιάς μου και όταν απεβίωσε άφησε το 50% στη θεία μου ( αδερφή του πατέρα μου) και 50% στο πατέρα μου. Απλά τη νοίκιαζαν και όταν πέθανε ο πατέρας μου, το ποσοστό του πατέρα μου ήρθε σε μένα και στη μητέρα μου. Εντομεταξύ, η γκαρσονιέρα ήταν υποθηκευμένη σε δάνειο που είχε πάρει η θεία μου βάζοντας ως εγγύητρια τη καημένη τη γιαγιά μου ( δεν ήξερε και υπέγραψε). 14 χιλ το δάνειο το οποίο πλήρωνε και πληρώνει τις δόσεςι η θεία μου. Ο πατέρας μου είχε κάνει αποδοχή χωρίς να το γνωρίζει και το έμαθε αργότερα. Λάθος του. Τώρα καταλαβαίνεις γιατί έκανα αποποίηση κληρονομιάς εγώ και η μητέρα μου το 50%, και τους φόρτωσα και κάτι χρέη του πατέρα μου. Τώρα αντιλαμβάνεσαι γιατί μίλησα περί έλλειψη σεβασμού και κοροιδίας

Άρα προτού πεις την εξυπνάδα σου καλό θα είναι να το σκέφτεσαι. Σόρρυ που τους γλέντησα και τους έκανα να χορεύουν στη πίστα και κάθομαι από κάτω στο τραπεζάκι και βλέπω τα χάλια τους τώρα και να χτυπάω παλαμάκια. 

Ευτυχώς που ο πατέρας μου δεν είχε τίποτα άλλο στο ονομά του πέρα από τη γκαρσονιέρα του 50% και ένα μηχανάκι. Ολα τα υπολοιπα ( δυο σπίτια, χωράφια) ηταν στο ονομα της μητερας μου, τα οποια μου τα μεταβίβασε, και ήταν και είναι πεντακάθαρα. Εγώ ξέρω ότι δεν χρωστάω σεντς στις τράπεζες, ούτε στην εφορία ούτε πουθενά. Είμαι κύριος στις υποχρεώσεις μου και εργάζομαι.

Τώρα λοιπόν μπορείς να υπολογίσεις το κουστούμι της αγαπημένης μου θείας: 14χιλ ( δάνειο υποθήκης)+ 5 χιλ ευρω από χρεη κληρονομιας+ 100 χιλ ευρώ δικά της δάνεια= 119 χιλ ευρώ. Ούτε σε 10 χρόνια δεν ξεχρεώνει με 750 ευρώ το μήνα που δίνει...

φιλε εχεις θεματα νομιζω αλυτα..το μισος και η ορεξη για εκδικηση δεν θα σου προσφερουν τιποτα,καμια αρρωστια σωματικη συνηθως κερνανε.

Ξεκολλα μ αυτα και σκεψου θετικα,θα χαλασεις την υγεια σου με ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα και ακουγεσαι και πολυ μικρος.

 

Ακου εχω βαλει σκοπο να τους διαλυσω..ωραιους στοχους ρε συ εχεις βαλει για τη ζωη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...