Προς το περιεχόμενο

Σύνταξη χηρείας και αναδρομικά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Vonnhgiav29 είπε

Σήμερα διάβασα αυτό το άρθρο 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/321063/anadromika-alaloym-me-tin-platforma-gia-tis-aitiseis-ton-klironomon?fbclid=IwAR2fBBd2P3D81dt_jZFk7ILdLI2T_6vX8ICOmFiVT01S2H5MliKuQM_f110&m

Ζητάνε 3 πιστοποιητικά και μέσα σ αυτά το πρώτο είναι πισ/κο μη αποποιησεως κληρονομιάς!!

ΝΑΙ.

30 λεπτά πριν, tasanton είπε

Και μαμώ τις εφαρμογές, σφάλμα κι εγώ στο βήμα αναζήτησης του θανόντα συνταξιούχου.

Πρώτες ώρες είναι.

Θα ρολαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έγραφαν τα site για πιστοποιητικο αποποιησης κληρονομιας. Ήταν δικό τους λάθος και το έφτιαξαν , βαζοντας το σωστο στο σύστημα. Λογικό να την πατήσω και εγώ και ο TS  που το έβαλε μεσω του λινκ απο το σαιτ που ανεβασε πριν 2-3 ημερες.

 

Το συστημα έχει δικλείδα. Αν έχεις κάνει αποποίηση δεν σε αφήνει να προχωρήσεις, που σημαίνει ότι ΔΕΝ δικαιούσαι τα αναδρομικά. Καλό αυτό. ΠΧ είχα κάνει αποποίηση για το μπαμπά μου, και δεν με άφησε να προχωρήσω. Το είχα διαβάσει πριν στις οδηγίες.

 

Για το παππού μου που είχα κάνει αποδοχη κληρονομιάς, με άφησε και έκανα την αίτηση κανονικ΄. Να φροντίσετε να έχετε πρόσφατα χαρτιά από τα δικαιολογητικά. Μην έχουν περάσει 2 χρόνια και έχετε τα ίδια με παλια ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, m.gial είπε

Έγραφαν τα site για πιστοποιητικο αποποιησης κληρονομιας. Ήταν δικό τους λάθος και το έφτιαξαν , βαζοντας το σωστο στο σύστημα. Λογικό να την πατήσω και εγώ και ο TS  που το έβαλε μεσω του λινκ απο το σαιτ που ανεβασε πριν 2-3 ημερες.

Το συστημα έχει δικλείδα. Αν έχεις κάνει αποποίηση δεν σε αφήνει να προχωρήσεις, που σημαίνει ότι ΔΕΝ δικαιούσαι τα αναδρομικά. Καλό αυτό. ΠΧ είχα κάνει αποποίηση για το μπαμπά μου, και δεν με άφησε να προχωρήσω. Το είχα διαβάσει πριν στις οδηγίες.

Για το παππού μου που είχα κάνει αποδοχη κληρονομιάς, με άφησε και έκανα την αίτηση κανονικ΄. Να φροντίσετε να έχετε πρόσφατα χαρτιά από τα δικαιολογητικά. Μην έχουν περάσει 2 χρόνια και έχετε τα ίδια με παλια ημερομηνία.

Γιατί ? 

Άμα είναι 2ετιας δεν τα δέχεται το σύστημα ?

19 λεπτά πριν, m.gial είπε

Έγραφαν τα site για πιστοποιητικο αποποιησης κληρονομιας. Ήταν δικό τους λάθος και το έφτιαξαν , βαζοντας το σωστο στο σύστημα. Λογικό να την πατήσω και εγώ και ο TS  που το έβαλε μεσω του λινκ απο το σαιτ που ανεβασε πριν 2-3 ημερες.

Το συστημα έχει δικλείδα. Αν έχεις κάνει αποποίηση δεν σε αφήνει να προχωρήσεις, που σημαίνει ότι ΔΕΝ δικαιούσαι τα αναδρομικά. Καλό αυτό. ΠΧ είχα κάνει αποποίηση για το μπαμπά μου, και δεν με άφησε να προχωρήσω. Το είχα διαβάσει πριν στις οδηγίες.

Για το παππού μου που είχα κάνει αποδοχη κληρονομιάς, με άφησε και έκανα την αίτηση κανονικ΄. Να φροντίσετε να έχετε πρόσφατα χαρτιά από τα δικαιολογητικά. Μην έχουν περάσει 2 χρόνια και έχετε τα ίδια με παλια ημερομηνία.

Το ερώτημα είναι άλλο: 

Πας με διαθήκη η χωρίς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί ? 

Άμα είναι 2ετιας δεν τα δέχεται το σύστημα ?

ΤΑ ΔΕΧΕΤΑΙ . απλα μια στο τρισεκατομμυριο να πεσει σε κανα περιεργο, μποριε να του ξαναζητησουν τα δικαιολογητικα. Επισης το πιστοποιητικο περι μη δημοσιευσης διαθηκης πρεπει να ειναι προσφατο το πολυ μεχρι 3 μηνων. ΤΟ λεει και πανω. ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ το χαρτι το ιδιο το λεει.

 

Για μενα ευτυχως που εγιναν ετσι τα πραγματα. Ξερω οτι καποιοι απογοητευτηκαν που δεν τα πηραν καποιοι οχι αλλα θα ελεγα οτι το παραδειγμα σου σε ενα ποστ ηταν πολυ ευστοχο με το θανων που αν εφευγε και την επομενη ημερα εμπαιναν τα αναδρομικα στο ΙΒΑΝ του ποιος θα τα δικαιουνταν.

Ξερεις, μεχρι πριν 2 χρονια που ηταν η προηγουμενη κυβερνηση και απο πιο παλια, τα αναδρομικα και γενικά τέτοιες περιπτώσεις τα επαιρνε η χηρα, ασχέτως αποποιησης. Το θυμαμαι απο μια θεια μου, που εχασε τον αντρα της, εκανε αποποιηση, ο συζυγος ηταν αποστρατος και κατι αναδρομικα που πηραν μονο οι αποστρατοι τότε από παρανομες περικοπες, της τα εβαλαν στο ΙΒΑΝ της κατευθειαν που ηταν διαφορειτκο απο του θανοντα. Και οταν πηρε τηλ στην υπηρεσια του Γ.Λ.Κ να το πει, της ειπαν τα αναδρομικα τα δικαιουταη η χηρας ασχετως αποποιησης. Γι αυτο μπερδευτηκαμε αρκετοι τωρα.

Αυτη η κυβερνηση επραξε κατα καποιο το σωστο και το δικαιο για μενα. Σου λεει εσυ σαν χηρα, δικαιουσαι τη συνταξη χηρειας του θανοντος , την παιρνεις, ασχετως αν εκανες αποποιηση, καθως δεν παιζει ρολο και δεν επηρεαζει το κληρονομικό δικαιώματι, αλλα ειναι αδικια αυτοι που εκαναν αποδοχη να μη παρουν κατι. Και απο τη στιγμη που εκανες αποποιηση, αποποιηθηκες το ενεργητικο+το παθητικο του θανοντος. Οχι μονο τα χρεη, εξοδα αλλα και τα ακινητα και τα εσοδα που αφησε.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πρώτες ώρες είναι.

Θα ρολαρει.

Γιατί, αμάξι είναι να στρώσει; 
:)


Να μην μπορείς να μπεις στην εφαρμογή λόγω φόρτου να το δεχτώ. Η να είναι αργή η απόκριση. Αλλά να σκάει το πρώτο query δείχνει ότι δεν το τεσταραν καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακομα βγαζει σφαλμα.....

Τωρα πλεον δεν βγαζει σφαλμα.

Που γραφει οτι θελουν Πιστοποιητικό περί μη δημοσίευσης Διαθήκης να ειναι προσφατο το πολυ μεχρι 3 μηνων?

Απο εδω https://www.gov.gr/ipiresies/oikogeneia/apoleia/pistopoietiko-peri-me-demosieuses-diathekes δεν βρησκω τιποτα. Ψαχνω για πιστοποιητικο που εχει γινει 1-1-2018 και δεν μου βγαζει τιποτα...

Επεξ/σία από BarcodeCrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει νοημα να ειναι φρέσκο το πιστοποιητικό περι μη δημοσίευσης διαθηκης. Αν καποιος πχ. απεβιωσε το Φεβρουάριο 2017 και εχουμε πιστοποιητικό  που έχει εκδοθεί κάποιους μήνες μετά , δεν εχει κανενα νοημα να βγάλουμε νεο (του 2020). Δεν θα εχει αλλαξει κατι

Εξαλλου ολα αυτά τα πιστοποιητικά τα βγάζουμε πάντα άμεσα διότι χρειάζονται για να τακτοποιησουμε τις υποχρεώσεις του αγαπημένου μας προσώπου που έφυγε  (διαφραφή από εφορία,  συνταξη, ταμεια, κλπ)

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε τη γνώμη μου για τα πιστοποιητικά, φροντίστε να είναι πρόσφατα. Σε άλλες περιπτώσεις που απαιτούνται (πχ τράπεζες) υπάρχει περιορισμός.
Το εντός 3μηνου είναι λογικό διάςτημα και αναφέρομαι στο διαθηκών και αποποιήσεων. Το εγγυτέρων συγγενών μπορεί και να είναι παλαιότερο μιας και πρακτικά βγαίνει μια φορά.

Ανάλογα με το ειρηνοδικείο που θα κάνετε την αίτηση, η έκδοση μπορεί να πάρει από λίγες μέρες έως βδομαδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasanton είπε

Αν θέλετε τη γνώμη μου για τα πιστοποιητικά, φροντίστε να είναι πρόσφατα. Σε άλλες περιπτώσεις που απαιτούνται (πχ τράπεζες) υπάρχει περιορισμός.
Το εντός 3μηνου είναι λογικό διάςτημα και αναφέρομαι στο διαθηκών και αποποιήσεων. Το εγγυτέρων συγγενών μπορεί και να είναι παλαιότερο μιας και πρακτικά βγαίνει μια φορά.

Ανάλογα με το ειρηνοδικείο που θα κάνετε την αίτηση, η έκδοση μπορεί να πάρει από λίγες μέρες έως βδομαδες. 

Πιθανολογω ότι και το  πιστοποιητικό πλησιέστερων συγγενών πρέπει να είναι πρόσφατο διότι μπορεί κάποιος κληρονόμος να έχει πεθάνει από τότε. Απίθανο είναι ?

5 λεπτά πριν, BarcodeCrew είπε

Εγω συμφωνω μαζι σου ,αλλα ο περιεργος θα σου πει αν μετα απο 2-3 και παραπανω χρονια βρηκατε διαθηκη.....

Ξέρεις πόση φτιάχνουν διαθήκη μετά από 2 και 3 χρόνια για μια βάρκα, ένα μηχανάκι η ένα όπλο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef123 είπε

Για ότι ποσό προκύψει πρέπει να γίνει τροποποιητική δήλωση από τους κληρονόμους για το έτος θανάτου;

ΝΑΙ, δεν υπάρχει όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάποιο από αυτά τα 3 χαρτιά προσωποποιημένο που πρέπει να το ζητήσει κάθε κληρονόμος ξεχωριστά,ή τα ζητάει ένας ηλεκτρονικά και τα επισυνάπτουν όλοι στην αιτησή τους;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, musiccc444 είπε

Είναι κάποιο από αυτά τα 3 χαρτιά προσωποποιημένο που πρέπει να το ζητήσει κάθε κληρονόμος ξεχωριστά,ή τα ζητάει ένας ηλεκτρονικά και τα επισυνάπτουν όλοι στην αιτησή τους;;

Η ΜΗ αποποίηση είναι ατομική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...