Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΑΦΗ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ YARIS


giomi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

επειδη ειτε υπαρχει αμαθεια ειτε ελλειψη ενημερωσης: αν πατε στα γραφεια του συνηγορου του καταναλωτη τι θα δειτε;

ενα δυο δικηγορους και απειρους φοιτητες/εξασκιση που εχουν να αναλαβουν απειρες υποθεσεις: απο τη θεια Σουλα που βρηκε σκουλικια στο γιαουρτι και το μπαμπη που δε του εστειλαν τη τν που ειχε παραγγειλει πριν τα χριστουγεννα. Η υπηρεσια ειναι δωρεαν οποτε και ο χρονος/ερευνα/επιστημονικη αναλυση και τεκμηριωση ειναι αναλογη. Ειναι εκει για να ειναι και να κανει καποια βασικα. Στη συγκεκριμμενη περιπτωση και εφοσον μιλαμε για χιλιαδες ευρω (διαβασα ακομα και για εκπτωση 2500 ευρ) εγω προσωπικα θα εβρισκα ενα δικηγορο να το αναλαβει και οχι μονο αυτο αλλα θα το δημοσιοποιουσα (πλεον το καθε μεσο τετοια θελει για να γεμισει στηλη ή να ποσταρει σε σελιδα)

 

Οπως εγραψα σε προηγουμενο ποστ, ξεχαστε τη τογιοτα που ξερατε μιας και οι ιδιοι εχουν αλλαξει κατευθυνση (quantity for quality)εδω και χρονια

 

ΥΓ:Μου θυμιζει τη "νομικη προστασια" που διαφημιζουν και πουλανε οι ασφαλιστικες με επιπλεον 5-10 ευρ το μηνα και οταν υπαρχει σοβαρη υποθεση με τραυματιες/αποζημιωσεις κτλ στελνουν στα αστικα 22 -3 αχρονα (εχω δει μεχρι να ...χανονται δικες!)

 

Δεν προσπαθώ να σας αμφισβητήσω. Η Οργάνωση και στελέχωση που υπάρχει στη σελίδα του συνήγορου, περιγράφει άλλη εικόνα. Αν όμως είναι όπως τα περιγράφετε, η πολιτεία τότε θέλει να είναι ο καταναλωτής στο έλεος του Θεού. Αν προχωρήσει η αντικατάσταση, θα καταβάλω 2500€. Εσείς σε ποια μέσα θα δημοσιοποιούσατε?? Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, giomi είπε

Αν προχωρήσει η αντικατάσταση, θα καταβάλω 2500€.

Πιστεύω πλέον οτι είναι αυτονόητο , μετά αν έχεις όρεξη και δυνάμεις το προχωράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν ειχα παρομοιο θεμα και η κατασταση κυλουσαι παρομοια πρωτα θα το γνωστοποιουσα σε περιοδικα/μεσα του ειδικου τυπου (4t/car κτλ)kai αργοτερα σε μεσα γενικοτερου ενδιαφεροντος (καναλια/σαιτς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Εγω αν ειχα παρομοιο θεμα και η κατασταση κυλουσαι παρομοια πρωτα θα το γνωστοποιουσα σε περιοδικα/μεσα του ειδικου τυπου (4t/car κτλ)kai αργοτερα σε μεσα γενικοτερου ενδιαφεροντος (καναλια/σαιτς)

Έχω κάνει έγγραφες επικοινωνίες μαζί τους από αρχές Σεπτεμβρίου, ούτε να ακούσουν, νίπτουν τας χείρας τους. Μόνο οι 4 τροχοί μου απάντησαν, πως αν θέλω μπορώ να το ανεβάσω στο φορουμ τους, και το ανέβασα.

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giomi είπε

Αγαπητέ, τι έγραφα να μαζέψω? Η αρχή που υπηρετεί το θεμελιώδες δικαίωμα του καταναλωτή, παραβαίνει την νόμιμη διαδικασία που έχει ορίσει αυτή και έτσι μπορεί και αναφέρει πράγματα που δεν είναι αληθή.  ΑΝ ( υπόθεση εργασίας ) αύριο υπάρξει, ένας βιασμός στο περιβάλλον σου, ο ιατροδικαστής τον τεκμηριώνει, το δικαστήριο αφαιρεί το λόγο από το θύμα και τον δικηγόρο του και αποφασίζει πως ένα άγγιγμα ήταν και ότι πρώτα ο θύτης είχε προτείνει και τη χρήση λιπαντικού. Εσύ θα μαζέψεις έγγραφα?

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Από την στιγμή που ο Συνήγορος παρανομεί, πως θα τον κυνηγήσεις/τιμωρήσεις; Μόνο μέσω δικαστηρίου και γιαυτό χρειάζεσαι δικηγόρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνει το οτιδήποτε τώρα , απλά ξεχνά το αμάξι.

Αργότερα μπορεί δικαστικώς να διεκδικήσει τα δικαιώματά του.

Αν

9 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Εγω αν ειχα παρομοιο θεμα και η κατασταση κυλουσαι παρομοια πρωτα θα το γνωστοποιουσα σε περιοδικα/μεσα του ειδικου τυπου (4t/car κτλ)kai αργοτερα σε μεσα γενικοτερου ενδιαφεροντος (καναλια/σαιτς)

τότε θα έχανε αρκετό ποσοστό απο τις πιθανότητες να κερδίσει κάτι ουσιαστικό , με χειρότερο σενάριο δυσφήμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, telis είπε

Δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Από την στιγμή που ο Συνήγορος παρανομεί, πως θα τον κυνηγήσεις/τιμωρήσεις; Μόνο μέσω δικαστηρίου και γιαυτό χρειάζεσαι δικηγόρο. 

Δεν θέλω να τον κυνηγήσω, ούτε να τον τιμωρήσω, θέλω μόνο να λειτουργεί νόμιμα και να εργάζεται για την προστασία του καταναλωτή, αλλιώς θα μας φάνε τα λιοντάρια, θα γίνουμε ζούγκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giomi είπε

Δεν θέλω να τον κυνηγήσω, ούτε να τον τιμωρήσω, θέλω μόνο να λειτουργεί νόμιμα και να εργάζεται για την προστασία του καταναλωτή, αλλιώς θα μας φάνε τα λιοντάρια, θα γίνουμε ζούγκλα.

Ναι, αυτό είναι μια ευχή όμως. Εδώ παρανόμησε, και το μαθαίνει το κομμάτι του insomnia που έχει διαβάσει το τοπικ. Το παλούκι θα το φάει αν τους κυνηγήσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, telis είπε

Ναι, αυτό είναι μια ευχή όμως. Εδώ παρανόμησε, και το μαθαίνει το κομμάτι του insomnia που έχει διαβάσει το τοπικ. Το παλούκι θα το φάει αν τους κυνηγήσει κάποιος

Η δημοκρατία μας έχει θεσμούς και αρχές, όπως αυτόματα σου παίρνει το φόρο που σου αναλογεί και άλλα πολλά, πρέπει να παρακολουθεί, να ελέγχει και να επεμβαίνει. Εγώ είμαι στη διάθεση κάθε αρχής. Υπόθεση κάνω, αν γράψω εδώ πως απόψε θα βάλω βόμβα κάπου, ρωτώ, δεν θα το μάθει η αντιτρομοκρατική. Ο συνήγορος εποπτεύεται από το Υπουργείο Ανάπτυξης.

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην καλο κουραγιο και συγχαρητηρια για την υπομονη σου τοσο καιρο.

Επειδη καπου εχω χασει την πορεια στο θεμα αν μπορεις να κανεις μια επιβεβαιωση (και για οσους διαβαζουν απο την αρχη)

1) Παρελαβες το αυτοκινητο με το προβλημα στην βαφη

2) Επικοινωνεις με Toyota αλλα δεν παιρνεις καμια απαντηση επισημα/προσπαθουν να σε αποφυγουν

3) Πας συνηγορο

4) Ο συνηγορος χωρις να εχεις εσυ καποια ενημερωση για απαντηση απο Τουοτα σε ενημερωνει για την προσφορα για αντικατασταση?

5) Δεχεσαι την προσφορα για αντικατασταση

 

Ισως προσπαθω να υπεργενικευσω ενα θεμα με πολλα βηματα αλλα προσπαθω λιγο να καταλαβω τι εχει γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πιστεύω μόνο να μήν καθυστερεί η Τογιότα επειδή έχει αλλάξει γνώμη και ζητάει παραπάνω

Η εκπρόσωπος της Τουοτα με επιβεβαίωσε τηλεφωνικά, όχι εγγράφως, ότι αύριο θα επικοινωνήσει για να μιλήσουμε,  και να μου πει, ότι θέλει να μου πει. Περιμένω να την ακούσω.

Επεξ/σία από giomi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giomi είπε

Η δημοκρατία μας έχει θεσμούς και αρχές, όπως αυτόματα σου παίρνει το φόρο που σου αναλογεί και άλλα πολλά, πρέπει να παρακολουθεί, να ελέγχει και να επεμβαίνει. Εγώ είμαι στη διάθεση κάθε αρχής. Υπόθεση κάνω, αν γράψω εδώ πως απόψε θα βάλω βόμβα κάπου, ρωτώ, δεν θα το μάθει η αντιτρομοκρατική. Ο συνήγορος εποπτεύεται από το Υπουργείο Ανάπτυξης.

Περιμένεις από εδώ να κινηθεί διαδικασία ελέγχου του ΣτΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imr είπε

Καταρχην καλο κουραγιο και συγχαρητηρια για την υπομονη σου τοσο καιρο.

Επειδη καπου εχω χασει την πορεια στο θεμα αν μπορεις να κανεις μια επιβεβαιωση (και για οσους διαβαζουν απο την αρχη)

1) Παρελαβες το αυτοκινητο με το προβλημα στην βαφη

2) Επικοινωνεις με Toyota αλλα δεν παιρνεις καμια απαντηση επισημα/προσπαθουν να σε αποφυγουν

3) Πας συνηγορο

4) Ο συνηγορος χωρις να εχεις εσυ καποια ενημερωση για απαντηση απο Τουοτα σε ενημερωνει για την προσφορα για αντικατασταση?

5) Δεχεσαι την προσφορα για αντικατασταση

 

Ισως προσπαθω να υπεργενικευσω ενα θεμα με πολλα βηματα αλλα προσπαθω λιγο να καταλαβω τι εχει γινει

Αν θέλεις, διάβασε από την 10 σελίδα μέχρι εδώ, πρέπει να γράφω μια ώρα. 

3 λεπτά πριν, telis είπε

Περιμένεις από εδώ να κινηθεί διαδικασία ελέγχου του ΣτΚ;

Δεν είπα κάτι τέτοιο, παράδειγμα έφερα, για να σου πω, ότι δεν προσπαθώ να κυνηγήσω και να τιμωρήσω κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπερνώντας το κατά πόσο ο ΣΤΚ κάνει σωστά τη δουλειά του ή όχι καταλήγουμε ότι:

-Ο ts λέει οτι ζήτησε αντικατάσταση από τον έμπορο.

-Ο έμπορος λέει οτι του αντιπρότεινε επισκευή.

-Ο ts λέει οτι δεν δέχτηκε την επισκευή και ζήτησε αντικατάσταση από την αντιπροσωπεία.

-Η αντιπροσωπεία λέει οτι του αντιπρότεινε αντικατάσταση με το νέο μοντέλο ίσης αξίας ή με το αντίστοιχο νέο μοντέλο με επιπλέον πληρωμή.

-Ο ts λέει οτι αν και έλαβε την πρόσταση γραπτώς, δέχτηκε αντικατάσταση με το αντίστοιχο νέο μοντέλο με επιπλέον πληρωμή.

-Η αντιπροσωπεία λέει οτι ο ts δεν δέχτηκε την αντιπρόταση για αντικατάσταση.

-Ο ts λέει οτι προσέφυγε στον ΣΤΚ με αίτημα να προχωρήσει η αντικατάσταση με επιπλέον πληρωμή.

-O ΣΤΚ λέει οτι με βάση την αρχή της αναλογικότητας έμπορος και αντιπροσωπεία δεν είχαν υποχρέωση να του κάνουν αντικατάσταση παρά μόνο επισκευή.

-Ο ts λέει στο ΣΤΚ οτι εφόσον του έγινε πρόταση για αντικατάσταση με το αντίστοιχο μοντέλο με επιπλέον πληρωμή επιθυμεί να προχωρήσει έτσι.

-Η αντιπροσωπεία λέει στο ΣΤΚ οτι αν και ο ts αρχικά αρνήθηκε την πρόταση αντικατάστασης θα επανέλθει.

-Ο ΣΤΚ λέει οτι εφόσον ο ts δέχεται την αντικατάσταση με επιπλέον πληρωμή η υπόθεση κλείνει.

-Ο ts λέει οτι τελικά θέλει την αντικατάσταση με το αντίστοιχο νέο μοντέλο αλλά χωρίς πληρωμή.

-Ο ΣΤΚ λέει οτι η υπόθεση έκλεισε εφόσον ο ts ήδη ανέφερε οτι συμφώνησε στην πρόταση της αντιπροσωπείας κατά τη διαμεσολάβηση.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...