Προς το περιεχόμενο

Παράδοση διαμερισματος από ενοικιαστή


dolly100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά...

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Φιλε μου το ειπα και πριν, το θεμα οικονομικου εχει να κανει καθαρα με την λογικη. Εσυ λες μεσα σε 10 χρονια πως Α) Εχτισαν σπιτι, Β) Εχτισαν εστιατοριο και Γ) Εχτισαν ξενοδοχειο.

Και προσπαθεις να πεισεις πως τα εκαναν μονοι τους. 5 ατομα μαζι να ηταν οχι 2 ΔΕΝ θα μπορουσαν να το κανουν.

Δυστυχως στην Ελλαδα ειδικα ο κοσμος εχει μεγαλη δυσκολια στο να παραδεχτει οτι ΔΕΝ εκανε κατι μονος του. Εχω φιλο που εχει 2 καφετεριες και 1 εστιατοριο. Σε ολο τον κοσμο λεει πως τα εκανε μονος του μαζι με 3-4 φιλους ενω εγω ξερω απο τον πατερα του οτι ο παππους και η γιαγια αφησαν μεγαλη σχετικα περιουσια απο την οποια ο πατερας εδωσε αρκετα στον γιο. Και ομως οπως ειπα σε ολο τον κοσμο λεει αλλα. Και εχω παρα πολλα τετοια παραδειγματα.

Δεν ξερω αν ξερεις ακριβως ποσα χρηματα εδωσε ο παππους στον πατερα σου η την μητερα σου αλλα αν ξερεις σιγουρα ξερεις πως δεν λεω κατι που δεν στεκει.

Την καφετέρια και το εστιατόριο μόνος του τα έφτιαξε όμως!

Ας επένδυες και εσύ καλύτερα το χαρτζιλίκι...

Εν πάση περιπτώση ας μην κατηγορήσουμε την περιουσία.

Η ουσία είναι οτι δεν μπορούν ορισμένοι να βγάζουν από την μύγα ξύγκι, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να δικαιώνονται όσοι το κάνουν!

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ρε παιδιά...

Την καφετέρια και το εστιατόριο μόνος του τα έφτιαξε όμως!

Ας επένδυες και εσύ καλύτερα το χαρτζιλίκι...

Εν πάση περιπτώση ας μην κατηγορήσουμε την περιουσία.

Η ουσία είναι οτι δεν μπορούν ορισμένοι να βγάζουν από την μύγα ξύγκι, ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να δικαιώνονται όσοι το κάνουν!

Εγω φιλε δεν ειχα ποτε χαρτζιλικι, ακομα και τωρα βοηθαω τους δικους μου γιατι την συνταξη του πατερα μου την εκοψαν στο μισο τα σαινια που εχουμε επανω. Οποτε ναι οταν βλεπω ατομα να τα βρισκουν ετοιμα και να το παιζουν πως εχουν κανει μονοι τους περιουσιες μου καθεται καπως.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Οποτε ναι οταν βλεπω ατομα να τα βρισκουν ετοιμα και να το παιζουν πως εχουν κανει μονοι τους περιουσιες μου καθεται καπως.

Είναι στη φύση του ανθρώπου ρε μάστορα αυτό, περιμένεις από κανέναν να σου πει ότι μπήκε με μέσο στην τάδε δουλειά ή ότι τα βρήκε έτοιμα;

Όλοι γαμάτοι είναι και μόνοι τους κατάφεραν ό,τι κατάφεραν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Είναι στη φύση του ανθρώπου ρε μάστορα αυτό, περιμένεις από κανέναν να σου πει ότι μπήκε με μέσο στην τάδε δουλειά ή ότι τα βρήκε έτοιμα;

Όλοι γαμάτοι είναι και μόνοι τους κατάφεραν ό,τι κατάφεραν.

Μην το λες, ο ενας ο κολλητος μου λεει σε ολους ποιος ειναι (ο πατερας του ειναι γνωστος επιχειρηματιας) και δεν λεει ποτε πως εχει κανει οτι εχει κανει μονος του. Ο αλλος μου κολλητος ομως του αφησε χρηματα ο πατερας του (μας αφησε πριν χρονια δυστυχως) και 3 ακινητα αλλα σε ολο τον κοσμο λεει πως τα αγορασε μονος του (εγω ειμουν μπροστα οταν ο πατερας του πηγαινε και πληρωνε τις δοσεις ομως οποτε ξερω καλα τι ειχε γινει).

Οποτε οχι δεν ειναι ολοι ετσι, οι περισσοτεροι ομως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Φιλε μου το ειπα και πριν, το θεμα οικονομικου εχει να κανει καθαρα με την λογικη. Εσυ λες μεσα σε 10 χρονια πως Α) Εχτισαν σπιτι, Β) Εχτισαν εστιατοριο και Γ) Εχτισαν ξενοδοχειο.

Ενημερωτικά ο πατέρας μου είναι τώρα 60, και δουλεύει από τα 20. Είχε χρόνο να μαζέψει στην άκρη, όπως και η μητέρα μου. 

Οκ, τι να πω. Όλα χτίστηκαν τριγύρω σας από μαύρα και κλέφτες. Να βγάζατε και εσείς μαύρα ή να κλεβατε λοιπόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ενημερωτικά ο πατέρας μου είναι τώρα 60, και δουλεύει από τα 20. Είχε χρόνο να μαζέψει στην άκρη, όπως και η μητέρα μου. 

Οκ, τι να πω. Όλα χτίστηκαν τριγύρω σας από μαύρα και κλέφτες. Να βγάζατε και εσείς μαύρα ή να κλεβατε λοιπόν. 

Το 90 που ειπες πως αρχισε ολο αυτο ηταν 30 χρονια πριν, ηταν 30, οχι 60 και αποτι λες δουλευε 10 χρονια (παρεπιπτοντως ο πατερας μου ειναι τωρα 73 και αν και Δ.Υ δεν ειχε ποτε αρκετα χρηματα για να κανει περιουσια).

Δουλευω απο τα 17 και ειμαι 39. Ναι αν εβαζα στην ακρη συνεχεια χρηματα και δεν ειχα υποχρεωσεις αλλες και και και και ΙΣΩΣ να ειχα βαλει αρκετα χρηματα για σπιτι ΚΑΙ ενα εστιατοριο πχ. Μιλαμε ομως για 22 χρονια δουλειας και ενταξει να ειχα χτισει και ξενοδοχειο ειναι ονειρο απατηλο.

Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα (δεν αναφερεσαι στο ποση βοηθεια ειχε ομως, αυτονοητο αλλα οκ κανει λιγακι μπαμ - αν φυσικα γνωριζεις λεπτομερειες).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Σε γενικες γραμμες δεν πιστευω πως υπαρχει ανθρωπος μεχρι τα 40 σημερα που μονος του (και χωρις παρανομιες) να εχει καταφερει να ειναι εισοδηματιας (εμφαση στο ΜΟΝΟΣ του - κατι γνωστους που εχω που μια ωραια πρωια βρηκαν στο μαξιλαρι τους 100-200-300 χιλιαρικα απο γονεις η/και παπουδες και τα επενδυσαν δεν θεωρω πως εκαναν κατι μονοι τους ασχετα που σε ολο τον κοσμο διαφημιζουν το αντιθετο).

Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και είμαι ακριβώς κάτω από τα 40 (39 :P) και δουλεψα από τα 24 μεχρι τα 34 μου στην Ελλάδα (μετά έφυγα uk) σε δουλειες που ποτέ δεν μου εδωσαν το βάσικό ή λίγα χρήματα. Πάντα μου έδιναν πάνω από το μέσο όρο μισθών στην Ελλάδα για την κάθε εποχή. Και επίσης είχα κα το προνόμιο να ζω σε δικό μου σπιτι και δεν είχα ενοίκιο, άρα να κάνω και μεγαλύτερη οικονομία. Να διευκρινίσω, δικό μου επειδή μου δώθηκε από τους γονείς μου.

Η κρίση στην Ελλάδα σε συνδυασμο με το κόστος ζωής τα τελευταία 10 χρόνια προφανώς δεν αφήνει περιθώριο αγοράς σπιτιου με οικονομία  όση οικονομία και να κάνει και προφανώς η κατάσταση στα εργασιακά κάνει και αποτρεπτικό το να ρισκάριε να πάρει ένα δάνειο ακόμα και αν εξοικονομήσεις την προκαταβολή. Αυτό που κατάφερε ο κοσμος με καλές απολαβές να κάνει είναι να επιβιώσει χωρίς χρέη σε μια κατάσταση πάρα πολύ δύσκολη για όλους. Προσωπικά κατάφερα και να επιπλώσω με τις οικονομίες μου το σπίτι που μου δώθηκε και να αγοράσω και να συντηρήσω ένα μικρο αυτοκίνητο. Αυτά και να μην χρωστάω δραχμή. Και ξανατονίζω δεν πήρα ποτέ βασικό μισθό, πάντα σχετικά καλό.

Στο uk αγόρασα το σπίτι που μένω εδώ με δάνειο και οικονομίες αρκετά ευκολότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gthe είπε

Θα συμφωνήσω απόλυτα μιας και είμαι ακριβώς κάτω από τα 40 (39 :P) και δουλεψα από τα 24 μεχρι τα 34 μου στην Ελλάδα (μετά έφυγα uk) σε δουλειες που ποτέ δεν μου εδωσαν το βάσικό ή λίγα χρήματα. Πάντα μου έδιναν πάνω από το μέσο όρο μισθών στην Ελλάδα για την κάθε εποχή. Και επίσης είχα κα το προνόμιο να ζω σε δικό μου σπιτι και δεν είχα ενοίκιο, άρα να κάνω και μεγαλύτερη οικονομία. Να διευκρινίσω, δικό μου επειδή μου δώθηκε από τους γονείς μου.

Η κρίση στην Ελλάδα σε συνδυασμο με το κόστος ζωής τα τελευταία 10 χρόνια προφανώς δεν αφήνει περιθώριο αγοράς σπιτιου με οικονομία  όση οικονομία και να κάνει και προφανώς η κατάσταση στα εργασιακά κάνει και αποτρεπτικό το να ρισκάριε να πάρει ένα δάνειο ακόμα και αν εξοικονομήσεις την προκαταβολή. Αυτό που κατάφερε ο κοσμος με καλές απολαβές να κάνει είναι να επιβιώσει χωρίς χρέη σε μια κατάσταση πάρα πολύ δύσκολη για όλους. Προσωπικά κατάφερα και να επιπλώσω με τις οικονομίες μου το σπίτι που μου δώθηκε και να αγοράσω και να συντηρήσω ένα μικρο αυτοκίνητο. Αυτά και να μην χρωστάω δραχμή. Και ξανατονίζω δεν πήρα ποτέ βασικό μισθό, πάντα σχετικά καλό.

Στο uk αγόρασα το σπίτι που μένω εδώ με δάνειο και οικονομίες αρκετά ευκολότερα.

Σπιτι κουτσα στραβα αν κανεις το σκ@το σου παξιμαδι αγοραζεις οπου και να εισαι. Εδω μιλαμε για περιουσιες ομως.

Ενας φιλος μου που μενει 5 στενα πιο κατω ξυπναει στις 9-10 το πρωι και καθεται ολη μερα στο σπιτι να παιζει χρηματηστηριο με τα 300 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ που του εδωσε ο πατερας του (μετα αφοτου του ειχε δωσει μια καφετερια και ενα ψητοπωλειο και τα φαλιρισε και τα 2) και το παιζει εισοδηματιας τι να λεμε τωρα;

Δεν ξερω, ισως αν τα εβρισκα και εγω ετσι να ειμουν αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Σπιτι κουτσα στραβα αν κανεις το σκ@το σου παξιμαδι αγοραζεις οπου και να εισαι. Εδω μιλαμε για περιουσιες ομως.

Ενας φιλος μου που μενει 5 στενα πιο κατω ξυπναει στις 9-10 το πρωι και καθεται ολη μερα στο σπιτι να παιζει χρηματηστηριο με τα 300 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ που του εδωσε ο πατερας του (μετα αφοτου του ειχε δωσει μια καφετερια και ενα ψητοπωλειο και τα φαλιρισε και τα 2) και το παιζει εισοδηματιας τι να λεμε τωρα;

Δεν ξερω, ισως αν τα εβρισκα και εγω ετσι να ειμουν αλλιως.

Επειδή μιλάμε για την γενιά των 40 υπάρχει εκεί ένα χρονικό παραθυρο που δουλέψαμε 2004-2009 που οκ βγάλαμε χρήματα ικανοποιητικά. Τουλάχιστον δλδ είδαμε και τι γινότανε προ κρίσης, Αλλά από εκει και πέρα, ειδικά την τελευταία 10ετία αν δεν βρεις έτοιμα δεν παιζει. Και το λέω εγώ που βρήκα ήδη και σπιτι. Αν δεν το είχα, θα είχανε ζορίσει πολύ τα πραγματα.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gthe είπε

Επειδή μιλάμε για την γενιά των 40 υπάρχει εκεί ένα χρονικό παραθυρο που δουλέψαμε 2004-2009 που οκ βγάλαμε χρήματα ικανοποιητικά. Τουλάχιστον δλδ είδαμε και τι γινότανε προ κρίσης, Αλλά από εκει και πέρα, ειδικά την τελευταία 10ετία αν δεν βρεις έτοιμα δεν παιζει. Και το λέω εγώ που βρήκα ήδη και σπιτι. Αν δεν το είχα, θα είχανε ζορίσει πολύ τα πραγματα.

Ναι βγαλαμε αλλα μην τρελαθουμε κιολας, δεν βγαλαμε αρκετα για σπιτι, δεν βγαλαμε αρκετα για δανειο απο τραπεζα, οκ βγαλαμε αρκετα για αυτοκινητο και για να περασουμε καλα, αλλα ως εκει. Και σιγουρα καποιος στην δεκαετια των 20 δεν καθεται σε ενα σπιτι ολη μερα για να βαλει χρηματα στην ακρη ΜΗΠΩΣ και καποια στιγμη αγορασει σπιτι (αν και παλι εκτος βγαινουμε, εγω αναφερθηκα σε οσους εχουν πολλα σπιτια και περιουσιες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Ναι βγαλαμε αλλα μην τρελαθουμε κιολας, δεν βγαλαμε αρκετα για σπιτι, δεν βγαλαμε αρκετα για δανειο απο τραπεζα, οκ βγαλαμε αρκετα για αυτοκινητο και για να περασουμε καλα, αλλα ως εκει. Και σιγουρα καποιος στην δεκαετια των 20 δεν καθεται σε ενα σπιτι ολη μερα για να βαλει χρηματα στην ακρη ΜΗΠΩΣ και καποια στιγμη αγορασει σπιτι (αν και παλι εκτος βγαινουμε, εγω αναφερθηκα σε οσους εχουν πολλα σπιτια και περιουσιες).

Περιουσίες για να φτιάξεις πρέπει να βρεις περιουσίες ή να δουλέψεις "στα κόκκινα" για πάρα πολλά χρόνια ώστε να έρθουν. Το πρώτο τυχαίνει απλά. Για το δεύτερο ... οκ αν είσαι workaholic και σε hot αντικείμενο, θυσιάσεις τεράστιο μέρος της προσωπικής σου ζωής, βαράς 15 χρόνια 12ώρα, πατήσεις και λίγο επι πτωμάτων και δεν έχει πρόβλημα να γυρνάς από δουλειά σε δουλειά όπου και να είναι αυτή ανά τον κόσμο ανά 3-4 χρόνια ... ναι θα μαζευτεί χρήμα πολύ υποθέτω :).

Εγώ μετά τις 18.00, βαριά 18.30 άραζω και παίζουμε εδώ με την οικογένεια ... δύσκολο :P  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περιγραφές σας είναι η ακριβής κατάσταση.

το θέμα είναι.....όσοι το βλέπουν διαφορετικά.

Είτε ανήκουν στους τυχερούς που βρήκαν κάτι, ή σε αυτούς που χωρίς κοινωνική ζωή έφτασαν εκεί που έφτασαν και όπου να ναι θα συνειδητοποιήσουν οτι τα λεφτά δε φέρνουν ευτυχία αλλά μοναξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιουσία και σπίτι ως μισθωτος δεν κάνεις, μπορείς όμως ως ελεύθερος επαγγελματίας η επιχειρηματίας. 

Η λογική έκλεψες και απέκτησες είναι λογική χαιρεκακιας και κακομοιριας. Γιατί δεν έχετε ιδέα για ποιον λόγο απέκτησε λεφτά ο καθένας και έχει ακίνητα. Καλά κάνει και παίζει ο άλλος 300k στο χρηματιστήριο και καλά έκανε και φαληρισε τα μαγαζιά, αφού δεν του έδωσε μπατσες ο πατέρας του και δεν τον έμαθε να κρίνει και να διαχειρίζεται σωστά τα οικονομικα και τα χρήματα που εχουν. Σε λίγα χρόνια θα βρίσκονται χρεωμενοι και διαλυμμενοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαινω να διαβασω για εναν ενοικιαστη που τα εχει κανει χαλια,και βλέπω τελευταια σελιδα να λενε για Jobs και Musk.
Μ@λ@κ@ μου,εισαστε ο ορισμος του offtopic.
Αθανατο insomnia.

edit διαβασα αναποδα ως την 13,μονο offtopic συζητηση,για κληρονομιες και επιχειρησεις.

Καλα το πατε.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...