Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

ΠΟυλαει τρελα ο τρελομαικ...
Οποιος δε συμφωνει μαζι του ειναι τρελος.

Ωραία απαντησέ μου στο ερωτημά μου. Γιατί όταν πήγα στην εφορία οταν με ενημέρωσε για ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ του θανόντος πατέρα μου, τους είπα ότι έχω κάνει αποποιηση κληρονομιάς και ΔΕΝ τα δικαιούμαι και μου εξήγησαν ότι αυτό δεν παίζει ρόλο , και ότι τα δικαιούμαι κανονικά εγώ και η μητέρα μου.

Εδώ πάλι έχουμε επιστροφή χρημάτων από αναδρομικά σύνταξης. Πολύ σωστά, όπως παρέθεσε σήμερα , τα δικαιούνται οι ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ. Στη περίπτωση του θανάτου ποιοι ειναι αυτοί. Η χήρα και τα τέκνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, airtrelomike13 είπε

Ωραία απαντησέ μου στο ερωτημά μου. Γιατί όταν πήγα στην εφορία οταν με ενημέρωσε για ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ του θανόντος πατέρα μου, τους είπα ότι έχω κάνει αποποιηση κληρονομιάς και ΔΕΝ τα δικαιούμαι και μου εξήγησαν ότι αυτό δεν παίζει ρόλο , και ότι τα δικαιούμαι κανονικά εγώ και η μητέρα μου.

Εδώ πάλι έχουμε επιστροφή χρημάτων από αναδρομικά σύνταξης. Πολύ σωστά, όπως παρέθεσε σήμερα , τα δικαιούνται οι ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ. Στη περίπτωση του θανάτου ποιοι ειναι αυτοί. Η χήρα και τα τέκνα

Δεν εχω να συζητησω κατι σχετικο με το θεμα σου,απλα βλεπω οτι μπαινεις και ρωτας καποια πραματα,σου απαντανε,και μετα προσπαθεις να τους βγαλεις ολους λαθος.

Μπηκες για να λυσεις αποριες,ή για να βρεις καποιον να παρει απλα το μερος σου;

Αν ειναι πες μου να σου κανω μια ψηφιακη αγκαλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Δεν εχω να συζητησω κατι σχετικο με το θεμα σου,απλα βλεπω οτι μπαινεις και ρωτας καποια πραματα,σου απαντανε,και μετα προσπαθεις να τους βγαλεις ολους λαθος.

Μπηκες για να λυσεις αποριες,ή για να βρεις καποιον να παρει απλα το μερος σου;

Αν ειναι πες μου να σου κανω μια ψηφιακη αγκαλια.

Ναι γιατί από τη πλευρά του κράτους, ΔΕΝ υπάρχουν διευκρινίσεις. Βγαίνουν και αναφέρουν στη σημερινή εγκύκλιο, ότι τα αναδρομικά θα τα πάρουν οι ΝΟΜΙΜΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ. Δεν διευκρινίζει αν θα τα πάρει η χήρα ή οι επόμενοι κληρονόμοι. Επίσης το πιο σημαντικό δεν διευκρινίζει για ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, και γι αυτό το λόγο μου έρχεται στο μυαλό η περίπτωση της εφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

https://eleftherostypos.gr/oikonomia/asfalisi-syntaxeis/660239-aitiseis-gia-anadromika-eos-11-250-se-172-222-syntaxeis-thanonton-analytika-paradeigmata-kai-pinakes/amp/

Παιδιά ανέβηκε πριν λίγο αυτο το ΄άρθρο για τα αναδρομικά των θανόντων και δεν διευκρινίζει αν η χήρα που έκανε αποποίηση κληρονομιάς, αλλά λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας, δικαιούται τα αναδρομικα καθώς σε τρία σημεία αναφέρει τα εξής:

 

α) Οι επιζώντες σύζυγοι στους οποίους μεταβιβάστηκε η σύνταξη λόγω θανάτου από 11 Ιουνίου 2015 και μετά. Δεν θα κάνουν αίτηση όσοι κατέστησαν δικαιούχοι συντάξεων λόγω θανάτου μέχρι 10 Ιουνίου 2015, διότι το δικαίωμα σε αναδρομικά ξεκινά από 11/6/2015 και λήγει στις 12/5/2016 και αφορά τους κληρονόμους συνταξιούχων που είχαν τις μειώσεις στις συντάξεις τους για το εν λόγω διάστημα (11μηνο) και απεβίωσαν είτε μέσα στο 11μηνο των περικοπών είτε μετά τις 12/5/2016. Οι συνταξιούχοι λόγω θανάτου μέχρι 10/6/2015 παίρνουν αναδρομικά όπως οι λοιποί συνταξιούχοι, αρκεί να είχαν στο 11μηνο Ιουνίου 2015-Μαΐου 2016 τις μειώσεις που επιστρέφονται. Προϋπόθεση για τις επιστροφές είναι να είχαν σύνταξη ή άθροισμα συντάξεων (π.χ. θανάτου και γήρατος) πάνω από τα 1.000 ευρώ.  
 
Σύμφωνα με τα στοιχεία του e-ΕΦΚΑ, τα προς διανομή αναδρομικά των κληρονόμων που θα πληρωθούν αφορούν σε 172.222 θανόντες συνταξιούχους που ήταν εν ζωή στο 11μηνο και είχαν τις μειώσεις που επιστρέφονται τώρα. Δεδομένου ότι αιτήσεις θα κάνουν όσοι έχουν κληρονομικό μερίδιο από τη σύνταξη του θανόντος, εκτιμάται ότι οι δικαιούχοι θα είναι περισσότεροι από τους 172.222 θανόντες, και ίσως ξεπεράσουν και τους 250.000, διότι σε μια σύνταξη θανάτου θα αντιστοιχούν περισσότερα από ένα κληρονομικά μερίδια (π.χ. σύζυγος, τέκνα, ή και αδέλφια).  
 
Αν ο συνταξιούχος ήταν εν ζωή στο 11μηνο Ιουνίου 2015-Μαΐου 2016 και απεβίωσε μετά τον Μάιο του 2016, οι δικαιούχοι της σύνταξής του (χήρα ή και τέκνα) θα πάρουν τα αναδρομικά που αντιστοιχούν στις περικοπές της σύνταξης του θανόντος. ΠΡΟΣΟΧΗ. Ο καθένας από τους κληρονόμους παίρνει τα αναδρομικά που αναλογούν στο μερίδιό του. Για παράδειγμα, αν έχουμε χήρα και δύο παιδιά, και αναδρομικά 3.000 ευρώ, θα τα μοιραστούν κατά 2/3 τα δύο τέκνα και 1/3 η μητέρα. Αν έχουμε μόνον τη μητέρα με σύνταξη θανάτου, τότε θα πάρει 3.000 ευρώ από τα αναδρομικά που εδικαιούτο ο θανών. Στην ουσία τα αναδρομικά των 3.000 ευρώ θα δοθούν εξ ολοκλήρου σε έναν ή περισσότερους δικαιούχους, βάσει μεριδίου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Εχουμε πει γιατί καμια δεκαρια φορες.

Για αυτο και δεν αναφέρεται κάτι

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι. ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ, για τα αναδρομικά μπορεί να κάνει αίτηση η χήρα που λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας και οι κληρονόμοι και ΔΕΝ παίζει ρόλο που η χήρα έκανε αποποίηση, καθώς η σύνταξη είναι άλλο πράγμα και άλλο η κληρονομιά.

Η εγκύκλος που βγήκε για τα αναδρομικά δεν διευκρινίζει κάτι για ΑΠΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, άρα μπορεί η μητέρα σου ως χήρα να κάνει αίτηση. Αφου και το λινκ που γραφεις στο ποστ, δεν αναφερει κατι για αποποιηση κληρονομιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 1:39 ΜΜ, m.gial είπε

Άντε πάλι. ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ, για τα αναδρομικά μπορεί να κάνει αίτηση η χήρα που λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας και οι κληρονόμοι και ΔΕΝ παίζει ρόλο που η χήρα έκανε αποποίηση, καθώς η σύνταξη είναι άλλο πράγμα και άλλο η κληρονομιά.

Η εγκύκλος που βγήκε για τα αναδρομικά δεν διευκρινίζει κάτι για ΑΠΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, άρα μπορεί η μητέρα σου ως χήρα να κάνει αίτηση. Αφου και το λινκ που γραφεις στο ποστ, δεν αναφερει κατι για αποποιηση κληρονομιάς

https://www.efka.gov.gr/el/epistrofi1516?fbclid=IwAR26zOyU2Wxxy3Z8V7ZH7mNT7RbWTbn2TecUGwNd6_YIqN29nhw_v4Oyq9o

. Εφόσον δεν διαθέτουν τα ζητούμενα πιστοποιητικά θα πρέπει μέχρι 28/2/2021 να επανέλθουν στην υπηρεσία και να επισυνάψουν στην αίτηση/υπεύθυνη δήλωση τα ζητούμενα πιστοποιητικά και βεβαιώσεις.  
Ειδικότερα ζητούνται από τους κληρονόμους να επισυνάψουν τα ακόλουθα 3 πιστοποιητικά:

  1. Πιστοποιητικό περί μη Αποποίησης Κληρονομιάς. Για την έκδοση του πιστοποιητικού μπορείτε να υποβάλλετε σχετικό αίτημα εδώ
  2. Πιστοποιητικό περί μη δημοσίευσης Διαθήκης. Απαιτείται μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει δημοσιευμένη διαθήκη. Για την έκδοση του πιστοποιητικού μπορείτε να υποβάλλετε σχετικό αίτημα εδώ
  3. Πιστοποιητικό Πλησιεστέρων Συγγενών. Για την έκδοση του πιστοποιητικού μπορείτε να υποβάλλετε σχετικό αίτημα εδώ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 2:39 ΜΜ, m.gial είπε

Άντε πάλι. ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ, για τα αναδρομικά μπορεί να κάνει αίτηση η χήρα που λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας και οι κληρονόμοι και ΔΕΝ παίζει ρόλο που η χήρα έκανε αποποίηση, καθώς η σύνταξη είναι άλλο πράγμα και άλλο η κληρονομιά.

Η εγκύκλος που βγήκε για τα αναδρομικά δεν διευκρινίζει κάτι για ΑΠΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ, άρα μπορεί η μητέρα σου ως χήρα να κάνει αίτηση. Αφου και το λινκ που γραφεις στο ποστ, δεν αναφερει κατι για αποποιηση κληρονομιάς

Θέλει πιστοποιητικό περί αποποίησης η οχι.

Στις 16/11/2020 στις 11:32 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

https://eleftherostypos.gr/oikonomia/asfalisi-syntaxeis/660239-aitiseis-gia-anadromika-eos-11-250-se-172-222-syntaxeis-thanonton-analytika-paradeigmata-kai-pinakes/amp/

Παιδιά ανέβηκε πριν λίγο αυτο το ΄άρθρο για τα αναδρομικά των θανόντων και δεν διευκρινίζει αν η χήρα που έκανε αποποίηση κληρονομιάς, αλλά λαμβάνει τη σύνταξη χηρείας, δικαιούται τα αναδρομικα καθώς σε τρία σημεία αναφέρει τα εξής:

α) Οι επιζώντες σύζυγοι στους οποίους μεταβιβάστηκε η σύνταξη λόγω θανάτου από 11 Ιουνίου 2015 και μετά. Δεν θα κάνουν αίτηση όσοι κατέστησαν δικαιούχοι συντάξεων λόγω θανάτου μέχρι 10 Ιουνίου 2015, διότι το δικαίωμα σε αναδρομικά ξεκινά από 11/6/2015 και λήγει στις 12/5/2016 και αφορά τους κληρονόμους συνταξιούχων που είχαν τις μειώσεις στις συντάξεις τους για το εν λόγω διάστημα (11μηνο) και απεβίωσαν είτε μέσα στο 11μηνο των περικοπών είτε μετά τις 12/5/2016. Οι συνταξιούχοι λόγω θανάτου μέχρι 10/6/2015 παίρνουν αναδρομικά όπως οι λοιποί συνταξιούχοι, αρκεί να είχαν στο 11μηνο Ιουνίου 2015-Μαΐου 2016 τις μειώσεις που επιστρέφονται. Προϋπόθεση για τις επιστροφές είναι να είχαν σύνταξη ή άθροισμα συντάξεων (π.χ. θανάτου και γήρατος) πάνω από τα 1.000 ευρώ.  
 
Σύμφωνα με τα στοιχεία του e-ΕΦΚΑ, τα προς διανομή αναδρομικά των κληρονόμων που θα πληρωθούν αφορούν σε 172.222 θανόντες συνταξιούχους που ήταν εν ζωή στο 11μηνο και είχαν τις μειώσεις που επιστρέφονται τώρα. Δεδομένου ότι αιτήσεις θα κάνουν όσοι έχουν κληρονομικό μερίδιο από τη σύνταξη του θανόντος, εκτιμάται ότι οι δικαιούχοι θα είναι περισσότεροι από τους 172.222 θανόντες, και ίσως ξεπεράσουν και τους 250.000, διότι σε μια σύνταξη θανάτου θα αντιστοιχούν περισσότερα από ένα κληρονομικά μερίδια (π.χ. σύζυγος, τέκνα, ή και αδέλφια).  
 
Αν ο συνταξιούχος ήταν εν ζωή στο 11μηνο Ιουνίου 2015-Μαΐου 2016 και απεβίωσε μετά τον Μάιο του 2016, οι δικαιούχοι της σύνταξής του (χήρα ή και τέκνα) θα πάρουν τα αναδρομικά που αντιστοιχούν στις περικοπές της σύνταξης του θανόντος. ΠΡΟΣΟΧΗ. Ο καθένας από τους κληρονόμους παίρνει τα αναδρομικά που αναλογούν στο μερίδιό του. Για παράδειγμα, αν έχουμε χήρα και δύο παιδιά, και αναδρομικά 3.000 ευρώ, θα τα μοιραστούν κατά 2/3 τα δύο τέκνα και 1/3 η μητέρα. Αν έχουμε μόνον τη μητέρα με σύνταξη θανάτου, τότε θα πάρει 3.000 ευρώ από τα αναδρομικά που εδικαιούτο ο θανών. Στην ουσία τα αναδρομικά των 3.000 ευρώ θα δοθούν εξ ολοκλήρου σε έναν ή περισσότερους δικαιούχους, βάσει μεριδίου.

Τελικα, θέλει πιστοποιητικό περί μη αποποίησης της κληρονομιάς.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα διάβασα αυτό το άρθρο 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/321063/anadromika-alaloym-me-tin-platforma-gia-tis-aitiseis-ton-klironomon?fbclid=IwAR2fBBd2P3D81dt_jZFk7ILdLI2T_6vX8ICOmFiVT01S2H5MliKuQM_f110&m

Ζητάνε 3 πιστοποιητικά και μέσα σ αυτά το πρώτο είναι πισ/κο μη αποποιησεως κληρονομιάς!!

Επεξ/σία από Vonnhgiav29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιξε η πλατφορμα, μπηκα αλλα οταν βαζω τα στοιχεια του θανοντα βγαζει σφαλμα

Αφορα τον παππου μου ο οποιος πεθανε στις 26/3/2016. Η κληρονομος ειναι η μητερα μου και μπηκα με τα στοιχεια της. Διαβασα οτι ο θανοντας θα πρεπει να εχει πεθανει μεταξυ Ιουνιου 2015 και Μαιου 2016 η μετα τον Μαιο του 2016. Με αυτην την λογικη η μητερα μου ειναι μεσα στους δικαιουχους.

Το οτι βγαζει σφαλμα σημαινει οτι τελικα δεν ειναι, η μηπως υπαρχει κανενα θεμα αραγε?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2015-2016 ο θανων πρεπει να ηταν εν ζωη ,εγω αυτο ξερω. Εμενα μου βγαζει σφαλμα,θα δοκιμασω και αυριο.

Επεξ/σία από BarcodeCrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BarcodeCrew είπε

2015-2016 ο θανος πρεπει να ηταν εν ζωη ,εγω αυτο ξερω. Εμενα μου βγαζει σφαλμα,θα δοκιμασω και αυριο.

Απο το link που εβαλε ο φιλος πιο πανω:

Αν ο συνταξιούχος είχε αποβιώσει μέσα στο διάστημα Ιουνίου 2015 – Μαΐου 2016, τότε οι κληρονόμοι θα πάρουν αναδρομικά για όσους μήνες ο συνταξιούχος ήταν εν ζωή στο 11μηνο αυτό, υποβάλλοντας αίτηση.

Και μενα σφαλμα βγαζει, δεν μου λεει οτι δεν τον βρισκει, λαθος το εγραψα.

 

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κληρονόμοι των συνταξιούχων που απεβίωσαν και είχαν μειώσεις στην κύρια σύνταξη τους την περίοδο Ιούνιος 2015 – Μάιος 2016 υποβάλλουν μέσω της υπηρεσίας τα στοιχεία και πιστοποιητικά που απαιτούνται για την επιστροφή σε αυτούς των μειώσεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...