Προς το περιεχόμενο

Τέλος τα πλαστικά. Εναλλακτικές λύσεις


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας αλλάξουμε εμείς τον μικρόκοσμό μας, και βλέπουμε μετά ποιος ευθύνεται για την παγκόσμια οικολογική καταστροφή. ένα βήμα τη φορά.

Μπορεί η συμβολή της Ελλάδας να μην είναι μεγάλη σε παγκόσμιο επίπεδο, όμως φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που έχει δει σε παραλία και μέσα σε θάλασσα στην Ελλάδα πλαστικά καλαμάκια, σακούλες και διάφορα άλλα σκουπίδια.. 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, christos4 είπε

ας αλλάξουμε εμείς τον μικρόκοσμό μας, και βλέπουμε μετά ποιος ευθύνεται για την παγκόσμια οικολογική καταστροφή. ένα βήμα τη φορά.

Μπορεί η συμβολή της Ελλάδας να μην είναι μεγάλη σε παγκόσμιο επίπεδο, όμως φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που έχει δει σε παραλία και μέσα σε θάλασσα στην Ελλάδα πλαστικά καλαμάκια, σακούλες και διάφορα άλλα σκουπίδια.. 

 βάλε και μάσκες και γάντια που είναι της μόδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ο καθένας κάνει ότι μπορεί από την δική του πλευρά. Δεν γίνεται η ευρωπη να ακολουθεί τακτικές από αποτυχημένα κράτη που δεν έχουν κανόνες, δεν έχουν ελευθερίες κλπ.

Ισως όμως θα έπρεπε όμως και η ευρώπη να ξεκινήσει έναν οικονομικό πόλεμο στην Κίνα παρόμοιο με αυτό των ΗΠΑ γιατί δεν τηρούνται προδιαγραφές/κανόνες και ελευθερίες.

Εντάξει μην κάνουμε και τις ΗΠΑ σταυροφόρους για τη σωτηρία του πλανήτη.Θα έλεγα ότι ο απλός άνθρωπος κάτι τέτοια βλέπει και ακούει από τον εκάστοτε πλανητάρχη και κάνει το αντίθετο από αυτό που είναι σωστό.

Στο θέμα μας τώρα θυμήθηκα την πολύ πετυχημένη γελοιογραφία που έχω δει παλαιότερα σχετικά με τα ίχνη των ζώων στην άμμο.

 

 

zoa paralies.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι γενικά μεγάλο θέμα συζήτησης το πλαστικό, και δεν υπάρχουν ξεκάθαρες λύσεις - μόνο βελτιωτικά μέτρα.

Π.χ., τα βιοδιασπώμενα μαχαιροπήρουνα και καλαμάκια είναι όντως καλύτερα από τα πλαστικά μιας χρήσης, αλλά όχι απόλυτα οικολογικά, αφου διασπώνται σε μικροπλαστικά που επίσης είναι πρόβλημα, απλά όχι τόσο εμφανές. Όλη η κινητοποίηση bring your own cup έχει/ θα κολήσει στα μέτρα πρόληψης κορονοιού, εγώ προσωπικά έχω ποτήρι-θερμός για καφέ αλλά τώρα ούτε που το σκέφτομαι...πλαστικό, και απλά φροντίζω να το πετάω στα οικιακά μου σκουπίδια για να παει εκεί που πρέπει και όχι να κυκλοφορεί ελέυθερο!

οι σακούλες σουπερμαρκετ είναι φτηνότερες από τις σκουπιδιών, οπότε θα ζούν και θα βασιλεύουν όσο το σύστημα αποκομιδής απορριμάτων έχει τη ροή βαζω σκουπίδια σε ναυλον - καδο - χωματερή (πάλι καλά που σταματήσαμε και τις καύσεις όπως γίνεται στην Ασία και Αφρική, στην επαρχία βέβαια γίνονται ακόμα!). Ο ίδιος καημός και στην ανακύκλωση, το μόνο που την κινεί στην Ελλάδα είναι συμφέροντα για επιδοτήσεις, και οι φωτιές που βλέπουμε τυχαία σε τέτοια εργοστάσια είναι για να καλύψουν ανύπαρκτες ποσότητες που υποτίθεται έχουν διακινήσει και πάρει επιδότηση.

Τελικά λοιπόν είναι πιο πολύ στο χέρι μας, στις ατομικές μας επιλογές σε όλα αυτά, και ναι, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε, και κυρίως, εμείς οι μεγαλύτεροι να "εκπαιδεύσουμε" την νεα γενιά σε ποιό περιβαλλοντικά φιλικές επιλογές, όσο και αν η γενιά μας έχει καλομάθει στα πλαστικά μιας χρήσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.theverge.com/2020/1/22/21076868/plastic-bottle-coca-cola-davos-world-economic-forum

αν τα ισχυρά κράτη του κόσμου δεν μπορούν να πιέσουν το μεγαλύτερο ρυπαντή του κόσμου για λιγότερο πλαστικό.. ίσως μόνο εμείς μπορούμε.. 😒

επίσης στα starbucks βάζουν ήδη χαρτονένιο καλαμάκι (ναι, λιώνει γρήγορα) και μπορείς να πας με το δικό σου ποτηράκι/θεμός/γουατέβα.. όταν οι καφέδες παίζουν από 7 έως 9 φράγκα (ελβετία), είναι σημαντικό που σου δίνει τον καφέ 80 λεπτά φθηνότερα

μαχαιροπίρουνα και πιατάκια για παιδικά πάρτυ, αντικαθίστανται με ξύλινο μιας χρήσης και (σκληρά) χάρτινα πιατάκια

τέλος, η μακροβιότερη "σχέση" μου είναι μια σακούλα που έχω από το 2015 και πάμε μαζί σουπερμάκετ και κουβαλάω τα πράγματα εκεί μέσα ΠΑΝΤΑ.. αν δεν την έχω πάνω μου, χαρτοσακούλα

ας ξεβολευτούμε λίγο παραπάνω ο καθένας μας, δεν παθαίνουμε τίποτα

Επεξ/σία από Delijohn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Delijohn είπε

https://www.theverge.com/2020/1/22/21076868/plastic-bottle-coca-cola-davos-world-economic-forum

αν τα ισχυρά κράτη του κόσμου δεν μπορούν να πιέσουν το μεγαλύτερο ρυπαντή του κόσμου για λιγότερο πλαστικό.. ίσως μόνο εμείς μπορούμε.. 😒

επίσης στα starbucks βάζουν ήδη χαρτονένιο καλαμάκι (ναι, λιώνει γρήγορα) και μπορείς να πας με το δικό σου ποτηράκι/θεμός/γουατέβα.. όταν οι καφέδες παίζουν από 7 έως 9 φράγκα (ελβετία), είναι σημαντικό που σου δίνει τον καφέ 80 λεπτά φθηνότερα

μαχαιροπίρουνα και πιατάκια για παιδικά πάρτυ, αντικαθίστανται με ξύλινο μιας χρήσης και (σκληρά) χάρτινα πιατάκια

τέλος, η μακροβιότερη "σχέση" μου είναι μια σακούλα που έχω από το 2015 και πάμε μαζί σουπερμάκετ και κουβαλάω τα πράγματα εκεί μέσα ΠΑΝΤΑ.. αν δεν την έχω πάνω μου, χαρτοσακούλα

ας ξεβολευτούμε λίγο παραπάνω ο καθένας μας, δεν παθαίνουμε τίποτα

Εγω παντως δεν εχω ορεξη να παιρνω μπουκαλακια γυαλινα Coca Cola που αφενος ειναι μικρα και αφετερου πρεπει να τα επιστρεφω για να παιρνω τα χρηματα που δινω για το μπουκαλι.

Τωρα αν βγαλουν τσιγκινα κουτακια του 1.5 λιτρου και εγω μαζι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dante80 είπε

Κόψε εσύ Aurumnus, προσωπικά τα ανούσια πλαστικά για αρχή και...βλέπουμε για την διάσωση του πλανήτη. Κάθε αρχή και δύσκολη.

Να τα κόψω;

ΧΑ!

Εγώ έχω ήδη στοκάρει σακούλες και μπατονέτες.

Τα καλαμάκια δεν τα χρησιμοποιώ και με αφήνουν αδιάφορο.
 

Για την ώρα, θα ανοίξω την σφραγισμένη ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ με το ρύζι για να μαγειρέψω να φάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Aurumnus said:

Να τα κόψω;

ΧΑ!

Εγώ έχω ήδη στοκάρει σακούλες και μπατονέτες.

Τα καλαμάκια δεν τα χρησιμοποιώ και με αφήνουν αδιάφορο.
 

Για την ώρα, θα ανοίξω την σφραγισμένη ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ με το ρύζι για να μαγειρέψω να φάω.

Eγω έχω στοκάρει δεκάδες χιλιάδες καλαμάκια και θα στοκάρω κι άλλα...

Πάντως με τις μπατονέτες με θορύβησες, στο λέω ειλικρινώς. Δεν το είχα σκεφθεί καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον ακριβώς λόγο μας είναι θέμα το σε τι υλικό πάνω είναι το "μπαμπακάκι" στις μπατονέτες; Και το αν αυτό είναι πλαστικό, μπαμπού ή πεπιεσμένο χαρτί;

Οκ, για ποτήρια και καλαμάκια μαζί σας. Το βάζουμε στο στόμα, έχει άλλη αίσθηση ή γεύση (πραγματικά ή στο μυαλό μας).

Στις μπατονέτες όμως; Απλά για την "επανάσταση";

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lazkalai είπε

γνωρίζει κανείς πόσο ακίνδυνα για την υγεία είναι τα μεταλλικά καλαμάκια που πουλάνε στο AliExpress; 

 

Προτείνω ότι και να πάρεις να είναι άβαφο.Εχω δει να βγαίνει η μπογιά μετά απο μερικές χρήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, haris_216 said:

Για ποιον ακριβώς λόγο μας είναι θέμα το σε τι υλικό πάνω είναι το "μπαμπακάκι" στις μπατονέτες; Και το αν αυτό είναι πλαστικό, μπαμπού ή πεπιεσμένο χαρτί;

Οκ, για ποτήρια και καλαμάκια μαζί σας. Το βάζουμε στο στόμα, έχει άλλη αίσθηση ή γεύση (πραγματικά ή στο μυαλό μας).

Στις μπατονέτες όμως; Απλά για την "επανάσταση";

Δεν έχεις άδικο. Εφόσον ως προϊόν παραμείνει ως έχει κι απλώς αλλάξει το ενδιάμεσο υλικό με κάτι που μπορεί να αντικαταστήσει επαρκώς το πλαστικό, no problem. 

Για τα ποτήρια και τα κρύα ροφήματα είναι όντως διαφορετική η αίσθηση - δεν είναι μια ιδέα δηλαδή. Αλλο αν σε βάθος χρόνου συνηθίζεται, διότι παύεις να έχεις διαθέσιμη την ανώτερη εναλλακτική. Δεν παύει να είναι ένα υποκατάστατο που υπολείπεται σαφώς.

Από την άλλη, αυτή η ιστορία με τα μεταλλικά καλαμάκια μου ακούγεται ως μεγάλη δυνητική υγειονομική βόμβα. Μόνο η καθαριότητα και η σχολαστικότητα που απαιτείται για να τα έχεις σε άριστη κατάσταση (βουρτσάκια...) με κούρασε...

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μάθουμε πρώτα να μήν πετάμε τα αποτσίγαρα όπου βρούμε, και μετά μιλάμε για καλαμάκια, ποτηράκια κτλ.... όσες καταδρομικές έχω κάνει σε παραλίες, οι γόπες είναι το 90% του όγκου (και ότι άλλο συνεπάγεται αυτό)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...