Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαιευτηρίου Αθήνα - Ιδιωτικά vs Δημόσια


Erezioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Erezioner είπε

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις εμπειρίες σας και την γνώμη σας! Απο τι καταλαβαίνω οι απόψεις είναι πολλές. Άλλα καλά σε ιδιωτικά κι άλλα τα καλά σε δημόσια. Στην τελική...φυσικά θα πάτε εκεί που αισθάνεται καλύτερα και πιο άνετα η γυναίκα σας. Η επιλογή φαινεται προς το παρών να είναι το ιδιωτικό...ελπίζω να πανε όλα καλά γιατί ένα αγχος γενικά υπάρχει...όχι τόσο με την επιλογή αλλά με την όλη διαδικασία. Αν υπάρχει κάποιος άλλος που θα ήθελε να προσθέση κι άλλες εμπειρίες ας το κάνει! Thanks guys!

Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

Αν υπολογίζετε να γεννήσετε τον Δεκέμβριο να έχετε υποψιν σας το BABY BOOM που θα γίνει τότε, δεδομένου οτι πολλοί μέσα στην καραντίνα προχώρησαν σε εγκυμοσύνη.

https://www.ant1news.gr/eidiseis/article/570727/koronoios-mini-baby-boom-anamenoyn-oi-eidikoi-logo-tis-karantinas--binteo-

Αυτό σημαινει πως στο ιδιωτικό ίσως σας υποχρεώσουν σε μονόκλινο δωμάτιο αν έχουν γεμίσει τα άλλα (διπλάσια τιμή σχεδόν).

Στο δημόσιο σίγουρα θα βρεθεί δωμάτιο.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Sorry ίσως να χρειάζεται να ανοίξω καινούργιο θέμα, δεν ξέρω, αλλά έχω άλλο ένα ερώτημα για όσους γνωρίζουν. Τι γίνεται με την άδεια εγκυμοσύνης? Πως λειουργεί η μισθοδοσία? Άδειες γενικότερα και για τους 2 γονείς, επιδόματα κτλ? Πληροφοριακά, είμαστε και οι 2 ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Erezioner είπε

Sorry ίσως να χρειάζεται να ανοίξω καινούργιο θέμα, δεν ξέρω, αλλά έχω άλλο ένα ερώτημα για όσους γνωρίζουν. Τι γίνεται με την άδεια εγκυμοσύνης? Πως λειουργεί η μισθοδοσία? Άδειες γενικότερα και για τους 2 γονείς, επιδόματα κτλ? Πληροφοριακά, είμαστε και οι 2 ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Ανναρωτικές άδειες με πληρωμή απο το ΙΚΑ δικαιουσαι μέχρι 3.5 μήνες (απ'οτι γνωρίζω), οπότε αξίζει τόσες να σου γράψει ο γιατρός. Πάνω απο 15 ημέρες άδεια, πρέπει να περάσει επιτροπή, κάποια στιγμη θα τα πάρεις.

Αδεια κυοφορίας και λοχείας ειναι 119 μέρες νομιζω. Οι 56 ειναι πριν την ΠΙΤ (Πιθανη Ημερομηνία Τοκετού) και για τις υπολοιπες ξαναπάς στο ΙΚΑ αφου γεννήσετε. Σε αυτές πληρώνεσαι με μισθό ΙΚΑ , περίπου 500ευρω τον μήνα (δεν θυμάμαι καλά το νουμερο).

Μετα την λοχεία, αφου γεννήσετε και 40σετε, πάτε στον ΟΑΕΔ. Εκει δικαιουται η μαμά άδεια 6 μηνών , αφου εχει λάβει και την ετήσια άδεια απο τον εργοδότη. 

Υπάρχει και μια συμπληρωματική δήλωση προς τον ΟΑΕΔ, εκει που θα δηλώσεις το 6μηνο , όπου σου επιστρέφουν την διαφορά που προκυπτει απο τις 119 ημέρες του ΙΚΑ με την κανονική σου μισθοδοσία. Δηλαδή, αν επαιρνε 800ευρώ απο τον εργοδότη και για τις 119 ημέρες επαιρνε 500 ευρώ απο το ΙΚΑ, ο ΟΑΕΔ  θα επιστρέψει τα 300ευρώ/μήνα σε εφάπαξ ποσό.

 

Δυστυχώς τις διαδικασίες του ΙΚΑ για να τις κάνεις πρέπει να πάς εκει, εκτός και αν αλλαξε κάτι σε ψηφιακό εν'οψει καραντίνας.Ισως βγάλεις άκρη στο τηλεφώνο.

Για τις διαδικασίες του ΟΑΕΔ , τις κάνεις online. Δεν θα βγάλεις άκρη στο τηλέφωνο.

 

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, varg88 είπε

Είμαστε κι εμείς στη διαδικασία αναμονής του πρώτου μας παιδιού και θα πω κι εγώ τις δικές μου εμπειρίες μέχρι τώρα.

Σαφώς και συμφωνώ με όλους όσους έγραψαν πως το σημαντικότερο είναι το να εμπιστεύεται η σύζυγός τον γιατρό. Θέλαμε κι εμείς να γεννησουμε σε δημόσιο γιατί ακούγαμε πως εάν συμβεί κάτι σοβαρό στη μητέρα ή στο μωρό κατά την γέννα τότε εάν είσαι σε ιδιωτική κλινική (ακόμη κι αν μπορεί να το υποστηρίξει το περιστατικό) φεύγεις σε δημόσιο (γιατί το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ!!). Εμείς θα γεννησουμε τελικά στη Θεσ/νίκη και από συστάσεις ακούσαμε για 2-3 γιατρούς στο Παπαγεωργίου. Αφού είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία με τους γιατρούς μάθαμε πως κανένας γιατρός που δουλεύει σε δημόσιο νοσοκομείο δεν επιτρέπεται να έχει εξωτερικό ιατρείο, παρά μόνο αν είναι διδάκτορας σε πανεπιστήμιο. Επειδή είχε ακουστεί πριν 2 χρόνια μια υπόθεση για χρηματισμό ενός τέτοιου γιατρου πλέον δε βρίσκεις εύκολα (εκτός κι αν είναι γνωστός σου) γιατρό που να δουλεύει σε δημοσιο, να έχει εξωτερικό ιατρείο και να σε ξεγενναει σε δημόσιο. Προφανώς οι εν λόγω γιατροί (για να μη φοβούνται πως θα κυνηγηθουν για φακελάκι) ξεγεννανε σε ιδιωτικές για να δικαιολογούν τις αμοιβές τους. Τουλάχιστον αυτό συναντήσαμε εμείς στη Θεσ/νικη και επιλέξαμε εναν από αυτούς τους διδάκτορες ιατρούς (και γι'αυτό θα πάμε σε ιδιωτική). Διαφορετικά για εμάς δεν υπήρχε δυνατότητα να μας παρακολουθεί γυναικολόγος με τον οποίο θα γεννουσαμε σε δημόσιο... και φυσικά δε θέλαμε να έχουμε άλλον γιατρό να μας παρακολουθεί και με άλλον να γεννησουμε.

Υπάρχει κάτι που με προβληματίζει όμως στις ιδιωτικές... αλλά δε το γνωρίζω στα σίγουρα, παρά μόνο καταλήγω σαν συμπέρασμα... Όσοι φίλοι γέννησαν σε ιδιωτικη είχαν μια κοινή εμπειρία. Τα μωράκια τους τις μέρες που ήταν στην κλινική ήταν Βούδες. Ήσυχα, χωρις κλάματα, έτρωγαν εύκολα και διαρκώς κοιμόντουσαν. Με το που γυρνούσαν στο σπίτι οι γονείς με το νεογέννητο γκρεμιζοταν το σύμπαν. Κλάματα! αϋπνίες μετά τη δεύτερη- τρίτη μέρα. Αναρωτιέμαι.. μήπως δίνουν κάτι στα βρέφη όσο είναι μέσα στις κλινικές;; Και πως είναι δυνατόν να μην κλαίει κανένα μωράκι μέσα στις ιδιωτικές κλινικές;;; Γιατί ούτε στο διάδρομο άκουσα κανένα να κλαίει, ούτε και στην αίθουσα που τα έχουν όλα και τα παρακολουθούν... (εκεί που τα κάνουν και επίδειξη στους συγγενείς, πίσω από μια τζαμαρία). 

Με το καλό να σας έρθει το παιδάκι σας.

Επειδη γέννησε η γυναίκα μου πριν 2 εβδομάδες στο διαβαλκανικό μπορώ να πω ότι δεν σταμάτησε να κλαίει όσο ήμασταν εκεί μέχρι που ζητήσαμε εμείς να του δώσουν λίγο ξένο γάλα γιατί με τον θηλασμό δεν τρεφόταν καλά. Το ίδιο και τα νεογνά που δεν ήταν στο δωμάτιο με τη μαμά τους. Κλάματα 24/7 στην αίθουσα νεογνών. 
Ειτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό γίνεται αυτό που ζητάς. Εμείς είχαμε το μωρό συνέχεια στο δωμάτιο εκτός από μια ώρα κάθε πρωί που το έπαιρναν για τις καθημερινές εξετάσεις από νεογνολογο. Μάλιστα στο διαβαλκανικό προωθούν παρά πολύ θηλασμό και rooming in. Να είναι δηλαδή συνέχεια με τη μαμά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, lofter είπε

Από που προκύπτει αυτό;

Δε μπορεί δηλαδή ένα ιδιωτικό να αντιμετωπίσει ένα έκτακτο περιστατικό;

Δεν έχουν νεογνολογικη, παιδοχειρουργική, άμεσα αίμα για όποιον το χρειαστεί , μητέρα ή βρέφος. Αν στραβωσει η γέννα , εκαβ και εφημερεύον νοσοκομείο. Και μετά να βράσω τις πολυτέλειες αν από τον χρόνο που θα χαθεί επέλθει μη αναστρέψιμη βλάβη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να πώ και γω την αποψη μου.Οπου και να γεννησεις ειτε σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο ειναι καθαρα θεμα γιατρου.Η αμοιβη του γιατρου ειναι σχεδον ιδια.Αν εχετε ορισμενοι την εντυπωση πως θα μπειτε σε δημοσιο και ετσι απλα θα μπειτε σε μονοκλινο να σας πω οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Θα λαδωσετε κανονικα και θα πληρωσετε και το 120ρι επιπλεον.Αν νομιζετε οτι στο δημοσιο θα ειναι ολοι-ες απο πανω σας αφιλοκερδως παλι λαθος κανετε.Θα λαδωσετε κανονικα και για αυτο.Και τα μονοκλινα δεν ειναι απειρα.ειναι ποιασμενα απο τα ατομα που βλεπουν ιδιωτικα τους γιατρους που ξεγενανε στα δημοσια και πληρωνουν τις επισκεψεις κανονικα.Δεν ειναι για ολους,απλα θα σας πουν δεν εχουμε....τα εχουν κρατημενα ο καθε γιατρος τα δικα του.Η μονη τζαμπα λυση ειναι στα δημοσια εκεινη του 3κλινου και ΑΝ.ΑΝ δε χρειαστεις κατι.Για μενα σχεδον τα ιδια ειναι ειτε να λαδωσεις στο δημοσιο οποιον μιλαει ελληνικα,ειτε να πας σε 3κλινο σε ιδιωτικο.Και να μη μιλησω για θεματα δωματιου μουχλας σε τοιχους ελλειψη ζεστου νερου φαγητου κλπ.Παιδια στη τελικη αν δε τελειωσεις μεσα παιδι δεν κανεις και για να κανεις παιδι σημερα θες λεφτα.Αν δεν εχεις δε κανεις.Δε μπορεις να αφηνεις την αλλη εγκυο και μετα να σου φταινε ολα,δεν μενει καμια με το κρινο.

 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλα ξεκίνησες να λες, αλλού κατέληξες.

Στο πρώτο σκέλος θα διαφωνήσω, χωρίς όμως να αποκλείσω τίποτα καθώς ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Δε χρειάστηκε να λαδώσω για μονόκλινο στο Έλενα, ούτε ο γιατρός που μας παρακολουθούσε μας έβλεπε σε εξωτερικό ιατρείο. Από μόνος μου του έδωσα ένα εντελώς συμβολικό ποσό, καμία σχέση με τα ποσά που έχουν ήδη αναφερθεί και όλοι μας ακούμε δεξιά κι αριστερά, κι αυτό αφού είχαν τελειώσει όλα και παίρναμε εξιτήριο. Όχι ότι ζορίστηκε να το πάρει βέβαια, και δεν ξέρω αν ξενέρωσε επειδή ήταν λίγα. Πάντως και για ~1.000€ μισθό δεν είναι η δουλειά που κάνουν συνολικά, καλά κάνουν και παίρνουν και φακελάκια.

Όσον αφορά στο τελευταίο κομμάτι, είναι μεγάλη κουβέντα. Θα πω απλά ότι ενώ δεν είμσι εντελώς αντίθετος, αν όλοι σκέφτονταν έτσι στην Ελλάδα του 2020, η υπογεννητικότητα θα ήταν αδιανόητη, όχι τώρα που απλά λένε ότι υπάρχει πρόβλημα. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για όλους, και τους έχοντες και τους μη έχοντες.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Καταρχάς με το καλό το νέο μέλος.

Σχετικά με τον προβληματισμό σου έχω να πω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...εγώ μια χαρά άκουγα πολλά μωρά να κλαίνε κατά τις επισκέψεις μου.

Τέλος υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες για τα μωρά (πχ. θερμοκρασία, ηχομόνωση κλπ)

Ιδανικές συνθήκες υπάρχουν και στα δημόσια , απλά στα ιδιωτικά είναι συνεχώς χορτατα γιατί τους δίνουν ξένο γάλα , και δεν αποκλείεται να έχει και τίποτα μέσα να τα καλμάρει , παντός τα μωρά κλαίνε από πείνα η από κάποιο πόνο , αν κάτι από τα δύο δεν ισχύει δεν θα κλάψουν , στα δημόσια προωθούν το μητρικό γάλα το οποίο δεν φτάνει να χορτάσει το μωρό η δεν έχουν όλες οι γυναίκες ίδια ποσότητα , οπότε πέφτει και περισσότερο κλάμα , με αυτό το παραμύθι ότι η μαμά ξεκουράζεται περισσότερο στα ιδιωτικά ποντάρουν και αυτοί γιατί πολύ απλά τα έχουν συνέχεια κορεσμένα , και έτσι το μωρό μαθαίνει στα εύκολα γιατί ρουφάει περισσότερο από τι πιπίλα και τέλος το μητρικό γάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε πολύ καλά δημόσια μαιευτήρια στην Ελλάδα. 

Ο μόνος λόγος για να πας σε ιδιωτικό ειναι συνήθως η συνεργασία που έχει ο εκάστοτε γυναικολόγος που εμπιστεύεσαι.

Να τονίσουμε πως σε περίπτωση σοβαρής επιπλοκής μαντέψτε που σας στέλνουν. Ναι στο δημόσιο.

Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, που αναγνωρίζουν εν μέρη το λάθος τους (πχ σε περίπτωση λίμοξης) και καλούν εξωτερικους παθολόγους για την αντιμετωπιση έκτακτης περιπτωσης.

Για το τελευταίο που τέθηκε, σε πολλές χώρες της ευρωπης η μητρότητα προστατεύεται. Αυτο υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά χρειάζεται μεγαλυτερες παροχές και πάνω απ όλα κινητρα για να προχωρήσει ένα ζευγάρι σε τεκνοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannhsp είπε

Δεν έχουν νεογνολογικη, παιδοχειρουργική, άμεσα αίμα για όποιον το χρειαστεί , μητέρα ή βρέφος. Αν στραβωσει η γέννα , εκαβ και εφημερεύον νοσοκομείο. Και μετά να βράσω τις πολυτέλειες αν από τον χρόνο που θα χαθεί επέλθει μη αναστρέψιμη βλάβη.

Αυτό που λες δεν ισχύει, τουλάχιστον στην Αθήνα. Όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια έχουν τα πάντα. Μάλιστα κάποια έχουν και γενικό νοσοκομείο και παιδιατρικό νοσοκομείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, MTX είπε

Ιδανικές συνθήκες υπάρχουν και στα δημόσια , απλά στα ιδιωτικά είναι συνεχώς χορτατα γιατί τους δίνουν ξένο γάλα , και δεν αποκλείεται να έχει και τίποτα μέσα να τα καλμάρει , παντός τα μωρά κλαίνε από πείνα η από κάποιο πόνο , αν κάτι από τα δύο δεν ισχύει δεν θα κλάψουν , στα δημόσια προωθούν το μητρικό γάλα το οποίο δεν φτάνει να χορτάσει το μωρό η δεν έχουν όλες οι γυναίκες ίδια ποσότητα , οπότε πέφτει και περισσότερο κλάμα , με αυτό το παραμύθι ότι η μαμά ξεκουράζεται περισσότερο στα ιδιωτικά ποντάρουν και αυτοί γιατί πολύ απλά τα έχουν συνέχεια κορεσμένα , και έτσι το μωρό μαθαίνει στα εύκολα γιατί ρουφάει περισσότερο από τι πιπίλα και τέλος το μητρικό γάλα

Μην υπερβαλλλουμε! Σιγά μη τα δίνουν λεξοτανίλ η κανένα ουισκακι για να χαλαρώσουν! Αν η μητέρα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, δεν δίνουν ξένο γάλα ούτε στα ιδιωτικά ούτε στα δημόσια! Επίσης το βρέφος αν για κάποιο λόγο πιει από μπιμπερό δεν κόβει τον θηλασμό. Ακόμα κι έναν μήνα να πίνει έτσι, σε δυο μέρες έχει ξαναπιάσει στήθος. Τώρα για την ξεκούραση δεν ξέρω που τα ακούτε αυτά, αλλά εμείς 4 μέρες μάτι δεν κλείσαμε σε ιδιωτικό γιατί το μωρό πεινούσε. Το πρωτόγαλα της μάνας δεν έχει λιπαρά και δεν χορταίνει το βρέφος. Όταν εμείς ζητήσαμε ξένο γάλα για να μην αφυδατωθεί το μωρό, μας έφεραν να υπογράψουμε ένα χαρτί ότι συναινούμε. Δεν συζητώ για το πόσο προωθούσαν τον θηλασμό και πόσες ώρες καθημερινά ερχόταν να βοηθήσουν τη γυναίκα μου πάνω σ´αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την ιστοριουλα μου.Γεννησαμε πριν 2,5 χρόνια.Πηγαμε στο Ρέα λόγο γιατρού.Τρικλινο δωμάτιο στο οποίο όμως ποτέ δεν ήταν γεμάτο.Οταν πήγαμε ήταν άλλη μια γυναίκα που έβγαινε την άλλη μέρα και την ημέρα που φεύγαμε εμείς ήρθε μια άλλη.Στο τρίκλινο έχει μια τουαλέτα για όλους η οποία όμως καθαρίζονταν και ήταν πολύ οκ.Οι τουαλέτες για τον κόσμο απ' έξω καθαρίζονταν και αυτές πολύ συχνά και δεν έχουν σχέση με τουαλέτες δημόσιου νοσοκομείου που μπορεί να έχει ούρα στο πάτωμα.Το φαγητό στην γυναίκα μου δεν άρεσε(ίσως είχε και ανορεξία από το χειρουργείο),εγώ που είχα δοκιμάσει ήταν οκ,όχι τρομερό αλλά καλό για νοσοκομείο.Μου έφυγαν πολλά λεφτά σε γλυκά και κεράσματα γιατί στο κατάστημα εντός του νοσοκομείου είχε τα γλυκά 30ευρω το κιλό και ο καφές αν θυμάμαι καλά κοντά στα 4.Επισης όσες φορές έκατσα να φάω στο εστιατόριο για μια μερίδα φαγητό,μια σαλάτα και ένα αναψυκτικό ήθελες περίπου 25 ευρώ.Τα βρεφικά ήδη που είχε μέσα επίσης πανάκριβα.Αυτα νομίζω ισχύουν σε όλα τα νοσοκομεία.Καποιοι βλέπω στα σχόλια ότι εκθειάζουν τα ιδιωτικά ή τα δημόσια και λένε πράγματα που δεν ισχύουν.Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο ιδιωτικο είναι ότι αν κάτι δεν πάει καλά και μπει το μωρό θερμοκοιτίδα πρέπει να είσαι έτοιμος να δώσεις πολλά λεφτά.Στο ταμείο που πήγα για να ξεχρεωσω (δίνεις 1700 ευρώ προκαταβολή και έδωσα αλλά 100 εξόφληση επειδή έγινε καισαρική)ήταν μπροστά μου πατέρας με δίδυμα που είχαν κάτσει κάνα μήνα θερμοκοιτίδα και έδωσε πολλές χιλιάδες ευρώ.Στο Ρέα πάντως δεν ισχύει ότι χρεώνουν επιπλέον φάρμακα,δεν ισχύει ότι σου παίρνουν το μωρό(μπορείς να το έχεις και συνέχεια μαζί σου), έχει δωρεάν μαθήματα θηλασμού,δεν τα ταιζουν συνέχεια για να μην κλαίνε(είχα μπει στο δωμάτιο που είναι όλα τα μωρά τη μέρα που φεύγαμε και αρκετά έκλαιγαν)αλλά δεν ακούγονται πολύ έξω από την αίθουσα.Επισης κάποιος είπε ότι πήγαινε σε ένα γιατρό και 2 μήνες πριν τη γέννα άλλαξε για να πάει σε δημόσιο.Και βρήκε πολύ καλό γιατρό κλπ.Το θέμα είναι τι θα κάνεις αν δεν είναι καλός ο γιατρός,που βασικά δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι καλός σε 1-2 μήνες.Εγω θα σου πω το εξής.Ο γυναικολόγος που παρακολουθεί τη γυναίκα σου σίγουρα θα είναι σε ιδιωτικό.Ρωτησε τον να σου πει μια σούμα πόσο πάει η υπόθεση αν πάνε όλα καλά.Επισης υπολόγισε αν γίνει μια στραβή να μπορείς να ανταπεξέλθεις και σε πολλαπλάσια έξοδα (αν μπορείς να δανειστεις από συγγενείς πχ).Αν τα βλέπεις οριακά και νομίζεις ότι δεν βγαίνεις κάνε ψάξιμο για γιατρό σε δημόσιο από τώρα και όχι τελευταία στιγμή.Για τα μονοκλινα και τσάμπα στο δημόσιο πρέπει να έχεις κάποιον γνωστό που θα σου πει θα πας στον τάδε γιατρό και θα σε φτιάξει.Αλλος μπορεί να σε φτιάξει με λεφτά,άλλος χωρίς λεφτά.Μπορει να είσαι και τυχερός και να πας χύμα,να πέσεις σε έναν καλό άνθρωπο και να σε φτιάξει.Εγω δεν θα το άφηνα στην τύχη πάντως.Σε κάθε περίπτωση στο δημόσιο θα δώσεις στην χειρότερη 1200-1500 ευρώ με όλα μέσα(και χαρτζηλικια)ενώ στο ιδιωτικό στην καλύτερη 3600 χωρίς να δώσεις ούτε ένα 50ρικο σε νοσοκόμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Burgos είπε

Μην υπερβαλλλουμε! Σιγά μη τα δίνουν λεξοτανίλ η κανένα ουισκακι για να χαλαρώσουν! Αν η μητέρα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, δεν δίνουν ξένο γάλα ούτε στα ιδιωτικά ούτε στα δημόσια! Επίσης το βρέφος αν για κάποιο λόγο πιει από μπιμπερό δεν κόβει τον θηλασμό. Ακόμα κι έναν μήνα να πίνει έτσι, σε δυο μέρες έχει ξαναπιάσει στήθος. Τώρα για την ξεκούραση δεν ξέρω που τα ακούτε αυτά, αλλά εμείς 4 μέρες μάτι δεν κλείσαμε σε ιδιωτικό γιατί το μωρό πεινούσε. Το πρωτόγαλα της μάνας δεν έχει λιπαρά και δεν χορταίνει το βρέφος. Όταν εμείς ζητήσαμε ξένο γάλα για να μην αφυδατωθεί το μωρό, μας έφεραν να υπογράψουμε ένα χαρτί ότι συναινούμε. Δεν συζητώ για το πόσο προωθούσαν τον θηλασμό και πόσες ώρες καθημερινά ερχόταν να βοηθήσουν τη γυναίκα μου πάνω σ´αυτό.

δεν μίλησε κανεις για ναρκωτικές ουσίες φιλε μου εσύ είσαι που υπερβάλλεις , το ξένο γαλα έχει από μονο του μέσα διαφορες βοηθητικές ουσίες για να ηρεμήσει το μωρό , αν ένα μωρό έχει κολικούς ας πούμε πίνει ειδικό τέτοιο γαλα , τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αν ένα μωρό ξεκινήσει με πιπίλα και ρουφάει μπόλικο γαλα δύσκολα γυρνάει στο στήθος τις μάνας του και σιγά σιγά κόβετε και το γαλα τις μητέρας και το μωρό προτιμάει την εύκολη λύση , αυτά που λέω έχουν συμβεί τολάχιστον σε μένα αλλα και με αλλα ζευγάρια που έχουμε πιάσει συζήτηση δεν τα λέω έτσι για τι κουβέντα

* τέλος πάντων για να γυρίσουμε στο θέμα , ο νεοέλληνας με νοοτροπία νεόπλουτου και τι κουλτούρα που καλλιεργήθηκε τα τελευταία χρονια γύρισε τι πλάτη στα δημοσια νοσοκομεία που είναι και κλάσης ανωτερα σε ιατρικό προσωπικό  , δεν εξηγείται με τόσο μεγάλη υπογεννητικότητα να έχει 10 ιδιωτικά μαιευτήρια μονο στην Αθηνα και να κονομάνε όλα , θα το πω άλλη μια φορα είναι τζάμπα τα λεφτά , αποκεί και πέρα οποιος τα έχει και του περισσεύουνε ας πάει να τα δώσει δικά του είναι , μονο εύχομαι μην σας τύχει κανένα πρόβλημα τότε θα καταλάβετε ποσο ανεύθυνοι είναι και πιο είναι το πραγματικό τους πρόσωπο , όλη αυτή η όμορφη εικόνα τους θα καταρρεύσει σε μια στιγμή στα ματια σας

Επεξ/σία από MTX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MTX είπε

δεν μίλησε κανεις για ναρκωτικές ουσίες φιλε μου εσύ είσαι που υπερβάλλεις , το ξένο γαλα έχει από μονο του μέσα διαφορες βοηθητικές ουσίες για να ηρεμήσει το μωρό , αν ένα μωρό έχει κολικούς ας πούμε πίνει ειδικό τέτοιο γαλα , τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αν ένα μωρό ξεκινήσει με πιπίλα και ρουφάει μπόλικο γαλα δύσκολα γυρνάει στο στήθος τις μάνας του και σιγά σιγά κόβετε και το γαλα τις μητέρας και το μωρό προτιμάει την εύκολη λύση , αυτά που λέω έχουν συμβεί τολάχιστον σε μένα αλλα και με αλλα ζευγάρια που έχουμε πιάσει συζήτηση δεν τα λέω έτσι για τι κουβέντα

Υπερβάλλω γιατί όσα διαβάζω μου φαίνονται αστικοί μύθοι. Πριν 2 εβδομάδες τα έζησα εγώ, ακούω χρόνια εμπειριες φίλων και συγγενών και κάτι τέτοιο δεν το έχω ακούσει. Εγώ δεν είδα ούτε ήρεμα μωρά, ούτε προώθηση ξένου γάλακτος, ούτε ξεκούραστες μητέρες. Κλάμα και ξενύχτι μόνο. Επειδή 4 μέρες έκοβα βόλτες μέσα στην κλινική έβλεπα όλες τις μητέρες να κυκλοφορούν σαν ζόμπι από την αϋπνία. Η ουσία είναι πως δεν μπορώ να πιστέψω πως μια επιχείρηση στην οποία επενδύθηκαν δεκάδες εκατομμύρια, θα ρισκάρει τη φήμη της για να δώσει γάλα σε ένα βρέφος κρυφά από τους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zoupous είπε

Αν εχετε ορισμενοι την εντυπωση πως θα μπειτε σε δημοσιο και ετσι απλα θα μπειτε σε μονοκλινο να σας πω οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Θα λαδωσετε κανονικα και θα πληρωσετε και το 120ρι επιπλεον.

Ετσι εγινε σε εμας, χωρις βυσμα και χωρίς λάδωμα. Πρώτη επίσκεψη στον γιατρό του δημοσίου (28η βδομάδα), απο την αρχή ζητήσαμε μονόκλινο και μας είπε "το μόνο ευκολο". Δεν θεωρώ πως ειναι ο κανόνας, ίσως κάποιος γιατρός να ήθελε το έξτρα λάδωμα για το μονόκλινο. Ο συγκεκριμένος ήταν άνετος και φιλικός.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...